Το ξέρατε ότι denryoku σημαίνει ηλεκτρική ενέργεια;


Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας

Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενη
Σελίδα 4 από 7
 AnimePlanet Forums Αρχική σελίδα    Culture & Life Style    Ιαπωνικές Πολεμικές Τέχνες
izo
Δημοσιεύθηκε: Δευ Φεβ 16, 2009 9:34 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.eNGiNe :: :: ANiME.eNGiNe ::

Συμμετέχει από: 14 Οκτ 07 Δημοσιεύσεις: 900 Τόπος: Αμφισα
djdragon το συγκέκριμένο αρθρο της Wikipedia το έχω διαβάσει εδώ και καιρό
Είναι όντως πολύ ενδιαφέρον και καταστοπιστικό γύρω από αυτό το πολύ μεγάλο πολιτιστικό φαινόμενο που ονομάζεται Ιαπωνικες Πολεμικες Τεχνες

_________________


Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
TannoBuchino
Δημοσιεύθηκε: Δευ Φεβ 16, 2009 11:29 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 04 Νοέ 06 Δημοσιεύσεις: 4243 Τόπος: テサロニキ
Μακάρι όμως να είχα την τύχη να διαβάσω εκείνα τα βιβλία που έγραψαν εκείνοι οι συγγραφείς σχετικά με τις φιλοσοφίες τους για τις πολεμικές τέχνες. Sad

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
izo
Δημοσιεύθηκε: Τρι Φεβ 17, 2009 6:06 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.eNGiNe :: :: ANiME.eNGiNe ::

Συμμετέχει από: 14 Οκτ 07 Δημοσιεύσεις: 900 Τόπος: Αμφισα
Τσεκαρεται από ελληνικές εκδόσεις εχουν βγει τα ακόλουθα:

Το βιβλιο των 5 κυκλων του Μιγιαμοτο Μουσάσι
Το Hagakure που περιλάμβανει την φιλοσοφιά του πιο "ακραιου" στυλ μπουσίντο.
Το ζωογόνο ξίφος του Γιάγκιου Μουνενόρι
Ο απελέυθερωμένος νους του Τακουάν Σόχο

Εκτός από το Hagakure, όλα τα παραπάνω είναι γραμμένα από ιαπωνες ξιφομάχους μέγιστου βελήνεκους

_________________


Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
TannoBuchino
Δημοσιεύθηκε: Τρι Φεβ 17, 2009 7:00 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 04 Νοέ 06 Δημοσιεύσεις: 4243 Τόπος: テサロニキ
Θα ψάξω να τα βρω αυτά στα βιβλιοπωλεία εδώ Θεσσαλονίκη...Ελπίζω να τα έχουν γιατί μάλλον θεωρούνται σπάνια...

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
billmcnik
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Μάρ 15, 2009 4:19 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.BiaTCH :: :: ANiME.BiaTCH ::

Συμμετέχει από: 24 Μάρ 08 Δημοσιεύσεις: 812 Τόπος: Salonika Τώρα Βλέπω: Δεν έχω χρόνο!
eni έγραψε:
Emena mou aresoun ta katana!!!Perasa ki egw ti fasi rurouni kenshin kai polemikes texnes.Alla nomizw pws sti Thessaloniki den iparxei kapoia sxoli pou na mporei na mou didaksei kati analogo.....an kai kalutera gia sas....eimai killer sto timoni,mi ginw kai sto dromo me tous an8rwpous pou perpatane..... Laughing Laughing Laughing


Ti dld dn yparxei sthn 8essalonikh??
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Feanor
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Μάρ 15, 2009 8:50 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: oBSeRVeR :: :: oBSeRVeR ::

Συμμετέχει από: 31 Ιαν 09 Δημοσιεύσεις: 55 Τόπος: Θεσσαλονίκη Τώρα Βλέπω: Gintama, Tales of the Abyss, To Aru Majutsu no Index, Asu no Yoichi, Akikan,Hitman Reborn κ.α.
billmcnik έγραψε:
eni έγραψε:
Emena mou aresoun ta katana!!!Perasa ki egw ti fasi rurouni kenshin kai polemikes texnes.Alla nomizw pws sti Thessaloniki den iparxei kapoia sxoli pou na mporei na mou didaksei kati analogo.....an kai kalutera gia sas....eimai killer sto timoni,mi ginw kai sto dromo me tous an8rwpous pou perpatane..... Laughing Laughing Laughing


Ti dld dn yparxei sthn 8essalonikh??


Fisika kai didaskoun, stin Xanth kai ekei pou pigaina (katarameni anergia), kai mallon tha ksanaksekiniso (i eksaskisi sto spiti den einai tipota), sti kalamaria sto vizantio, atrapos dojo kai to site atrapos.gr dia na deis kai monos sou.

Den ksero ti theleis alla gia Rurouni Kenshin fasi einai ta pragmata diaforetika.

To battojutsu den didasketai alla einai meros tou iaido, diladi ta kata ta ksekinas me sto ksifos sti saya kai teleioneis pali vazontas sto ksifos sti saya.

An theleis kati pio maxitiko distixos to paradosiako kenjutsu mono stin athina prepei na iparxei, allios iparxei kai to kento.

Pantos ego mazi paralila me to iaido ekana kai jodo, pou xrisimopoieis to jo(kontari ~1.28m)

an se voithisa kalos
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
nofear7
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Απρ 02, 2009 11:36 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: r00k ::

Συμμετέχει από: 02 Απρ 09 Δημοσιεύσεις: 1 Τόπος: Peiraias
geia sas paidia. thelo na ksekinhso tis polemikes texnes. ayth poy exo sto myalo moy einai to bushido. kserei kaneis poy yparxei tetoia sxolh?
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
TannoBuchino
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Απρ 02, 2009 12:47 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 04 Νοέ 06 Δημοσιεύσεις: 4243 Τόπος: テサロニキ
izo έγραψε:
Τσεκαρεται από ελληνικές εκδόσεις εχουν βγει τα ακόλουθα:

Το βιβλιο των 5 κυκλων του Μιγιαμοτο Μουσάσι
Το Hagakure που περιλάμβανει την φιλοσοφιά του πιο "ακραιου" στυλ μπουσίντο.
Το ζωογόνο ξίφος του Γιάγκιου Μουνενόρι
Ο απελέυθερωμένος νους του Τακουάν Σόχο

Εκτός από το Hagakure, όλα τα παραπάνω είναι γραμμένα από ιαπωνες ξιφομάχους μέγιστου βελήνεκους


Είμαι στηνε υχάριστη θέση να ανακοινώσω ότι αγόρασα τα 3 από τα 4 βιβλία !

Μόνο το Hagakure έχει τελειώσει...Τους ζήτησα να ζητήσουν τον εκδότη να το ξαναβγάλει φωτοτυπία για να το αγοράσω κι αυτό !

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
[Aoshi]
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Απρ 02, 2009 1:00 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator::
::Lock Machine::
::Moderator::<br>::Lock Machine::

Συμμετέχει από: 14 Μάϊ 04 Δημοσιεύσεις: 1811 Τόπος: Thessaloniki@Greece.EU
Ναι θα παει ο εκδοτης στο φωτοτυπικο του μαγαζιου με το πρωτοτυπο...

_________________

The answer lies in a place with a view.
Technology Corner
Γενικοι Κανονες
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος AIM διεύθυνση Yahoo Messenger MSN Messenger ICQ Αριθμός
TannoBuchino
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Απρ 02, 2009 4:28 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 04 Νοέ 06 Δημοσιεύσεις: 4243 Τόπος: &#12486;&#12469;&#12525;&#12491;&#12461;
[Aoshi] έγραψε:
Ναι θα παει ο εκδοτης στο φωτοτυπικο του μαγαζιου με το πρωτοτυπο...


lol

Έτσι βγαίνουν τα γνήσια βιβλία βρε Aoshi. Τα βγάζουν φωτοτυπία και μετά τα κάνουν βιβλίο με ειδικό εξώφυλλο και μετά έτοιμα για έκδοση ! Wink

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Z.E.D
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Απρ 02, 2009 5:11 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: HooKeD.SeRiouSLy :: :: HooKeD.SeRiouSLy ::

Συμμετέχει από: 04 Φεβ 09 Δημοσιεύσεις: 169 Τόπος: larissa
Εγω ξερω μια αρχαια και μυστικη πολεμικη τεχνη που ειναι αποκλειστικα για το πως να βαρας το pc σου οταν κολλαει!!!!χιχι Very Happy Very Happy Very Happy

Περα απο την πλακα παλια πηγενα ταεκ βο ντο και καρατε αλλα και τα δυο τα παρατησα γιατι οπως απο τα αγγλικα και τα γαλλικα το εσκαγα για να πηγενω να παιζω μπαλα με τα παιδια απο τη γειτονια μου, ετσι και αυτα τα ειχα βαρεθει και πηγενα για μπαλα και φλιπερακια με τους φιλους μου.... Razz

_________________
Έτσι που λέτε φιλαράκια μου!
MONSTERS
HISTORY MAKERS-1-

Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
TannoBuchino
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Απρ 02, 2009 10:10 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 04 Νοέ 06 Δημοσιεύσεις: 4243 Τόπος: &#12486;&#12469;&#12525;&#12491;&#12461;
Z.E.D έγραψε:
Εγω ξερω μια αρχαια και μυστικη πολεμικη τεχνη που ειναι αποκλειστικα για το πως να βαρας το pc σου οταν κολλαει!!!!χιχι Very Happy Very Happy Very Happy

Περα απο την πλακα παλια πηγενα ταεκ βο ντο και καρατε αλλα και τα δυο τα παρατησα γιατι οπως απο τα αγγλικα και τα γαλλικα το εσκαγα για να πηγενω να παιζω μπαλα με τα παιδια απο τη γειτονια μου, ετσι και αυτα τα ειχα βαρεθει και πηγενα για μπαλα και φλιπερακια με τους φιλους μου.... Razz


Άρχισε το Kendo και δεν θα το αποχωριστείς. Θα είσαι "κοντά" στα πνεύματα των μεγάλων samurai πολεμιστών. Εγώ έμαθα δίνουμε εξετάσεις τον Μάιο και θα πάω να τις δώσω για το επόμενο Kyuu(4o Kyuu).

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
izo
Δημοσιεύθηκε: Παρ Απρ 03, 2009 5:34 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.eNGiNe :: :: ANiME.eNGiNe ::

Συμμετέχει από: 14 Οκτ 07 Δημοσιεύσεις: 900 Τόπος: Αμφισα
DjDragon έγραψε:

Άρχισε το Kendo και δεν θα το αποχωριστείς. Θα είσαι "κοντά" στα πνεύματα των μεγάλων samurai πολεμιστών.


Τα παραλές...!!! Laughing


DjDragon έγραψε:


Το βιβλιο των 5 κυκλων του Μιγιαμοτο Μουσάσι
Το Hagakure που περιλάμβανει την φιλοσοφιά του πιο "ακραιου" στυλ μπουσίντο.
Το ζωογόνο ξίφος του Γιάγκιου Μουνενόρι
Ο απελέυθερωμένος νους του Τακουάν Σόχο

Είμαι στην ευχάριστη θέση να ανακοινώσω ότι αγόρασα τα 3 από τα 4 βιβλία !


Πως σου φάνηκαν?

Βασικά εγώ κάτι παίρνω από τα βιβλία αλλά περισσότερο με την προπόνηση βρίσκω άκρη, τα βιβλία βοηθούν σε ένα πιο ευρύ πέδιο, σχετικά με τον τρόπο σκέψης, ζωής τις αρχές κ.τ.λ.

Και μέταξυ τους αν πρόσεξει κάνεις τα βιβλία αυτά έχουν αντιθέση κυρίως του Μουσάσι με το Γιάγκιου Μουνενόρι

_________________


Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
TannoBuchino
Δημοσιεύθηκε: Σαβ Απρ 04, 2009 12:51 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 04 Νοέ 06 Δημοσιεύσεις: 4243 Τόπος: &#12486;&#12469;&#12525;&#12491;&#12461;
Διάβασα μόνο τα reviews τους μέσα στην αρχή. Μόλις βρω χρόνο θα τα διαβάσω και τα 3. Στο βιβλίο του Yagyu Munenori, λένε ότι τα όσα διδάσκει είναι το αντίθετο από αυτό του Miyamoto Musashi. Επίσης έχει και Kanji που εύκολα μπορώ να αναγνωρίσω.

Ακούγονται ενδιαφέρονται καθώς λένε είναι από την εποχή των Shoguin γραμμένα αυτά τα βιβλία.

Προς το παρόν έχω και άλλα πράγματα στο μυαλό μου που με εμποδίζουν να διαβάσω αυτά τα ενδιαφέροντα βιβλία και αυτά που με εμποδίζουν σίγουρα δεν είναι τα anime και τα videogames.

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
jagi
Δημοσιεύθηκε: Τρι Ιούλ 14, 2009 2:56 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: HooKeD :: :: HooKeD ::

Συμμετέχει από: 14 Οκτ 07 Δημοσιεύσεις: 118
Τωρα έγω είμαι 20 και λέω να ξεκινήσω καρατε. Δυο ερωτήσεις σε όποιον μπορεί και γνωριζει να απαντησει.

Α) ποιο ειναι πιο καλοοργανωμενο ειδος καρατε στην ελλάδα (εννοω με δασκάλους, ομοσπονδίες και τα λοιπά και αν τυχει και καποιοι να γνωριζουν κάποιά καλή σχολή στην αθηνά τοτε καλυτερα pm)

Β)Με παιρνει να αρχισω σε τετοιά ηλικια η είναι χασιμο χρόνου δεν πρόκειται να δω κάμμια βέλτιωση;

κυριως αν ξέρεται, πειτε θα με βοηθησετε αρκετα

Ευχαριστω και OSU Razz

_________________
極真会館
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος

Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:  

Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας
Σελίδα 4 από 7
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενη

Μετάβαση στη:  



Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης