Το ξέρατε ότι tomodachi σημαίνει φίλη/ος;


Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας

Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενη
Σελίδα 5 από 7
 AnimePlanet Forums Αρχική σελίδα    Culture & Life Style    Ιαπωνικές Πολεμικές Τέχνες
Kain
Δημοσιεύθηκε: Τρι Ιούλ 14, 2009 4:02 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.oNe :: :: ANiME.oNe ::

Συμμετέχει από: 13 Δεκ 03 Δημοσιεύσεις: 709
jagi έγραψε:
Β)Με παιρνει να αρχισω σε τετοιά ηλικια η είναι χασιμο χρόνου δεν πρόκειται να δω κάμμια βέλτιωση;


Πίστεψέ με, και στα 40 σου να το αρχίσεις θα μπορέσεις να γίνεις πρωταθλητής αν το πάρεις αρκετά στα σοβαρά. Εγώ το ξεκίνησα στα 20 μου και πριν κουτσαθώ (γκαντεμιά στα γόνατα) είχα φτάσει μπλε ζώνη και σε πάρα πολύ καλό επίπεδο. Αρκεί πάντα να το αγαπάς και να έχεις υπομονή. Πολλά μαθήματα μπορεί να σου φανούν βαρετά, μην περιμένεις να ζήσεις το "Καράτε Κιντ"... αν και είμαι σίγουρος πως αυτό το γνωρίζεις ήδη. Cool

Όσο για βιβλία, προτείνω το βιβλίο "Η σοφία των πολεμικών τεχνών", που έχει μέσα πολλές πληροφορίες, ιστορίες και αλληγορίες σχετικά με τις πολεμικές τέχνες και το πώς να χρησιμοποιηθούν σωστά. Μπορώ να πω πως διδάσκει πάρα πολλά για τις πολεμικές τέχνες μέσα από τις ιστορίες του.

_________________

"Ο εχθρός που νικάς παραμένει εχθρός σου. Ο εχθρός που πείθεις γίνεται φίλος σου."
Όταν οι αετοί πετούν ψηλά, η κοτσυλιά πονάει!
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
TannoBuchino
Δημοσιεύθηκε: Τρι Ιούλ 14, 2009 5:02 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 04 Νοέ 06 Δημοσιεύσεις: 4243 Τόπος: テサロニキ
Άρχισα να διαβάζω το βιβλίο του Miyamoto Musashi. Έχω φτάσει ως τη σελίδα 49 και πραγματικά μπορώ να πω ότι η φιλοσοφία του σε βοηθάει να χαλαρώσεις. Πολύ χρήσιμα για την καθημερινή ζωή, αλλά και για τις πολεμικές τέχνες. Δίκιο είχε. Αν είσαι άγριος, θα χάσεις πολλούς πόντους και δεν θα είσαι καν γρήγορος.

Σύμφωνα με το βιογραφικό του ο Musashi είχε νικήσει 60 αναμετρήσεις, στις οποίες μόνο οι 3 από αυτές ήταν σημαντικές. Μία ήταν με τον Sasaki Kojiro που τον νίκησε με ένα χτύπημα στο κεφάλι με ξύλινο σπαθί φτιαγμένο στο δρόμο από το κουπί της βάρκας αυτής προς το νησί αυτό. Μία ήταν με τον Yagyu Jubei στο dojo Yagyu. Τέλος άλλη μία ήταν στον πόλεμο των μεγάλων πολέμαρχων, ανάμεσα στους οποίους ο Musashi νίκησε στον πόλεμο Toyotomi. Πέθανε στα 62, όπως ισχυρίζονται κάποιοι κοντινοί του, το 1646. Λίγο πριν το θάνατο του δημοσίευσε όπως διάβασα όχι μόνο 1, αλλά 2 βιβλία. Ένα ήταν με τις 35 αναφορές για την αναγνώριση των δικών του πολεμικών τεχνών και δεν πρόλαβε να το δημοσιεύσει αυτό, επειδή ο προκάτοχος και προωθητής του πέθανε από γεράματα. Αν ζούσε λίγο ακόμα θα μπορούσε να το προωθήσει ως σήμερα αυτό...

Προσωπικά μόνο που διαβάζω ότι το ξύλινο σπαθί σκότωσε με την μία τον Sasaki Kojiro, φαντάζομαι να έχω ένα ξύλινο σπαθί και όλοι να χέζονται στο φόβο με τι τεχνική θα τους κανόνιζα. Laughing

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
izo
Δημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 15, 2009 12:13 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.eNGiNe :: :: ANiME.eNGiNe ::

Συμμετέχει από: 14 Οκτ 07 Δημοσιεύσεις: 900 Τόπος: Αμφισα
DjD εγω το έχω ταραξει πάνω από 15 φορές τον έχω διαβάσει το μουσάσι. Να φανταστεις για να μην γυρνάω σελιδες στην αρχη με την εισαγωγή του εκδότη που διαβασα μια φορά την εκόψα και ξεκινάω με την μια το κάθε κεφαλαιο του βιβλιού...
Είναι φοβερό, κάθε φορά βλέπω και κάτι που έχει να πάρω από τα λεγόμενα του αηττητου ξιφομάχου. Το έχω κανει μαυρη "Βίβλο" Razz ... της σπαθασκίας, ένα από τα πέντε κεφάλαιο καθε μέρα θα βρω χρόνο να διαβάσω την μέρα.
Από κει και πέρα για το Καρατε που λέτε πιο πάνω, αν και δεν έχω πολύ ιδέα νομίζω το πιο ευρέως διαδεδομένο ειναι το Shotokan και στην ελλάδα (αν κάνω λάθος διορθώστε ελευθερα) και ένα επισής δυνατο στυλ και για μενα αγαπημενο ειναι το Kyokushin του Mas Oyama.

Τελικά εχουν πολύ πράγμα οι ιαπωνικές πολ. τεχνες να ασχολήθεις, αν θες και κάτι θα βρεις που να σε καλύπτει...

_________________


Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
TannoBuchino
Δημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 15, 2009 12:50 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 04 Νοέ 06 Δημοσιεύσεις: 4243 Τόπος: テサロニキ
Λέω κάποια στιγμή να ντυθώ Miyamoto Musashi και μάλιστα μαζί με το ξύλινο σπαθί μου(Bokken). Razz

Βασικά izo, το βιβλίο θα το χαρακτήριζα πιο πολύ ψυχολογικό παρά στρατηγικής, γιατί δείχνει το πως αισθάνθηκε όσο ήταν σε μάχες εδώ κι εκεί και το πως απέκτησε τις ικανότητες του ώστε να νικάει τους πάντες...

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Jorg
Δημοσιεύθηκε: Τρι Ιούλ 28, 2009 1:57 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.CRaZy :: :: ANiME.CRaZy ::

Συμμετέχει από: 11 Ιαν 09 Δημοσιεύσεις: 552 Τόπος: Ηράκλειο Κρήτης Τώρα Βλέπω: τη ζωή μου να καταρρέει!
Παιδια ξερετε τι επιλογες εκμαθησης ιαπωνικων πολεμικων τεχνων(lol που τα βρισκω) υπαρχουν για Ηρακλειο Κρητης ή κανενα site που μπορω να βρω για αυτες.Ευχαριστω.

_________________
A scattered dream that's like a far-off memory. A far-off memory that's like a scattered dream. I want to line the pieces up. Yours and mine.

Spoiler:
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
fusion
Δημοσιεύθηκε: Τρι Ιούλ 28, 2009 2:27 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.BiaTCH :: :: ANiME.BiaTCH ::

Συμμετέχει από: 30 Ιούν 03 Δημοσιεύσεις: 897
νομίζω πως κάπου είδα στο Ηράκλειο... not sure though... Razz
θα το έχω υπόψιν πάντως...
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
izo
Δημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 29, 2009 1:30 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.eNGiNe :: :: ANiME.eNGiNe ::

Συμμετέχει από: 14 Οκτ 07 Δημοσιεύσεις: 900 Τόπος: Αμφισα
Nομιζω στην κρήτη υπάρχουν για αικιντο, τζουντο & καρατε και Ταεκ Κβο Ντο (κορεατικο) δεν ειμαι σιγουρος ποια από αυτα βρισκονται στο Ηρακλειό ωστοσο

_________________


Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
JasonSaito
Δημοσιεύθηκε: Παρ Αύγ 07, 2009 5:59 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: r00k ::

Συμμετέχει από: 07 Αύγ 09 Δημοσιεύσεις: 3 Τόπος: Thessaloniki Τώρα Βλέπω: Samurai X (Ξανα)
Ρε sorry για την ακυρότητα αλλα και για το ότι αργοπόρησα μερικές μέρες (βλέπω το τελευταίο post εδώ ήταν πριν μερικές μέρες) αλλα ρε είναι λίγο ανάγκη.. θα γραφτώ σε μια σχολη Iaido στην θεσσαλονίκη και θέλω να πάρω ένα Bokken .. στην σχολη λόγικα που θέλουνε να με πιάσουνε τον κ... , όταν ρώτησα ποσο περίπου θα κοστίσει να πάρω ένα δικό μου, με απάντησαν κοντά στα 100euro.. και αλλα τόσα η στολή..στο internet βρήκα μέχρι και με 12euro Bokken αλλα δεν γουστάρω μέσο internet.Και τώρα η ερώτηση στην οποια χρειάζομαι απάντηση.. μήπως ξέρετε κάνα κατάστημα στην θεσσαλονίκη με σπαθιά? 'Η αν οχι στην Θεσσαλονικη τοτε σε κοντινες περιοχές (Χαλκιδική/Κατερίνη και έτσι).
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
TannoBuchino
Δημοσιεύθηκε: Παρ Αύγ 07, 2009 3:27 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 04 Νοέ 06 Δημοσιεύσεις: 4243 Τόπος: テサロニキ
Φίλε Jason

Υπάρχει ένα μαγαζί στην Κατερίνη από όσο ενημερώθηκα από τον δικό μου sensei του Kendo. Δεν σου συνιστώ να πάρεις από εκεί γιατί είναι 3 φορές πιο ακριβά από ότι εξωτερικό...

Καλύτερα πάρε από εδώ www.kendo24.com , από όπου ο ιδιοκτήτης του είναι έμπιστο πρόσωπο και έχω πάρει ως και στολή και σπαθιά ολόκληρο σετ προσφορά. Το Kendo24 είναι πολύ γνωστό στον κόσμο των πολεμικών τεχνών μαγαζί για πολλά είδη Ιαπωνικών πολεμικών τεχνών που αξίζουν πολύ. Είναι στην Γερμανία αυτό και είναι το πιο φθηνό από όλες τις άλλες χώρες. Βέβαια είναι να προσέξεις και τα μεταφορικά μέσα... Όσα σου είπαν στο dojo που θα γραφτείς είναι αληθεια... Είναι να σε πιάνουν από πίσω οι τιμές, αλλά αξίζει !

Ξέρω πολύ καλά ότι οι στολές πάνω κάτω ίδιες είναι, εκτός το χρώμα, αλλά σε συμβουλεύω να αγοράσεις μόνο την καλοκαιρινή φορεσιά για να είσαι άνετος και να μην ιδρώνεις πολύ.

Όσο για Bokken πάρε το απλό(άσπρο ξύλο), όχι το deluxe(σκούρο καφετί ξύλο).

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
JasonSaito
Δημοσιεύθηκε: Παρ Αύγ 07, 2009 4:50 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: r00k ::

Συμμετέχει από: 07 Αύγ 09 Δημοσιεύσεις: 3 Τόπος: Thessaloniki Τώρα Βλέπω: Samurai X (Ξανα)
Φιλε DjDragon σε ευχάριστο πολύ, και αν είχες λίγο ακόμα χρόνο να μου διαθέσεις για κάποιες ερωτήσεις.
1. Όσον αφορά τα Bokken έχω σταμπάρει κάτι που είναι σε style κανονικού σπαθιού δηλαδή δεν είναι ένα απλό ίσιο ξύλο χωρίς τίποτα άλλο πάνω, αλλα είναι σε style κατανας, έχει καμια διαφορά Γιατί ντρέπομαι να πάω στον δάσκαλο μου και να τον ρωτήσω, γιατί ήδη μου είπε ότι θα παράγγελνε αυτός(αλλα όπως είπα πριν πολύ ακριβά).Μάλλον να κάνω διαφορετικά την ερώτηση εσύ τι με προτείνεις για Bokken εκτος αν δεν έχουνε διαφορα από σχέδιο σε σχέδιο.
2. Η άλλη ερώτηση είναι η εξής αν μπορείς να με πεις, αν έχεις ανάλογη εμπειρία δηλαδή να πήρες Bokken από σχολη, πως είναι περίπου αυτά που παραγγέλνουνε μην έχω ότι νάνε διαφορετικό από τους άλλους.
Ευχάριστο για τον χρόνο σου,
Τα λέμε.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
TannoBuchino
Δημοσιεύθηκε: Σαβ Αύγ 08, 2009 1:14 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 04 Νοέ 06 Δημοσιεύσεις: 4243 Τόπος: テサロニキ
1) Το Bokken που έχεις δεν κάνει, γιατί στο Iaido, όπως και στις άλλες πολεμικές τέχνες τύπου Ιαπωνικής ξιφασκίας, όλα θέλουν αληθινό bokken λόγω της παράδοσης τους από τα παλιά χρόνια. Οπότε αυτό δεν σου κάνει καθόλου δυστυχώς. Αν θέλεις συζήτα το με τον γονιό σου και θα σε βοηθήσει σε αυτό.
2) Το Bokken είναι σχεδιασμένο όπως ακριβώς είναι το Katana, αλλά μισό κιλό πιο ελαφρύ, λόγω του ξύλου.
Ο billmcnick έχει 4-5 katana και έχω δανειστεί μία δικιά του λόγω του cosplay με τον Kenshin Himura ! Ήταν λίγο βαρύ για το δεξί μου χέρι. Laughing

Οπότε καταλαβαίνεις... Αν εξασκηθείς με αληθινό bokken, θα είναι σαν να εξασκείσαι με το Katana. Έτσι πάει η φάση... Wink

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
JasonSaito
Δημοσιεύθηκε: Σαβ Αύγ 08, 2009 1:56 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: r00k ::

Συμμετέχει από: 07 Αύγ 09 Δημοσιεύσεις: 3 Τόπος: Thessaloniki Τώρα Βλέπω: Samurai X (Ξανα)
Δηλαδή όλα τα Bokken που έχει στο site που με έστειλες κάνουνε για εξάσκηση.. επίσης δεν είπα ότι έχω ένα, απλός είπα ότι με άρεσαν κάποια.
Και πάλι ευχαριστώ πολύ! Very Happy Very Happy Razz
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Sutera wo aishiteru
Δημοσιεύθηκε: Τρι Σεπ 01, 2009 1:31 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: FeaRLeSS :: :: FeaRLeSS ::

Συμμετέχει από: 18 Οκτ 07 Δημοσιεύσεις: 244 Τόπος: 19ο σύννεφο δεξιά... Τώρα Βλέπω: Να καταπατούν το περιβάλλον ασύστολα...
Να ευχαριστήσω το φίλο Napster δημοσίως, για τα φώτα του που μου έδωσε όσον αφορά το Kendo και να του ευχηθώ κι εγώ τα καλύτερα!
Άντε να δούμε τι να αποφασίσω τώρα να ξεκινήσω, ανάμεσα σε Kendo, Aikido και Wing Chun (κινέζικο αλλά καθόλου άσχετο)..

Πάντως όπως και να'χει οι πολεμικές τέχνες δεν έχουν καμία σχέση με το να βαράμε το κόσμο χωρίς σοβαρή αιτία.
Ουσιαστικά οι πολεμικές τέχνες υπάρχουν για να μη χρειαστεί να χτυπήσεις κανέναν.

Συνήθως όποιος το αρχίζει με το σκοπό να βαράει, συνήθως φεύγει νωρίς και δε καταλήγει καν σε μαύρες ζώνες. Και γενικά όποιος αρχίσει μια πολεμική τέχνη για να ανέβει απλά σε ζώνες-βαθμίδες-kyu, δεν θα μάθει ποτέ την πραγματική φιλοσοφία των τεχνών.
Αυτό που μετράει είναι η εσωτερική αναζήτηση και πιο συγκεκριμένα η ψυχική γαλήνη, η σωματική ηρεμία, η πειθαρχία..
Ακόμα και το Wing Chun που δείχνει άκρως επιθετικό και ιδιαίτερα ευθύ και βίαιο, αν δει κάποιος τις τακτικές διαλογισμού του, τις αναπνοές και τη χαλάρωση που προσφέρει, το λιγότερο θα εντυπωσιαστεί!

Μια πολεμική τέχνη για να τη μάθεις σωστά, πρέπει να την εξαντλήσεις (Να φτάσεις μαύρη ζώνη τουλάχιστον) για να πεις οτι γνωρίζεις κάθε σετ κινήσεων της τέχνης, και να μην έχεις στο μυαλό σου τους αγώνες, γιατί τότε θα ξεμυαλιστείς και θα χάσεις το διαλογισμό. Από εκεί και πέρα το κάθε ένα από τα 10 dan αποκτάται μετά από πολλούς κόπους, που αποδεικνύουν τις πραγματικές γνώσεις της κάθε τέχνης στην πράξη, αλλά και το επίπεδο του διαλογισμού σου.

Σημείωση: Συνήθως τα ανώτατα dan ανήκουν στους τελευταίους εν ζωή δασκάλους της κάθε πολεμικής τέχνης ή τους ιδρυτές.

_________________
Η ψυχή είναι μόνο αυτή που μετράει πραγματικά...


Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
izo
Δημοσιεύθηκε: Τρι Σεπ 01, 2009 11:23 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.eNGiNe :: :: ANiME.eNGiNe ::

Συμμετέχει από: 14 Οκτ 07 Δημοσιεύσεις: 900 Τόπος: Αμφισα
Sutera wo aishiteru έγραψε:

Ουσιαστικά οι πολεμικές τέχνες υπάρχουν για να μη χρειαστεί να χτυπήσεις κανέναν.



Σωστό όμως ας εχουμε στον νου μας...

Σε αυτό εξελειχθηκαν όταν πρόσχωρησαν σε αυτες δάσκαλοι που είχαν και φιλοσοφικό υποβαθρο (ταοιστες, δασκαλοι ζεν κτλ) εξ αρχής εδώ και τόσες εκατοντάδες χρόνια δημιούργηθηκάν για να καταστάσεις ώστε να ανταποκρίνεσαι σε μάχες, καταστάσεις kill or be killed.
Και μερικές συνεχίζουν να είναι όπως το σαμπο και κυρίως το κραβ μαγκά.

Το καρατε το φτιάξαν χωρικοι της οκιναβα και με αυτό αμυνθηκαν τις περιουσίες και τις ζωές τους, το Μουι Ται των ταιλάνδων θεωρειται τόσο τιμημένο επείδη με αυτό πολέμησαν και τσάκισαν τους εισβολείς τους στο πάρελθον, το ζιου ζιτσου που εγινε τζουντο και το αικι ζιου ζιτσου που εξελίχθηκε με τον μοριχει ουεσιμπα σε αικιντο είχαν τεχνικές με χτυπήματα για αμεση εξολόθρευση του αντιπάλου τα όποια όμως παραλύφθηκαν κάθως με το πέρας το χρόνου όσο έξελειπαν οι μάχες το πνευμάτικο υπέισχυσε του πράκτικού. και βεβαια πλέον όλα θα υποκυψουν στο αθλητικό κομμάτι, βλ. τζουντο, ταε κβο ντο, και λοιπά με κανονες μάχης με πόντους...!

Οποιος ζητάει μόνο πνευματικότητα ο διαλόγισμός και η γίογκα ειναι εξισου κάλα για σωματικη και πνευματική τόνωση. Οι πολέμικές τεχνες τα έχουν και αυτες και παίζουν μεγαλο, πρωτευοντα ρόλο εννοειτε, όμως, εχουν και στον τιτλο τους την λέξη "πολέμος", κατι που πολλοί εχουν ξεχασει στην ευκολή αιθουσα του ντότζο στις προκαθορισμενες κινησεις και στα sparring με εξοπλισμό

_________________


Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Sutera wo aishiteru
Δημοσιεύθηκε: Τετ Σεπ 02, 2009 5:58 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: FeaRLeSS :: :: FeaRLeSS ::

Συμμετέχει από: 18 Οκτ 07 Δημοσιεύσεις: 244 Τόπος: 19ο σύννεφο δεξιά... Τώρα Βλέπω: Να καταπατούν το περιβάλλον ασύστολα...
Συμφωνώ απόλυτα izo!

Το γιόγκα όμως και τέτοιου τύπου διαλογισμοί με ξενερώνουν, γιατί δε σου προσφέρουν και την εκμάθηση μιας πολεμικής τέχνης ταυτόχρονα.
Και ενίοτε ξέρεις, μπορεί να γίνει επικίνδυνο το γιόγκα αν χρησιμοποιηθεί λάθος.
Έχω ενημερωθεί από άτομο που ακολουθούσε γιόγκα ότι υπάρχουν ελάχιστα παραδείγματα παγκοσμίως που ο διαλογισμός ξέφυγε του φυσιολογικού ορίου και οι άνθρωποι αυτοί δεν επανήλθαν ποτέ..
Δηλαδή πολύ απλά έχασαν το νου τους και τώρα πλέον είναι φυτά.
Μη γελάσεις, ψάξ'το και θα το δεις.

Γι'αυτό όταν κάποιος ξεκινάει να ακολουθεί κάτι, τον προειδοποιούν να τηρεί πιστά τις οδηγίες των δασκάλων..
Δεν υπάρχει πιο σωστή συμβουλή..

Σημείωση: Ο μέσος άνθρωπος χρησιμοποιεί το 6% των εγκεφαλικών του κυττάρων. Ο Einstein μετά από νεκροψία διεπιστώθη ότι χρησιμοποιούσε το 7% περίπου του εγκεφάλου του! Αυτό έχει βγει συμπέρασμα απ΄την υπεραιμία που διεπιστώθη σε περιοχές του εγκεφάλου του, που φυσιολογικά δεν υφίσταται..

Οι δάσκαλοι του yoga άκουσα ότι χρησιμοποιούν ασύλληπτο μέγεθος εγκεφαλικού χώρου. Μιλάμε για ποσοστά 13%. Αυτό τους δίνει και άλλες υπερφυσικές ιδιότητες όπως η τελεπάθεια και η μετακίνηση αντικειμένων από απόσταση.
Ακόμα και οι ίδιοι οι δάσκαλοι φοβούνται να χρησιμοποιήσουν τις τεχνικές της yoga σε πλήρη ανάπτυξη γιατί κάτι τέτοιο θα ήταν τραγικό.
Αν θυμάμαι καλά μόνο 2-3 άνθρωποι σε όλο το κόσμο masters του yoga, μπορούν να διεγείρουν ποσοστά 90%!! του εγκεφάλου τους και στη συνέχεια να επανέλθουν ακίνδυνα...
Οπότε, μακριά το yoga! Very Happy

Διορθώστε με αν κάνω λάθος για το yoga γιατί δε γνωρίζω. Αυτά έμαθα μετά από δική μου έρευνα..

_________________
Η ψυχή είναι μόνο αυτή που μετράει πραγματικά...


Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα

Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:  

Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας
Σελίδα 5 από 7
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενη

Μετάβαση στη:  



Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης