Το ξέρατε ότι saiban σημαίνει δίκη;


Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας

Σελίδα 1 από 1
 AnimePlanet Forums Αρχική σελίδα    Sneak Peaks    Bamboo Blade
Dante80
Δημοσιεύθηκε: Τρι Φεβ 10, 2009 4:01 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator:: ::Moderator::

Συμμετέχει από: 11 Φεβ 06 Δημοσιεύσεις: 1052 Τόπος: Ima, Sokoni Iru Boku. Τώρα Βλέπω: Bounen no Xamdou


Spoiler:
Toraji Ishida is a high school kendo teacher. His friend and fellow kendo teacher makes him a bet: if Ishida can assemble a girls' kendo team that can defeat his girls' team in a practice match, he'll treat Ishida to free meals at his father's sushi restaurant for a whole year. Now Ishida must find five girls to join the team.

Βασισμένο πάνω στο πασίγνωστο (top 10 πωλήσεων για μερικά takounbon) στην Ιαπωνία ομώνυμο ongoing manga των Masahiro Totsuka και Aguri Igarashi, το Bamboo Blade του 2007-8 αποτελεί μια πολύ ευχάριστη και ξεκούραστη πρόταση θέασης για όλους τους comedy fans, η οποία είναι και αρκετά underrated σε σχέση με άλλες παρόμοιες ή και χειρότερες. Ειδικά τώρα τελευταία, που οι λέξεις βρακί και κωμωδία πάνε πακέτο στα anime λόγω της συνεχιζόμενης οικονομικής κρίσης (όχι ότι έχουμε και πρόβλημα με τα βρακάκια, αλλά οι εξαιρέσεις λιγοστεύουν όσο περνάει ο καιρός, μιας και οι εταιρίες ταμπουρώνονται γύρω από το otaku market)....



To bamboo blade έχει λίγο απ όλα, και για όλους. Αποτελεί μια από τις σειρές που ενώ έχουν μια σαφή θεματική προσέγγιση (kawai girls with swords fight till victory grabs them..γκουχ..κάτι τέτοιο), είναι έτοιμες να την θυσιάσουν για χάρη της αρμονίας και της μετριοπάθειας, δίνοντας έτσι ένα πιο ολοκληρωμένο (αλλά μοιραία και λιγότερο οξύ) συνολικό συναίσθημα στον θεατή. Δυστυχώς τα πρώτα 2 επεισόδια δεν βοηθούν καθόλου σε αυτό, μιας και είναι πολύ μέτρια σε σχέση με το όργιο που έπεται, με αποτέλεσμα να έχουν διώξει αρκετό mainstream κόσμο (μαζί με αυτούς που τα sports anime δεν είναι το φόρτε τους). Είναι πραγματικά κρίμα, γιατί η σειρά έχει αρκετά να δώσει στην συνέχεια, και προσωπικά κατάφερε να μου κολλήσει ένα ηλίθιο χαμόγελο μέχρι τέλους. Σε σημείο κράμπας. No really, πόναγε το σαγόνι μου μετά.



Πολύ καλό χιούμορ που εκμεταλλεύεται στο έπακρο τα αναμενόμενα κλισέ των χαρακτήρων, καλή σκηνοθεσία από τον Hisashi Saito στην πρώτη του αντίστοιχη προσπάθεια ως series director, φοβερή επιμέλεια στον ήχο για το είδος της σειράς με ηχητικά εφέ που υποβοηθούν με τον καλύτερο τρόπο το slapstick στοιχείο της κωμωδίας, και καλές ερμηνείες από τις Seiyūs, συνθέτουν ένα στιβαρό υπόβαθρο για την laid back υπόθεση που έχει η σειρά, χωρίς φανφάρες, υπερβολές και κενά. Το animation και το artwork βρίσκονται σε επίσης πολύ καλά επίπεδα (με βαριά έμφαση και στο chibi factor για το slapstick comedy), ειδικά αν σκεφτείς το σχετικά χαμηλό budget.

Αυτό που σου μένει όμως περισσότερο είναι οι χαρακτήρες της, που είναι απλά ΑΞΙΑΓΑΠΗΤΟΙ. Από το ρεμάλι δάσκαλο kendo που σκέφτεται περισσότερο την κοιλιά παρά τους μαθητές του σε τρελαμένες otakus που βλέπουν το kendo ως προέκταση των mecha-fighting anime, από διχασμένες προσωπικότητες (το πρωί waifu το βράδυ εωσφόρος) μέχρι βελανιδοκέφαλους μορφονιούς, και από stalkers μέχρι happy go lucky στόκους, αυτή η σειρά απλά τους έχει όλους. And more...βάλε μέσα και το γεγονός πως οι περισσότερες γυναικείες υπάρξεις είναι kawaii σε βαθμό κακουργήματος, και το γλυκό είναι έτοιμο προς βρώσιν...^^



Φυσικά, δεν λείπουν και τα προβληματάκια, αν και θα έλεγα πως είναι δευτερεύοντα. Προοριζόμενο κυρίως για εφήβους (σε αντίθεση με το manga που κοιτάει περισσότερο το seinen segment), το BB δεν μπορεί να αφαιρέσει το ηθικοπλαστικό περιεχόμενο (καλωσορίσατε αγαπητές νεανίδες στην εφηβεία, ετοιμαστείτε ψυχολογικά για το εντυπωσιακό clusterfuck που θα φάτε στην αγαπημένη μας καπιταλιστική κοινωνία σε λίγα χρόνια που θα μεγαλώσετε. fight O!..suckers..) που υπάρχει και στο manga με αποτέλεσμα να υπάρχουν σημεία που είναι εύκολο να προβλέψει ο θεατής την συνέχεια. Επίσης, σε αντίθεση με πολλές άλλες σειρές που βλέπουμε μια γραμμική χειροτέρευση του animation κυρίως λόγω των budget constraints, εδώ πέφτει ελαφρώς στο μέσον της σειράς, κάνοντας όμως ένα δυναμικό comeback στα τελευταία 5 επεισόδια. Επίσης, παρά το slice of life προσανατολισμό της η σειρά έχει μια μικρή κοιλιά τριών-τεσσάρων επεισοδίων, αναγκαία για να σκιαγραφήσει περισσότερο 2 νέους χαρακτήρες αλλά εμφανή σε σχέση με τα προηγούμενα και επόμενα κομμάτια του plot. Α...και το τέλος μας αφήνει (κλασικά για τέτοιες σειρές) με την κραυγή MOAR, πράγμα που θα αργήσει όμως κάπως λόγω του σημείου που βρίσκεται το manga τώρα...Τ_Τ



Κλείνοντας, και μόνο το γεγονός πως κάθεσαι και βλέπεις ελαφρώς διαταραγμένες (βλ. καϊδια) παρθένες να κουνάνε ξύλινα σπαθιά κραυγάζοντας DOUUU-MENNN-KOTEEEEE-TSUKIIII!!! μέχρι τελικής πτώσεως (ή αγοράς ενός container HALLS- μαλακώνουν και γλυκαίνουν τον λαιμό) φτάνει για να το προτείνουμε. Αν σας αρέσουν οι laid back κωμωδίες, τα sports anime, τα chibi deformed και slapstick gags τότε think no more, go watch it you big sissies. Από τα underrated comedy anime του 2008, που αξίζουν μια ευκαιρία από τους fans του αυτού genre. Μην περιμένετε να δείτε κανένα kaiba φυσικά, μάλλον...kaηka είναι το αποτέλεσμα. Όχι ότι μας χαλάει κιόλας...XD

Του δίνουμε 504 στα 672 TSUKIIII!!!

Οι huzzah-doremi έχουν κάνει αρκετά καλή δουλειά, (αν με τα κλασσικά generalizations στην μετάφρασή τους φυσικά παρόντα).
Τσιμπάτε: Torrent
Eπίσης, σας αφήνουμε με ένα 2 εκπαιδευτικά videακια για kendo προπόνηση, που ταιριάζουν απόλυτα στη σειρά...



_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Abarai
Δημοσιεύθηκε: Τρι Φεβ 10, 2009 5:19 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.CoLLeCToR :: :: ANiME.CoLLeCToR ::

Συμμετέχει από: 15 Σεπ 06 Δημοσιεύσεις: 615 Τόπος: Θεσσαλονίκη Τώρα Βλέπω: OMG einai APEIRAAAA
Dn marese idietera,itan arketa varetooo kai to paratisa stin mesi xD to evlepa taytoxrona me to clannad kai to paratisa gia to clannad =P

_________________
Life is too short,Grudges are a waste of perfect happiness,So laugh when u can
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Vetus
Δημοσιεύθηκε: Τρι Φεβ 10, 2009 6:20 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator::
::Black Winged Angel::
::Moderator::<br>::Black Winged Angel::

Συμμετέχει από: 04 Μάϊ 04 Δημοσιεύσεις: 5127
Eπειδή έχω ακούσει καλές κριτικές για την σειρά αυτή είπα να του ρίξω μια ματιά. Η αλήθεια είναι ότι από το πρώτο επεισόδιο που είδα δεν με εντυπωσίασε ιδιαίτερα (κι είμαι φαν των bishoujo/moe comedies του Shonen Gangan) αλλά αφού λες ότι μετά φτιάχνει θα του δώσω μια δεύτερη ευκαιρία σε μια άλλη φάση (αυτόν τον καιρό βλέπω πάρα πολλές σειρές ταυτοχρονα)...ή θα το μετατρέψω για το iPod για να 'χω να βλέπω κάτι ευχάριστο στις διακοπές. Αυτό που με ξενέρωσε πιο πολύ είναι η κακή και περιττή χρήση του 3D που γίνεται που χτυπάει άσχημα στο μάτι.

Υπόψην ότι σειρά μεταφράζεται και στα ελληνικά από τους Eternal Light.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
izo
Δημοσιεύθηκε: Τρι Φεβ 10, 2009 6:26 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.eNGiNe :: :: ANiME.eNGiNe ::

Συμμετέχει από: 14 Οκτ 07 Δημοσιεύσεις: 900 Τόπος: Αμφισα
Aπιστευτο γέλιο ειδικά ο Δασκαλός και η Αρχηγός της ομάδας όποτε συναντιούνται βγάζουν τρέλο γελιο... Laughing Laughing

Ασε που έχει και τι πιο ξεκάρφωτο ζευγάρι ever

Και όχι μόνο έχει τα πάντα δράση, ότακου, συγκίνηση είναι βασικά από τα αγαπημένα μου (φαινεταί και από την υπογραφή πoυ σε στέλνει στο Εternal Light fansub που το δουλεύει στα ελληνικά) Laughing Laughing

Δεν είναι άναγκη να είσαι φίλος των sports anime για να σου αρέσει καλύπτει μια πολύ ευρεία γκάμα και σε χαρακτήρες και σε πλόκη.

_________________


Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Wadoria
Δημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 11, 2009 12:23 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: PoSSeSeD.SeRiouSLy :: :: PoSSeSeD.SeRiouSLy ::

Συμμετέχει από: 18 Μάϊ 07 Δημοσιεύσεις: 329 Τόπος: Ιωάννινα Τώρα Βλέπω: bleach,Hero Tales,Elemental Gelad
Τώρα το τελειώνω όπου νά ναι!!Είμαι στο επεισόδιο 22!! Μέχρις στιγμής μου φαίνεται ένα διασκεδαστικό , χαλαρό anime για να περάσει κανείς άνετα την ώρα του (μιάς και ο ελεύθερος χρόνος μου ήταν περιορισμένος μέχρι χτές που τελείωσε η εξεταστική).
Με παρακίνησε επίσης να ενδιαφερθώ για την τέχνη του kendo!!!Δυστυχώς όμως εδώ στα ιωάννινα που φοιτώ δεν βρήκα κανένα κέντρο εκμάθησης. Sad
Πάντως ωσ σειρά την συνιστώ μιας και είναι αρκετά καλή ως προς το σχέδιο και το σενάριο Wink

_________________

See my Anime list!!
To decide what to do with the future is to be human.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
roriconfan
Δημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 11, 2009 12:46 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: HooKeD :: :: HooKeD ::

Συμμετέχει από: 02 Μάρ 08 Δημοσιεύσεις: 134 Τόπος: Κύμινα Θεσσαλονίκης
Πφ, τρίχες. Πολύ χλιαρό σε όλα. Μετά το Cromartie, το Azumanga και το Excel Saga, αυτό ούτε που μου φάνηκε αστείο. Πόσο μάλλον δε μου φάνηκε καν καλό κοινωνικό.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Vetus
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Σεπ 13, 2009 5:08 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator::
::Black Winged Angel::
::Moderator::<br>::Black Winged Angel::

Συμμετέχει από: 04 Μάϊ 04 Δημοσιεύσεις: 5127
Πριν από μήνες είπα να το συνεχίσω και βλέπω μερικά επεισόδια μια στο τόσο. Έχοντας δει μέχρι το 20ο επεισόδιο ως τώρα (και θα το συνεχίσω μέχρι το τέλος) αναθεώρησα τις απόψεις μου γι' αυτήν την σειρά. Είναι αρκετά απολαυστική κι αξιοπρεπές για τέτοιου είδους anime, ό,τι πρέπει για όσους θέλουν να δουν κάτι το χαλαρό χωρίς βλακώδες ρομάντζα και ψευτοδράματα. Η μεγάλη μου αδυναμία είναι φυσικά η Tama-chan (από τις πιο αξιολάτρευτες anime ηρωίδες που 'χω δει ποτέ μου) και τρελή φάση έχει ο Dan-kun που αν και φαίνεται τελείως βιοχλαπάτσας (λόγω φάτσας κι αναστήματος) έχει στο πλευρό του μια απίστευτα όμορφη φιλενάδα, την Miyako (ή αλλιώς Miya-Miya όπως την φωνάζει χαϊδευτικά ο Dan-kun). Επίσης μου άρεσουν πάρα πολύ τα πανέμορφα artworks στο τέλος κάθε επεισοδίου που είναι παρμένα από τα artworks του manga.

Μιας και το manga είναι on-going κι έχει βγει και στην Aμερική λέω να το αρχίσω σε κάποια φάση.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
GT4md
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Σεπ 13, 2009 2:47 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 18 Ιούλ 07 Δημοσιεύσεις: 2525 Τώρα Βλέπω: OnePiece, Urusei Yatsura, Bleach, Dream Eater Merry
φτου, αυτο το παλευω καιρο να το κατεβασω αλλα το ματι μου πεφτει σε νεα ανιμε Sad

_________________

I'm Everything and Nothing. The Reality Refuse my Existence. I am a DRAGON
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Napster
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Σεπ 13, 2009 5:33 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.CRaZy :: :: ANiME.CRaZy ::

Συμμετέχει από: 17 Ιούλ 08 Δημοσιεύσεις: 583 Τόπος: Θεσσαλονίκη
Καλο φαινετε...θα το δω σιγουρα καποια στιγμη...
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος

Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:  

Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας
Σελίδα 1 από 1

Μετάβαση στη:  



Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης