Το ξέρατε ότι naruto σημαίνει ψάρι;


Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας

Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη
Σελίδα 1 από 2
 AnimePlanet Forums Αρχική σελίδα    Γενικές Δημοσκοπήσεις    Σύστημα βαθμολόγισης καταχωρήσεων.




Σύστημα βαθμολόγισης καταχωρήσεων

Ναι
55%
 55%  [ 11 ]
Όχι
45%
 45%  [ 9 ]

Σύνολο Ψήφων : 20


Sutera wo aishiteru
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Μάϊ 21, 2009 11:32 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: FeaRLeSS :: :: FeaRLeSS ::

Συμμετέχει από: 18 Οκτ 07 Δημοσιεύσεις: 244 Τόπος: 19ο σύννεφο δεξιά... Τώρα Βλέπω: Να καταπατούν το περιβάλλον ασύστολα...
Θα ήθελα να μοιραστώ την ιδέα μου μαζί σας.

Όταν διαβάζουμε τα posts στο forum, υπάρχει κάτω απ' το κάθε avatar του κάθε μέλους και ο βαθμός του (πχ.Anime Lord, Anime Crazy, Obsessed, Rook, κλπ...)

Η πρότασή μου λοιπόν είναι:
Να υπάρχει ένα αντίστοιχο σύστημα βαθμολόγισης του κάθε μέλους με βαθμούς και στο site, ανάλογα με τους πόντους του. Ανάλογα δηλαδή με το πόσο συμβάλλει στην ανάπτυξη του site με τις καταχωρήσεις του. Κάτω δηλαδή από το avatar του κάθε μέλους να μη λέει μόνο απλό μέλος, αλλά Sensei για παράδειγμα! Κάτι το οποίο θα δίνει μεγάλη ικανοποίηση στο χρήστη, πιστέψτε με!

Δηλαδή:
10000 πόντοι - Heika (陛下)
5000 πόντοι - Denka (殿下)
2000 πόντοι - Daisensei (大先生)
1500 πόντοι - Sensei (先生)
1000 πόντοι - Daigakusei (大学生)
750 πόντοι - Koukousei (高校生)
500 πόντοι - Chuugakusei (中学生)
250 πόντοι - Shougakusei (小学生)
100 πόντοι - Enji (園児)
0-99 πόντοι - Youji (幼児)

Οι σημασίες τους είναι:
Heika = Η Αυτού Μεγαλειότης (Your Majesty)
Denka = Η Αυτού Υψηλότης (Your Highness)
Daisensei = Μεγάλος Δάσκαλος (Grand Teacher)
Sensei = Δάσκαλος
Daigakusei = Φοιτητής
Koukousei = Μαθητής λυκείου
Chuugakusei = Μαθητής γυμνασίου
Shougakusei = Μαθητής δημοτικού
Enji = Νήπιο
Youji = Μωρό

Έψαξα πάρα πολύ για να βρω τους καλύτερους και τους πιο κατάλληλους συσχετισμούς και είναι σωστοί γραμματικά. Κόπιασα πολύ για να το τελειοποιήσω.
Το σύστημα είναι εντελώς ακριβοδίκαιο, αυξάνει με γεωμετρική πρόοδο και σε ανταμοίβει με μία εκ των δέκα κοινωνικών ιαπωνικών τάξεων. Για να προαχθείς πρέπει να συμβάλλεις σημαντικά και ουσιαστικά!
Μάλιστα τους πρώτους Sensei θα τους έχουμε σε λίγο! (Αν κρίνω απ΄τους πόντους τους!)
Τα δύο πρώτα είναι για τους τρελλά φανατικούς των anime και μόνο σε κάποια χρόνια θα τα έφτανε κάποιος. Έτσι είναι το σωστό όμως και αυτή είναι η γοητεία σε αυτό το βαθμολογικό σύστημα.

Προσωπικά εγώ θα έπαιρνα μεγάλη χαρά αν θα έβλεπα οτι ανάλογα με τη συμβολή μου στην ανάπτυξη του site ανεβαίνω και ιεραρχικά! Very Happy
Νομίζω πολλοί θα συμφωνήσουν με την ιδέα.

Τ' αφήνω στην κρίση σας αγαπητά μέλη...

_________________
Η ψυχή είναι μόνο αυτή που μετράει πραγματικά...


Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
YaNsE
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Μάϊ 21, 2009 11:57 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.DRuNK :: :: ANiME.DRuNK ::

Συμμετέχει από: 03 Δεκ 08 Δημοσιεύσεις: 457 Τόπος: Πάτρα. Τώρα Βλέπω: Νanatsuiro Drops ΚαΙ οΤι ΑλλΟ πΡοΛαΒαΙνΩ!
Δεν είναι κακή ιδέα αλλά ίσως είναι δύσκολο να υλοποιηθεί... Γίνε πρώτα ANIME LORD άπειρε Learner (πλακίτσα..) εγώ είμαι απλά hooked seriously!! Very Happy
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Sutera wo aishiteru
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Μάϊ 21, 2009 12:01 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: FeaRLeSS :: :: FeaRLeSS ::

Συμμετέχει από: 18 Οκτ 07 Δημοσιεύσεις: 244 Τόπος: 19ο σύννεφο δεξιά... Τώρα Βλέπω: Να καταπατούν το περιβάλλον ασύστολα...
Καλά μου τα λες, αλλά τελικά τι ψήφισες φίλε Applerist;

_________________
Η ψυχή είναι μόνο αυτή που μετράει πραγματικά...


Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
YaNsE
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Μάϊ 21, 2009 12:05 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.DRuNK :: :: ANiME.DRuNK ::

Συμμετέχει από: 03 Δεκ 08 Δημοσιεύσεις: 457 Τόπος: Πάτρα. Τώρα Βλέπω: Νanatsuiro Drops ΚαΙ οΤι ΑλλΟ πΡοΛαΒαΙνΩ!
kchras έγραψε:
Καλά μου τα λες, αλλά τελικά τι ψήφισες φίλε Applerist;



Εννοείτε πως ναι ψήφισα!! Έχω καταχωρήσει 4 τίτλους και 3 παρουσιάσεις άρα με βλέπω γύρω στο Enji Very Happy έχεις επίγωση για το τί είναι το Wall of Fame έτσι;
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Sutera wo aishiteru
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Μάϊ 21, 2009 12:11 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: FeaRLeSS :: :: FeaRLeSS ::

Συμμετέχει από: 18 Οκτ 07 Δημοσιεύσεις: 244 Τόπος: 19ο σύννεφο δεξιά... Τώρα Βλέπω: Να καταπατούν το περιβάλλον ασύστολα...
Σαφέστατα! 'Ετσι πήρα την ιδέα!
Είδα το σύστημα πόντων του site το οποίο είναι σωστότατο και δίκαιο κατά τη γνώμη μου και σκέφτηκα γιατί να μην αξιολογείται και η προσφορά των μελών στο site; Very Happy

Έτσι λοιπόν..Ψηφίστε!!!

_________________
Η ψυχή είναι μόνο αυτή που μετράει πραγματικά...


Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
ghost333
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Μάϊ 21, 2009 12:24 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: PoSSeSeD.SeRiouSLy :: :: PoSSeSeD.SeRiouSLy ::

Συμμετέχει από: 06 Δεκ 03 Δημοσιεύσεις: 307 Τόπος: alexandroupoli gia tora Τώρα Βλέπω: Bullets PARA POLLA Bullets xamos stin othoni mou.
ego pisteuo oti prepein na bgaloun kai to post count.....alla anyway psifizw oxi...

_________________
This Signature was edited by the administrator because it was too awesome to be displayed here instead of its awesomeness plz enjoy those quotes:
"The best way to become boring is to say everything." --Voltaire
"The secret of success is to do common things uncommonly well." --John D. Rockefeller
"It's not what you are that holds you back, it's what you think you are not." --Denis Waitly

Last edited by THE_ADMIN; 01-1-0001 at 00:00:01 PM..
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
noname
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Μάϊ 21, 2009 12:27 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
XD XD XD XD XD

Συμμετέχει από: 31 Μάϊ 04 Δημοσιεύσεις: 2829 Τόπος: Αθήνα - θεσσαλονίκη Τώρα Βλέπω: OMG!!! πώς βρέθηκε αυτό εκει ?
βασικά εφόσον υπάρχει το wall of fame και στο προφίλ του κάθε χρήστη βλέπεις τις "δραστηριότητες του" το να υλοποιηθεί αυτό που λες δεν πρέπει να είναι δύσκολο ... αλλά μάλλον κάπως περιττό ( και Btw δεν σε ξεφεύγει λίγο ή πρόοδος με 10000 ?? θα πρέπει να καταχωρίσεις πέρι το 1/3 όλων των μη-hentai για να τούς φτάσει κάποιος ΧDDDDD ) τεσπα δεν είμαι κατά ... απλά δεν με πολύ ενδιαφέρει ...οπότε ψηφίζω ΔΓ/ΔΑ Razz

_________________
Not everything that can be counted counts, and not everything that counts can be counted.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Sutera wo aishiteru
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Μάϊ 21, 2009 12:27 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: FeaRLeSS :: :: FeaRLeSS ::

Συμμετέχει από: 18 Οκτ 07 Δημοσιεύσεις: 244 Τόπος: 19ο σύννεφο δεξιά... Τώρα Βλέπω: Να καταπατούν το περιβάλλον ασύστολα...
ghost333 έγραψε:
ego pisteuo oti prepein na bgaloun kai to post count.....alla anyway psifizw oxi...


Ίσως να' χεις δίκιο φίλε...και τελικά όλα αυτά να μη χρειάζονται και να πρέπει να βγεί και το Post count.
Anyway... Wink

_________________
Η ψυχή είναι μόνο αυτή που μετράει πραγματικά...


Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
vazelos3
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Μάϊ 21, 2009 12:41 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.DRuNK :: :: ANiME.DRuNK ::

Συμμετέχει από: 07 Δεκ 07 Δημοσιεύσεις: 467 Τόπος: Athens/Patra Τώρα Βλέπω: One piece, Fairy tail, Beelzebub, ao no excorsist k.a...
Δεν ειναι κακη ιδεα..αρκει να μην την ψωνισει κανεις στο τελος :Ρ
Τωρα οσο για το συστημα των βαθμων ειναι σιγουρα υπο συζητηση αλλα γενικα ψηνομαι!

Btw, δε ξερω αν το χουν παρατηρισει κι αλλοι αλλα εχει πολυ καιρο να γινει καταχωρηση τιτλων ή Ιαπωνικων στο site.Παιζει κατι ή απλα ειναι θεμα περιορισμενου χρονου των σεβαστων admin??

_________________


SPIN ON!

One Piece spoiler!!
Spoiler:


Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Sutera wo aishiteru
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Μάϊ 21, 2009 1:28 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: FeaRLeSS :: :: FeaRLeSS ::

Συμμετέχει από: 18 Οκτ 07 Δημοσιεύσεις: 244 Τόπος: 19ο σύννεφο δεξιά... Τώρα Βλέπω: Να καταπατούν το περιβάλλον ασύστολα...
Μην αγχώνεσαι φίλε. Λογικά όλα είναι θέμα περιορισμένου χρόνου τους... Smile


Πολύ θα ήθελα ρε παιδιά την άποψη και των administrators πάνω στο θέμα, αλλά δεν έχω λάβει ακόμα καμιά επίσημη απάντηση. Μάλιστα το έχω δημοσιεύσει εδώ και κάποιο καιρό και στο Development Log στις ιδέες - προτάσεις. Sad

_________________
Η ψυχή είναι μόνο αυτή που μετράει πραγματικά...


Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Vetus
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Μάϊ 21, 2009 2:29 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator::
::Black Winged Angel::
::Moderator::<br>::Black Winged Angel::

Συμμετέχει από: 04 Μάϊ 04 Δημοσιεύσεις: 5127
Το πρόβλημα είναι ότι και να υλοποιηθεί η ιδέα αυτή από την στιγμή που τα περισσότερα μέλη δεν ξέρουν τόσο ψαγμένα ιαπωνικά ώστε να γνωρίζουν τι σημαίνουν οι τίτλοι αυτοί είναι δώρον άδωρον. Για να σου δώσω να καταλάβεις, προσωπικά την μόνη λέξη που ξέρω από την λίστα είναι το sensei. Σκέψου δε και τα νέα μέλη που πρωτοξεκινάνε τα anime: να πρωτομπαίνουν στο forum κι απορούν τι είναι αυτά τα ακαταλαβίστικα κάτω από το avatar τους.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Sutera wo aishiteru
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Μάϊ 21, 2009 2:34 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: FeaRLeSS :: :: FeaRLeSS ::

Συμμετέχει από: 18 Οκτ 07 Δημοσιεύσεις: 244 Τόπος: 19ο σύννεφο δεξιά... Τώρα Βλέπω: Να καταπατούν το περιβάλλον ασύστολα...
Έχεις μερικώς δίκιο... Δεν είναι όμως καλό ότι μαθαίνουμε;
Δε βλάπτει να ξέρουν και μια λέξη παραπάνω. Ίσα-ίσα καλό κάνει. Smile

_________________
Η ψυχή είναι μόνο αυτή που μετράει πραγματικά...


Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
kabez
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Μάϊ 21, 2009 4:01 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 12 Νοέ 04 Δημοσιεύσεις: 3238 Τόπος: borderguard
Και εμενα μου αρεσει πολυ σαν ιδεα παρολο που ψιλοκολαω στο ιαπωνικο κομματι του μερους.

_________________
"Whoever fights monsters should see to it that in the process he does not become a monster.
And when you stare into the abyss the abyss stares back at you"

Friedrich Nietzsche

http://www.animeplanet.gr/425_blue_submarine_no6.html

.



-
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
TannoBuchino
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Μάϊ 21, 2009 4:15 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 04 Νοέ 06 Δημοσιεύσεις: 4243 Τόπος: &#12486;&#12469;&#12525;&#12491;&#12461;
Θα ψηφίσω υπέρ γιατί γνωρίζω πολύ καλά Ιαπωνικά.

Καλό είναι κανείς να τα μαθαίνει τα Ιαπωνικά γιατί who knows, ίσως χρειαστεί στο μέλλον... Smile

Σαν ιδέα καλή είναι, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα γίνει γιατί θυμάμαι ο Ελισσαίος μου είπε ότι το database δεν υποστηρίζει την Ιαπωνική γλώσσα, εξαιρούμενου μόνο στον επεξεργαστή κειμένου και στο σημείο όπου είναι το Status Bar κάτω από το avatar...

Γιαυτήν την ιδέα δεν γνωρίζω αν θα υποστηριχθεί γλωσσικά, αλλά είμαι υπέρ της όταν υλοποιηθεί και επιτέλους το database αυτού του site υποστηρξει και τα Ιαπωνικά.

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Sutera wo aishiteru
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Μάϊ 21, 2009 4:26 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: FeaRLeSS :: :: FeaRLeSS ::

Συμμετέχει από: 18 Οκτ 07 Δημοσιεύσεις: 244 Τόπος: 19ο σύννεφο δεξιά... Τώρα Βλέπω: Να καταπατούν το περιβάλλον ασύστολα...
Κανένα πρόβλημα παιδιά! Δε πειράζει! Ας μην χρησιμοποιηθεί ιαπωνική γραμματοσειρά. Ας γραφτούν στα αγγλικά.
Ας γράφει δηλαδή Sensei και ας μη γράφει 先生 για παράδειγμα... Rock On Dude!

_________________
Η ψυχή είναι μόνο αυτή που μετράει πραγματικά...


Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα

Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:  

Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας
Σελίδα 1 από 2
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη

Μετάβαση στη:  



Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης