Το ξέρατε ότι yumi σημαίνει τόξο;


Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας

Σελίδα 1 από 1
 AnimePlanet Forums Αρχική σελίδα    Movies/Series/Cinema    TMNT: Turtles forever
Kain
Δημοσιεύθηκε: Τρι Ιαν 26, 2010 2:59 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.oNe :: :: ANiME.oNe ::

Συμμετέχει από: 13 Δεκ 03 Δημοσιεύσεις: 709
Η ιστορία ξεκινάει απλά, με τα νέα Χελωνονιντζάκια να κάνουν όσα κάνουν κάθε μέρα, και όλα γενικά να κυλούν ομαλά. Μέχρι που εμφανίζονται τέσσερα πολύ γνώριμα πρόσωπα....



Υπεύθυνος για όλα αυτά δείχνει να είναι ο Shredder, που, χρησιμοποιώντας το Technodrome, μεταφέρθηκε κατά λάθος, μαζί με τα Χελωνονιντζάκια, σε μια άλλη διάσταση. Το νέο του σχέδιο; Να συνεργαστεί με τον Shredder της νέας διάστασης για να καταστρέψουν μαζί τα Χελωνονιντζάκια...

Spoiler:


Οχτώ Χελωνονιντζάκια εναντίον δύο Shredder; Ω ναι!

Ομολογώ πως δεν έχω δει πολύ τα νέα Χελωνονιντζάκια. Δεν ξέρω εάν είναι ωραίο ή όχι, αλλά οι τόσες αλλαγές που έγιναν στη νέα σειρά απλά με ξένισαν πολύ για να ασχοληθώ μαζί της. Και δεν είμαι ο μόνος. Μια ολόκληρη γενιά μεγάλωσε με την κλασσική σειρά με τα Χελωνονιντζάκια, και είναι φυσικό να την προτιμάμε μετά από τόσα χρόνια σε σχέση με τη νέα σειρά.

Για να θυμηθούν, λοιπόν, οι παλιοί και να μάθουν οι καινούριοι, βγήκε αυτό το Special όπου οι δύο σειρές συναντιούνται πρόσωπο με πρόσωπο. Έμεινα, μάλιστα, έκπληκτος με το πόσο καλά αναπαρήγαγαν την παλιά σειρά, καθώς ΟΛΑ είναι όπως τα θυμόμουν από τότε. Τα κρύα αστεία, ο σχεδιασμός, τα κλισέ... Μόνο οι φωνές έχουν αλλάξει λίγο, αλλά δεν γίνεται εύκολα αντιληπτό. Μάλιστα, δεν ξέρω πώς τα κατάφεραν, αλλά οι δύο κόσμοι ταιριάζουν απόλυτα μεταξύ τους, και δεν δείχνει παράξενο όταν κάποιος χαρακτήρας με τον παλιό σχεδιασμό βρίσκεται ανάμεσα σε άλλους με τον νέο σχεδιασμό, ή αντίστροφα. Η δράση είναι πολύ καλή, όπως και το χιούμορ, και μάλιστα η ισορροπία χιούμορ και δράσης είναι τέλεια. Όσο για το σενάριο... Δεν είναι τέλειο, αλλά λειτουργεί θαυμάσια ως φόρος τιμής στην κλασσική σειρά με τα Χελωνονιντζάκια που όλοι αγαπήσαμε.

Τόσο καλό ήταν που ο Doug Walker (Nostalgia Critic) έκανε ένα θετικό Review για αυτό, κάτι που λέει πολλά, καθώς δεν συνηθίζει να κάνει Reviews καλών ταινιών.

Εάν σας αρέσουν τα Χελωνονιντζάκια, παλιά ή καινούρια, προτείνω να δείτε αυτό το Special. Εμένα πάντως μου άνοιξε την όρεξη να ξαναδώ τα παλιά επεισόδια, και να δώσω και στα καινούρια μια ευκαιρία.




(Κάτι που παρατηρώ όμως: Πρώτα το Star Trek, τώρα τα Χελωνονιντζάκια... Οι "νεκραναστάσεις" κλασσικών σειρών, τελευταία, "παίζουν" πολύ με εναλλακτικές πραγματικότητες και παράλληλα σύμπαντα... Γιατί άραγεWink

_________________

"Ο εχθρός που νικάς παραμένει εχθρός σου. Ο εχθρός που πείθεις γίνεται φίλος σου."
Όταν οι αετοί πετούν ψηλά, η κοτσυλιά πονάει!
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
TannoBuchino
Δημοσιεύθηκε: Τρι Ιαν 26, 2010 3:23 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 04 Νοέ 06 Δημοσιεύσεις: 4243 Τόπος: テサロニキ
Ίσως επειδή ήθελαν να το ξαναδείξουν για να μάθουν οι μικροί περί Ninja. Laughing

Η νέα σειρά είναι πολύ καλύτερη από την κλασσική σε σχέδιο, και τα κάνει πιο bad-ass τα χελωνιντζα...

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
River
Δημοσιεύθηκε: Τρι Ιαν 26, 2010 3:24 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.oBSeSSeD :: :: ANiME.oBSeSSeD ::

Συμμετέχει από: 07 Ιαν 08 Δημοσιεύσεις: 418
Smells like epic fail!
kapoia pragmata pisteuo asta isixa apla (gnomi m) 8 xelones 2 kakoi = para poli ksilo! ara ti simainei auto? Agapi latreia ktlp ktlp
pou odigei auto?
AGORASTE 8 FIGOURES XELONONITZAKIA ksodepste kamia 100 kai euro na eimaste ooloi xaroumeni!

me apli metafrasi
ola gia ta lefta(?)

_________________

I Wish To Be Forgiven...Zack...
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
TannoBuchino
Δημοσιεύθηκε: Τρι Ιαν 26, 2010 3:35 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 04 Νοέ 06 Δημοσιεύσεις: 4243 Τόπος: テサロニキ
River έγραψε:
Smells like epic fail!
kapoia pragmata pisteuo asta isixa apla (gnomi m) 8 xelones 2 kakoi = para poli ksilo! ara ti simainei auto? Agapi latreia ktlp ktlp
pou odigei auto?
AGORASTE 8 FIGOURES XELONONITZAKIA ksodepste kamia 100 kai euro na eimaste ooloi xaroumeni!

me apli metafrasi
ola gia ta lefta(?)


Με την δική μου λογική, απλά δείτε την ταινία, αλλά μην αγοράσετε οτιδήποτε άλλο... Έτσι απλά δεν θα τα ξοδέψετε τα λεφτά σας με τέτοιες βλακείες. Θα τα ξοδέψετε χαλαρά στα παιχνίδια RPGs που σας αρέσουν !

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Vetus
Δημοσιεύθηκε: Τετ Ιαν 27, 2010 11:57 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator::
::Black Winged Angel::
::Moderator::<br>::Black Winged Angel::

Συμμετέχει από: 04 Μάϊ 04 Δημοσιεύσεις: 5127
Από τις πιο epic fail ιδέες που 'χω ακούσει ποτέ μου. Τι έχει σειρά; Tα χελωνονιντζάκια νέας γενιάς ταξιδεύουν στην Ιαπωνία για να συναντήσουν τα sentai Ninja Turtles από το αντίστοιχο anime ( http://anidb.net/perl-bin/animedb.pl?show=anime&aid=2641 ) όπου τώρα πιλοτάρουν και mecha (όπως ο Spiderman στην ιαπωνική live action σειρά) από τα οποία κάνουν και μονομαχίες με κάρτες α λ α Yu-Gi-Oh 5D's; Όχι, πείτε μου τώρα! Twisted Evil

Ξαφνικά νοστάλγησα τα παλία Ninja Turtles και τα αντίστοιχα videogames τους σε Gameboy και Super Nintendo από την Konami.

Kain έγραψε:
Τόσο καλό ήταν που ο Doug Walker (Nostalgia Critic) έκανε ένα θετικό Review για αυτό, κάτι που λέει πολλά, καθώς δεν συνηθίζει να κάνει Reviews καλών ταινιών.

Και πάλι, όμως, δεν πείθομαι για να κάτσω να το δω. Καλύτερα να κάτσω να ξαναδω το original cartoon. Άσχετο, έχει διαβάσει κανείς το comic απ' όπου ξεκίνησε το όλο francise;
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Blade
Δημοσιεύθηκε: Τετ Ιαν 27, 2010 12:10 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.oNe :: :: ANiME.oNe ::

Συμμετέχει από: 15 Φεβ 06 Δημοσιεύσεις: 720 Τόπος: Θεσσαλονίκη.
Εμένα μου φαίνετε ότι προσπαθουν να τραβηξουν τους παλιούς φανς , μιας και η καινουρια σειρά δεν είχε και μεγάλη απήχηση σε αυτούς (προσωπικα τα λίγα επσόδεια που ειδα δε μου άρεσαν Wink ).
Πάντος ψινομαι αν και δε μου πολυγεμίζει το μάτι.
Και λαμβανοντας υπόψην και την σχετικα πρόσφατη 3d ταίνεια. Μάλον προσπαθουν να αρμέξουν οτι εχει μεινει από νεκρη αγελάδα.

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Kain
Δημοσιεύθηκε: Τετ Ιαν 27, 2010 12:15 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.oNe :: :: ANiME.oNe ::

Συμμετέχει από: 13 Δεκ 03 Δημοσιεύσεις: 709
Πάντως εγώ που το είδα δεν μου φάνηκε και τόσο άσχημο. Σαν ιδέα ομολογώ, ακούγεται ελεεινό, αλλά ως υλοποίηση βγήκε αρκετά καλό.

Κάποια στιγμή ο Shredder δείχνει κάποιες εικόνες από παράλληλα σύμπαντα, όπου εμφανίζονται διαφορετικά Χελωνονιντζάκια, από τις Live Action ταινίες (ΑΥΤΕΣ κι αν ήταν fail), από την πρόσφατη 3D ταινία, από το Anime, από τα κόμικς κτλ.

Cameo μάλιστα κάνουν και τα Χελωνονιντζάκια του αρχικού, ασπρόμαυρου κόμικ από το οποίο ξεκίνησαν όλα.

ΘΕΛΩ να το διαβάσω...

_________________

"Ο εχθρός που νικάς παραμένει εχθρός σου. Ο εχθρός που πείθεις γίνεται φίλος σου."
Όταν οι αετοί πετούν ψηλά, η κοτσυλιά πονάει!
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
m@g1
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Ιαν 28, 2010 10:56 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 21 Φεβ 08 Δημοσιεύσεις: 1884 Τόπος: kalamata Τώρα Βλέπω: final fantasy and sadybell
Blade :+fono mazi s san palia seira htan syper otan evale thn kainoyrgia seira den m arese k toso poly ..
kai den mporo na katalavw giati xalane tis palies kales seires py exoyme megalwsei me aytes ...gia na tis kanoyn ahdies eleoss Smile

_________________

---------------------------------------
linkin park ..
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Phantom Duck
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Ιαν 28, 2010 1:18 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.PoWeR :: :: ANiME.PoWeR ::

Συμμετέχει από: 16 Μάρ 06 Δημοσιεύσεις: 1106 Τόπος: Λιμνούπολη Τώρα Βλέπω: , τώρα δεν βλέπω
Ρεεεεε, τι ιεροσυλίες είναι αυτές που διαβάζω, δείτε την πρώτα πριν την κράξετε Razz Η ταινία είναι απίστευτη, ο καλύτερος φόρος τιμής προς τα χελωνονιντζάκια. Τα πάντα είναι καλοφτιαγμένα, απόλυτη ισορροπία χιούμορ - δράσης, ο σχεδιασμός παλιών και καινούργιων σχεδίων ταιριάζει απόλυτα, οι φωνές των παλιών παρ' όλο που έχουν αλλάξει, κάνουν ό,τι μπορούν ώστε να μοιάζουν ίδιοι, το σενάριο είναι ανώτερο των σειρών, κλπ, κλπ. Φαίνεται πως οι τύποι έχουν ρίξει τρελή δουλειά, παίζει να είναι το καλύτερο crossover / φόρος τιμής που έχω δει γενικά. Και το τέλος ήταν πολύ συγκινητικό.


Ιδού και το review του Doug για τους άπιστους Θωμάδες. Τώρα υπομονή μέχρι την κυκλοφορία του DVD ώστε να την απολαύσουμε όπως της αρμόζει.

_________________

Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
m@g1
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Ιαν 28, 2010 3:52 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 21 Φεβ 08 Δημοσιεύσεις: 1884 Τόπος: kalamata Τώρα Βλέπω: final fantasy and sadybell
prosopika egw den ekraxsa thn tainia alla thn seira ta nea xelwnonitzakia thn tainia tha thn dw Very Happy

_________________

---------------------------------------
linkin park ..
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Vegetasmate
Δημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 03, 2010 7:49 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.PoWeR :: :: ANiME.PoWeR ::

Συμμετέχει από: 26 Νοέ 07 Δημοσιεύσεις: 1163 Τόπος: Lala-land
ta xelononitzakia panta ta latreua!!!! itan i megali mou agapi apo ta palia cartoons....anipomono na tin do tin tainioula....k as einai patata...apokleietai na einai xeirotero apo ta torina turtles pou to exoun xesei to 8ema....mono metamorfosi den exoun kanei ala sailor moon!!!

cant wait to see!!! Very Happy

_________________
onee-san

We play hide and seek.....Hanamizawa style, of course
Spoiler:
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
m@g1
Δημοσιεύθηκε: Τετ Μάρ 03, 2010 10:04 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 21 Φεβ 08 Δημοσιεύσεις: 1884 Τόπος: kalamata Τώρα Βλέπω: final fantasy and sadybell
.mono metamorfosi den exoun kanei ala sailor moon!!!
xaxaxa kalo ayto se ligo tha forane kai roloi power rangers Smile

_________________

---------------------------------------
linkin park ..
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger

Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:  

Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας
Σελίδα 1 από 1

Μετάβαση στη:  



Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης