Το ξέρατε ότι kinen σημαίνει ανάμνηση;


Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας

Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2
Σελίδα 2 από 2
 AnimePlanet Forums Αρχική σελίδα    Γενικές Συζητήσεις    Τα στούντιο Ghibli και ο συμβολισμός του Σιντοϊσμού! HELP
Alas
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Απρ 24, 2008 10:20 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: KNoWeR :: :: KNoWeR ::

Συμμετέχει από: 13 Μάρ 08 Δημοσιεύσεις: 80 Τόπος: Κάπου κοντά στην Πάτρα
Χμμ, θες δλδ Solinaki αν κατάλαβα καλά να κάνεις μια εργασία στην οποία θα μιλάς για Shintoικές επιρροές στις ταινίες του studio Ghibli... σωστά;
Δεν είμαι σίγουρος πως θα βρεις κάποια εκτενή αναφορά σε αυτό, απ'ότι γνωρίζω ο ίδιος ο Hayao αρνείτε τέτοιες επιρροές... σου προτείνω πάντως να δεις(αν δεν το έχεις δει) το tonari no totoro, απ'όσες ταινίες του Hayao έχω δει(που θα μου πάει θα τις δω κάποτε όλες) έχει ίσως τους πλουσιότερους Shintoικούς συμβολισμούς. Ο ίδιος ο totoro θα μπορούσε να παρομοιαστεί με ένα πνεύμα kami, μιας και είναι ένα πνεύμα που προστατεύει το περιβάλλον και φυλάει τη γη. Άλλωστε το σπίτι του βρίσκεται σε ένα ναό shinto.
Πάντως, ίσως η καλύτερη μέθοδος για την εργασία σου θα ήταν, αφού διαβάσεις αρκετά για το Shinto, να δεις κάποιες απ'τις πιο επηρεασμένες απ'την φύση ταινίες του Hayao(εκεί υπάρχουν σίγουρα περισσότεροι shintoικοί συμβολισμοί απ'ότι στις άλλες), πιστεύω έτσι θα αναγνωρίσεις ο ίδιος επιρροές.

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
noname
Δημοσιεύθηκε: Παρ Απρ 25, 2008 10:12 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
XD XD XD XD XD

Συμμετέχει από: 31 Μάϊ 04 Δημοσιεύσεις: 2829 Τόπος: Αθήνα - θεσσαλονίκη Τώρα Βλέπω: OMG!!! πώς βρέθηκε αυτό εκει ?
vasika h ergasia sou akougetai arketa prototuph gia na vreis kati etimo ... to kalitero pou exeis na kaneis einai na ma8eis gia ton sidoismo ...kai meta na lioseis sta anime studio Ghibli kratontas simioseis ... apo edw den nomizw na vreis polla atoma pou na xeroun gia sindoismo Sad

_________________
Not everything that can be counted counts, and not everything that counts can be counted.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Solinaki Yataoura
Δημοσιεύθηκε: Παρ Απρ 25, 2008 12:25 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: r00k ::

Συμμετέχει από: 24 Απρ 08 Δημοσιεύσεις: 2 Τόπος: Βόλος-Κέρκυρα Τώρα Βλέπω: Claymore
Ευχαριστώ ρε παιδία! Τη WIKIPEDIA την έχω ξετινάξει και δε λέω ήταν σημαντικότατη πηγή αλλά δε φτάνει any way thanks Very Happy . Θα ήθελα να ευχαριστήσω ξανά τον Shin Getter Robo για την πολυτιμότατη βοήθεια του Rolling Eyes και να πω ότι μου άρεσε αρκετά η ιδέα του DjDragon να ανεβάσω τη συγκεκριμένη εργασία, άλλωστε θεωρώ τεράστια παράληψη μου το ότι δεν ήξερα τίποτα για τον Σιντοϊσμό μέχρι χτες, μέγιστο λάθος. Επίσης θέλω να ευχαριστήσω τον Mc-GoldenTiger είπε κάποια πολύ χρήσιμα πράγματα thanks!Tέλος θέλω να ευχαριστήσω τον Alas για τη παρατηρήσει του περί φύσης έχεις απόλυτο δίκιο και να διαβεβαιώσω τον φίλο Noname ότι έχω κάψει φλάντζες από το πολύ ταινιϊλίκι. Cool Σε λίγο θα με εγκαταλείψουν τα μάτια μου με το δισάκι στον ώμο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

THANKS Very Happy

_________________
«Οι περισσότεροι άνθρωποι γεννιούνται και πορεύονται με την επίγνωση του θανάτου βαθιά χαραγμένη στα ποιο θαμμένα τους ένστικτα»…«είναι λοιπόν η πορεία προς τη λήθη μια «καινή και ανούσια ουτοπία ή ένας τόπος γεμάτος ευκαιρίες να εναποθέσεις το ένα και μοναδικό αθάνατο στίγμα»…«το κομμάτι του εαυτού σου που θα κάνει αυτό το κόσμο ξεχωριστό»…
«και αν η λήθη δεν έρθει ποτέ?»……..
I?m an dead
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος

Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:  

Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας
Σελίδα 2 από 2
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2

Μετάβαση στη:  



Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης