Το ξέρατε ότι sou desu σημαίνει είναι σωστό;


Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας

Σελίδα 1 από 1
 AnimePlanet Forums Αρχική σελίδα    Asian Movies & TV Shows    Gokusen Live Action Series -jdrama- (Ιαπωνία)
shihou-chan
Δημοσιεύθηκε: Τρι Απρ 11, 2006 1:46 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.CoLLeCToR :: :: ANiME.CoLLeCToR ::

Συμμετέχει από: 13 Δεκ 05 Δημοσιεύσεις: 651 Τόπος: Atene Τώρα Βλέπω: Excell Saga, Dragon Zakura etc

Ha!!! An nomizete pos ine alo ena thread Gokusen (afu idi iparhun thread gia afto) aftapataste mias k afti ti fora prokite giaaaaaaaaaaaaaa.........

To Live Action Series!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

I istoria ligo poli ine gnosti apo proigumena post(sas eho prixi k ego!) Razz


I 23hroni Yamaguchi kumiko pu oniro tis itan na gini kathigitria, pragmatopiite otan proslamvanete sto likio arenon Shirokin gakkou!

Ektos tu oti ehi na adimetopisi tus mallon aprosarmostus mathites tis, ehi na kripsi k tin prosopiki tis zoi pu an vgi stin epifania tha ehi provlima mehri k apolisis...
O logos?.....

Os egoni arhimafiozikis ikogenias yakuza, den tha itan epitrepto na ergazete os ekpedeftikos se likio...den nomizete?...Mega provlima!



Foveri i shesi tis me tus "aniki" tis k foveri i shesi tis me ton papu tis o opios den tis dimiurgi kanena provlima ston neo dromo pu thelise na akoluthisi k isa isa pu tin simvulevi se kathe tis vima k diskolia pu bori na vriski!

Apolafstiki i dialogi, i atakes k genikotera i shesi pu ehi me ton diefthidi tu likiu Sawatori Kyoto!
Apla apo tis pio asties skines pu tha petihete sti sira isos na ine me afto ton apithano tipo, pu sinehia ine se kodra!


Parepiptodos i Nakama Yukie i opia ipodiete tin Yamaguchi kumiko ine i ithopios pu ipodiotan tin ...Sadako sto Ring0:The birthday!!!
Den pisteva oti tha borusa na tin sinithiso se komiko rolo, ala ine apla apolafstiki!!!


Afta ta oligon lipon pros to paron apo tin proti season tu Gokusen, mias k iparhi k defteri season ala tha anaferthi parakato... Cool
Idu k ena link etsi gia na enimerothite ligo parapano k me plusio fotografiko iliko apo kathe episodio!
http://www.futureblues.com/gokusen/drama.html
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
kenji
Δημοσιεύθηκε: Τρι Απρ 11, 2006 2:14 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.eNGiNe :: :: ANiME.eNGiNe ::

Συμμετέχει από: 30 Σεπ 04 Δημοσιεύσεις: 911 Τόπος: Θεσ/νικη / Πάτρα Τώρα Βλέπω: Ton kafe pano sto grafeio
shihou-chan λες και ήσουν μες στο μυαλό μου. Smile Νομίζω κάπως πρέπει να τα εννοποιήσουμε btw όλα τα σχετικά thread για action σειρές και ταινίες.

Έχω δει ολόκληρη την πρώτη season. Την δεύτερη δεν "κατάφερα" να την ολοκληρώσω.

Ας ξεκινήσω από τα αρνητική της σειράς. Δεν είχα δει το anime γιατί είχα διαβάσει ότι μοιάζει-αντιγράφει το GTO. Δυστυχώς , βλέποντας μόνο την action series, θα συμφωνήσω απόλυτα. Είναι σίγουρα πολύ καλύτερο από την live action GTO(η οποία σειρά είναι απαράδεκτη για μένα) αλλά άρχησα να ευχαριστιέμαι τη σειρά μετά τη μέση αφού έπαψε να θυμίζει GTO. Η δεύτερη σεζόν παραείναι αντιγραφή της πρώτης για να κάτσω να την δω. Δεν προσφέρει τίποτα τόσο σε στόρυ όσο και σε χαρακτήρες. Επίσης οι σκηνές μάχης παραείναι fake και υπεροβολικές και στις 2 season.

Τα καλά της σειράς. Η πρωταγωνίστρια, ο shin, o διευθυντής, η yakuza, και οι περισσότεροι χαρακτήρες που παίζουν στη season 1(όπως ανέφερα η season 2 είναι carbon copy της 1). Έχει χιούμορ η σειρά και είναι αρκετά ευχάριστη. Το στόρυ είναι αρκετά μπανάλ, αλλά οι χαρακτήρες του νομίζω ότι σώζουν αρκετά καλά, σε τουλάχιστον ικανοποιητικό επίπεδο την παρτίδα.

Με άριστα το 10 της season 1 θα της έβαζα συνολικά ένα 7,5+ - 8. Για τη δεύτερη σεζόν αφήστε το καλύτερα.

Όποιος θα ήθελε να δει jdrama θα τον συμβούλευα να δει πρώτα το densha otoko το οποίο είναι must, και μετά να δει και το gokusen 1.

Ps^1: Έλεος με τα κλισέ και την μονοτονία θέματος στις school σειρές και στις japanese σειρές γενικότερα. Ψάχνω να βρω κάτι να δω και είναι γεμάτοι με κλώνους του ίδιου πράγματος το net.

Ps^2: Για το συγκερκιμένο είδος η πρώτη μου επιλογή παραμένει το να διαβάσει κάποιος το manga του GTO.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Garrett
Δημοσιεύθηκε: Τρι Απρ 11, 2006 10:25 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: PoSSeSeD.SeRiouSLy :: :: PoSSeSeD.SeRiouSLy ::

Συμμετέχει από: 19 Δεκ 03 Δημοσιεύσεις: 337 Τόπος: Μy little fantasy world
Χμμ φαινεται ενδιαφερον η σειρα.Και η πρωταγωνιστρια μου ειχε κινησει το ενδιαφερον απο το Ring0.
Kανα link για downloading...γιατι βαριεμε να ψαχνω. Smile

_________________
Like my old grand daddy used to say, "The less a man makes declarative statements, the less apt he is to look foolish in retrospect"
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
shihou-chan
Δημοσιεύθηκε: Τετ Απρ 12, 2006 1:53 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.CoLLeCToR :: :: ANiME.CoLLeCToR ::

Συμμετέχει από: 13 Δεκ 05 Δημοσιεύσεις: 651 Τόπος: Atene Τώρα Βλέπω: Excell Saga, Dragon Zakura etc
Hmmm...
Mallon pezi rolo tu oti den eho di akoma to GTO, opote den vrika metro sigrisis gia to sigekrimeno j-drama!
Pezi rolo sigura k me pia sira tha ta dis!An agapisis to ena bori na min su aresi poli to alo!
Pados ego tin latrevo afti ti sira!!!!!!!!!
Gia tin defteri season den ehi k adiko.
Sigura epanalamvanete i idia istoria se allo likio me alus mathites k kathigites(eftihos o diefthidis Sawatori Kyoto parameni idios opote i kodres exakoluthun na ine apolafstikes)!
Stin arhi tis defteris season to vrika ligo "too much" se kapia simia, ala apo tin mesi tis siras k istera apoktai megalitero endiaferon, afu ehi polles skines pu tha ekplixun polus!!!
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
kappa
Δημοσιεύθηκε: Τετ Μάρ 12, 2008 1:05 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: Moderator ::
VIP .::. Podcaster

Συμμετέχει από: 15 Φεβ 07 Δημοσιεύσεις: 144 Τόπος: Θεσσαλονίκη Τώρα Βλέπω: Jdrama (kyriws)
Μόλις τελείωσα την πρώτη σειρά και πάω ολοταχώς για την δεύτερη... Μου άρεσε πάρα πολύ, δεν έχω δει Great Teacher Onizuka βέβαια για να συγκρίνω, οπότε όποια σχόλια κάνω τα κάνω για την σειρά αυτή καθεαυτή.

Αρκετά αστεία και ενδιαφέρουσα, το σενάριο καλούτσικο, η πρωταγωνίστρια και τα μαθητούδια της όλοι πάρα πολύ καλοί, γενικά βλέπεται με μεγάλο σασπένς και αγωνία κι αυτό είναι πολύ σπουδαίο για οποιαδήποτε σειρά...
Μένει να δούμε πώς συνεχίζεται. Και επειδή τρέφω ιδιαίτερες συμπάθειες προς τους Kamenashi Kazuya και Akanishi Jin (τους δυο πρωταγωνιστές του Gokusen II που είναι και μέλη του συγκροτήματος KAT-TUN), αψηφώ τις κακές κριτικές και πάω να δω τα επεισόδια της δεύτερης σειράς με φρέσκο μάτι... Τι κι αν είναι επανάληψη του εαυτού της (όπως ομολογουμένως περιμένουμε πως θά'ναι)? Θα δείξει αν έχει το ίδιο ενδιαφέρον με την πρώτη σειρά, η οποία κι όλας σε μερικά σημεία υστερούσε δημιουργικότητας...

Σημείωση: Το topic αυτό μπορεί να είναι παλιό, αλλά όσοι από σας έχετε δει τη σειρά αυτή ή την συνέχειά της μπορείτε να απαντάτε άφοβα... Καιρός να ζωντανέψει αυτό το section του forum, δεν νομίζετε? Very Happy

_________________


* MUSIC = life // * フエイスブック
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα Yahoo Messenger MSN Messenger
UnionSagittarius
Δημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούλ 12, 2008 10:56 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: r00k ::

Συμμετέχει από: 20 Μάϊ 07 Δημοσιεύσεις: 7 Τόπος: Παντού και πουθενά
Και το Gokusen 1 και το Gokusen 2 μου άρεσαν.Οι ηθοποιοί ήταν πολύ καλοί (Gokusen 1-Matsumoto Jun,Oguri Shun φοβεροί στους ρόλους τους,αν και ομολογώ ότι άρχισα να το βλέπω λόγω Matsuyama Kenichi ο οποίος όμως ίσα που φαίνεται).Το Gokusen 2...θα είμαι ειλκρινής.Δεν είχα σκοπό να το δώ,μέχρι που έμαθα ότι leading role έχει ο Kamenashi,οπότε και το είδα και το καταφχαριστήθηκα.Την 3η σεζόν δεν την είδα ακόμα,αλλά πού θα μου πάει...
Γενικά μου άρεσε αρκετά,αν και από ένα σημείο και μετά το όλο στόρι
1.μπλέκουν σε καβγά
2.τους σώζει πάνω στην κρίσιμη στιγμή η Yankumi
έγινε εντελώς προβλέψιμο...
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
allase
Δημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 30, 2008 1:22 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: LeaRNeR :: :: LeaRNeR ::

Συμμετέχει από: 20 Αύγ 06 Δημοσιεύσεις: 24 Τόπος: Athens
fight ohhh
hihi
apo t kal aj drama
exw dei mono tin 1h season
kai na pw tn alithia de skopevw na dw tis alles
gt opos exw akousei de siggrinontai

pantos t protinw anepifilakta

_________________


ΑΝΟΡΘΌΓΡΑΦΗ ΜΕ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ
ουύφφφ
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Vetus
Δημοσιεύθηκε: Παρ Αύγ 01, 2008 3:31 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator::
::Black Winged Angel::
::Moderator::<br>::Black Winged Angel::

Συμμετέχει από: 04 Μάϊ 04 Δημοσιεύσεις: 5127
Moυ άρεσε αρκετά η anime μεταφορά του Gokusen (χωρίς να έχω διαβάσει το manga) κι έτσι είπα να κατεβάσω και την πρώτη season όταν έβαλα πέρσυ ADSL. Aπό τότε δεν έκατσα να το δω καθώς είχα να δω διάφορες anime σειρές, αρκετά manga να διαβάσω. Εκτός των άλλων, είμαι αρκετά δύστροπος με τα live action (τα μοναδικά που με ξετρέλαναν ήταν το Densha Otoko, το Cromartie High School και το My Boss, My Hero). Aυτές τις μέρες είπα να του δώσω μια ευκαιρία βλέποντάς το στο iPod στην δουλειά. Στην αρχή μου φάνηκε "κάπως" κι ορισμένα σκηνικά "too much" αλλά μετά από λίγο άρχισα να το απολαμβάνω δεόντως ρίχνοντας αρκετό γέλιο με τα καμώματα των χαρακτήρων. Η επιλογή των ηθοποιών είναι άψογη (ειδικά η φάτσα του vice-principal είναι αρκετά γραφική), οι ερμηνεία τους αρκετά πειστική (οι γκριμάτσες του vice-principal είναι όλα τα λεφτά), η Yamaguchi είναι σκέτη γλύκα...Έτσι, κατέληξα τώρα να κατεβάζω την δεύτερη και την τρίτη season, όσο αρνητικά λόγια και να λένε μερικοί για την δεύτερη season.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Kirenahana
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Αύγ 31, 2008 3:48 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: r00k ::

Συμμετέχει από: 31 Αύγ 08 Δημοσιεύσεις: 1
Μόνο ο πρώτος κύκλος του live action ειναι βασισμένος στο manga. Οι επόμενοι δύο είναι απλά ό,τι να'ναι.
Το anime σκοπεύω να το δω, πράγμα που δεν έχω ήδη κάνει μόνο διότι δεν ήξερα ότι υπήρχε... Confused
Ο πρώτος κύκλος μου άρεσε αρκετά -και είχε όντως πολύ γέλιο- αλλά στα σημεία όπου τους κάνει κύρηγμα βάραγα ενέσεις. Αντίθετα, στο manga δεν υπάρχουν -βασικά είναι ελάχιστες και πολύ μα πολύ συντομότερες. Το αρχικο σενάριο δεν φέρνει και τόσο σε GTO, όσο η σειρά. Επίσης έχει πολύ περισσοτερες σκηνές με τον Shin και τους kumin, όπου συνήθως απλά πεθαίνεις στο γέλιο.Εγώ ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω πως δεν βαλανε το θεικό επεισόδιο του manga με τα fundoshi στη σειρά. Sad
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Erisabetsu
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Νοέ 09, 2008 4:24 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.oBSeSSeD :: :: ANiME.oBSeSSeD ::

Συμμετέχει από: 28 Μάρ 06 Δημοσιεύσεις: 416
λοιπόν... τι να πω...
η πρώτη σαιζόν είναι σαν το allstar game.
Matsumoto Jun/ Oguri Shun / Narimiya Hiroki/ Ishigaki Yuma
και απλά παθαίνεις την πλάκα σου.
η Nakama Yukie απλά σε κερδίζει αμέσως
γελάς και συγκίνησε με την πρώτη σαιζόν και εκεί που λες
ωραία τελείωσε... έρχεται η δεύτερη σαιζόν να σε αποτελειώσει

η Δεύτερη σαιζόν λίγο σε κουράζει γιατί βλέπεις τα ίδια και τα ίδια
αλλα δεν πειράζει σε κερδίζουν οι πρωταγωνιστές
η dream team αυτή τη φορά είναι
Kamenashi Kazuya /Akanishi jin/ o γλυκήτατος Koike
τι άλλο να συζητήσει ένα κορίτσι απο τη ζωή της;

Οι χαρακτήρες που πλαισιώνουν το σπιτκό της Sensei είναι θεότρελοι
η επιλογή της Nakama Yukie για πρωταγωνίστρια δεν θα μπορούσε να είναι πιο πετυχημένη.

και τώρα... λέω να αρχίζω να κατεβάζω και την 3η σαιζόν σαν καλό fugirl Που έγινα.

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα Yahoo Messenger MSN Messenger

Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:  

Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας
Σελίδα 1 από 1

Μετάβαση στη:  



Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης