Το ξέρατε ότι shichi / nana σημαίνει εφτά;


Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας

Σελίδα 1 από 1
 AnimePlanet Forums Αρχική σελίδα    Manga Συζητήσεις    -Enbalming- [The another tale of Frankenstein]
Blademaster_X
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Δεκ 18, 2008 9:59 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator::
Official AP GFX Artist
::Moderator::<br>Official AP GFX Artist

Συμμετέχει από: 30 Απρ 04 Δημοσιεύσεις: 1933 Τόπος: Athens - city of no refund
Enbalming


Mangaka: Nobuhiro Watsuki
Genre: Shounen

Ο απιστευτα διασημος δημιουργος του αριστουργηματος Rurouni Kenshin καταφερε να βγαλει αλλη μια σειρα μετα απο μερικα one shots της το 2005 και 2006
Η ιστορια οπως καταλαβαινετε εξελισεται γυρω απο τον frankenstein και τον μυθο του: την ανασταση των νεκρων και τα πειραματα με το ανθρωπινο σωμα.

Bio: Ο ηρωας της ιστοριας ονομαζομενος "fury" εχει μια μεγαλη βεντετα με ενα παραξενο ανθρωπομορφο πλασμα ονοματι "frankenstein" το οποιο σκοτωσε την οικογενια του οταν ηταν μικρος. Μαζι με τον "Wraith" ο οποιος ειχε την ιδια μοιρα κυνηγανε το τερας και μετα απο χρονια επιτελους το βρισκουν. Επακολουθει αιματηρη μαχη. Το τερας σκοτωνεται με τιμημα τη ζωη του Wraith. Μετα απο αυτο ο fury μαθαινει για την πραγματικη ταυτοτητα του τερατος, για τον θρυλο του frankenstein και για την κληρονομια του που χρησιμοποιειται ακομα για να φερει στο κοσμο αυτα τα τερατα. Αμεσως μετα απο την ανακαλυψη του ο Wraith εμφανιζεται ξανα σαν "frankenstein". Σε εκεινο το σημειο ο "fury" αποφασιζει να κυνηγησει την πηγη του κακου, o wraith αποφασιζει να τον ακολουθησει για αλλη μια φορα.

Αξιζει να σημειωθει πως αυτη τη φορα ισως βλεπουμε την πιο σκοτεινη ιστορια που μας εχει δωσει ποτε ο watsuki. Απο το σχεδιο στους χαρακτηρες μεχρι και το σεναριο το σκοτεινο/γοτθικο στοιχειο ειναι αισθητο.
Προσωπικα εχω εντυπωσιαστει με αυτη τη δουλεια και μεχρι τωρα αν και λιγα chapters δειχνει πολλα υποσχομενη. ειδωμεν....

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Zera13
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Δεκ 18, 2008 10:10 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: LeaRNeR :: :: LeaRNeR ::

Συμμετέχει από: 14 Οκτ 07 Δημοσιεύσεις: 24 Τόπος: Korinthos Τώρα Βλέπω: One Piece
Entiposiakotato akougetai 1 omws erwtisoula einai sto idio style Berserk , Claymore?
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
izo
Δημοσιεύθηκε: Σαβ Δεκ 20, 2008 12:42 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.eNGiNe :: :: ANiME.eNGiNe ::

Συμμετέχει από: 14 Οκτ 07 Δημοσιεύσεις: 900 Τόπος: Αμφισα
το κοιταξα και δεν με εντυπωσιασε μπορω να πω καθόλου
Δεν εχει κατι πολυ ξεχωριστο και το σχεδιο του δεν ειναι και απο τα καλυτερα που εχω δει Sad

_________________


Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Blademaster_X
Δημοσιεύθηκε: Σαβ Δεκ 20, 2008 4:46 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator::
Official AP GFX Artist
::Moderator::<br>Official AP GFX Artist

Συμμετέχει από: 30 Απρ 04 Δημοσιεύσεις: 1933 Τόπος: Athens - city of no refund
Zera13 έγραψε:
Entiposiakotato akougetai 1 omws erwtisoula einai sto idio style Berserk , Claymore?


εχει παρει στοιχεια λιγο πολυ και απο τα 2 αλλα ακομα κραταει τα shounen στοιχεια που χαρακτηριζουν τον watsuki-sensei. Οσο για το σχεδιο...ε πρεπει καποιος να το δει για να εκφερει αποψη διοτι το στυλ του watsuki ειναι μοναδικο κατα την αποψη μου και καποιους σιγουρα θα ξυνησει...

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
billmcnik
Δημοσιεύθηκε: Τρι Δεκ 30, 2008 1:35 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.BiaTCH :: :: ANiME.BiaTCH ::

Συμμετέχει από: 24 Μάρ 08 Δημοσιεύσεις: 812 Τόπος: Salonika Τώρα Βλέπω: Δεν έχω χρόνο!
Αυτό το manga φτοιάχτηκε καθαρά αντί-Gun Blaze West(fav) αυτό που με ενοχλεί είναι όταν δεν αφήνουν τον mangaka να γράψει ένα manga ΟΠΩΣ το θέλει...
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
izo
Δημοσιεύθηκε: Τρι Δεκ 30, 2008 2:49 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.eNGiNe :: :: ANiME.eNGiNe ::

Συμμετέχει από: 14 Οκτ 07 Δημοσιεύσεις: 900 Τόπος: Αμφισα
Blademaster_X έγραψε:
Οσο για το σχεδιο...ε πρεπει καποιος να το δει για να εκφερει αποψη διοτι το στυλ του watsuki ειναι μοναδικο κατα την αποψη μου και καποιους σιγουρα θα ξυνησει...


Κατάρχας δεν εξέφρασα άποψη μόνο και μόνο απο την παρουσιάση σου φιλε μου, τσεκαρα το μανγκα αυτό και προσωπικά το παρατήσα μετά το σημείο που ανακάλυψε ο τύπος πως ο φίλος του είναι και αύτος τερας σαν του Frankenstain...
Που σημαινει πως την παραπάνω αποψη μου δεν τη εξέφρασα στο έτσι βλέπωντας το εξώφυλλο όπως εννόεις.

Και επειδή και μένα δεν μου αρέσουν έκεινοι που κρίνουνε απο το εξωτερικό ιλουστασιον του τεύχους θα σου πω τη γνώμη μου.


Καταρχάς η πλόκη αν και ενδιάφερουσα ως σύλληψη [η έκδικηση, το τέρας που νικούν, τα βιβλια του frankenstain, η ανακάλυψη πως υπάρχουν και άλλα τερατα, η καυτή νοσοκόμα, και ο φίλος του που αλλάζει ξαφνικά] δεν εξελίσετε από την αρχή με τέτοιο τρόπο ώστε να σε κρατήσει (αποψή μου πάντα δεν σημαίνει πως έτσι είναι και στη πραγματικότητα)


Το σχέδιο σαφώς και ήταν καλό αλλά δεν ήταν τίποτε ιδιαίτερο (Βλ Blade of the immmortal ή Blame!) έχω διαβάσει και τα άλλα μανγκα του τύπου (με κλασσικό το rurouni kenshin) πιστεύω πως δεν πάει το όλο concept με το σχέδιο κατα τη γνώμη μου. Στην α' μάχη για παράδειγμα στη απεικόνιση μάχης, του τέρατος κ.α.

Μπορεί με το βάθος που αποκτά αργότερα η πλόκη το μανγκα να ρολλάρει χαρη στο βάθος που ίσως διαθέσει η ιστορια και οι χαρκατήρες (που δεν με εντυπωσίασαν, εκτος απο τη γιατρο για ευνοητους λόγους) αλλα εμένα δεν με κράτησε με ενδιαφέρον από την αρχή ωστε να φτάσω μέχρι εκεί...

_________________


Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Blademaster_X
Δημοσιεύθηκε: Τετ Δεκ 31, 2008 6:58 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator::
Official AP GFX Artist
::Moderator::<br>Official AP GFX Artist

Συμμετέχει από: 30 Απρ 04 Δημοσιεύσεις: 1933 Τόπος: Athens - city of no refund
izo έγραψε:
Blademaster_X έγραψε:
Οσο για το σχεδιο...ε πρεπει καποιος να το δει για να εκφερει αποψη διοτι το στυλ του watsuki ειναι μοναδικο κατα την αποψη μου και καποιους σιγουρα θα ξυνησει...


Κατάρχας δεν εξέφρασα άποψη μόνο και μόνο απο την παρουσιάση σου φιλε μου, τσεκαρα το μανγκα αυτό και προσωπικά το παρατήσα μετά το σημείο που ανακάλυψε ο τύπος πως ο φίλος του είναι και αύτος τερας σαν του Frankenstain...
Που σημαινει πως την παραπάνω αποψη μου δεν τη εξέφρασα στο έτσι βλέπωντας το εξώφυλλο όπως εννόεις.


Στα post μου να εισαι 100% σιγουρος δεν "εννοω" τιποτα. Και μαλιστα δεν βλεπω τον λογο που πιστεψες οτι αναφερομουν σε σενα προσωπικα. Ας ξαναπω οτι ξαναειπα για να μην εχουμε παρεξηγησεις.

"το σχεδιο ειναι κατι το οποιο πρεπει καποιος να το δει για να εκφερει αποψη - και αυτο το λεω επειδη δεν μπορω να βρω την καταλληλη περιγραφη εγω προσωπικα και μιας και δεν μπορω να εκφρασω το σχεδιο του παρωτρινω τον κοσμο να το δει"

Γιαυτο σε παρακαλω την επομενη ας μην αφηνουμε να "εννοηθουν" πραγματα που δεν εχουν ειπωθει καν Smile

Απο κει και περα η αποψη σου ειναι δικια σου και κανενας δεν μπορει να πει το αντιθετο.

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email

Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:  

Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας
Σελίδα 1 από 1

Μετάβαση στη:  



Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης