Το ξέρατε ότι shigan σημαίνει εθελοντής;


Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας

Σελίδα 1 από 1
 AnimePlanet Forums Αρχική σελίδα    Manga Συζητήσεις    Zetman, ήρωες με διαφορετικά ιδανικά...
Vagelio
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούλ 19, 2009 9:14 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
bishie hunter
:: AP Editor ::
bishie hunter<br>:: AP Editor ::

Συμμετέχει από: 28 Ιούν 08 Δημοσιεύσεις: 1090 Τόπος: Ηράκλειο Κρήτης/ Αθήνα


Tίτλος μάνγκα: Zetman
Έτος παραγωγής: 2002
Δημιουργός: Katsura Masakazu
Καλλιτέχνης: Katsura Masakazu
Κατηγορίες: Δράση, Επιστημονική φαντασία, Δράμα, Seinen, Υπερφυσικό, Τragedy, Mature (δεν ξερω πως μεταφράζεται αυτό XD)

Πλοκή:
Ο Jin είναι ένα άστεγο παιδί που ζει σε ένα γκέτο μαζί με τον παππού του. Μια μέρα συναντούν τυχαία έναν άντρα που προσπαθεί να αυτοκτονήσει "πρωτού είναι πολύ αργα". Από αυτήν τη στιγμή, η ζωή του Jin αρχίζει να αλλάζει βίαια...

Σχέδιο:
Το σχέδιο του μάνγκα είναι άριστο. Λεπτομερή sci-fi background, ρεαλιστικός σχεδιασμός χαρακτήρων και γενικώς προσεγμένη δουλεία.

Η άποψη μου:
Όταν πρωτοείδα το εξώφυλλο αυτού του μάνγκα στο mangafox σκέφτηκα "πως μπορεί αυτό το πράγμα να έχει τόσο καλή βαθμολογία?" και έτσι από περιέγεια (αλλά και για να κάνω μια μικρή αλλαγή, πολύ comedy είχε πέσει) ξεκίνησα να το διαβάζω. Τώρα πια έχει μπει στα top5 manga μου.
Το σενάριο του zetman είναι πολύ ενδιαφέρον με γερές δόσεις δράσης (αλλά και βίας). Απεικονίζει την ζωή του πρωταγωνιστή σε όλα σχεδόν τα στάδια της ηλικίας του, τον λόγο για τον οποίο υπάρχει και τον χαρακτήρα του (που είναι πολύ cool, anti-hero & badass κατά την γνωμη μου). Από ένα σημείο και μετά μάλιστα, αρχίζει να δείχνει και την ζωη του αντίζηλου του Jin, που είναι ένα πλουσιόπαιδο το οποίο θέλει να γίνει σούπερ ηρωας χρησιμοποιώντας υπεραναπτυγμένη τεχνολογία και να σώσει τον κόσμο από τους "κακούς". Είναι ο πιο σπαστικός χαρακτήρας της σειράς.
Οι "players" (κακοί) είναι τέρατα που μπορούν να πέρνουν τις "αρχικές" τους ανθρώπινες μορφές και να γίνονται ένα με την κοινωνία, κλασσική περίπτωση villain αλλά δεν έχει τπτ αρνητικό.
Aυτο όμως που μ' αρέσει περισσότερο στη σειρά είναι ότι ο πρωταγωνιστής είναι διαφορετικός από τους δυτικούς σούπερ ήρωες αυτούς φοράνε κολάν (οι περισσότεροι) και που θέλουν να σωσουν τους πάντες και τα πάντα. Ο Jin έχει σαν σκοπό του να εξολοθρέυσει τους players (που ούτως η άλλως η ύπαρξη τους τον βλάπτει) αλλά και να προστατέψει/φροντήσει τους ανθρώπους που βρίσκονται κοντά του. Δεν φαντάζεστε πόση κακομεταχείρηση έχει φάει από την οργάνωση που τον δημιούργησε.
Η σειρά είναι σχετικά βαριά αλλά αξίζει τον κόπο. Επισής, όσο παέι γίνεται και καλύτερο.
Έγραψα αυτήν την παρουσίαση γιατί πιστευω πως αυτό το μάνγκα αξίζει να αποκτήσει περισσότερους φανς.
Επίσης σε όλους εσάς που σας αρέσει το berserk συνιστώ να ρίξετε μια ματιά στο zetman. έχουν και αρκετά κοινά, π.χ. και τα δυό τους θελουν 2-3 χρόνια για να βγάλουν ένα καινουργιο τευχος XDDD.
Ευχαριστώ για τον χρόνο σας και σας ζητώ συγνώμη αν σας έκανα να σκυλοβαρεθείτε.

Αν ενδιαφέρεστε μπορείτε να το διαβάσετε εδω:
http://www.mangafox.com/manga/zetman
και εδω
http://www.onemanga.com/Zetman/

_________________
Inspiration strikes when I'm actually trying to do my homework.
Η anime gallery μου στο deviantArt: www.nidoqueen4ever.deviantart.com
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Sutera wo aishiteru
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούλ 19, 2009 9:29 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: FeaRLeSS :: :: FeaRLeSS ::

Συμμετέχει από: 18 Οκτ 07 Δημοσιεύσεις: 244 Τόπος: 19ο σύννεφο δεξιά... Τώρα Βλέπω: Να καταπατούν το περιβάλλον ασύστολα...
Vagelio έγραψε:
Ευχαριστώ για τον χρόνο σας και σας ζητώ συγνώμη αν σας έκανα να σκυλοβαρεθείτε.


Μα, τι λες Vagelio; Surprised
Εμείς πρέπει να σε ευχαριστούμε για το κόπο σου!
Κατατοπιστικότατο post με χρησιμότατα links!
Θα με κάνεις να αρχίσω να διαβάζω manga τελικά.Razz Να είχα και χρόνο...

Υ.Γ.Η ευγένειά σου δείχνει για άλλη μια φορά το λαμπρό χαρακτήρα σου.

_________________
Η ψυχή είναι μόνο αυτή που μετράει πραγματικά...


Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
fusion
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούλ 19, 2009 9:30 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.BiaTCH :: :: ANiME.BiaTCH ::

Συμμετέχει από: 30 Ιούν 03 Δημοσιεύσεις: 897
πολύ ωραία παρουσίαση, θα κάνεις και εμένα να το διαβάσω Razz


Έχει επεξεργασθεί από τον/την fusion στις Κυρ Ιούλ 19, 2009 10:22 am, 1 φορά
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Vagelio
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούλ 19, 2009 10:03 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
bishie hunter
:: AP Editor ::
bishie hunter<br>:: AP Editor ::

Συμμετέχει από: 28 Ιούν 08 Δημοσιεύσεις: 1090 Τόπος: Ηράκλειο Κρήτης/ Αθήνα
@Sutera wo aishiteru
Arigatou Very Happy . Προσπαθησα να μην παραληψω και τους τονους XDDD.
Παντως οταν με το καλο βρεις περισιο ελευθερο χρονο σου συνιστω να το αρχισεις.
Και παλι ευχαριστω για τα ευγενικα σου λογια, much appreciated ^^

@fusion
Thank you fusion.
Γιατι οχι? Δεν νομιζω να απογοητευτεις. Ειδικα αν σου αρεσουν τα action sci-fi.

_________________
Inspiration strikes when I'm actually trying to do my homework.
Η anime gallery μου στο deviantArt: www.nidoqueen4ever.deviantart.com
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Jorg
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούλ 19, 2009 10:06 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.CRaZy :: :: ANiME.CRaZy ::

Συμμετέχει από: 11 Ιαν 09 Δημοσιεύσεις: 552 Τόπος: Ηράκλειο Κρήτης Τώρα Βλέπω: τη ζωή μου να καταρρέει!
Vagelio για να αρχιζεις να διαβαζεις seinen και μαλιστα tragedy και drama συμενει οτι οντως θα ειναι καλο.Λεω να αρχισω να το διαβαζω(μιας και δεν εχω ξαναδιαβασει seinen Embarassed )

btw Ο χαρακτηρας του Jin μου θυμιζει πολυ τον Συνδρομο απο τους the Incredible της Disney XD

_________________
A scattered dream that's like a far-off memory. A far-off memory that's like a scattered dream. I want to line the pieces up. Yours and mine.

Spoiler:
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Vagelio
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούλ 19, 2009 10:36 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
bishie hunter
:: AP Editor ::
bishie hunter<br>:: AP Editor ::

Συμμετέχει από: 28 Ιούν 08 Δημοσιεύσεις: 1090 Τόπος: Ηράκλειο Κρήτης/ Αθήνα
Jorg έγραψε:
Vagelio για να αρχιζεις να διαβαζεις seinen και μαλιστα tragedy και drama συμενει οτι οντως θα ειναι καλο.Λεω να αρχισω να το διαβαζω(μιας και δεν εχω ξαναδιαβασει seinen Embarassed )

btw Ο χαρακτηρας του Jin μου θυμιζει πολυ τον Συνδρομο απο τους the Incredible της Disney XD


Βασικα το διαβαζω εδω και αρκετο καιρο, αυτην τη στιγμη περιμενω τα επομενα chapter.
Kατα τ' αλλα σωστα τα λες! Για την ακριβεια ειναι κατι παραπανω απο καλό για να μπαινει και στα τοπ5 μανγκα μου και να ειναι μαλιστα και tragedy το οποιο αυτο ειδος προσπαθω να αποφευγω...
Θα σου προτεινα να ξεκινησεις αυτο αντι για το berserk (αστο αυτο για αργοτερα) που ηθελες διοτι δεν εχει τοσα πολλα chapters και ειναι λιιιιιιιιιιγο πιο ελαφρυ. Και απ' ποσο γνωριζω τα γουστα σου, πιστευω οτι θα σου αρεσει περισσοτερο. Βεβαια να εισαι σιγουρος πως θα σου φερει πολυ δυνατα συναισθηματα, εγω ειχα ριξει πολυ κλαμα σε ενα τευχος (μην τολμησεις να γελασεις, σε βλεπω).
Βεβαια θα χρειαστει να του δωσεις χρονο, οσο παει γινεται και πιο ενδιαφερον, καθως ξεδιπλωνεται η ιστορια και εξηγει απο το που προηρθαν τα τερατα τα σχεδια τους κλπ κλπ.
O Jin μοιαζει με αυτο το λαμογιο? Lol, δεν το ειχα παρατηρησει αυτο Laughing . Παντως ειναι φοβερος οπως και οι περισσοτεροι αντιηρωες.

_________________
Inspiration strikes when I'm actually trying to do my homework.
Η anime gallery μου στο deviantArt: www.nidoqueen4ever.deviantart.com
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
scion(of)dark
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούλ 19, 2009 10:43 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: HooKeD :: :: HooKeD ::

Συμμετέχει από: 13 Νοέ 07 Δημοσιεύσεις: 100 Τόπος: thess/niki Τώρα Βλέπω: olla prospa8o :P
popo nase kala kai ixa ksemini apo manga !! arxizi h meleti Smile ( sto mono prama pou diabazo manga ftw)

_________________
scion(of)dark
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
YaNsE
Δημοσιεύθηκε: Παρ Ιούλ 24, 2009 5:37 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.DRuNK :: :: ANiME.DRuNK ::

Συμμετέχει από: 03 Δεκ 08 Δημοσιεύσεις: 457 Τόπος: Πάτρα. Τώρα Βλέπω: Νanatsuiro Drops ΚαΙ οΤι ΑλλΟ πΡοΛαΒαΙνΩ!
Ωραία παρουσίαση Vagelio Smile

Μου αρέσει πολύ να διαβάζω μάνγκα αλλά όχι και τόσο από τον υπολογιστη γιατι κουραζονται τα μάτια μου. πάντως ίσως ξεκινήσω να το διαβάζω κάποτε ...ίσως Laughing
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Vagelio
Δημοσιεύθηκε: Παρ Ιούλ 24, 2009 7:57 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
bishie hunter
:: AP Editor ::
bishie hunter<br>:: AP Editor ::

Συμμετέχει από: 28 Ιούν 08 Δημοσιεύσεις: 1090 Τόπος: Ηράκλειο Κρήτης/ Αθήνα
Applerist έγραψε:
Ωραία παρουσίαση Vagelio Smile

Μου αρέσει πολύ να διαβάζω μάνγκα αλλά όχι και τόσο από τον υπολογιστη γιατι κουραζονται τα μάτια μου. πάντως ίσως ξεκινήσω να το διαβάζω κάποτε ...ίσως Laughing


Thanx
Το ξερω, ειναι οδυνηρο αλλα υπαρχουν πολλα καλα μανγκα τα οποια αξιζουν το κοπο.

_________________
Inspiration strikes when I'm actually trying to do my homework.
Η anime gallery μου στο deviantArt: www.nidoqueen4ever.deviantart.com
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Blademaster_X
Δημοσιεύθηκε: Παρ Ιούλ 31, 2009 10:58 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator::
Official AP GFX Artist
::Moderator::<br>Official AP GFX Artist

Συμμετέχει από: 30 Απρ 04 Δημοσιεύσεις: 1933 Τόπος: Athens - city of no refund
Οταν πρωτοειδα τον τιτλο του σκεφτηκα "ωχ, μυριζομαι sentai crap!"
Που να ξερα ο αθλιος οτι το manga γινεται απτον mangaka των απιστευτα διασημων "Video Girl Ai" & "I's"....

Η ανακαλυψη αρχισε με το 1ο chapter μετα απο ατελιωτη βαρεμαρα και μη εχοντας τπτ αλλο να διαβασω. Περιττο να πω πως εμεινα καγκελο απο τις πρωτες colored pages. Η ατμοσφαιρα και η λεπτομερια του σχεδιου....."μμμμ, seinen-ιλα γουσταρω!!!" και συνεχισα ακαθεκτα....ε ας μην το τραβαω ειμαι πλεον στο τελευταιο chapter ως σημερα και μπορω πλεον να πω πως το συγκεκριμενο απο καθε αποψη ειναι πραγματικα αριστουργημα. Το μεγαλο του ατου κατ εμε ειναι το ωμο στοιχειο δραματος των 2 main chars σε συνδυασμο με τα σκοτεινα sci-fi στοιχεια.

Εν τελι: godly level manga, προτινεται ανεπιφυλακτα σε ολους. Το μονο κακο ειναι πως εχει πεσει και αυτο στην berserk αρρωστια με τα chapter να βγαινουν once in a blue moon Razz

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Vagelio
Δημοσιεύθηκε: Παρ Ιούλ 31, 2009 3:35 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
bishie hunter
:: AP Editor ::
bishie hunter<br>:: AP Editor ::

Συμμετέχει από: 28 Ιούν 08 Δημοσιεύσεις: 1090 Τόπος: Ηράκλειο Κρήτης/ Αθήνα
Blademaster_X έγραψε:
Οταν πρωτοειδα τον τιτλο του σκεφτηκα "ωχ, μυριζομαι sentai crap!"
Που να ξερα ο αθλιος οτι το manga γινεται απτον mangaka των απιστευτα διασημων "Video Girl Ai" & "I's"....

Η ανακαλυψη αρχισε με το 1ο chapter μετα απο ατελιωτη βαρεμαρα και μη εχοντας τπτ αλλο να διαβασω. Περιττο να πω πως εμεινα καγκελο απο τις πρωτες colored pages. Η ατμοσφαιρα και η λεπτομερια του σχεδιου....."μμμμ, seinen-ιλα γουσταρω!!!" και συνεχισα ακαθεκτα....ε ας μην το τραβαω ειμαι πλεον στο τελευταιο chapter ως σημερα και μπορω πλεον να πω πως το συγκεκριμενο απο καθε αποψη ειναι πραγματικα αριστουργημα. Το μεγαλο του ατου κατ εμε ειναι το ωμο στοιχειο δραματος των 2 main chars σε συνδυασμο με τα σκοτεινα sci-fi στοιχεια.

Εν τελι: godly level manga, προτινεται ανεπιφυλακτα σε ολους. Το μονο κακο ειναι πως εχει πεσει και αυτο στην berserk αρρωστια με τα chapter να βγαινουν once in a blue moon Razz


+100
Εχω ακριβως την ιδια αποψη! Το σχεδιο ειναι ανταξιο του καταπληκτικου σεναριου. Πραγματικο αριστουργημα.
Και τα μονα chapter που δεν μου αρεσαν απο αυτη τη σειρα ηταν αυτα με εκεινα το "death παρτυ" που ειχαν καλεσει ολα τα fangirls του πλουσιοπαιδου σε κατι επιστημονικες εγκαταστασεις και.... (δεν μπορω καν να το γραψω)

_________________
Inspiration strikes when I'm actually trying to do my homework.
Η anime gallery μου στο deviantArt: www.nidoqueen4ever.deviantart.com
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος

Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:  

Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας
Σελίδα 1 από 1

Μετάβαση στη:  



Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης