Το ξέρατε ότι ta σημαίνει χωραφι ριζιου;


Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας

Σελίδα 1 από 1
 AnimePlanet Forums Αρχική σελίδα    Movies/Series/Cinema    Hollywood: "Ιάπωνες; Ποιός τους χρειάζεται;"
Vetus
Δημοσιεύθηκε: Τρι Ιούλ 28, 2009 5:49 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator::
::Black Winged Angel::
::Moderator::<br>::Black Winged Angel::

Συμμετέχει από: 04 Μάϊ 04 Δημοσιεύσεις: 5127
Παράθεση:
Βlood: The Last Vampire.

Μου την σπαει το οτι σε αυτες τις ταινιες βαζουν κινεζες να παιζουν γιαπωνεζες.. Λες και η Ιαπωνια εχει ελλειψη σε ηθοποιους και idols που θα μπορουσαν να ερμηνευσουν σωστα και με αυθεντικοτητα αυτους τους ρολους...


Με αφορμή το σχόλιο αυτό του Mr Ayu Mania στο Black Hole του aNiMe//GR ( http://www.anime.gr/forums/showthread.php?p=328642#post328642 ) αποφάσισα ν' άνοιξω thread για την έμμονη μανία των χολυγουντιανών παραγωγών να επιλέγουν ηθοποιούς με διαφορετική εθνότητα απ' αυτήν των χαρακτήρων που ερμηνεύουν, κυρίως σε live action μεταφορές βασισμένες σε anime, manga και videogames. Το που οφείλεται αυτή η μανία...δεν ξέρω. Επειδή βαριούνται να ψάξουν καλύτερα; Eπειδή πιστεύουν ότι ο κόσμος είναι αρκετά ηλίθιος για να καταλάβει την εθνότητα των ηθοποιών; Επειδή γι' αυτούς αποτελεί ασήμαντη λεπτομέρεια που θ' απασχολεί μονάχα την "μειονότητα" των fanboys (μιας και στοχεύουν στο ανείδεο mainstream κοινό που θα τους φέρει και τα περισσότερα κέρδη) και παίζει μεγαλύτερο ρόλο το πόσο μεγάλες φίρμες είναι η ηθοποιοί που επιλέγουν για να τραβήξουν την προσοχή του κόσμου; Επειδή δεν τους απασχολεί να βγάλουν τις ταινίες ως φόρο τιμής στο francise που στηρίζονται αλλά για να κερδίζουν εύκολα χρήματα; Παίζει να ισχύουν όλα αυτά μαζί.

Eν πάσει περιπτώσει, ιδού μερικά τέτοια χαρακτηριστικά παραδείγματα:

DOA: Dead or Alive
- Tην Kasumi την κάνει η Devon Aoki που έχει πατέρα αμερικανοϊαπωνέζο. Και σιγά την επιλογή, μην @#$%^&*!
- Την Ayane την κάνει η Νatassia Malthe που αποτελεί γέννημα θρέμα νορβηγού πατέρα και φιλιπινέζας μητέρας.
- Τον Hayate τον κάνει ο Collin Chou που είναι ταϊβανέζος.

Street Fighter: The Legend of Chun-Li
- Την Chun-Li δεν την κάνει ούτε καν ασιάτισα (έστω κι από το Πουθενιστάν*). Την κάνει η Kristin Kreuk που είναι καναδέζα.

Street Fighter
- Ton Ryu τον κάνει ο Byron Mann (ή αλλιώς Wen Feng) που κατάγεται από το Hong Kong.
- Τον Sagat που τον κάνει ο Wes Studi. Δεν ξέρω τι σόι καταγωγή έχει (γεννήθηκε στις ΗΠΑ) αλλά μια φορά για Ταϊλανδέζος δεν μου φαίνεται. Αν κατάλαβα καλά από το βιογραφικό μου, ινδιάνος πρέπει να 'ναι.
- Τον E.Honda τον κάνει ο Peter "Navy" Tuiasosopo ο οποίος είναι αμερικανοσαμοανός. Τον E.Honda, δε, τον κάνανε Χαβανέζο στην ταινία. Eεεεεεεεμ...τι;

Blood: The Last Vampire
- Tην Saya την κάνει η Jun Ji-hyun που είναι κορεάτισα.

Super Mario Bros
- Toν Mario τον κάνει ο Bob Hoskins που είναι εγγλέζος.
- Τον Luigi τον κάνει ο John Leguizamo που είναι κολομβιανός.


Αν έχετε ν' αναφέρετε άλλα παραδείγματα ποστάρετε.

Σημείωση: Mην σας παραπλανεί ο τίτλος. Το thread δεν αφορά μονάχα ηθοποιούς που ερμηνεύουν ιάπωνες και κινέζους χαρακτήρες αλλά μιας κι ο MrAyuMania αναφέρθηκε για τέτοιους χαρακτήρες αποφάσισα να χρησιμοποιήσω τον τίτλο αυτό.




* Μην ψάξετε για την χώρα αυτή στο Google, δεν υπάρχει καν (απλά, έβαλα μια φανταστική χώρα για να μην φανώ ρατσιστής)
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Arekkusu
Δημοσιεύθηκε: Τρι Ιούλ 28, 2009 7:05 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: PoSSeSeD.SeRiouSLy :: :: PoSSeSeD.SeRiouSLy ::

Συμμετέχει από: 07 Ιαν 09 Δημοσιεύσεις: 323 Τόπος: Shangri-La Τώρα Βλέπω: Naruto Shippuuden
Memoirs of a Geisha

-Την Hatsumomo υποδύεται η Li Gong η οποία είναι Κινέζα
-Την Mameha υποδύεται η Michelle Yeoh η οποία είναι Κινέζα
-Την Chiyo υποδύεται η Zhang Ziyi η οποία είναι επισής Κινέζα

Παρ'όλα αυτά το αποτέλεσμα ήταν εξαιρετικό,οπότε δεν νομίζω ότι έχει και τόση μεγάλη σημασία αν οι ηθοποιοί υποδύονται χαρακτήρες οι οποιοί έχουν διαφορετική εθνικότητα από τους ίδιους.Θεωρώ ότι αν το αποτέλεσμα είναι καλό τότε δεν τίθεται τέτοιο ζήτημα.Επιπλέον μην ξεχνάτε πως και η Romi Pak(seiyu του Edward Elric) έχει κορεάτικη καταγωγή αν και έχει γεννηθεί στην Ιαπωνία και μιλάει και τις δύο γλώσσες. Εξάλλου ηθοποιός είναι ο καλλιτέχνης ο οποίος πρέπει να μπορεί να υποδύεται ένα ρόλο άσχετα με τη εθνικότητα του.

_________________
Isn’t it weird how the death of one person washes out the color of an entire village?

Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
izo
Δημοσιεύθηκε: Τρι Ιούλ 28, 2009 8:07 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.eNGiNe :: :: ANiME.eNGiNe ::

Συμμετέχει από: 14 Οκτ 07 Δημοσιεύσεις: 900 Τόπος: Αμφισα
Οντως και εγώ πιστεύω δεν είναι τόσο βαρύ π.χ. ένας ταλαντούχος ασιατης να κάνει τον κορεάτη ή τον ιαπώνα ή τον κινέζο
πχ ο Takeshi Kaneshiro ειναι ιαπώνας-ταιβανός και έχει παίξει σε σειρα κινέζικων και ιαπώνικών παραγωγών βλ. red cliff & ιπταμενα στιλλετα (κινεζικο σινεμα), K-20: Legend of the Mask, Returner (ιαπωνικά) κτλ

Είναι βέβαια μάπα να κάνει καποιός δυτικος ασιάτες χαρακτηρες από άνιμε άλλα και στα περρισότερα άνιμε αν έξαιρεσεις γλώσσα και τοποθεσια δεν μοιάζουν και τόσο ασιατικα τα χαρακτηριστικά χαρακτήρων όπως του πχ του Mario και του Raoh ή της Konata και της Μιστυ από Pokemon


Το ό,τι χρησιμοποιούνται γενικότερα ηθοποιoί από Κινα-Hong Kong μπορεί να έχει να κάνει και με την τεράστια και εξελισσόμενη αγορά της χωράς που θα βγάλει λεφτα το στουντιο από francise


Σημασία σε τέτοιες μεταφορές ανιμέ έχει βεβαια το casting (δες Κενιτσι Μασουγιαμα ως L στο death note) αλλα έχει κυριως το σενάριο πιστευω και η βαση του άνιμε να παραμένει πράγμα που δεν ισχυει στις ταινίες που ανεφερέ Vetus και αυτο είναι χειρότερο από το να παιζεί ο ιάπωνας έναν μανδαρίνο

_________________


Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Vetus
Δημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 29, 2009 12:58 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator::
::Black Winged Angel::
::Moderator::<br>::Black Winged Angel::

Συμμετέχει από: 04 Μάϊ 04 Δημοσιεύσεις: 5127
Arekkusu έγραψε:
Επιπλέον μην ξεχνάτε πως και η Romi Pak(seiyu του Edward Elric) έχει κορεάτικη καταγωγή αν και έχει γεννηθεί στην Ιαπωνία και μιλάει και τις δύο γλώσσες. Εξάλλου ηθοποιός είναι ο καλλιτέχνης ο οποίος πρέπει να μπορεί να υποδύεται ένα ρόλο άσχετα με τη εθνικότητα του.

Καλά, στο voice acting δεν έχει σημασία (ούτως ιάλλως δεν φαίνεται η μάπα σου Razz ), αρκεί να μιλάς τέλεια ιαπωνικά. Επίσης, δεν έχει και σημασία αν το τάδε manga το δημιούργησε ιάπωνας, αρκεί ν' ακολουθεί σωστά την τεχνοτροπία και την φιλοσοφία των manga. Όπως για παράδειγμα το manga του Kurokami όπου ο δημιουργός του είναι κορεάτης κι εργάζεται στο ιαπωνικό περιοδικό Shonen Gangan όπου φιλοξενείται το Kurokami. Aλλά στην ηθοποιία για μένα τουλάχιστον έχουν αλλιώς τα πράγματα. Στο Dead or Alive, για παράδειγμα, επειδή η Kasumi είναι η μεγάλη μου λατρεία, όταν είδα την ηθοποίο που την ερμηνεύει χωρίς να δω στα credits ποιά είναι έκανα "Καλά, αμερικανοκινέζα βρήκαν να επιλέξουν για ιαπωνέζα; Δεν στέκει!" Έκανε μπαμ ότι δεν ήταν ιαπωνέζα 100%. Είμαι ψείρας, τι να κάνουμε. Rolling Eyes


Άσχετο: στην μόνη ταινία που είναι αποδεκτό να κάνει ιαπωνέζος έναν δυτικό χαρακτήρα είναι στο Cromartie High School μιας και πρόκειται για παρακμιακή (με την κάλη έννοια) ταινία. Ναι, ο λόγος για τον Hiroyuki Watanabe που υποδύεται τον Freddy. Αλλά αυτό δεν είναι τίποτα μπροστά στον γορίλλα που απλά πήραν μια αποκριάτικη στολή της κακιάς ώρας. Laughing Φυσικά, αν δεν είσαι φαν του anime/manga αν δεις ιάπωνα να κάνει τον Freddy θα σου έρθει κάπως απότομα. Laughing
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Sutera wo aishiteru
Δημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 29, 2009 3:27 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: FeaRLeSS :: :: FeaRLeSS ::

Συμμετέχει από: 18 Οκτ 07 Δημοσιεύσεις: 244 Τόπος: 19ο σύννεφο δεξιά... Τώρα Βλέπω: Να καταπατούν το περιβάλλον ασύστολα...
Πολύ ενδιαφέρον θέμα άνοιξες φίλε Vetus.
Εγώ πάντως είμαι της άποψης πως σαν τα γνήσια δε βρίσκεις πουθενά.
Βασικά, καλύτερα απ'τους ιάπωνες ποιός γνωρίζει; Μπορεί να γνωρίζει καλύτερα ένας κορεάτης ή ένας κινέζος την ιαπωνική κουλτούρα; Άλλο να διαβάσεις για να την ερμηνεύσεις και άλλο να την ζεις στην καθημερινότητά σου.
Όπως και να'χει θεωρώ ότι το αποτέλεσμα θα ήταν ακόμα καλύτερο, ακόμα και στις επιτυχημένες ερμηνεύσεις!

Ευχαριστώ!

_________________
Η ψυχή είναι μόνο αυτή που μετράει πραγματικά...


Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
cherry_blossom
Δημοσιεύθηκε: Τρι Αύγ 04, 2009 11:41 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: PoSSeSeD.SeRiouSLy :: :: PoSSeSeD.SeRiouSLy ::

Συμμετέχει από: 18 Απρ 08 Δημοσιεύσεις: 325 Τόπος: Somewhere over the Rainbow
βασικά εγώ είμαι της άποψης "ή το'χεις ή δεν το'χεις"
έχω δει και τα "ιπτάμενα στιλέτα" και το "death note" και είδα ηθοποιούς και σύγκρινα

κάποιοι είναι "φτιαγμένοι" για κάποιους ρόλους και κάποιοι οχι.
Θέλω να πω ότι το ταλέντο βγαίνει από μέσα σου είτε είσαι Ιάπωνας είτε Κινέζος είτε Κορεάτης κτλ κτλ...

Δεν πάει να παίξει Ιάπωνας τον Κινέζο (ή το ανάποδο), φτάνει να τον παίξει καλά Smile
η ερμηνεία μετράει...Δεν πάει να ήταν Ιάπωνας (ή ότι ήταν τέλος πάντων) αυτοί που έπαιξαν τον "L" και τον "Light" και οι 2 ατάλαντοι ήταν...μην σας πω ότι ο Movoros σε ένα cosplay που ντύθηκε "L" Ήταν πιο πετυχημένος από τον ηθοποιό!!! Razz

τέσπα αυτό που θέλω να πω είναι θέμα ερμηνείας και τίποτα παραπάνω!!!

_________________



"It's the first day of the rest of your life"Timo Maas

Teithes my profile
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger

Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:  

Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας
Σελίδα 1 από 1

Μετάβαση στη:  



Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης