Το ξέρατε ότι shishi σημαίνει λιοντάρι;


Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας

Σελίδα 1 από 1
 AnimePlanet Forums Αρχική σελίδα    Manga Συζητήσεις    Ace Attoney: Phoenix Wright
TannoBuchino
Δημοσιεύθηκε: Δευ Φεβ 15, 2010 7:57 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 04 Νοέ 06 Δημοσιεύσεις: 4243 Τόπος: テサロニキ
Καλά διαβάσατε τον τίτλο. Υπάρχει manga του και μία φίλη μου φανατικιά RPG και καμμένη Wright-fan καταλάθος το βρήκε στο youtube και μου το έδειξε...

Μπορείτε να το βρείτε εδώ.

Προς το παρόν έχουν μεταφραστεί 4 σελίδες.

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
powerboy
Δημοσιεύθηκε: Δευ Φεβ 15, 2010 8:29 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.DeViL :: :: ANiME.DeViL ::

Συμμετέχει από: 01 Μάρ 04 Δημοσιεύσεις: 1351 Τόπος: Ρόδος Τώρα Βλέπω: Hayate No Gotoku, Ichigo Mashimaro, Seto No Hanayome
Ναι, μόνο που σταμάτησαν τα scanlations διότι έγινε Licensed από την Del Ray:

http://www.randomhouse.com/delrey/manga/catalog/display.pperl?isbn=9780345503558

http://www.randomhouse.com/delrey/manga/catalog/display.pperl?isbn=9780345503565

Θα παραγγείλω τα τεύχη όποτε μπορέσω (έχω κάποια έξοδα αυτό τον καιρό). Πάντως απορώ πως μεταφράσαν τα ονόματα (στο Phoenix Wright τα ονόματα των χαρακτήρων είναι λογοπαίγνια πχ "Luke Atmey" = "Look at Me" δηλαδή "Κοίταξέ με")

_________________

Θέλετε να δείτε την κορούλα μου;
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα Yahoo Messenger
TannoBuchino
Δημοσιεύθηκε: Δευ Φεβ 15, 2010 8:56 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 04 Νοέ 06 Δημοσιεύσεις: 4243 Τόπος: テサロニキ
Στο διάολο με την Del Ray... Σαν την Funimation ένα πράγμα... -_-

Καλά θα κάνουν να σκεφτούν να το βγάλουν anime, έτσι δημοσιότητα που έχει πάρει.

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
powerboy
Δημοσιεύθηκε: Δευ Φεβ 15, 2010 9:26 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.DeViL :: :: ANiME.DeViL ::

Συμμετέχει από: 01 Μάρ 04 Δημοσιεύσεις: 1351 Τόπος: Ρόδος Τώρα Βλέπω: Hayate No Gotoku, Ichigo Mashimaro, Seto No Hanayome
Λίγο αμφίβολο, καθώς η ίδια η δομή του παιχνιδιού ΔΕΝ προσφέρεται για ένα anime series, τουλάχιστον όχι ένα από τα κλασσικά. Πάντως ίσως σε ενδιαφέρει η παρωδία που έκανε η Haruhi στο Phoenix Wright.


http://www.youtube.com/watch?v=p1XZLLnzBfo


Δεν ξέρω αλλά για κάποιο λόγο δεν μου "κολλάει".

Όσο για την Del Ray και την Funimation, ναι, είναι εκνευριστiκές κάποιες απόψεις και μεθόδοι τους, ας μην ξεχνάμε όμως ότι αν δεν υπήρχαν εταιρίες όπως αυτές δεν θα υπήρχαν πόροι για να φτιαχτούν μερικά από τα αγαπημένα μας anime. Την Del Ray ειδικά τυχαίνει να την συμπαθώ αρκετά διότι αφήνει τα honorifics (-chan, -san, -kun) αμετάφραστα και δίνει μερικές αρκετά ωραίες σημειώσεις σχετικά με τη μετάφραση στο τέλος κάθε τόμου που εκδίδει.

_________________

Θέλετε να δείτε την κορούλα μου;
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα Yahoo Messenger
Vetus
Δημοσιεύθηκε: Τρι Φεβ 16, 2010 8:56 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator::
::Black Winged Angel::
::Moderator::<br>::Black Winged Angel::

Συμμετέχει από: 04 Μάϊ 04 Δημοσιεύσεις: 5127
TannoBuchino έγραψε:
Στο διάολο με την Del Ray... Σαν την Funimation ένα πράγμα... -_-

Aντι να λες ένα μπράβο που ανέλαβε μια εταιρεία την διανομή του στην αγγλόφωνη αγορά ώστε να το χαρεί περισσότερος κόσμος τους βρίζεις κι από πάνω; Κι αν είναι σωστός fan στήριζε και καθόλου την δουλειά τους αγοράζοντας τον αυθεντικό manga αντί να γκρινιάζεις επειδή δεν σ' αφήνουν να τ' απολαύσεις τσάμπα.

Όσο αφορά το manga έχω το πρώτο volume που μου το 'χαν φέρει δώρο στα γενέθλιά μου. Αν και δεν έχω ασχολήθει ακόμα με το παιχνίδι σοβαρά (κακώς, πρέπει κάποια στιγμή) είχε την φάση του κι ενδιαφέρομαι ν' αγοράσω και τα υπόλοιπα volumes.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα

Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:  

Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας
Σελίδα 1 από 1

Μετάβαση στη:  



Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης