Το ξέρατε ότι gokigenyo σημαίνει αντίο;


Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας

Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη
Σελίδα 1 από 2
 AnimePlanet Forums Αρχική σελίδα    ANiME Συζητήσεις    Monster- θρίλερ μυστηρίου ή πολιτική μπούρδα
lolofaoudi
Δημοσιεύθηκε: Σαβ Φεβ 04, 2012 3:33 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: r00k ::

Συμμετέχει από: 26 Φεβ 09 Δημοσιεύσεις: 15 Τόπος: Αθήνα Τώρα Βλέπω: Full metal alchimist
Μετά την επιτυχία του Death Note(2006) αρκετοί που μαγεύτηκαν απο τα ανιμε με τέτοιο στυλάκι (μυστήριο, ανατροπές, έξυπνο σενάριο, ηθικά διλήμματα πάνω στο δικαίωμα στη ζωή) ανακάλυψαν το παλιότερο αυτό ανιμε και καραπορώθηκαν. Προσωπικά δεν το έχω δεί και γι αυτό ανοίγω αυτό το thread, ωστε να βγάλω μιά άκρη για το τί παίζει με δαύτο.

Το μόνο που ξέρω είναι οτι σχετίζεται με την ευγονική(μιά παραεπιστήμη που σχετίστηκε άμεσα με τον φασισμό/ ναζισμό και τα φριχτά πειράματα που έκαναν οι ναζίδες γιατροί στα στρατόπεδα συγκέντρωσης για στείρωση ή ευθανασία όσων έκριναν οτι δεν αξίζουν να ζούν-εγκληματίες,ομοφυλόφιλοι,άτομα με ειδικές ανάγκες). Η ευγονική, βέβαια, δεν έλαβε χώρα μονάχα στην Ναζιστική Γερμανία, αλλά και αρκετές δυτικές "πολιτισμένες" χώρες, όπως οι ΗΠΑ και η "παραδείσια" Σουηδία και την χρησιμοποίησαν σε ανθρώπινα πειραματόζωα (στρατιώτες, μαύρους και γενικά ανυπεράσπιστο κόσμο-βλέπε Tuskegee syphilis experiment) και καλά για την θεραπεία διάφορων παθήσεων, αλλά ουσιασικά για το κέρδος διάφορων φαρμακευτικών εταιριών. Αυτό, όμως, που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί επέλεξαν να χρησιμοποιήσουν τις πρώην σοσιαλιστικές χώρες, όπως η Ανατολική Γερμανία και η Τσεχία, ως τις διεφθαρμένες χώρες που επιζητούσαν την παραγωγή σούπερ στρατιωτών. Υπάρχει κάποια ανάγκη σήμερα, μετά το τέλος του ψυχρού πολέμου, να χτυπάνε με τέτοιες ηλιθιότητες την ιστορία των σοσιαλιστικών χωρών?

Επειδή διαβάζω παντού άκρως θετικά σχόλια, ενώ κάποια βόδια σπεύδουν και να μιλήσουν για αντικειμενικές αλήθειες ήθελα να ρωτήσω εάν όντως έτσι έχουν τα πράγματα με αυτό το ανιμε. Είναι και αυτό αποτέλεσμα αυτών των σαχλεπίσαχλων συζητήσεων δυτικής προπαγάνδας και φαντασιοπληξίας για τους Πιθηκάνθρωπους του Στάλιν κτλ? Αν είναι έτσι πώς είναι δυνατόν τόσος κόσμος να γουστάρει ένα ανιμε που πλασάρεται ως ρεαλιστικό, εμπνευσμένο απο την "απανθρωπιά" του σοσιαλισμου, και να μήν νευριάζουν με την ανυπόσταση και ανιστόρητη επιλογή καταλασπολόγησης των χωρών αυτών. Πώς μπορούν να εμμένουν και να γουστάρουν την ίντριγκα, το σχέδιο, το μυστήριο ενός, κατά τα φιανόμενα καλοφτιαγμένου ανιμε, παραβλέποντας οτι είναι εξόφθαλμη πολιτική προπαγάνδα.

Ας με διορθώσετε αν κάνω λάθος για το άνιμε. Μπορεί αυτά που άκουσα να είναι βλακείες, αλλά προσωπικά δεν γουστάρω πολιτική καθοδήγηση και προπαγάνδα στα ανιμε.

_________________
Αισθάνομαι πως πάει να κόψει η μαγιονέζα
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Hazuki
Δημοσιεύθηκε: Σαβ Φεβ 04, 2012 12:47 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator:: ::Moderator::

Συμμετέχει από: 06 Ιαν 04 Δημοσιεύσεις: 3211 Τόπος: Αθήνα
Ξέρεις κάτι, μην το δεις γιατί είσαι ήδη προκατειλημμένος και γιατί το χεις κουράσει χωρίς να έχεις κάνει καν το κόπο να δεις έστω ένα επεισόδιο. Το monster είναι μια από τις καλύτερες σειρές που έχουν βγει, προσωπικά δεν είδα όλα αυτά που λες περί προπαγάνδας, απλά μια φανταστική ιστορία μυστήριου. Μπορεί να γίνεται αναφορά σε πειράματα ευγονικής αλλά όλο αυτό μέρος της ιστορίας κι όχι κάποια προσπάθεια πλύσης εγκεφάλου. Τέλος, μήπως είσαι στη ΚΝΕ; Razz

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
lolofaoudi
Δημοσιεύθηκε: Σαβ Φεβ 04, 2012 4:09 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: r00k ::

Συμμετέχει από: 26 Φεβ 09 Δημοσιεύσεις: 15 Τόπος: Αθήνα Τώρα Βλέπω: Full metal alchimist
Hazuki έγραψε:
Ξέρεις κάτι, μην το δεις γιατί είσαι ήδη προκατειλημμένος και γιατί το χεις κουράσει χωρίς να έχεις κάνει καν το κόπο να δεις έστω ένα επεισόδιο. Το monster είναι μια από τις καλύτερες σειρές που έχουν βγει, προσωπικά δεν είδα όλα αυτά που λες περί προπαγάνδας, απλά μια φανταστική ιστορία μυστήριου. Μπορεί να γίνεται αναφορά σε πειράματα ευγονικής αλλά όλο αυτό μέρος της ιστορίας κι όχι κάποια προσπάθεια πλύσης εγκεφάλου. Τέλος, μήπως είσαι στη ΚΝΕ; Razz


Έκανα την ερώτηση για να σιγουρευτώ οτι ισχύουν τα όσα άκουσα. Να υποθέσω οτι μου το επιβεβαιώνεις? Έπειτα το οτι το Monster είναι ανιμε δεν σημαίνει οτι θα το μεταχειριστώ διαφορετικά απο μια ταινία με ανάλογη θεματική-δεν καταλαβαίνω αυτή την μη μου άπτου λογική κάποιων για τα άνιμε. Οπότε άν σε μια ταινία έβλεπα κακούς σοβιετικούς πράκτορες που επιζητούν την καταστροφή του κόσμου ή σοβιετικούς στρατηγούς που φτιάχνουν ανθρώπους ρομποτ ή κάποια άλλη παπαριά ξέρω τι εποχής είναι το εργάκι, τι ιδεολογίας είναι και πρέπει να κάνω τα στραβά μάτια για την προπαγάνδα του. Κλασικό παράδειγμα η "επιχείρηση Οκτόπουσυ" του Τζέιμς Μποντ, που τη λατρεύω, αλλά είναι ό,τι πιο σαχλά προπαγανδιστικό υπάρχει ή στον χώρο των άνιμε εκείνο το αλήστου μνήμης future war 198x.

Ήθελα να προετοιμαστώ λοιπόν για αυτό που θα έβλεπα και γι αυτό έκανα τον κόπο να ανοίξω thread. Άν όντως αξίζει τόσο και τρελαίνεστε όλοι θα κάνω την κίνηση να το δώ και θα προσπαθήσω να μήν πάρω στα σοβαρά ό,τι δω. Όσο για την λογική "έλα μωρέ μυθοπλασία είναι", αν ισχύε αυτό θα φρόνιζαν να μιλήσουν για μιά ανύπαρκτη χώρα ή μιά άσχετη και να μήν ξύσουν τη σκουριά απο το νεκροκρέβατο του ανατολικού μπλοκ. Δεν θα έκαναν, λοιπόν, κάτι που πασχίζει τόσο να φαίνεται ρεαλιστικό και θα πέταγαν μέσα απο mecha στοιχεία μέχρι μαγεία και δράκοντες. Εμένα μου κάνει εντύπωση, ωστόσο, το γεγονός οτι δεν υπάρχει κανένα στοιχείο για πειράματα ευγονικής στο ανατλικό μπλοκ, αλλά επειδή γουστάρουν κάπιοι ας φτιάξουμε ένα ανιμε για βρώμικη πολιτική, έλλειψη ηθικής και βία στις ανατολικές χώρες.

Το ξέρω οτι ακούγομαι σαν πρωτοοργανωμένο κνιτάκι και ήμουν σίγουρος οτι θα μου το λέγατε. Δεν είμαι εδώ για να πουλήσω ιδεολογία, ούτε να ψαρέψω αντιλήψεις, αλλά για να ρωτήσω γνώμες για ένα ανιμε που σκέφτομαι να δω. Πάνω στο ανιμε ελπίζω να μου απαντήσουν και εύχομαι να μήν προκύψει καμιά αντιπαράθεση πανω σε ιδεολογια και ιστορία γιατί προκαταβολικά λέω πως δεν θα συμμετάσχω. Wink

Ευχαριστώ για την απάντηση σου φίλε. Very Happy

_________________
Αισθάνομαι πως πάει να κόψει η μαγιονέζα
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
noname
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Φεβ 05, 2012 1:36 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
XD XD XD XD XD

Συμμετέχει από: 31 Μάϊ 04 Δημοσιεύσεις: 2829 Τόπος: Αθήνα - θεσσαλονίκη Τώρα Βλέπω: OMG!!! πώς βρέθηκε αυτό εκει ?
Δεν νομίζω πώς όλα αυτά που έχεις στο μυαλό σου περί προπαγάνδας κατά των χορών του πρώην ανατολικού μπλόκ είναι στους στόχους του anime ... το ίδιο ακριβός story θα μπορούσε να είναι και σε ένα τελείως φανταστικό setting. Νομίζω πώς η επιλογή της κεντρικής Ευρώπης έγινε για να δώσει ο δημιουργός την ατμόσφαιρα που ήθελε, παρα για τους λόγους που έχεις κατά νου. Η αρχή του πρώτου επισοδείου πιστεύω να σε κάνει να καταλάβεισ τι αέρα ήθελε να δώσει ο mangaka στο έργο του.

τώρα μεταξύ Death Note και Monster υπάρχει μια μικρή (χαοτική ΧD) διαφορά που έγκειται στο ότι το πρώτο είναι Shounen ενώ το άλλο Seinen (και όχι κατ επίφαση Seinen όπως κάτι αηδίες τύπου Rainbow)

Συνοψίζοντας άμα θες ένα καλό - δυνατό ψυχολογικό θρίλερ βλέπεις monster

Άμα θες να ψυχαναγκαστείς να βρεις αιτίες της πτώσης του κομουνισμού σε κάθε καρέ ... θα συμφωνήσω με τον Hazuki (πράμα σπάνιο θα έλεγα ) ... μην το δεις .. για τον πολύ απλό λόγο πως το να αναγκάζεις τον εαυτό σου να βλέπεις μια σειρά μόνο και μόνο για να λες πόσο χάλια είναι ... είναι λίγο (τελείως ΧD ) γελοίο

_________________
Not everything that can be counted counts, and not everything that counts can be counted.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Hazuki
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Φεβ 05, 2012 7:17 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator:: ::Moderator::

Συμμετέχει από: 06 Ιαν 04 Δημοσιεύσεις: 3211 Τόπος: Αθήνα
Γιατί ρε αφού συμφωνούμε σε αρκετά πράματα Razz

Βασικά επειδή μπορεί να νομίζει ο φίλος ότι είμαστε τίποτα χαμένοι εδώ πέρα που αρχίζουμε το bashing σε όποιον ρωτάει κάτι Razz δεν είχα τέτοιο σκοπό απλά πιστεύω ότι καλύτερα να δει κάποιος μια σειρά χωρίς προκαταλήψεις παρά να βασανίζεται. Τέλος, έχω δει μπαρούφες και μπαρούφες, το monster ίσως είναι η μόνη σειρά που δεν είχα ούτε σε ένα επεισόδιο κάτι κακό να πω. Ίσως το τραβάει σε κάποια θέματα αλλά υπάρχει ένα πάρα πολύ καλό σύνολο που δύσκολα μπορείς να δεις σε σειρά. Δε νομίζω ότι υπάρχει κάποιο θέμα προπαγάνδας, από την άλλη μπορεί και να μην το κατάλαβα Razz

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Itachi_kun1990
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Φεβ 05, 2012 8:00 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 17 Δεκ 07 Δημοσιεύσεις: 3134 Τόπος: Θεσσαλονίκη Τώρα Βλέπω: Naruto,One piece,toriko,hunterXhunter,buddy complex,space dandy και πολλά ακόμα
κατ'εμέ είναι ένα τέλειο anime μυστηρίου παρ'ολα αυτά θα συμφωνίσω με τα παιδιά και θα πω πως όταν το δεις θα έχεις πλήρη εικόνα του τι εστί monster εξάλου είναι μία απο τις τρελές δουλειές τις madhouse

_________________
oruka karu ota tatoyito, koro noreo koros taka. urame, nikume, soste mini kouiki oni mai. nigete, nigete sein shiomi tsokumai. soste itsu kara, oreta nazi omote oreno mai koi
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα Yahoo Messenger MSN Messenger
1451
Δημοσιεύθηκε: Τρι Φεβ 07, 2012 12:41 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: r00k ::

Συμμετέχει από: 07 Φεβ 12 Δημοσιεύσεις: 3
Η σειρά μου άρεσε πολύ. Αν και υποστηρίζω την ευγονική, πρέπει να παραδεχτώ ότι όντως υπήρχε προπαγάνδα στη σειρά. Καθαρά αντικομουνιστικό και αντιναζιστικό έργο. Τους παρουσίαζε όλους σαν απάνθρωπους και τρελούς.
Παράλληλα παρουσίαζε και τους Τούρκους μετανάστες της Γερμανίας σαν μπουμπούκια. Γενικά πέφτει πολύ φτυάρι και προπαγάνδα στη σειρά, αυτά όμως δεν την κάνουν άσχημη. Ίσως την βρεις λίγο βαρετή εξ αιτίας των πολλών επεισοδίων που έχει.

Βέβαια για να λέμε την αλήθεια και στο Death Note ασκήθηκε τρελή προπαγάνδα Very Happy
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
sinkazama82
Δημοσιεύθηκε: Τρι Φεβ 07, 2012 8:56 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator:: ::Moderator::

Συμμετέχει από: 26 Απρ 04 Δημοσιεύσεις: 290 Τόπος: salonica
Το Monster έχει ένα από τα καλύτερα σενάρια που έχω δει ποτέ σε anime και γενικότερα το θεωρώ εξαιρετικό σαν τίτλο.
Στην συζήτηση για το αν προπαγανδίζει το οτιδήποτε επιτρέψτε μου να μην μπω.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος ICQ Αριθμός
noname
Δημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 08, 2012 4:22 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
XD XD XD XD XD

Συμμετέχει από: 31 Μάϊ 04 Δημοσιεύσεις: 2829 Τόπος: Αθήνα - θεσσαλονίκη Τώρα Βλέπω: OMG!!! πώς βρέθηκε αυτό εκει ?
1451 έγραψε:
Η σειρά μου άρεσε πολύ. Αν και υποστηρίζω την ευγονική, πρέπει να παραδεχτώ ότι όντως υπήρχε προπαγάνδα στη σειρά. Καθαρά αντικομουνιστικό και αντιναζιστικό έργο. Τους παρουσίαζε όλους σαν απάνθρωπους και τρελούς.
Παράλληλα παρουσίαζε και τους Τούρκους μετανάστες της Γερμανίας σαν μπουμπούκια. Γενικά πέφτει πολύ φτυάρι και προπαγάνδα στη σειρά, αυτά όμως δεν την κάνουν άσχημη. Ίσως την βρεις λίγο βαρετή εξ αιτίας των πολλών επεισοδίων που έχει.

Βέβαια για να λέμε την αλήθεια και στο Death Note ασκήθηκε τρελή προπαγάνδα Very Happy


αντικομουνιστική και αντιναζιστική προπαγάνδα ? να σημειώσω ότι δεν γίνετε πουθενά στην σειρά για ναζιστική Γερμανία η Κομουνισμό ούτε βλέπεις κανέναν τρελό κομουνιστή ή ναζί ...

και δεν βλέπω γιατί κάποιος να κάνει προπαγάνδα εν έτη 2004 κατά της ανύπαρκτης ναζιστικής Γερμανίας και της ανύπαρκτης Σοβιετικής ένωσης

αναρωτιέμαι αν η ίδια ιστορία διαδραματίζονταν στην σύγχρονη Αμερική ... τi προπαγάνδα θα λέγατε πως ήταν αυτή ...

Επίσης δεν βλέπω πως παρουσιάζει τους Τούρκους ως μπουμπούκια ... μάλλον σαν μια υποβαθμισμένη μειονότητα παρουσίαζοντε ....

_________________
Not everything that can be counted counts, and not everything that counts can be counted.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
lolofaoudi
Δημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 08, 2012 11:18 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: r00k ::

Συμμετέχει από: 26 Φεβ 09 Δημοσιεύσεις: 15 Τόπος: Αθήνα Τώρα Βλέπω: Full metal alchimist
noname έγραψε:
1451 έγραψε:
Η σειρά μου άρεσε πολύ. Αν και υποστηρίζω την ευγονική, πρέπει να παραδεχτώ ότι όντως υπήρχε προπαγάνδα στη σειρά. Καθαρά αντικομουνιστικό και αντιναζιστικό έργο. Τους παρουσίαζε όλους σαν απάνθρωπους και τρελούς.
Παράλληλα παρουσίαζε και τους Τούρκους μετανάστες της Γερμανίας σαν μπουμπούκια. Γενικά πέφτει πολύ φτυάρι και προπαγάνδα στη σειρά, αυτά όμως δεν την κάνουν άσχημη. Ίσως την βρεις λίγο βαρετή εξ αιτίας των πολλών επεισοδίων που έχει.

Βέβαια για να λέμε την αλήθεια και στο Death Note ασκήθηκε τρελή προπαγάνδα Very Happy


αντικομουνιστική και αντιναζιστική προπαγάνδα ? να σημειώσω ότι δεν γίνετε πουθενά στην σειρά για ναζιστική Γερμανία η Κομουνισμό ούτε βλέπεις κανέναν τρελό κομουνιστή ή ναζί ...

και δεν βλέπω γιατί κάποιος να κάνει προπαγάνδα εν έτη 2004 κατά της ανύπαρκτης ναζιστικής Γερμανίας και της ανύπαρκτης Σοβιετικής ένωσης

αναρωτιέμαι αν η ίδια ιστορία διαδραματίζονταν στην σύγχρονη Αμερική ... τi προπαγάνδα θα λέγατε πως ήταν αυτή ...

Επίσης δεν βλέπω πως παρουσιάζει τους Τούρκους ως μπουμπούκια ... μάλλον σαν μια υποβαθμισμένη μειονότητα παρουσίαζοντε ....


Να που οι φόβοι μου αρχίζουν να επαληθεύονται σιγα σιγα. Απ' οσο έχω διαβάσει στο ανιμε υπάρχουν και κομμουνιστές και ναζι, εννοείται πάντα στο ρόλο του κακού. Δεν ξέρω αν τα συσχετίζει αυτά τα δύο, καθώς τελευταία είναι και της μόδας, εποχή αναθεωρησης της ιστορίας γαρ.

Ένα έργο αντιναζιστικό (ή να πώ καλύτερα αντιφασιστικό?) είναι πάντα χρήσιμο. Ο κίνδυνος του φασισμού είναι πάντα υπαρκτός και για να θυμηθούμε τον Μπρεχτ " είναι ακόμα γόνιμη η κοιλιά που γένησε το βδέλυγμα". Κανείς ποτέ δεν πρέπει να ξεχάσει τι σημαίνει φασισμός και κάθε άλλο παρά άχρηστο είναι να βλέπουμε αντιφασιστικά έργα. Δεν νομίζω να διαφωνήσουν πολλοί σε αυτό.

Αν τώρα χρησιμοποιούμε την φόρμα της καθαρής περιπέτειας, της ταινίας μυστηρίου και επιλέγουμε σαν σκοτεινό και διεφθαρμένο περιβάλλον μια χώρα του ανατολικού μπλοκ, λυπάμαι αλλά διαχρονικά θα μυρίζει προπαγάνδα. Όταν δε μιλάς για ευγονική και παραγωγή σουπερ στρατιωτών, πραγματα δηλαδή που ορισμένοι φαιοί εγκέφαλοι τα υποστηρίζουν και αντικομμουνιστικά ντιοκιμαντέρ παρουσιάζουν ως αλήθεια, τοτε μιλάμε για χοντρόπετση προπαγάνδα.

Την περίοδο της νίκης του καπιταλισμού και μάλιστα όταν ακόμα δεν έχουν περάσει παρά μονάχα 15 χρόνια(2004 γυρίστηκε το ανιμε) απο την ανατροπή του σοσιαλιμού δεν βλέπω γιατί οι νικήτριες χώρες να μην πανηγυρήζουν ακόμα τη νίκη τους και να μήν συκοφαντούν τον σοσιαλισμό. Όσο υπάρχει εκμετάλλευση, φτώχια, εγκληματικότητα, ανεργία, όλα τα κακά του καπιταλισμού ο σοσιαλισμός θα είναι μιά λύση. Τι κάνουμε λοιπόν? μα τον συκοφαντούμε, βάζουμε μιά δόση απανθρωπιάς, "κόκκινου" φασισμού, ανηθικότητας, διαφθοράς, ωστε κανείς να μην έχει αμφιβολία για το πόσο καλύτερα είναι να έχεις την καπιταλιστική "ελευθερία". Όλα αυτά στη συσκευασία ενός καλοφτιαγμένου ανιμε, όπως παλιότερα έφτιαχνε ο Χίτσκοκ μια αριστουργηματική, αλλά αντικομμουνιστική περιπέτεια κατασκοπείας (north by nortwest) ή ο Φρανκενχαιμερ (Manchurian Candidate). Κι όμως, αριστουργήματα και ταυτόχρονα αντισοβιετικές προπαγάνδες χολιγουντιανού τύπου.

Στην σημερινή συγκυρία της οικονομικής κρίσης όταν ακόμα και στην Ρουμανία λένε κατα 60% οτι ζούσαν καλύτερα επι Τσαουσέσκου αρχίζει σιγά σιγά να ξεκαθαρίζει το τοπίο. Ταινίες και σειρές και οτιδήποτε χρειαζεται βγαίνουν για να αποδείξουν το αντίθετο. Τι να περιμένεις απο την Ιαπωνία?ένας καταπιεσμένος λαός, με φοβερά φασιστικά κατάλοιπα (μην ξεχνάμε οτι ηταν στον άξονα) και βασιλικότερο του βασιλέως αντικομμουνισμό. Όποιος θέλει να δεί την σειρά, λοιπόν, ας ΄εχει υπόψιν του οτι, θέλει δεν θέλει, θα δεί κάτι πολιτικό , προπαγανδιστικό και γεμάτο ψευδολογίες. Λυπάμαι, αλλά η φαντασία είναι δόκιμη, ωστόσο όταν μπλέκεται με ρεαλιστικά ζητήματα, όπως η πολιτική και η κοινωνία αναγκαστικά θα πάρει κάποια θέση. Η θέση στο ανιμε αυτό, όπως φαίνεται, είναι νέου τύπου αντικομμουνισμός.

_________________
Αισθάνομαι πως πάει να κόψει η μαγιονέζα
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
1451
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Φεβ 09, 2012 3:06 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: r00k ::

Συμμετέχει από: 07 Φεβ 12 Δημοσιεύσεις: 3
Spoiler:
Βλέπουμε τους κομμουνιστές της Τσεχοσλοβακίας να πειραματίζονται σε παιδάκια. Βλέπουμε τον κόσμο να είναι καταπιεσμένος, φοβούμενος τη μυστική αστυνομία.
Δείχνουν μόνο τα αρνητικά και δεν λένε για τα τόσα θετικά του κομμουνισμού.

Βλέπουμε τους σημερινούς εθνικοσοσιαλιστές σαν άσχημους νάνους και κολλημένους απόστρατους να αποζητούν την επανίδρυση του Ράιχ.

Οι μουσουλμάνοι είναι οι αθώοι άκακοι μετανάστες που οι κακοί εθνικοσοσιαλιστές θέλουν να βλάψουν.

Αν όλα αυτά δεν είναι προπαγάνδα τότε πράγματι έκανα λάθος.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
george21gs
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Φεβ 09, 2012 11:28 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: oBSeRVeR :: :: oBSeRVeR ::

Συμμετέχει από: 03 Φεβ 09 Δημοσιεύσεις: 50
Ένα έργο αντιφασιστικό είναι πάντα χρήσιμο.Όπως επίσης και μια επισήμανση στις φασιστικές κυβερνήσεις σε ανατολικά κράτη που υπήρξαν στο παρελθόν...Είναι τουλάχιστον χαζό να θεωρούμε τα λεγόμενα κομουνιστικά κράτη ιδανικά ,ενώ έκαναν και κάνουν κάθε δυνατή προσπάθεια να αποδείξουν το αντίθετο....
Τώρα σχετικά με το Monster, τα λόγια είναι περιττά απλώς δείτε το........(ακομα και είστε από εκείνους τους τύπους που κοιμούνται με τον Στάλιν/Χίτλερ κάτω από το μαξιλάρι τους Embarassed )
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger MSN Messenger
lolofaoudi
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Φεβ 09, 2012 11:50 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: r00k ::

Συμμετέχει από: 26 Φεβ 09 Δημοσιεύσεις: 15 Τόπος: Αθήνα Τώρα Βλέπω: Full metal alchimist
1451 έγραψε:
Spoiler:
Βλέπουμε τους κομμουνιστές της Τσεχοσλοβακίας να πειραματίζονται σε παιδάκια. Βλέπουμε τον κόσμο να είναι καταπιεσμένος, φοβούμενος τη μυστική αστυνομία.
Δείχνουν μόνο τα αρνητικά και δεν λένε για τα τόσα θετικά του κομμουνισμού.

Βλέπουμε τους σημερινούς εθνικοσοσιαλιστές σαν άσχημους νάνους και κολλημένους απόστρατους να αποζητούν την επανίδρυση του Ράιχ.

Οι μουσουλμάνοι είναι οι αθώοι άκακοι μετανάστες που οι κακοί εθνικοσοσιαλιστές θέλουν να βλάψουν.

Αν όλα αυτά δεν είναι προπαγάνδα τότε πράγματι έκανα λάθος.


Προφανώς αυτά που λές θα υπήρχαν στο ανιμε και δεν έχω λόγο να τα αμφισβητήσω. Όσον αφορά στους ναζίδες, ωστόσο, πιστεύω πως οτιδήποτε κι αν δείξουν, όσο αποτρόπαιο κι αν είναι δεν μπορεί να ξεπεράσει σε φρίκη την ίδια τη ιστορική πραγματικότητα. Δεν υπήρξε στην σύγχρονη ιστορία μεγαλύτερη και πιο επιτελικά σχεδιασμένη αποκτήνωση απο την φασιστική. Οπότε, όπως είπα ξανά σε μήνυμα μου πιο πάνω, είναι εξαιρετικά χρήσιμο να βγαίνουν ταινίες που καυτηριάζουν την ναζιστική απανθρωπιά. Δεν βλέπω κάτι αθέμητο σε αυτό. Δεν ξέρω τι γνώμη έχεις πάνω σε αυτό, αλλά σε διαβεβαιώνω πως οι μουσουλμάνοι μετανάστες αποτελούν θύματα νεοναζιστικών ομάδων σε διάφορες χώρες στον κόσμο. Μην μου πείς οτι το αμφισβητείς!

Κάπου εδώ καταλήγω προσωπικά στην απόφαση να αποφύγω ένα άμεσα πολιτικό και έμμεσα προπαγανδιστικό και συντηρητικής ιδεολογίας ανιμε. Αν θελήσω να δώ κάτι πολιτικό θα καταφύγω στο σινεμά, αλλά τι κρίμα που δεν βγαίνουν πλέον ανιμε σαν την area 88, την Dallos, τον Κάπτεν Χάρλοκ ή ακόμα και εκείνο το Jin-Roh, The wolf brigade, που πιάσαν πολιτικά ζητήματα σαν τον εμφύλιο πόλεμο, τις μονοπωλιακές επιχειρήσεις, της εκμετάλλευση και καταπίεση, αλλά και την ίδια την μεταπολεμική πολιτική ιστορία της Ιαπωνίας. Έχουν χαθεί πλέον το φιλότιμο, η ανθρωπιά η κοινωνική ευαισθητοποίηση και αντικαταστάθηκαν απο τον αμοραλισμό και την απαξίωση του δικαιώματος στη ζωή- τύπου Dath Note-, τις σαχλοιστορίες πλουσιόπαιδων σε διάφορα school anime και φαινόμενα σαν το Monster, που φιγουράρουν σαν ιστορίες μυστηρίου για να εξισώσουν σοσιαλισμο με φασισμό και να θάψουν το ανατολικό μπλοκ. Αυτή είναι η νέα τάση στα ανιμε και λυπάμαι που βλέπω κόσμο να γουσταρει "ήρωες" σαν τον Light ή να δέχεται σαν νορμάλ επιλογή να μιλάει ένα ανιμε για πειράματα σε παιδιά στην Τσεχοσλοβακία, όπως είπε ο φίλος 1451

_________________
Αισθάνομαι πως πάει να κόψει η μαγιονέζα
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
lolofaoudi
Δημοσιεύθηκε: Παρ Φεβ 10, 2012 12:14 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: r00k ::

Συμμετέχει από: 26 Φεβ 09 Δημοσιεύσεις: 15 Τόπος: Αθήνα Τώρα Βλέπω: Full metal alchimist
george21gs έγραψε:
Ένα έργο αντιφασιστικό είναι πάντα χρήσιμο.Όπως επίσης και μια επισήμανση στις φασιστικές κυβερνήσεις σε ανατολικά κράτη που υπήρξαν στο παρελθόν...Είναι τουλάχιστον χαζό να θεωρούμε τα λεγόμενα κομουνιστικά κράτη ιδανικά ,ενώ έκαναν και κάνουν κάθε δυνατή προσπάθεια να αποδείξουν το αντίθετο....
Τώρα σχετικά με το Monster, τα λόγια είναι περιττά απλώς δείτε το........(ακομα και είστε από εκείνους τους τύπους που κοιμούνται με τον Στάλιν/Χίτλερ κάτω από το μαξιλάρι τους Embarassed )


Οκ φίλε, το καταλάβαμε...Όσοι δεν πιστεύουμε οτι τα σοσιαλιστικά κράτη ήταν φασιστικά και οτι δεν προκύπτει απο πουθενά οτι έκαναν πειράματα σε ανθρώπους είμαστε σταλίνες. Έπρεπε να ήμουν Τσέχος ή Ρώσος να σου έδινα την απάντηση που σου αξίζει αλλα τέλοσπαντων....Δεν μου κάνει εντύπωση που σου αρέσει, αφού, όπως φαίνεται, είσαι πεπεισμένος για την αλήθεια του. Eυχομαι να βγούν πολλά σαν αυτό να έχεις και πολιτικά επιχειρήματα αμα προκύψει καμιά κουβέντα.

Υ.Γ. ευχαριστώ για την απάντηση, ήταν ένας ακόμα λόγος να μήν δώ τη σειρά (και εύχομαι αρκετοί να ακολουθήσουν ανάλογη πορεία γιατί ο χρόνος είναι πολύτιμος να τον φάμε σε mainstream ξεθαψήματα ψυχροπολεμικών θεμάτων)

_________________
Αισθάνομαι πως πάει να κόψει η μαγιονέζα
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
1451
Δημοσιεύθηκε: Παρ Φεβ 10, 2012 12:36 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: r00k ::

Συμμετέχει από: 07 Φεβ 12 Δημοσιεύσεις: 3
Ελπίζω να μην βγαίνω εκτός θέματος αλλά είναι γνωστό ότι υπάρχουν αρκετοί μουσουλμάνοι που δημιουργούν προβλήματα στις χώρες που τους φιλοξενούν.
Κάτι τέτοιο στη σειρά δε φαίνεται καθόλου.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος

Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:  

Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας
Σελίδα 1 από 2
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη

Μετάβαση στη:  



Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης