Το ξέρατε ότι baransu σημαίνει ισορροπία;


Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας

Σελίδα 1 από 1
 AnimePlanet Forums Αρχική σελίδα    Games    Dragon's Dogma
Vetus
Δημοσιεύθηκε: Τετ Ιούν 06, 2012 6:25 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator::
::Black Winged Angel::
::Moderator::<br>::Black Winged Angel::

Συμμετέχει από: 04 Μάϊ 04 Δημοσιεύσεις: 5127
Moυ κάνει εντύπωση που δεν υπάρχει thread γι' αυτήν την παιχνιδάρα. Ο λόγος για το Dragon's Dogma, το νέο hit της Capcom για PS3 και Xbox360 που έχει σαρώσει σε πωλήσεις σε όλο τον κόσμο κι έχει αποσπάσει αρκετές θετικές κριτικές. Για όσους δεν γνωρίζουν, το Dragon's Dogma είναι ένα open world action/rpg με στοιχεία hack and slash και survival horror που εξελίσεται σε κλασσική fantasy/medieval εποχή. Η ομάδα ανάπτυξης του παιχνιδιού αποτελείται από μέλη που παλιότερα είχαν δουλέψει σε σειρές όπως το Devil May Cry, το Resident Evil και το Breath of Fire και πέρα από τα παιχνίδια αυτά είχαν έντονη επιρρόη κι από διάφορα άλλα παιχνίδια όπως το Shadow of the Colossus (μιας και μπορείς να σκαρφαλώσεις σε τεράστιους εχθρούς για να τους χτυπήσεις), το Μοnster Hunter (μιας κι έχουν παρόμοιο combat/party system), διάφορα western RPG όπως το Fable και το Oblivion (λόγω των open world κόσμων τους) κ.α.

Μερικά από τα πλεονεκτήματα του Dragon's Dogma είναι το εθιστικό gameplay του με πολύ βάθος και ποικιλία, τα πανέμορφα γραφικά του, η ατμόσφαιρά του, ο χαοτικός κόσμος του, η εκπληκτική δράση του, η φιλική καμπύλη εκμάθησής του κι ο άψογος χειρισμός του που είναι προσιτός ακόμα και στους πιο ανεξιδείκευτους με τα action games. Τα μόνα παράπονα που έχω να κάνω προσωπικά είναι ότι μου έφαγε μερικές ώρες μέχρι να συνηθίσω τον χάρτη του και να μάθω να τον χρησιμοποιώ σωστά για να ξέρω που να βαδίζω (κύριως για τις αποστολές) κι ότι η κάμερά του που και που κάνει κολπάκια όταν γίνεται πανικός στην οθόνη από την πολύ δράση (δηλαδή όταν πλακώνουν αρκετοί εχθροί). Σε μερικά άτομα πιθανώς να τους ξενερώσει το σενάριό κι οι διάλογοί του που είναι αρκετά κλισέ κι αδιάφοροι αλλά εδώ που τα λέμε τέτοιου είδος rpg τα παίζεις για το gameplay τους κι όχι για την ιστορία τους (συν τ' ότι αρκετά rpg με εξαίσιο σενάριο έχουν αδιάφορο ή εκνευριστικό gameplay).

Το Dragon's Dogma αν και δεν διακατέχεται για την πλήρες πρωτοτυπία του (κοινώς δεν υπάρχει παρθενογένεση) αυτό που κατάφερε είναι να πάρει στοιχεία από διάφορα άλλα επιτυχημένα παιχνίδια και να τα συνδυάσει άψογα κάνοντας κάποια πράγματα ακόμα καλύτερα και να προσφέρει έτσι ένα καταπληκτικό πακέτο. Φυσικά λόγω της φύσης του παιχνίδιου που απαιτεί αρκετές ώρες λιωσίματος δεν συνίσταται σε άτομα με ελάχιστο ελεύθερο χρόνο εκτός κι αν αφοσιωθείτε σ' αυτό. Razz


http://www.youtube.com/watch?v=tgkg5I6fzOs


http://www.dragonsdogma.com/
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Itachi_kun1990
Δημοσιεύθηκε: Τετ Ιούν 06, 2012 10:13 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 17 Δεκ 07 Δημοσιεύσεις: 3134 Τόπος: Θεσσαλονίκη Τώρα Βλέπω: Naruto,One piece,toriko,hunterXhunter,buddy complex,space dandy και πολλά ακόμα
not impressed, καλό αλλά not from me εχω παίξει πολύ καλήτερα με τα στοιχεία τα οποία πλέον έβαλαν στο dragons' dogma αλλά καλό

_________________
oruka karu ota tatoyito, koro noreo koros taka. urame, nikume, soste mini kouiki oni mai. nigete, nigete sein shiomi tsokumai. soste itsu kara, oreta nazi omote oreno mai koi
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα Yahoo Messenger MSN Messenger
Vetus
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 07, 2012 1:00 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator::
::Black Winged Angel::
::Moderator::<br>::Black Winged Angel::

Συμμετέχει από: 04 Μάϊ 04 Δημοσιεύσεις: 5127
Μια φορά καλύτερο από το υπερτιμημένο Demon's Souls. Razz
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Itachi_kun1990
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 07, 2012 2:50 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 17 Δεκ 07 Δημοσιεύσεις: 3134 Τόπος: Θεσσαλονίκη Τώρα Βλέπω: Naruto,One piece,toriko,hunterXhunter,buddy complex,space dandy και πολλά ακόμα
ότι πεις

_________________
oruka karu ota tatoyito, koro noreo koros taka. urame, nikume, soste mini kouiki oni mai. nigete, nigete sein shiomi tsokumai. soste itsu kara, oreta nazi omote oreno mai koi
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα Yahoo Messenger MSN Messenger
Napster
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 07, 2012 10:13 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.CRaZy :: :: ANiME.CRaZy ::

Συμμετέχει από: 17 Ιούλ 08 Δημοσιεύσεις: 583 Τόπος: Θεσσαλονίκη
Όχι και καλύτερο απο το Demon's Souls, μην λέμε ότι θέλουμε (και ας είμαι Capcom fanboy). To Demon's Souls ήταν απο τα καλύτερο παιχνίδια που βγήκαν τα τελευταία χρόνια.

Tο Dragon's Dogma λίγο που το έπαιξα (στο φίλο μου για λίγα λεπτά και το demo στο PS3 μου) μου άρεσε αρκετά. Μου άρεσε το gameplay του παιχνιδιού αρκετά. Βέβαια θα προτιμούσα να έκαναν κανά Breath of Fire αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος

Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:  

Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας
Σελίδα 1 από 1

Μετάβαση στη:  



Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης