Το ξέρατε ότι kakehiki σημαίνει τακτική;


Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας

Σελίδα 1 από 1
 AnimePlanet Forums Αρχική σελίδα    Γραφικά    Απορία για την αλλαγή διαστάσεων μιας εικόνας
Vetus
Δημοσιεύθηκε: Δευ Ιούν 14, 2004 11:53 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator::
::Black Winged Angel::
::Moderator::<br>::Black Winged Angel::

Συμμετέχει από: 04 Μάϊ 04 Δημοσιεύσεις: 5127
Πολλές φορές μου έχει τύχει να δω την ίδια anime pic σε πολλές, διαφορετικές διαστάσεις: από διαστάσεις wallpaper εως διαστάσεις avatar (βάζοντας τουλάχιστον ένα μέρος της εικόνας π.χ. ένα πρόσωπο όταν η αρχική εικόνα αποτελείται από πολλά στοιχεία). Κι η απορία μου είναι: πως μπορώ να αλλάξω τόσο πολύ τις διαστάσεις μιας εικόνας χωρίς να αλλοιωθεί η ποιότητα της; Στην σχολή μου απ' τα πρώτα πράγματα που μας λένε στο photoshop - και μας το λένε ακόμα και θα το ακούτε να σας το λένε συχνά όταν πρωτοξεκινάτε το Photoshop - είναι να μην βάζουμε τεράστια τιμή στην αλλαγή διαστάσεων μιας εικόνας. Τότε πως τα καταφέρνουν οι μάστορες στον σχεδιασμό wallpapers και avatars. Όταν το ρώτησα αυτό από τους καθηγητές ή από συμμαθητές μου που ήταν σε πιο προχωρημένο επίπεδο από εμένα στο photoshop δεν ήξεραν να απαντήσουν.

Αν διαβάζει το topic ο υπεύθυνος για τον σχεδιασμό avatars στο animeplanet παρακαλώ ας μου απαντήσει. Ή όποιος άλλος ξέρει την λύση στο πρόβλημα αυτό.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
_RahXephon_
Δημοσιεύθηκε: Δευ Ιούν 14, 2004 11:58 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: PoSSeSeD.SeRiouSLy :: :: PoSSeSeD.SeRiouSLy ::

Συμμετέχει από: 15 Μάϊ 04 Δημοσιεύσεις: 304 Τόπος: No man's Land....
An 8es na megalwseis thn eikona xwris na alliw8ei prepei na xrhsimopieis dipla layers me gausian blur , alla me xamhlo opacity k diaforetika blending modes.Etsi exw kanei arketa wallpapers megalonontas to canvas prospa8wntas na ta kalupsw me blur effects. I hope I helped....

_________________




Ειναι και φοβος...ειναι και αιμα...ειναι μια σφαιρα που στο συμπαν γυρναει....Ειναι αληθεια....ειναι και ψεμα....ειν' το μηδεν που ποτε δε γερναει....
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Juntaro
Δημοσιεύθηκε: Τρι Ιούν 15, 2004 9:34 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: FeaRLeSS :: :: FeaRLeSS ::

Συμμετέχει από: 20 Ιούλ 03 Δημοσιεύσεις: 225 Τόπος: Chiba City
Yparxei mia epilogh sto Photoshop pou kanei resize tis eikones, k den xanoun poly sthn poiothta. Molis anoi3eis mia kainouria eikona, phgaine:
Image -> Image Size. Apo edw mopreis na alla3eis tis diastaseis mias eikonas.
Hope I helped.

_________________
The sky above the port was the color of television, tuned to a dead channel.

じゅんたろ
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα AIM διεύθυνση Yahoo Messenger MSN Messenger ICQ Αριθμός
mechan
Δημοσιεύθηκε: Τρι Ιούν 15, 2004 11:08 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: r00k ::

Συμμετέχει από: 19 Μάϊ 04 Δημοσιεύσεις: 13
Koita an thes mia eikona 200X200 px na tin kaneis 2000X2000 px xoris na xaseis poiothta... good luck giati ayto einai mission impossible Razz alla...

Mia xronovora diadikasia einai afou kathasriiseis ligo thn eikona opos sou eipe o raxephon ( shmantiko einai na mhn fainonte poly ta pixels ) na peraseis thn eikona sto corel kai na thn kaneis vector meionontas elaxista thn piothta kai meta na kaneis to resize pou thes... ystera export kai pali se jpeg... perasma sto photoshop kai pali katharisma me thn diadikasia tou raxephon gia tis leptomereies...

sto teliko apotelesma isos na exoun xathei ligo oi leptomereis alla h douleia sou tha ginei... Cool

tip: anti gia to gausian blur xrhsimopoihse to smart blur giati dinei pio eykrines apotelesma

_________________
: When Everything Else Fails... Just Read The Manual :
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email

Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:  

Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας
Σελίδα 1 από 1

Μετάβαση στη:  



Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης