Το ξέρατε ότι mado σημαίνει παράθυρο;


Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας

Σελίδα 1 από 1
 AnimePlanet Forums Αρχική σελίδα    Movies/Series/Cinema    Superman Doomsday!
Kain
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Δεκ 30, 2007 2:20 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.oNe :: :: ANiME.oNe ::

Συμμετέχει από: 13 Δεκ 03 Δημοσιεύσεις: 709
Για όσους χάρηκαν, να πω αρχικά πως είναι ταινία κινουμένων σχεδίων. Πολύ καλή όμως...

Η ταινία μας δείχνει την επική μάχη Superman εναντίον Doomsday,
Spoiler:
που όπως ξέρουμε οδήγησε στον περίφημο θάνατο του Superman. Όσοι διάβαζαν παλιότερα τα κόμικς της DC θα θυμούνται σίγουρα την επική μάχη και τη μετέπειτα σειρά "Αποχαιρετισμός ενός φίλου" που έδειχνε τι συνέβαινε στη Μητρόπολη μετά τον θάνατο του Superman.
Η ταινία αποδίδει το πνεύμα του κόμικ αρκετά καλά, αφαιρώντας όμως όλες εκείνες τις λεπτομέρειες και τα side stories που έκαναν τόσους πολλούς να λατρέψουν το κόμικ. Αυτό όμως δεν σημαίνει πως είναι άσχημη, κάθε άλλο. Η ταινία είναι πάρα πολύ καλή, κι ας κρατάει μόνο τα απολύτως απαραίτητα από την original ιστορία. Το μόνο που δεν μου πολυάρεσε ήταν το σχέδιο, που ακολουθεί τα πρότυπα των Αμερικάνικων κινουμένων σχεδίως, οπότε σε κάποιους μπορεί να φανεί κάπως φτωχό σε σχέση με όσα έχουν συνηθίσει. Μετά από λίγο όμως το συνηθίζεις και δεν σε πειράζει και τόσο. Α, και, πράγμα πρωτόγνωρο, βρήκα το voice-acting καταπληκτικό. Δεν έχω συνηθίσει τόσο καλή δουλειά σε αυτό τον τομέα από τις αλλαντάλλων μεταγλωττίσεις που κατασκοτώνουν τα Anime.

Και κάτι που παρατήρησα: Ανέκαθεν ο Superman θύμιζε τον Son Goku, όμως η μάχη με τον Doomsday και οι εναέριες μάχες αργότερα θα σας φανούν αρκετά γνωστές σε μερικά σημεία...

Τι να πω, μακάρι να το δούμε κάποτε και ως υπερπαραγωγή με κανονικούς ηθοποιούς...

_________________

"Ο εχθρός που νικάς παραμένει εχθρός σου. Ο εχθρός που πείθεις γίνεται φίλος σου."
Όταν οι αετοί πετούν ψηλά, η κοτσυλιά πονάει!
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
turin7
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Δεκ 30, 2007 2:30 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: HooKeD.SeRiouSLy :: :: HooKeD.SeRiouSLy ::

Συμμετέχει από: 30 Οκτ 07 Δημοσιεύσεις: 179 Τόπος: Aθηνα
Oh,nice news,tha tin do sigoura.

_________________

Do you believe in the fate of Norns?
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
ghostdog
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Δεκ 30, 2007 2:35 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.CoLLeCToR :: :: ANiME.CoLLeCToR ::

Συμμετέχει από: 13 Ιούλ 06 Δημοσιεύσεις: 658 Τόπος: Αθήνα Τώρα Βλέπω: X_x
Αυτο που με χαλάει με τη συγκεκριμένη ταινία, αλλά και με όλες τις υπόλοιπες που βγάζουν οι marvel-DC είναι το στυλ του animation. Εντελώς ανέμπνευστο , παιδικό, βαρετό. Ότι έχουν βγάλει σε animated μορφή , είναι κλάσεις κατώτερο από τα αντίστοιχα κόμικ.

Παράθεση:
Ανέκαθεν ο Superman θύμιζε τον Son Goku
μάλλον το ανάποδο συμβαίνει ^^

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Phantom Duck
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Δεκ 30, 2007 10:43 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.PoWeR :: :: ANiME.PoWeR ::

Συμμετέχει από: 16 Μάρ 06 Δημοσιεύσεις: 1106 Τόπος: Λιμνούπολη Τώρα Βλέπω: , τώρα δεν βλέπω
Την είδα και εγώ την ταινία όταν πρωτοβγήκε. Αξίζει να αναφέρουμε πως είναι η πρώτη ταινία του είδους που χαρακτηρίζεται PG-13. Δεν μπορώ να πω πως ξετρελάθηκα επειδή παραλείφθηκαν αρκετά sub-plots από το κόμικ, από την άλλη όμως δεν θα μπορούσαν να χωρέσουν όλα μέσα σε μία ταινία.

ghostdog έγραψε:
Ότι έχουν βγάλει σε animated μορφή , είναι κλάσεις κατώτερο από τα αντίστοιχα κόμικ.

Δυστυχώς και εγώ αυτήν την εντύπωση έχω. Οι ταινίες DC/Marvel ενώ έχουν μεγάλα περιθώρια εξέλιξης, ακολουθούν την πεπατημένη.

_________________

Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
SuperGohanssj4
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Δεκ 30, 2007 11:02 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.oNe :: :: ANiME.oNe ::

Συμμετέχει από: 30 Ιούν 07 Δημοσιεύσεις: 788 Τόπος: Dragon Universe Τώρα Βλέπω: Gohan,Sasuke&Εμένα έτοιμους για Μάχη..
Εμένα μου έρεσε αρκετά..Έδειχνε τον Superman λίγο ποιο ανθρώπινο κ όπως κ να έχει το να πεθαίνει ο "μεγαλυτερος ήρωας" είναι κάτι το καινούριο.Επίσεις αυτό που μου φάνηκε περίεργο για ένα τέτοιο κινούμενο σχέδιο,είναι το οτι είχαν βάλει αρκετό αίμα κ αρκετες πολλές σκηνές αρκετά βίαιες για τα δικά τους δεδομένα..Πάντος άξιζε να την δεις..

_________________
May The Force Be With Fans!!!
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Ground_zero
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Δεκ 30, 2007 11:58 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 18 Δεκ 03 Δημοσιεύσεις: 2281 Τόπος: Right behind you... Τώρα Βλέπω: Mesa sto myalo sou....
Παράθεση:
Αυτο που με χαλάει με τη συγκεκριμένη ταινία, αλλά και με όλες τις υπόλοιπες που βγάζουν οι marvel-DC είναι το στυλ του animation. Εντελώς ανέμπνευστο , παιδικό, βαρετό. Ότι έχουν βγάλει σε animated μορφή , είναι κλάσεις κατώτερο από τα αντίστοιχα κόμικ.


Den kserw ean enweis to animation to idio h to sxedio h kai to cartoon genikotera, an enweis to animation pantws exeis megalo lathos, to Justice league unlimited exei stis maxes animation pou aneta vazei katw apara polla anime kai antagwnizetai kapoies apo tis kalyteres maxes pou exw dei se anime (maxes ths black canary kai huntress synhthws alla kai flash, superman, vixen, hawkgirl kai wander woman einai apla ekplhktikes).

Gia na mpw kai sto thema twra to Superman vs Doomsday htan ontws poly kalh idea alla htan mono h arxh kai eserne apo pisw ths san istoria ena swro alles istories pou einai mazemenes sto Superman - Doomsday Hunter-Pray kai einai aparethtes gia na dei kapoios pws teleiwnei telos pantwn olh afth h istoria me ton poio dynato exthro tou Superman (ena telos pou proswpika den arese se emena).
Elpizw na skeftoun sovara na vgaloun kai to ypoloipo Smile

_________________

www.finalfantasy-gr.tk
http://www.youtube.com/user/GamersOdyssey
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger

Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:  

Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας
Σελίδα 1 από 1

Μετάβαση στη:  



Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης