Το ξέρατε ότι rei σημαίνει ψυχή / πνεύμα;


Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας

Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12  Επόμενη
Σελίδα 10 από 12
 AnimePlanet Forums Αρχική σελίδα    Γενικές Συζητήσεις    Makedonia is greek!
Mr Ayu-Mania
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Μάρ 13, 2008 2:16 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: PoSSeSeD :: :: PoSSeSeD ::

Συμμετέχει από: 18 Ιαν 07 Δημοσιεύσεις: 258 Τόπος: Θεσσαλονίκη Τώρα Βλέπω: Death Note, FMA, Yakitate Japan
Λοιπον, εφαγα τριημερο ban στο anime.gr...

Δικη μου χαζομαρα ομως επειδη εχασα το κουλ μου και μπινελικιασα εναν "προοδευτικο" χρηστη εκεινου του φορουμ εξαιτιας καποιων σχολιων του σε ενα thread για το μακεδονικο θεμα... Κακως εβρισα, οχι επειδη δεν τα αξιζε τα μπινελικια, αλλα επειδη επεσα στην παγιδα και φυσικα οταν βριζεις χανουν ισχυ οι αποψεις σου...

Τα πιο τραγικα ομως τα ακουσα απο καποιους αλλους χρηστες στο ιδιο thread. Εν ολιγης, συμφωνα με αυτους η ελληνικη επανασταση του '21 ηταν μια πλεκτανη υποκινουμενη απο δυτικες δυναμεις κατα των διστυχων οθωμανων, και οχι μια απελευθερωτικη επανασταση. Επισης αυτοι που επαναστησαν δεν ηταν Ελληνες, αλλα διαφορες προσμιξεις λαων που εντελως τυχαια ετυχαν να μιλανε ελληνικα, να ειναι χριστιανοι και να εχουν ελληνικα εθιμα, και οι δυναμεις τους ονομασαν ελληνες προς χαρην της πλεκτανης κατα των οθωμανων. Επισης η απελευθερωση της Μακεδονιας και της Θεσσαλονικης απο τον Παυλο Μελα, ηταν λιγο πολυ ενας φασιστικος επεκτατικος πολεμος.....

Και ολα αυτα απο ελληνες χρηστες.... Οταν εχουμε τετοιους ελληνες, τι τους θελουμε τους εχθρους? Αλλα αν το σκεφτεις, αυτοι προερχονται απο ενα ιδεολογικο κυκλο που αποριπτει την ιδεα του εθνους-κρατους, αρα τι πιο βολικο για την στηριξη της ισοπεδωτικης ιδεολογιας τους να βαπτισουν τους Ελληνες ως τσιγγανους της ιστοριας?

Με λυπει το οτι εχουμε τετοιο διχασμο ως λαος... Πως θα λυσουμε ποτε το μακεδονικο οταν βαλλομαστε εκ των εσω?


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Mr Ayu-Mania στις Παρ Μάρ 14, 2008 11:27 am, 1 φορά

_________________
Ayumi will be my wife and Namie will be my mistress
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
[Aoshi]
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Μάρ 13, 2008 3:39 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator::
::Lock Machine::
::Moderator::<br>::Lock Machine::

Συμμετέχει από: 14 Μάϊ 04 Δημοσιεύσεις: 1811 Τόπος: Thessaloniki@Greece.EU
Mr Ayu-Mania έγραψε:
Λοιπον, για το μακεδονικο θεμα εφαγα τριημερο ban στο anime.gr....

Δικη μου χαζομαρα ομως επειδη εχασα το κουλ μου και μπινελικιασα εναν "προοδευτικο" χρηστη εκεινου του φορουμ με τις γνωστες ανθελληνικες αποψεις... Κακως εβρισα, οχι επειδη δεν τα αξιζε τα μπινελικια, αλλα επειδη επεσα στην παγιδα και φυσικα οταν βριζεις χανουν ισχυ οι αποψεις σου...

Τα πιο τραγικα ομως τα ακουσα απο καποιους αλλους χρηστες στο ιδιο thread. Εν ολιγης, συμφωνα με αυτους η ελληνικη επανασταση του '21 ηταν μια πλεκτανη υποκινουμενη απο δυτικες δυναμεις κατα των διστυχων οθωμανων, και οχι μια απελευθερωτικη επανασταση. Επισης αυτοι που επαναστησαν δεν ηταν Ελληνες, αλλα διαφορες προσμιξεις λαων που εντελως τυχαια ετυχαν να μιλανε ελληνικα, να ειναι χριστιανοι και να εχουν ελληνικα εθιμα, και οι δυναμεις τους ονομασαν ελληνες προς χαρην της πλεκτανης κατα των οθωμανων. Επισης η απελευθερωση της Μακεδονιας και της Θεσσαλονικης απο τον Παυλο Μελα, ηταν λιγο πολυ ενας φασιστικος επεκτατικος πολεμος.....

Και ολα αυτα απο ελληνες χρηστες.... Οταν εχουμε τετοιους ελληνες, τι τους θελουμε τους εχθρους? Αλλα αν το σκεφτεις, αυτοι προερχονται απο ενα ιδεολογικο κυκλο που αποριπτει την ιδεα του εθνους-κρατους, αρα τι πιο βολικο για την στηριξη της ισοπεδωτικης ιδεολογιας τους να βαπτισουν τους Ελληνες ως τσιγγανους της ιστοριας?

Με λυπει το οτι εχουμε τετοιο διχασμο ως λαος... Πως θα λυσουμε ποτε το μακεδονικο οταν βαλλομαστε εκ των εσω?


Ahahahahaha, σοβαρα ετσι ειπαν οι Ελληνες του anime.gr? Να μου τους υποδειξεις στο επομενο triple meeting που θα γινει, να ξερω και ποιανου τα ματια θα βγαλω. Rolling Eyes

_________________

The answer lies in a place with a view.
Technology Corner
Γενικοι Κανονες
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος AIM διεύθυνση Yahoo Messenger MSN Messenger ICQ Αριθμός
kabez
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Μάρ 13, 2008 3:44 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 12 Νοέ 04 Δημοσιεύσεις: 3238 Τόπος: borderguard
Κοίτα ,ένα κοινό στοιχείο συνδέει προοδευτικούς,εθνικιστές,αναρχικούς και λοιπά άκρα που έχουν την μαγική λύση όπως πιστεύουν για να γίνουμε μια "θαυμάσια και πεντακάθαρη ουτοπία(..)" , ότι και αν σημαίνει αυτό..

Δεν έχουν επιχειρήματα, ή και αυτά τα λίγα που έχουν είναι τελείως άκυρα και αβάσιμα (ιδιαίτερα ιστορικά ,πχ εμφύλιος και παραμυθάκια και φανταστικές ιστορίες που τα βαφτίσανε "γεγονότα και αληθινή λαική ιστορία")

Ένα που ακούω συχνά είναι ότι "η ιστορία γράφεται μόνο από τους νικητές".
Σωστό εν μέρη, αλλά ρε συ τώρα μην προσπαθεί να με πείσει ο άλλος ότι 99 άτομα είναι όλα ψεύτες και προπαγανδιστές και ότι ένας συγκεκριμένος λέει μόνο την αλήθεια,οπότε μόνο αυτόν πρέπει να διαβάζουμε!
Δηλαδή είναι τόσο απίθανο πια αυτός ο ένας να λέει ότι μπανανιά του κατέβει για να πετύχει τους όποιους σκοπούς του?

.


Γενικά αποφεύγω όπως ο superman τον κρυπτονίτη να συνομιλώ για πολιτικά/θρησκευτικά/κοινωνικά/εθνικά θέματα με τέτοια άτομα.
Τα αφήνω να τα πούνε καλύτερα με τα άλλα άτομα της παράταξης-ένωσης που είναι μέλη μιας και εκεί δεν θα τσαντίζονται από την διαφωνία.Μόνο θα συμφωνούνε μεταξύ τους.(και θα μεγαλώνει το μίσος τους προς τους άλλους φανταστικούς εχθρούς που διημιουργήσανε-μην ξεχνάτε πως χωρίς εχθρούς δεν υπάρχει ένωση και αν δεν υπάρχουν εχθροί, τότε κατασκευάζονται..-

Ένα πράγμα σαν κάποιες αθλητικές εφημερίδες στυλ Πρωταθλητής και Derby.
Δεν είναι αντικειμενικές αλλά λένε πράγματα που θέλει ο κάθε φανατικός φίλαθλος να ακούσει.
Άσε τον λοιπόν να κάνει την δουλειά του, αυτός χάνει, πρόβλημα του.


Μπορούμε να βρούμε κόσμο να συζητήσουμε με πολύ πιο αξιόλογα και με πολύ πιο πλούσια επιχειρήματα και απόψεις(άσχετα αν δεν συμφωνούν μαζί μου-χίλιες φορές καλύτερα μάλιστα να μάθουμε και κάτι καινούριο και ενδιαφέρον!).


.

Γενικά μην σκας και μην τσαντίζεσαι ούτε να εναντιώνεσαι με άτομα που έχουν διαφορερικές απόψεις από εσένα από την στιγμή που έχουν ανύρπακτα επιχειρήματα ή αποφεύγουν να μιλάνε για κάποια συγκεκριμένα θέματα ,σαν κάτι να κρύβουν.

_________________
"Whoever fights monsters should see to it that in the process he does not become a monster.
And when you stare into the abyss the abyss stares back at you"

Friedrich Nietzsche

http://www.animeplanet.gr/425_blue_submarine_no6.html

.



-
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Carnival of Rust
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Μάρ 13, 2008 4:51 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator::
e-lithium Μαντρόσκυλο

Συμμετέχει από: 04 Ιαν 06 Δημοσιεύσεις: 1430 Τόπος: Its a GIF. If you look long enough then they will pop out!
Eμένα κανένας δε θα με πείσει ότι η Μακεδονία δεν είναι ελληνική είναι και θα είναι αυτό ξέρω αυτό έμαθα αυτό έχει αποδειχτεί από εκεί και πέρα το τη λένε κράτη μισογκρεμισμένα χωρίς παρελθόν, ούτε μέλλον θα έχουν με τη συμπεριφορά τους.Εμείς έχουμε μια ιστορία άσχετος αν μερικοί προοδευτικοί πουλάνε την ιστορία στο βωμό του χρήματος ενώ άλλοι όπως ο Σολωμού πέφτουνε για κάποια ιδανικά και όχι μονο βεβαια για τη καλοπέραση μας να τα δώσουμε όλα.Αλλα δε το σκέφτονται ότι αυτό που κάνουνε αργότερα θα το βρούνε μπροστά τους.

_________________

AnimePlanet Forums Γενικοί Κανόνες
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Dante80
Δημοσιεύθηκε: Παρ Μάρ 14, 2008 1:41 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator:: ::Moderator::

Συμμετέχει από: 11 Φεβ 06 Δημοσιεύσεις: 1052 Τόπος: Ima, Sokoni Iru Boku. Τώρα Βλέπω: Bounen no Xamdou
Mr Ayu-Mania έγραψε:
Λοιπον, για το μακεδονικο θεμα εφαγα τριημερο ban στο anime.gr....

Δικη μου χαζομαρα ομως επειδη εχασα το κουλ μου και μπινελικιασα εναν "προοδευτικο" χρηστη εκεινου του φορουμ με τις γνωστες ανθελληνικες αποψεις... Κακως εβρισα, οχι επειδη δεν τα αξιζε τα μπινελικια, αλλα επειδη επεσα στην παγιδα και φυσικα οταν βριζεις χανουν ισχυ οι αποψεις σου...

Τα πιο τραγικα ομως τα ακουσα απο καποιους αλλους χρηστες στο ιδιο thread. Εν ολιγης, συμφωνα με αυτους η ελληνικη επανασταση του '21 ηταν μια πλεκτανη υποκινουμενη απο δυτικες δυναμεις κατα των διστυχων οθωμανων, και οχι μια απελευθερωτικη επανασταση. Επισης αυτοι που επαναστησαν δεν ηταν Ελληνες, αλλα διαφορες προσμιξεις λαων που εντελως τυχαια ετυχαν να μιλανε ελληνικα, να ειναι χριστιανοι και να εχουν ελληνικα εθιμα, και οι δυναμεις τους ονομασαν ελληνες προς χαρην της πλεκτανης κατα των οθωμανων. Επισης η απελευθερωση της Μακεδονιας και της Θεσσαλονικης απο τον Παυλο Μελα, ηταν λιγο πολυ ενας φασιστικος επεκτατικος πολεμος.....

Και ολα αυτα απο ελληνες χρηστες.... Οταν εχουμε τετοιους ελληνες, τι τους θελουμε τους εχθρους? Αλλα αν το σκεφτεις, αυτοι προερχονται απο ενα ιδεολογικο κυκλο που αποριπτει την ιδεα του εθνους-κρατους, αρα τι πιο βολικο για την στηριξη της ισοπεδωτικης ιδεολογιας τους να βαπτισουν τους Ελληνες ως τσιγγανους της ιστοριας?

Με λυπει το οτι εχουμε τετοιο διχασμο ως λαος... Πως θα λυσουμε ποτε το μακεδονικο οταν βαλλομαστε εκ των εσω?


/off topic

Ayu μην δημιουργείς εντυπώσεις, ban έφαγες γιατί μπινελίκιασες και πρόσβαλες άλλον χρήστη. Και αν θυμάμαι καλά, επειδή αυτός είχε ειρωνευτεί πρώτος (αν και δεν απευθύνθηκε σε κάποιον συγκεκριμένα) πήρε και αυτός την ακριβώς ίδια ποινή με σένα, right? ΑΠΟ ΠΟΥ ΚΑΙ ΩΣ ΠΟΥ ΕΦΑΓΕΣ BAN ΓΙΑ ΤΟ ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟ ΘΕΜΑ?...Rolling Eyes


[Aoshi] έγραψε:
Ahahahahaha, σοβαρα ετσι ειπαν οι Ελληνες του anime.gr? Να μου τους υποδειξεις στο επομενο triple meeting που θα γινει, να ξερω και ποιανου τα ματια θα βγαλω. Rolling Eyes


Παιδιά, σκεφτείτε και την κύστη σας λίγο...κρίμα τώρα νέοι άνθρωποι... Laughing

Προφανώς πλάκα κάνω, δεν ειρωνεύομαι, αλλά καλό θα είναι να διαβάζουμε αυτό που μόλις γράψαμε πριν πατήσουμε το submit.

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Carnival of Rust
Δημοσιεύθηκε: Παρ Μάρ 14, 2008 4:19 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator::
e-lithium Μαντρόσκυλο

Συμμετέχει από: 04 Ιαν 06 Δημοσιεύσεις: 1430 Τόπος: Its a GIF. If you look long enough then they will pop out!
[Aoshi] έγραψε:
Mr Ayu-Mania έγραψε:
Λοιπον, για το μακεδονικο θεμα εφαγα τριημερο ban στο anime.gr....

Δικη μου χαζομαρα ομως επειδη εχασα το κουλ μου και μπινελικιασα εναν "προοδευτικο" χρηστη εκεινου του φορουμ με τις γνωστες ανθελληνικες αποψεις... Κακως εβρισα, οχι επειδη δεν τα αξιζε τα μπινελικια, αλλα επειδη επεσα στην παγιδα και φυσικα οταν βριζεις χανουν ισχυ οι αποψεις σου...

Τα πιο τραγικα ομως τα ακουσα απο καποιους αλλους χρηστες στο ιδιο thread. Εν ολιγης, συμφωνα με αυτους η ελληνικη επανασταση του '21 ηταν μια πλεκτανη υποκινουμενη απο δυτικες δυναμεις κατα των διστυχων οθωμανων, και οχι μια απελευθερωτικη επανασταση. Επισης αυτοι που επαναστησαν δεν ηταν Ελληνες, αλλα διαφορες προσμιξεις λαων που εντελως τυχαια ετυχαν να μιλανε ελληνικα, να ειναι χριστιανοι και να εχουν ελληνικα εθιμα, και οι δυναμεις τους ονομασαν ελληνες προς χαρην της πλεκτανης κατα των οθωμανων. Επισης η απελευθερωση της Μακεδονιας και της Θεσσαλονικης απο τον Παυλο Μελα, ηταν λιγο πολυ ενας φασιστικος επεκτατικος πολεμος.....

Και ολα αυτα απο ελληνες χρηστες.... Οταν εχουμε τετοιους ελληνες, τι τους θελουμε τους εχθρους? Αλλα αν το σκεφτεις, αυτοι προερχονται απο ενα ιδεολογικο κυκλο που αποριπτει την ιδεα του εθνους-κρατους, αρα τι πιο βολικο για την στηριξη της ισοπεδωτικης ιδεολογιας τους να βαπτισουν τους Ελληνες ως τσιγγανους της ιστοριας?

Με λυπει το οτι εχουμε τετοιο διχασμο ως λαος... Πως θα λυσουμε ποτε το μακεδονικο οταν βαλλομαστε εκ των εσω?


Ahahahahaha, σοβαρα ετσι ειπαν οι Ελληνες του anime.gr? Να μου τους υποδειξεις στο επομενο triple meeting που θα γινει, να ξερω και ποιανου τα ματια θα βγαλω. Rolling Eyes



Καταρχάς φίλτατε Aoshi μη περνάμε σε δηλώσεις πχ δείξε μου τους Ελληναράδες του anime.gr γιατί μπορεί να βρεθείς και "προεκπλιξεος".Ο τραμπουκισμός και ο τσαμπουκάς και οι απειλές δεν έβγαλαν πουθενά ποσο μάλλον τώρα σε ένα μείζον θέμα θα σε παρακαλέσω να μη βγάζουμε συμπεράσματα χωρίς να ξέρουμε για το αδελφικό γειτονικό μας site επίσης mr αυού mania τον αν έφαγες ban η όχι λίγο μας αφορά και ουσιαστικά έφαγες ban για διαφορετικό πράγμα στο οποιο παραβίασες κάποιους κανονισμούς.Τελοσπάντων απλά ηρεμία ο καθένας έχει την άποψη του δεν είναι ωραίο για κάθε φορα που διαφωνούμε να αρχίζουμε τους διαδικτυακούς οργασμούς.

_________________

AnimePlanet Forums Γενικοί Κανόνες
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Mr Ayu-Mania
Δημοσιεύθηκε: Παρ Μάρ 14, 2008 8:40 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: PoSSeSeD :: :: PoSSeSeD ::

Συμμετέχει από: 18 Ιαν 07 Δημοσιεύσεις: 258 Τόπος: Θεσσαλονίκη Τώρα Βλέπω: Death Note, FMA, Yakitate Japan
Μα εκανα σαφες οτι το ban το εφαγα απο δικο μου λαθος επειδη εβρισα....

Δεν παω να δημιουργησω εχθρες μεταξυ φορουμ.... Αλλωστε τα φορουμ δεν ειναι οργανωσεις αλλα public μερη στο ιντερνετ οπου ο καθενας μπορει να λαβει μερος σε καποια συζητηση.

Δεν εκανα ποστ εδω να παραπονεθω για το ban, αλλα για τον διχασμο που δεν περιμενα να βρω στους Ελληνες σε ενα θεμα σαν το Μακεδονικο...

_________________
Ayumi will be my wife and Namie will be my mistress
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Dante80
Δημοσιεύθηκε: Παρ Μάρ 14, 2008 9:34 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator:: ::Moderator::

Συμμετέχει από: 11 Φεβ 06 Δημοσιεύσεις: 1052 Τόπος: Ima, Sokoni Iru Boku. Τώρα Βλέπω: Bounen no Xamdou
Ok, δεκτόν, σε παρακαλώ τότε διόρθωσε την πρώτη πρόταση στο post σου.

Παράθεση:

Λοιπον, για το μακεδονικο θεμα εφαγα τριημερο ban στο anime.gr....




EDIT: Ευχαριστώ, συγνώμη για την παρανόηση.... Embarassed

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
fingolfin
Δημοσιεύθηκε: Σαβ Μάρ 15, 2008 12:55 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: PoSSeSeD :: :: PoSSeSeD ::

Συμμετέχει από: 23 Μάρ 05 Δημοσιεύσεις: 287 Τόπος: Αθήνα Τώρα Βλέπω: Τα πάντα και τίποτα...
utsutsu έγραψε:

4. VOUKEFALAS WAS ALEXANDER'S HORSE. NOT A ZASTAVA.
----------

Rolling Eyes

Laughing
Λοιπόν μιας και δεν έχω παρακολουθήσει την συζήτηση από την αρχή ας παραθέσω κι εγώ κάτι που βρήκα στο net και συγνώμη αν έχει ήδη δοθεί σε προηγούμενη σελίδα...
http://www.historyofmacedonia.org/ConciseMacedonia/timeline.html
Απόψεις επί των λεγομένων του αναμένω από εσάς μιας και εγώ έχω σαλέψει με όλα αυτά που έχω δει και διαβάσει τελευταία και δεν ξέρω καν τι να πιστέψω... Confused
Αυτό που έχω καταλάβει ως τώρα είναι ότι ο Μέγας Αλέξανδρος ήταν είναι και θα είναι ένας από τους σπουδαιότερους ανθρώπους που έζησαν ποτέ μιας και θεωρείτε ο μεγαλύτερος κατακτητής που πέρασε στην ιστορία, τα κατάφερε όλα αυτά μέσα σε λίγα χρόνια και σε πολύ νεαρή ηλικία και οι συνέπειες των πράξεών του και της ιστορίας που δημιούργησε συνεχίζουν να απασχολούν τον κόσμο ακόμη και 2.500 χρόνια αργότερα περίπου και δημιουργούν προστριβές ανάμεσα σε κράτη για την οικοιοποίηση των πράξεών του και της ιστορίας του. Ακόμα και λαοί στην Ασία που είχαν κατακτηθεί από αυτόν θεωρούν τους εαυτούς τους απόγονους των Μακεδόνων Wink
Στο σημείο οπου φτάσαμε δεν μπορούμε να δεχτούμε ένα όνομα που να μην έχει τον όρο Μακεδονία μέσα, ας είμαστε ρεαλιστές εδώ ακόμα κι αν μας πονάει.
Η άποψή μου είναι να μπορέσουμε να τους κάνουμε να δεχτούν μία σύνθετη ονομασία όπου ο όρος που θα συνοδεύει την λέξη Μακεδονία να έχει τέτοιο προσδιορισμό που θα τους αποτρέπει την οποιοαδήποτε διεκδίκηση της ελληνικότητας των αρχαίων Μακεδόνων και του Μέγα Αλέξανδρου.
Ποιος θα είναι αυτός ο όρος...; Wink
Δεν είμαι ειδικός επί του θέματος και μπορεί να λέω βλακείες αλλά ίσως κάτι σε ''Vardar Macedonia'', ''Slav Macedonia''?Κάτι που θα προσδιορίζει την μέχρι πριν 20 χρόνια εθνική τους ταυτότητα.
Ίσως οι λύσεις του τύπου, Ανω Μακεδονία ή Βόρεια Μακεδονία να μην είναι και τόσο συμφέρουσες όπως το βλέπω εγώ.

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Mr Ayu-Mania
Δημοσιεύθηκε: Σαβ Μάρ 15, 2008 1:46 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: PoSSeSeD :: :: PoSSeSeD ::

Συμμετέχει από: 18 Ιαν 07 Δημοσιεύσεις: 258 Τόπος: Θεσσαλονίκη Τώρα Βλέπω: Death Note, FMA, Yakitate Japan
Fingolphin, με βαση το link που παρεθεσες, θελω να τονισω οτι κακως τα τελευταια χρονια βασιζομαστε ολοι στο ιντερνετ για πηγες πληροφοριων... Στο ιντερνετ εισαι οτι δηλωσεις. Στο ιντερνετ ο καθενας μπορει να γινει μεγας ιστορικος και να δημοσιευει οτι βερσιον της ιστοριας του καπνισει.... Αυτο για μενα ειναι ενα απο τα κακα του ιντερνετ.... Τον παλιο καλο καιρο που επρεπε να εκδωσεις ενα βιβλιο για να ακουστεις, επρεπε να ειχες καποιο credibility και το βιβλιο σου να εχει καποιες σωστες επιστημονικες βασεις....

τωρα οταν ενα εθνος σαν τα Σκοπια πληρωνει υπερογκα ποσα για να κανει την προπαγανδα του, τι περιμενεις? Και φυσικα δεν ειναι και λιγοι οι πολιτες του που κανουν μονοι τους καλη προπαγανδα... Οταν βλεπεις ενα site που σε προβληματιζει, η πρωτη κινηση που πρεπει να κανεις ειναι μια WHOIS ερευνα... το συγκεκριμενο domain που εβαλες ειναι registered σε ενα σλαβο ονοματι Μπορις Σοποφσκι που ειναι κατοικος Νεας Υορκης... Βγαλε συμπερασμα τωρα...

Ακομα και αν αμφιβαλεις για οτιδηποτε εχει βγει πανω στο μακεδονικο απο ελληνικα χερια, τοτε ψαξε τα αμετρητα ιστορικα βιβλια που εχουν εκδωθει τα τελευταια 50 χρονια πανω στην ιστορια του τοπου μας απο ιστορικους και σημαντικους εκδοτικους οικους οπως του Oxford και του Cambridge.. Εκει δικαιωνομαστε εμεις... Και επισης μην ξεχνας τις αποδειξεις που εχεις κοντα σου και ειναι απο πρωτο χερι... τους παππουδες σου και τις γιαγιαδες σου... ειμαι σιγουρος οτι οι ιστοριες τους θα σε διαφωτησουν και θα σβησουν τις οποιες αμφιβολιες σου..

Αυτο που με ανυσυχει ειναι τι κανει η ΕΥΠ... Πως αφηνουν τοση προπαγανδα να αλωνιζει? Δεν εχουν ακουσει για διαδικτυακο πολεμο?

_________________
Ayumi will be my wife and Namie will be my mistress
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
fingolfin
Δημοσιεύθηκε: Σαβ Μάρ 15, 2008 2:31 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: PoSSeSeD :: :: PoSSeSeD ::

Συμμετέχει από: 23 Μάρ 05 Δημοσιεύσεις: 287 Τόπος: Αθήνα Τώρα Βλέπω: Τα πάντα και τίποτα...
Έχεις δίκιο Ayu μιας και μου το έδωσε ένας φίλος μου λέγοντας ότι το βρήκε από την Britannica οπότε του έδωσε σημασία.
Ψάχνοντας τώρα βρήκα αυτό
http://history-of-macedonia.com/wordpress/2007/03/14/propaganda-of-fyroms-site-historyofmacedoniaorg-exposed-part-iv/
που αντικρούει όλα τα επιχειρήματα της σελίδας που παρέθεσα στο προηγούμενο post μου.
Έχω κουραστεί να διαβάζω επιχειρήματα των Σκοπιανών και των Ελλήνων και πράγματι ο πόλεμος στο διαδίκτυο καλά κρατεί. Μόνο που εκεί δεν θα αποφασιστεί τι θα γίνει τελικά αλλά στο παρασκήνιο των πολιτικών αποφάσεων που θα βασιστούν σε πολιτικά και εθνικά ανταλλάγματα για μελλοντικές διαπραγματεύσεις.

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Carnival of Rust
Δημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 18, 2008 2:47 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator::
e-lithium Μαντρόσκυλο

Συμμετέχει από: 04 Ιαν 06 Δημοσιεύσεις: 1430 Τόπος: Its a GIF. If you look long enough then they will pop out!
Βρε παίδες η Μακεδονία είναι ελληνική τα αρχαία μακεδονικά νομίσματα με τη προτομή του μεγάλου Αλεξάνδρου γραφει στα ΕΛΛΗΝΙΚA ΑΛΈΞΑΝΔΡΟΣ





Νόμισμα βασιλιά Φιλίππου 356 336 π.Χ., πατέρα Μ. Αλέξανδρου, με κεφαλή Δία



Τετράδραχμο Μακεδονίας (Δημητρίου Πολιορκητή), 294-288 π.Χ., με τη θεά Νίκη στην πλώρη μακεδονικής τριήρους και τον Ποσειδώνα.

ΒΑΣΙΛΕΙΟ ΑΙΓΥΠΤΟΥ (ΠΤΟΛΕΜΑΙΩΝ)

Νόμισμα Πτολεμαίου του Α' ( 360-284 B.C.).



Τετράδραχμο του Μ. Αλέξανδρου (336 323 π.Χ.) με τον ίδιο ή τον Ηρακλή να φορά τη λεοντή και τον κρηταγενή Δία ένθρονο.

Παίδες επειδή με τόσα που βλέπεται είναι λογικό να σας έχει μπει το ζιζάνιο τις αμφιβολίας μη ξεχνάμε ότι oι βασιλιάδες των Μακεδόνων ήσαν απόγονοι του Ηρακλή αυτό πάντα δήλωναν.

Ο Αλέξανδρος, ολοκλήρωσε την ενοποίηση των αυτόνομων ελληνικών πόλεων-κρατών της εποχής.

Ο Αλέξανδρος σηματοδοτεί το τέλος μιας ιστορικής περιόδου και την αρχή μιας καινούριας, των Αλεξανδρινών χρόνων, που είναι περισσότερο γνωστά ως Ελληνιστική περίοδος.

Ο Αλέξανδρος γεννήθηκε τον Ιούλιο (ο μήνας Λώος του ημερολογίου των Μακεδόνων) του 356 π.Χ. στην Πέλλα, πρωτεύουσα του μακεδονικού κράτους. Η γενεαλογία του ανάγεται σε δύο σημαντικότατες μορφές της αρχαίας ελληνικής παράδοσης. Ο ημίθεος Ηρακλής υπήρξε γενάρχης της δυναστείας των Αργεαδών Μακεδόνων ενώ ο Νεοπτόλεμος, υιός του ήρωα Αχιλλέα, ίδρυσε το βασιλικό οίκο των Μολοσσών, μέλος του οποίου ήταν η Ολυμπιάδα. Η θρυλούμενη καταγωγή του Αλέξανδρου συνέβαλε καθοριστικά στη διαμόρφωση του χαρακτήρα του, από τα πρώτα έτη του βίου του.


Το 340 π.Χ. ο μαθητής του Αριστοτέλη σταμάτησε τις σπουδές του και γύρισε στην Πέλλα, όπου πήρε ενεργό μέρος στην πολιτική ζωή της Μακεδονίας. Κατά τις εκστρατείες του ο Φίλιππος εμπιστευόταν την διοίκηση της Μακεδονίας στον Αλέξανδρο. Σε ηλικία 16 χρονών και ενώ ο πατέρας του έλειπε στο Βυζάντιο, κατέστειλε μια εξέγερση Θρακών. Κατά την μάχη της Χαιρώνειας, το 338 π.Χ., ο Φίλιππος συνέτριψε τις ενωμένες δυνάμεις Αθηναίων και Θηβαίων, με τον Αλέξανδρο επικεφαλής του ιππικού. Μετά από την ήττα των Αθηναίων πήγε στην Αθήνα ως αντιπρόσωπος του πατέρα του.


Επειδή η ιστορία μιλάει από μονη τις θεωρητικά και πρακτικά θα σας παραθέσω το εξής μιλάμε για έναν άνθρωπο γεννημένο στη πέλλα δηλαδή στην έδεσσα για έναν άνθρωπο με ελληνική παιδεία μαθητής του Αριστοτέλη και γεννημένος από έλληνες γονείς.Τώρα οι σκοπιανοί δεν έχουνε ελληνική γλώσσα δεν μπορούνε να διαβάσουνε τα ονόματα στα αρχαία νομίσματα η γλώσσα τους ουδεμία σχέση έχει με την ελληνική δεν έχουνε ελληνική παιδεία είναι σλάβοι. Σλάβοι είναι ομάδα εθνών με κοινή ινδο-ευρωπαϊκή καταγωγή. Ζουν κυρίως στην ανατολική και κεντρική Ευρώπη, καθώς και στα Βαλκάνια.

Κατά το μεσαίωνα υπήρχαν δεκάδες σλαβικά φύλα. Από τότε μέχρι τις αρχές του 20ού αιώνα, μέσα από αλλεπάλληλες ενοποιήσεις, ενσωματώσεις και διασπάσεις, διαμορφώθηκε σε γενικές γραμμές η εικόνα του σλαβικού κόσμου που συναντάμε στις μέρες μας. Έτσι, βάσει γλωσσικών και ιστορικών κριτηρίων, σήμερα η σλαβική ομάδα λαών διαιρείται σε τρεις κύριες υποομάδες:

* Ανατολική - Ρώσοι, Λευκορώσοι, Ουκρανοί.
* Δυτική - Τσέχοι, Πολωνοί, Σλοβάκοι.
* Νότια (ή Βαλκανική) - Σέρβοι, Μαυροβούνιοι, Σερβοβόσνιοι, Σλοβένοι, Κροάτες, Σλαβομακεδόνες.
Βούλγαροι.
Ελπίζω να σας έδωσα τα παραδείγματα ώστε τουλάχιστον να έχετε τη κοινή λογική να κρίνετε από μονοι σας κάποια πράγματα.

_________________

AnimePlanet Forums Γενικοί Κανόνες
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
ATANASHIOSU
Δημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 18, 2008 5:16 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.oNe :: :: ANiME.oNe ::

Συμμετέχει από: 22 Μάρ 04 Δημοσιεύσεις: 723 Τόπος: Σαππόρο Τώρα Βλέπω: Την οθόνη του υπολογιστή μου.
Αυτό που με ενοχλεί είναι όταν γίνεται διάκριση ανάμεσα σε Έλληνες και Μακεδόνες στην αρχαιότητα. Τότε δεν υπήρχε ελληνικό κράτος και οι ελληνικές πόλεις ήταν διεσπασμένες, κάνοντας συχνά συμμαχίες με άλλες πόλεις.

Αρχαίος ελληνικός πολιτισμός υπάρχει, αρχαίο ελληνικό κράτος με τη σημερινή έννοια του κράτους δεν υπάρχει. Το σωστό θα ήταν να μιλάμε για αρχαίες ελληνικές πόλεις.

_________________
ΤΑΠΑΝΤΑΡΕΙ
諸行無常
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
kabez
Δημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 18, 2008 11:03 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 12 Νοέ 04 Δημοσιεύσεις: 3238 Τόπος: borderguard
Να προσθέσω ότι ίσως πιο σωστό θα ήταν να λέγαμε "Ελλαδικός χώρος" .Ούτε κράτος, αλλά και ούτε απλά κάποιες διάσπαρτες πόλεις.


Shin Getter Robo αυτο είναι ικανοί να πούνε ότι αυτή η γλώσσα πάνω στα νομίσματα είναι αρχαία Μακεδονικά κα γενικά η γλώσσα τους Razz

_________________
"Whoever fights monsters should see to it that in the process he does not become a monster.
And when you stare into the abyss the abyss stares back at you"

Friedrich Nietzsche

http://www.animeplanet.gr/425_blue_submarine_no6.html

.



-
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Missing_Score
Δημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 18, 2008 12:27 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.CRaZy :: :: ANiME.CRaZy ::

Συμμετέχει από: 16 Σεπ 06 Δημοσιεύσεις: 592 Τόπος: Narshe Τώρα Βλέπω: South Park (μη βαρατε!)
Μπα δε νομιζω. Μερικα απο αυτα τα γραμματα δε θα τα δουν στο αλφαβητο τους ουτε στον υπνο τους. Ποσο μαλλον να ξερουν και πως προφερονται.

_________________

Μελος της Αγιας Τριαδας: Gatts, Zengar, Kenshiro
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger

Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:  

Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας
Σελίδα 10 από 12
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12  Επόμενη

Μετάβαση στη:  



Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης