Το ξέρατε ότι hana σημαίνει λουλούδι;


Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας

Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενη
Σελίδα 3 από 8
 AnimePlanet Forums Αρχική σελίδα    Manga Συζητήσεις    Akasuki: Shojo Manga απο την Anubis
noname
Δημοσιεύθηκε: Παρ Μάρ 31, 2006 6:00 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
XD XD XD XD XD

Συμμετέχει από: 31 Μάϊ 04 Δημοσιεύσεις: 2829 Τόπος: Αθήνα - θεσσαλονίκη Τώρα Βλέπω: OMG!!! πώς βρέθηκε αυτό εκει ?
Παράθεση:
Φίλε μου, σέβομαι την άποψή σου αλλά φαίνεται από τα λεγόμενά σου ότι δεν γνωρίζεις την εικόνα που έχουν οι ιαπωνικές εκδοτικές εταιρίες για την ελληνική αγορά. Τα ερωτήματα που έπρεπε να κάνεις στον εαυτό σου είναι: α)Υπάρχουν άλλες εκδοτικές εταιρίες, εκτός από την Anubis, που να έχουν κινηθεί στο χώρο του Manga β) Αν όχι, ποια η άποψη του Ιάπωνα εκδότη για την αγορά στην Ελλάδα;
... a)oxi ! b) gia vohta ligo ! ... giati den pistevw na exei asxolithei kamia iaponiki eteria (apo moni ths ) me thn ellinikh agora manga !! (elliniki agora manga ... ... sxedon asteio akougete >_<)

_________________
Not everything that can be counted counts, and not everything that counts can be counted.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Tristessa_326
Δημοσιεύθηκε: Παρ Μάρ 31, 2006 7:53 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator::
:: LoL-i::
::Moderator::<br>:: LoL-i::

Συμμετέχει από: 03 Ιούν 05 Δημοσιεύσεις: 1357 Τόπος: Θεσσαλονίκη Τώρα Βλέπω: Την anime wishlist μου που όλο μεγαλώνει...
noname έγραψε:
(elliniki agora manga ... ... sxedon asteio akougete >_<)


Πες το ψέματα! Sad

_________________


JaME Ελλάδα :: JMusic.gr :: my LJ :: my last.fm
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Vetus
Δημοσιεύθηκε: Σαβ Απρ 01, 2006 2:11 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator::
::Black Winged Angel::
::Moderator::<br>::Black Winged Angel::

Συμμετέχει από: 04 Μάϊ 04 Δημοσιεύσεις: 5127
bezalel έγραψε:
Vetus έγραψε:

Μια φορά έφερε η Anubis manga (κι όχι manga-like comic όπως το W.I.T.C.H.) κι αυτά δεν είναι καν από ιάπωνες (ή έστω κορεάτες) mangaka!!! Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Τι μιζέρια, Θεέ μου! Μου φαίνεται ότι μας έπιασε κότσους η Anubis όλους εμάς που ελπίζαμε να πιάσουμε στα χέρια μας ένα 100% manga μεταφρασμένο στα ελληνικά. Δίκιο είχα τελικά όταν έλεγα ότι στοχεύει σε αναγνώστριες του Σούπερ Κατερίνα. Για να φέρνει manga made in Germany σημαίνει ότι δεν είχε σκοπό να διαθέσει λεφτά για τα πνευματικά δικαιώματα ιαπωνικού manga.


Embarassed Φίλε μου, σέβομαι την άποψή σου αλλά φαίνεται από τα λεγόμενά σου ότι δεν γνωρίζεις την εικόνα που έχουν οι ιαπωνικές εκδοτικές εταιρίες για την ελληνική αγορά. Τα ερωτήματα που έπρεπε να κάνεις στον εαυτό σου είναι: α)Υπάρχουν άλλες εκδοτικές εταιρίες, εκτός από την Anubis, που να έχουν κινηθεί στο χώρο του Manga β) Αν όχι, ποια η άποψη του Ιάπωνα εκδότη για την αγορά στην Ελλάδα;

Και... εχμ... Μια από αυτές τις γερμανίδες έχει νοτιοκορεάτικες ρίζες Very Happy

Kαι το ότι δεν ασχολούνται οι ιαπωνικές εταιρίες με την ελληνική αγορά τι σημαίνει; Ότι δεν υπάρχεις κανένας στην Ελλάδα που να διαβάζει manga; Aν υπάρχουν εκδοτικοί οίκοι που πραγματικά ενδιαφέρονται για manga διότι ασχολούνται μ'αυτά προσωπικά και δεν το βλέπουν ως το νέο trend της εποχής το οποίο πρέπει να εκμεταλευτείς για να βγάλεις εύκολα χρήμα (διότι έτσι το βλέπουν και διάφοροι αμερικάνικοι εκδοτικοί οίκοι που μετατρέπουν γνωστά comics σε manga-style ή δημιουρτγούν νέα manga-stlye comics, κυρίως για μικρές ηλικίες), τότε πάνε και φέρνουνε και το προωθούν καταλλήλως.

Επιπλέον, το ότι η Anubis ασχολήθηκε πρώτη με τα manga (έστω κι αν δεν είναι ιαπωνικά) δεν σημαίνει ότι πρέπει να βασιζόμαστε μόνο σ'αυτή ούτε ότι πρέπει να της δώσουμε και βραβείο αφού δεν έχει κάνει και την καλύτερη δουλειά. Κι η Silver Star Media ήταν η πρώτη εταιρειά που ασχολήθηκε μαζικά με τα anime, αλλά αν έχεις διαβάσει παλιότερα threads δεν θα βρεις κι αρκετά κολακευτικά posts για την εν λόγω εταιρεία. Τουλάχιστον, φέρνει γνωστούς ιαπωνικούς τίτλους και τα διανέμει σχεδόν παντού.

Αυτή είναι η προσωπική μου άποψη κι άμα θέλετε την δέχεστε. Wink
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
neo
Δημοσιεύθηκε: Σαβ Απρ 01, 2006 4:32 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: HooKeD :: :: HooKeD ::

Συμμετέχει από: 12 Ιαν 06 Δημοσιεύσεις: 116 Τόπος: λαμια-αθηνα Τώρα Βλέπω: ξανα death note,hellsing ultimate
εγω παρολο που δεν βρηκα το περιοδικο θα συμφωνησω με τον phantom.Το πρωτο βημα εγινε απο το τιποτα καλο ειναι που φεραν και κατι σαν manga
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Vetus
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Απρ 02, 2006 11:32 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator::
::Black Winged Angel::
::Moderator::<br>::Black Winged Angel::

Συμμετέχει από: 04 Μάϊ 04 Δημοσιεύσεις: 5127
Δεν θα διαφωνήσω εδώ. Απλά, δεδομένου ότι έφεραν το WOW από την Tokyopop και το Robotech, είχα προσδοκίες ότι θα έφερναν κανα original manga κι ας ήταν άγνωστος τίτλος, εξού κι η απογοήτευσή μου που αποτύπωσα σε παραπάνω post μου.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
bezalel
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Απρ 20, 2006 1:57 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: r00k ::

Συμμετέχει από: 09 Νοέ 05 Δημοσιεύσεις: 4
Vetus έγραψε:
Δεν θα διαφωνήσω εδώ. Απλά, δεδομένου ότι έφεραν το WOW από την Tokyopop και το Robotech, είχα προσδοκίες ότι θα έφερναν κανα original manga κι ας ήταν άγνωστος τίτλος, εξού κι η απογοήτευσή μου που αποτύπωσα σε παραπάνω post μου.



Vetus, εύκολα καταλαβαίνει κανείς ότι η Anubis Comics έχει προσεγγίσει την Kodansha, σύμφωνα πάντα με όσα γράφει το editorial του δεύτερου τεύχους (http://www.anubismanga.gr/akasuki2.htm). Smile
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Phantom Duck
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Απρ 20, 2006 7:55 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.PoWeR :: :: ANiME.PoWeR ::

Συμμετέχει από: 16 Μάρ 06 Δημοσιεύσεις: 1106 Τόπος: Λιμνούπολη Τώρα Βλέπω: , τώρα δεν βλέπω
Laughing Δεν τα είχα διαβάσει αυτό που λέει στην ιστοσελίδα που έδωσες. Μας απαντάει με έμμεσο τρόπο. Πάντως είναι καλό που κοιτάνε στα Forum και βλέπουνε τις απόψεις των ατόμων που ενδιαφέρονται. Εγώ πάντως είμαι αισιόδοξος για την πορεία της Anubis στον τομέα των Manga Smile

_________________

Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
noname
Δημοσιεύθηκε: Παρ Απρ 21, 2006 12:56 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
XD XD XD XD XD

Συμμετέχει από: 31 Μάϊ 04 Δημοσιεύσεις: 2829 Τόπος: Αθήνα - θεσσαλονίκη Τώρα Βλέπω: OMG!!! πώς βρέθηκε αυτό εκει ?
epitelous to pira kai egw sthn arxh den hxera an tha to eperna ( alla o tipas sto metropolis mou to poulise fthinotera apo thn anagrafomenh timh kai etsi to pira ) ... diavasa mono thn prwti istoria ... polu "klasiki" mou fanime h upothsi tou ... distixws den mporw na diavasw tis upolipes mias kai to afisa thessaloniki kai eimai veroia Razz alithia ti egine vgike to epomeno teuxos ?

_________________
Not everything that can be counted counts, and not everything that counts can be counted.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Phantom Duck
Δημοσιεύθηκε: Παρ Απρ 21, 2006 2:06 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.PoWeR :: :: ANiME.PoWeR ::

Συμμετέχει από: 16 Μάρ 06 Δημοσιεύσεις: 1106 Τόπος: Λιμνούπολη Τώρα Βλέπω: , τώρα δεν βλέπω
Ναι βγήκε, το πήρα χθες. Μόλις το άνοιξα διάβασα αυτά που αναφέρονται στο παραπάνω Link. Δεν περίμενα να μου απαντήσει η ίδια η Anubis στα ερωτήματα που είχα Razz

_________________

Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Tristessa_326
Δημοσιεύθηκε: Τρι Απρ 25, 2006 7:47 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator::
:: LoL-i::
::Moderator::<br>:: LoL-i::

Συμμετέχει από: 03 Ιούν 05 Δημοσιεύσεις: 1357 Τόπος: Θεσσαλονίκη Τώρα Βλέπω: Την anime wishlist μου που όλο μεγαλώνει...
Πλάκα κάνετε! Εγώ που πήγα να το πάρω τη Μ. Πέμπτη, ο περιπτεράς μου είπε πως μόλις είχε έρθει. Κατάλαβα πότε θα έρθει το 2ο τεύχος... Crying or Very sad

Να κάνω τώρα και ένα mini review; Το Y Square μου άρεσε (Yoshitaka, είσαι μεγάλος!). Είχε φάση και ωραίο σχέδιο. Το δεύτερο, με επίσης ωραίο σχέδιο-από την ίδια δημιουργό εξάλλου, κάπως γλυκανάλατο για τα γούστα μου, όχι όμως κακό. Το Jibun-Jishin πάλι, μόλις άρχισε να "ζεσταίνεται", οπότε περιμένω. Μου άρεσε που διαδραματίζονται σε σχολείο οι ιστορίες. Τους καταλαβαίνω, πώς να το κάνουμε! Laughing

ΥΓ. Στο Manga no Sekai το διαφήμιζε:"Έρχεται... κατευθείαν από την Ιαπωνία!" Λέμε τώρα... Laughing
Δεν πειράζει, θα κάνουμε υπομονή... Πράγματι καλό που ενδιαφέρονται για τη γνώμη μας, βοηθά και εμάς και αυτούς, συν τοις άλλοις.

Πολύ συμπαθητικές οι στήλες τους με θέμα την ιαπωνική ζωή. Επίσης το πώς να σχεδιάζεις manga και η στήλη μαγειρικής (που ειλικρινά δεν περίμενα να τη δω). Είπα να μαγειρέψω okonomiyaki κιόλας, το πού θα βρω σκόνη σούπας Hondashi είναι άλλο θέμα όμως! Laughing

_________________


JaME Ελλάδα :: JMusic.gr :: my LJ :: my last.fm
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Phantom Duck
Δημοσιεύθηκε: Τρι Απρ 25, 2006 10:17 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.PoWeR :: :: ANiME.PoWeR ::

Συμμετέχει από: 16 Μάρ 06 Δημοσιεύσεις: 1106 Τόπος: Λιμνούπολη Τώρα Βλέπω: , τώρα δεν βλέπω
Ναι και εμένα μου άρεσαν πολύ τα διαφορα αφιερώματα που έβαλε. Στο 2ο τεύχος εκτός από τα διάφορα νέα (που είχε και το 1ο), είχε και δύο σελίδες αφιερωμένες στα ιαπωνικά αλφάβητα. HIRAGANA και KATAKANA. και διαφορα άλλα όπως ο τρόπς προφοράς τους.
Δεν είμαι ειδικός στην ιαπωνική γλώσσα (για την ακρίβεια δεν ξέρω την τύφλα μου Razz), και δεν ξέρω αν έχουν κάνει καλή δουλειά. Εμένα πάντως μου άρεσε σαν ιδέα


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Phantom Duck στις Τετ Απρ 26, 2006 12:44 pm, 1 φορά

_________________

Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Tristessa_326
Δημοσιεύθηκε: Τετ Απρ 26, 2006 12:26 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator::
:: LoL-i::
::Moderator::<br>:: LoL-i::

Συμμετέχει από: 03 Ιούν 05 Δημοσιεύσεις: 1357 Τόπος: Θεσσαλονίκη Τώρα Βλέπω: Την anime wishlist μου που όλο μεγαλώνει...
Phantom Duck έγραψε:
Δεν είμαι ειδικός στην ιαπωνική γλώσσα (για την ακρίβεια δεν ξέρω την τύφλα μου Razz), και δεν ξέρω αν έχουν κάνει καλή δουλειά. Εμένα πάντως μου άρεσε σαν ιδέα


Kι εγώ μια απ' τα ίδια! Laughing
Αν συνεχίσουν έτσι, είμαστε πραγματικά σε καλό δρόμο...

_________________


JaME Ελλάδα :: JMusic.gr :: my LJ :: my last.fm
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
maxi__
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Μάϊ 07, 2006 12:41 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: r00k ::

Συμμετέχει από: 07 Μάϊ 06 Δημοσιεύσεις: 3 Τόπος: A8hna/Kifissia
Konichiwa se olous kai oles!!
Molis ekana thn eggrafh mou sto yperoxo ayto Forum mono kai mono gia na voh8hsw thn katastash me to akasuki kai thn anubis!!
Exw polu eggeires phges mesa sthn etairia kai mporeite na me rwthsete otidhpote gia to akasuki!!!
Dystyxws omws 8a sas plhroforhsw oti yparxei periptwsh na mhn vgei to 4o akasuki (h ylh toy 3ou exei hdh paradw8ei)...Oso gia ta manga pou den einai iapwnezika exw na pw merika pragmata.. Loipon, h anubis ekane polles prospa8eies na ferei manga apo thn iapwnia alla isxyrizontai oi epixeirhmaties ekei oti einai poly mikri h ellhnikh agora kai den toys symferei na poulhsoun titlous se ellhnikes etairies..Synexozontai omws oi prospa8eies apo thn anubis...
Eyxaristw gia ton polytimo xrono sas....
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Phantom Duck
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Μάϊ 07, 2006 2:33 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.PoWeR :: :: ANiME.PoWeR ::

Συμμετέχει από: 16 Μάρ 06 Δημοσιεύσεις: 1106 Τόπος: Λιμνούπολη Τώρα Βλέπω: , τώρα δεν βλέπω
Και γιατί υπάρχει περίπτωση να μην βγει 4ο τεύχος Question

_________________

Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
utsutsu
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Μάϊ 07, 2006 4:32 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 29 Φεβ 04 Δημοσιεύσεις: 1762 Τόπος: Αθήνα
mahi__ kalos irthes. tha vgo ligo off topic alla, mias k ehis akres stin Anibus, xeris giati vgike mono ena teuhos sto Manga no sekai? den epiase telika? den tha sinehisti?

signomi pou vgika off topic Embarassed

_________________
https://soundcloud.com/pressure-spirals/tracks
https://www.pressure-spirals.club/
http://pressuridion.blogspot.com/

Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email

Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:  

Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας
Σελίδα 3 από 8
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενη

Μετάβαση στη:  



Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης