Το ξέρατε ότι sou desu ka σημαίνει καταλαβαίνω (έτσι είναι;);


Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας

Σελίδα 1 από 1
 AnimePlanet Forums Αρχική σελίδα    Movies/Series/Cinema    Shrek 2 me ellhinko dub
TOS
Δημοσιεύθηκε: Παρ Ιαν 21, 2005 6:37 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: oBSeRVeR :: :: oBSeRVeR ::

Συμμετέχει από: 28 Οκτ 04 Δημοσιεύσεις: 78 Τόπος: France Τώρα Βλέπω: οτι πέσει στο χέρι μου
Ποσοι απο εσας εχετε δει το σρεκ 2 μεταγλωττισμενο ? Εγω το ειδα προσφατα σε dvd.
Αυτο που εχω να πω ειναι οτι εκπλαγηκα ευχαριστα απο την ελληνικη μεταγλωττιση -που αν και για να ειμαστε ειλικρινης δεν συγκρινεται με την original.-
Το ευχαριστο ειναι οτι οι φωνες δεν ακουγονται μωρουδιστικες οπως συνηθως, και μερικες ειναι παρα πολυ πετυχημενες, ειδικα η φωνη του γαϊδαρου !
Επεισης τα τραγουδια που ακουγονται στα ελληνικα ειναι και αυτα τρομερα !
Smile

Το κακο ειναι οτι οι ιδιες φωνες ακουγονται αρκετα συχνα -η φωνη του γαϊδουρακου και του γατου ειναι απο τον ιδιο ηθοποιο για παραδειγμα. Υπαρχουν επεισης και μερικα σημεια που εχουν χαλια μεταφραση.

Αλλα γενικα, στα ελληνικα ακουγεται αρκετα ευχαριστα ! Παντως οπως και να εχει θα προτιμησω για ακομα μια φορα τις αγγλικες φωνες διοτι δυστυχως πρεπει να γινει ακομα αρκετη προσπαθεια προτου μια μερα οι ελληνικες φωνες να μπορεσουν να συναγωνιστουν τις ξενες -μην γελατε, πιστευω οτι ειναι δυνατον ! -
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Vetus
Δημοσιεύθηκε: Παρ Ιαν 21, 2005 11:37 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator::
::Black Winged Angel::
::Moderator::<br>::Black Winged Angel::

Συμμετέχει από: 04 Μάϊ 04 Δημοσιεύσεις: 5127
Δεν ξέρω για την δεύτερη ταινία, αλλά για την πρώτη μόνο και μόνο από το τρέηλερ που είδα σε ελληνική μεταγλώττιση ήταν αρκετή για να σχηματίσω μια πολύ κακή εικόνα για την μεταγλώττιση. Παρεπιπτόντως, όταν στη Μουλάν ο Έντυ Μέρφυ υποδύθηκε τον φλύαρο δράκο, αντίστοιχα στην ελληνική μεταγλώτιση τον υποδύθηκε με τεράστια επιτυχία ο Πέτρος Φιλιππίδης (από τους αγαπημένους μου και πιο αξιόλογους έλληνες κωμικούς - κι όχι μόνο - ηθοποιούς). Δεν μπορούσαν να τον χρησιμοποιήσουν και στο Shrek; Θα μου πείτε, τώρα, πολλά ζητάω, αλλά...
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Yosimi
Δημοσιεύθηκε: Σαβ Ιαν 22, 2005 1:46 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: PoSSeSeD :: :: PoSSeSeD ::

Συμμετέχει από: 16 Απρ 04 Δημοσιεύσεις: 281 Τόπος: Θεσσαλονίκη Τώρα Βλέπω: Την οθόνη του pc
Δηλαδή άλλοι έπαιξαν στο 1 και άλλοι στο 2 Question Shocked

_________________
visit www.iraklis.org
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger MSN Messenger
TOS
Δημοσιεύθηκε: Σαβ Ιαν 22, 2005 3:46 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: oBSeRVeR :: :: oBSeRVeR ::

Συμμετέχει από: 28 Οκτ 04 Δημοσιεύσεις: 78 Τόπος: France Τώρα Βλέπω: οτι πέσει στο χέρι μου
Απο οτι θυμαμαι το σρεκ 1 δεν ειχε και τοσο καλη μεταγλωττιση. 3 ηθοποιοι ολοι κι ολοι εκαναν ολες τις φωνες -σοβαρα τωρα, μεγαλο σπασιμο -

Παντος στο 2 εγινε μεγαλη προσπαθεια. Καταρχην, εχει αλλαξει η φωνη του Σρεκ. Βεβαια ουτε και τωρα ειναι πολυ καλη, αλλα καλυτερη απο πριν τουλαχιστον.

Επισης εκανα λαθος οσον αφορα τις φωνες του γαιδαρου και του γατου, τις φωνες τις κανουν 2 διαφορετικοι ηθοποιοι, τουλαχιστον ετσι λενε τα credits στο τελος -παντος εμενα μου φανηκε οτι ηταν ακριβος ο ιδιος που τις εκανε τις δυο, τελος παντον-

Οι πιο αποτυχημενες φωνες ειναι αυτες του βασιλια και του σρεκ, χωρις βεβαια αυτο να σημαινει οτι ειναι και ασχημες. Ο υπολοιπες ειναι απο καλες εως πολυ καλες.

Παντος τα greek dub συνεχως καλυτερευουν (πιστευω)
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Vetus
Δημοσιεύθηκε: Σαβ Ιαν 22, 2005 4:50 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator::
::Black Winged Angel::
::Moderator::<br>::Black Winged Angel::

Συμμετέχει από: 04 Μάϊ 04 Δημοσιεύσεις: 5127
TOS έγραψε:
Απο οτι θυμαμαι το σρεκ 1 δεν ειχε και τοσο καλη μεταγλωττιση. 3 ηθοποιοι ολοι κι ολοι εκαναν ολες τις φωνες

¶, τους παλιοτσιγκούνηδες!
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Yosimi
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Ιαν 23, 2005 6:34 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: PoSSeSeD :: :: PoSSeSeD ::

Συμμετέχει από: 16 Απρ 04 Δημοσιεύσεις: 281 Τόπος: Θεσσαλονίκη Τώρα Βλέπω: Την οθόνη του pc
Λέτε να είναι δάκτυλος της ΤΡΙΤΟΝ Evil or Very Mad Evil or Very Mad Question Question Laughing

_________________
visit www.iraklis.org
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger MSN Messenger

Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:  

Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας
Σελίδα 1 από 1

Μετάβαση στη:  



Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης