Το ξέρατε ότι kita σημαίνει βορράς / βόρεια;


Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας

Σελίδα 1 από 1
 AnimePlanet Forums Αρχική σελίδα    Movies/Series/Cinema    Douglas Adams: Γυριστε τον Γαλαξία με Ώτο-Στόπ
powerboy
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Απρ 21, 2005 9:49 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.DeViL :: :: ANiME.DeViL ::

Συμμετέχει από: 01 Μάρ 04 Δημοσιεύσεις: 1351 Τόπος: Ρόδος Τώρα Βλέπω: Hayate No Gotoku, Ichigo Mashimaro, Seto No Hanayome
Εάν είστε θαυμαστές του Douglas Adams θα σας ενδιαφέρει να μάθετε ότι η ταίνια "The Hitch-Hiker's Guide to the Galaxy", βγαίνει σύντομα και ότι, από ότι φαίνεται, ακολουθεί πιστά το πνεύμα του βιβλίου. Μπορείτε να πάτε στην επίσημη ιστοσελίδα της ταινία εδώ:

http://hitchhikers.movies.go.com/

Ένα Review με πολλά όμως Spoilers, θα βρείτε εδώ:

http://www.filmfocus.co.uk/review.asp?ReviewID=263

Όσοι δεν γνωρίζετε περι τίνος πρόκειται, ορίστε μια περίληψη: Ο Arthur Dent είναι ένας πέρα για πέρα συνηθισμένος άνθρωπος που ζεί μια συνηθισμένη ζωή στο συνηθισμένο σπιτάκι του. Μια μέρα ξυπνάει και μαθαίνει ότι το σπίτι του πρόκειται να κατεδαφιστεί για να κτιστεί μια υπερσύγχρονη λεωφόρος. Την ίδια μέρα μαθαίνει ότι ο καλύτερός του φίλος είναι εξωγήινος. Αφού το σπίτι του κατεδαφίζεται, η γή καταστρέφεται για να κτιστεί μια υπερσύγχρονη διαγαλαξιακή λεωφόρος. Ο Arthur Dent σώζεται από τον φίλο του, πηγαίνοντας στο διάστημα και μαθαίνει ότι η καταστροφή της γής... δεν είναι το τέλος του κόσμου.

Αυτά περιληπτικά. Το βιβλία μπορείτε άνετα να το βρείτε και να το κατεβάσετε από το eDonkey. Θα σας συνιστούσα επίσης να παίξετε και το εξαίρετο Text-Adventure το οποίο είναι βασισμένο στο μυθιστόρημα.

Θα βρείτε το παιχνίδι, μαζί με το πολύ καλό manual εδώ: http://www.the-underdogs.org/game.php?id=3486

Θα χρειαστείτε το WinFrotz για να το παίξετε:
http://www.pcworld.com/downloads/file_description/0,fid,22456,00.asp

Και τα δύο είναι μικρά σε μέγεθος (για την ακρίβεια το Manual είναι αυτό που είναι σχετικά μεγάλο). Αξίζουν πραγματικά τον κόπο.

Αν μην τι άλλο, θα μάθετε από βγήκαν όροι όπως Babelfish και Trillian.

_________________

Θέλετε να δείτε την κορούλα μου;
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα Yahoo Messenger
AtErMoNo
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Απρ 21, 2005 1:49 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.CRaZy :: :: ANiME.CRaZy ::

Συμμετέχει από: 08 Μάρ 05 Δημοσιεύσεις: 540 Τόπος: Λάρισα Τώρα Βλέπω: Noein
Δεν έχω διαβάσει ακόμη κάτι, αλλά έχω ακούσει ότι είναι πολύ τσίφτης ο Douglas Adams. Και νομίζω, δεν είμαι σίγουρος, ότι υπάρχει κι ένα πιο πρόσφατο παιχνίδι του. "Space Titanic κάτι..." not sure...

_________________

"...Too much love will kill you..."
"...Αν μου δείξεις υπερβολική αγάπη θα σε κερατώσω..."
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
powerboy
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Απρ 21, 2005 2:43 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.DeViL :: :: ANiME.DeViL ::

Συμμετέχει από: 01 Μάρ 04 Δημοσιεύσεις: 1351 Τόπος: Ρόδος Τώρα Βλέπω: Hayate No Gotoku, Ichigo Mashimaro, Seto No Hanayome
Starship Titanic είναι ο τίτλος, και ναί έχει και αυτό αρκετή δόση εξωγήινης τρέλας.

_________________

Θέλετε να δείτε την κορούλα μου;
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα Yahoo Messenger
Glastenen
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Απρ 21, 2005 2:54 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: HooKeD :: :: HooKeD ::

Συμμετέχει από: 17 Απρ 05 Δημοσιεύσεις: 116 Τόπος: the deep well of desire
Laughing Laughing Laughing
αψογο! ακομα θυμαμαι τα γελια που εκανα...

_________________
アフロ軍曹!!! (であります) XD
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Char Aznable
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Απρ 21, 2005 10:20 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: FeaRLeSS :: :: FeaRLeSS ::

Συμμετέχει από: 13 Ιαν 04 Δημοσιεύσεις: 220 Τόπος: Athina Τώρα Βλέπω: Space Runaway Ideon, Hokuto no Ken,Turn A Gundam, Gundam Seed Destiny,Legend of Galactic Heroes,...
Den nomizo oti ayto to vivlio prosferetai gia na ginei tainia. Ase pou exoun kopsei istorika entries apo ton guide opos i petseta (kai to saxlomaniko teras tou Kral Laughing ) kai o xaraktirismos tis gis os "mostly harmless". Genika oi amerikanoi prepei na afisoun to vretaniko humour stin isixia tou

_________________
"An ordinary man has the tendency to say "there is this man I know..." whenever he has the chance."
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Dragon-Cook
Δημοσιεύθηκε: Παρ Απρ 22, 2005 1:20 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: PoSSeSeD.SeRiouSLy :: :: PoSSeSeD.SeRiouSLy ::

Συμμετέχει από: 28 Δεκ 03 Δημοσιεύσεις: 338 Τόπος: Αθήνα για τώρα!!!
Από εμπειρίες που έχω μ ετο αγγλικό χιούμορ στον κινηματογράφο, μπορώ να πω ότι μπορεί να μεταφερθεί άψογα... από Άγγλους.

Τέλος πάντων, αντίο πετσέτα, αντίο ελληνικό μου λάδι (ή ήταν ρετσίνα, δε θυμάμαι), μέχρι ποιο βιβλίο είναι, το 1ο;
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Garrett
Δημοσιεύθηκε: Παρ Απρ 22, 2005 7:21 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: PoSSeSeD.SeRiouSLy :: :: PoSSeSeD.SeRiouSLy ::

Συμμετέχει από: 19 Δεκ 03 Δημοσιεύσεις: 337 Τόπος: Μy little fantasy world
Απο τα αυτα που εχω ακουσει κατα καιρους για το βιβλιο απο φιλους ,ξερω οτι ειναι ενα καταπληκτικο βιβλιο το οποιο δυστυχως δεν εχω διαβασει ακομα Sad .
Παντως απο το trailer της ταινιας , μου φαινεται οτι καλο μαγειρευται και μαλλον η ταινια θα "λεει" πολλα .Στο κατω κατω ακριβης μεταφορα ενος βιβλιο δεν ειναι ποτε δυνατο να γινει, αλλο το βιβλιο αλλο η ταινια.
Η ταινια αυτη μαζι με το Sin City και το Scanners με τον Keanu Reeves και τελος το War of the Worlds!

_________________
Like my old grand daddy used to say, "The less a man makes declarative statements, the less apt he is to look foolish in retrospect"
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
powerboy
Δημοσιεύθηκε: Παρ Απρ 22, 2005 9:37 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.DeViL :: :: ANiME.DeViL ::

Συμμετέχει από: 01 Μάρ 04 Δημοσιεύσεις: 1351 Τόπος: Ρόδος Τώρα Βλέπω: Hayate No Gotoku, Ichigo Mashimaro, Seto No Hanayome
Dragon-Cook έγραψε:
Από εμπειρίες που έχω μ ετο αγγλικό χιούμορ στον κινηματογράφο, μπορώ να πω ότι μπορεί να μεταφερθεί άψογα... από Άγγλους.


Τέλος πάντων, αντίο πετσέτα, αντίο ελληνικό μου λάδι (ή ήταν ρετσίνα, δε θυμάμαι), μέχρι ποιο βιβλίο είναι, το 1ο;


Από ότι έχω καταλάβει, το Film ΕΙΝΑΙ φτιαγμένο από Αγγλους, απλά έχει Hollywoodιανό Budget και εφέ. O Stephen Fry είναι η φωνή του Hitchhiker's Guide ο Alan Rickman είναι η φωνή του Marvin, ενώ ο Martin Freeman είναι ο Arthur Dent. Σκηνοθέτης είναι ο Garth Jennings ο οποίος νομίζω είναι Άγγλος...

Η Touchstone η οποία έχει κάνει την χρηματοδότηση είναι Αμερικάνικη εταιρία αλλά δεν νομίζω να έχει σοβαρές επιπλοκές.

Όσο για τις πετσέτες, δεν νομίζω να τις αφήσανε έξω... Διάβασα ότι στην πρεμιέρα δίνανε πετσέτες στο κοινό. Πάντως από ότι έχω καταλάβει, η ταινία έχει το ίδιο πρόβλημα που έχει και το TV Series, τα Radio Shows αλλά και το ίδιο το βιβλίο... Δεν φαίνεται να πηγαίνει πουθενά συγκεγκριμένα.

Βασικά εγώ ανυπομονώ να δώ την ταινία είτε στο σινεμά είτε σαν Screener.

_________________

Θέλετε να δείτε την κορούλα μου;
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα Yahoo Messenger
powerboy
Δημοσιεύθηκε: Δευ Απρ 25, 2005 8:56 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.DeViL :: :: ANiME.DeViL ::

Συμμετέχει από: 01 Μάρ 04 Δημοσιεύσεις: 1351 Τόπος: Ρόδος Τώρα Βλέπω: Hayate No Gotoku, Ichigo Mashimaro, Seto No Hanayome
To Βρετανικό περιοδικό Empire κάνει review δίνοντας 4 στα 5 αστέρια και λέει ότι είναι "Πολύ πιστή μεταφορά".

http://www.empireonline.co.uk/site/incinemas/ReviewInFull.asp?FID=9807

Εγώ πάντως ανυπομονώ...

_________________

Θέλετε να δείτε την κορούλα μου;
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα Yahoo Messenger
Dragon-Cook
Δημοσιεύθηκε: Δευ Απρ 25, 2005 2:37 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: PoSSeSeD.SeRiouSLy :: :: PoSSeSeD.SeRiouSLy ::

Συμμετέχει από: 28 Δεκ 03 Δημοσιεύσεις: 338 Τόπος: Αθήνα για τώρα!!!
Very Happy Την περιμένω σαν τρελός μ' όλα' αυτά που βλέπω κι ακούω!!
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Naira
Δημοσιεύθηκε: Τρι Απρ 26, 2005 12:01 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: LeaRNeR :: :: LeaRNeR ::

Συμμετέχει από: 02 Απρ 05 Δημοσιεύσεις: 21 Τώρα Βλέπω: Bleach, Saiyuki
Char Aznable έγραψε:
Ase pou exoun kopsei istorika entries apo ton guide opos i petseta

Tsk, tsk... γίνεται Οδηγός χωρίς entry για την πετσέτα? Very Happy Εμένα το entry αυτό μου είχε φανεί πολύ αστείο. Έχω περιέργεια πάντως να δω την ταινία.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger ICQ Αριθμός

Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:  

Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας
Σελίδα 1 από 1

Μετάβαση στη:  



Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης