Το ξέρατε ότι mau σημαίνει χορεύω;


Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας

Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3  Επόμενη
Σελίδα 1 από 3
 AnimePlanet Forums Αρχική σελίδα    Asian Movies & TV Shows    Densha Otoko. Mia seira pou pisteuo 8a endiaferei kapoious.
Celestial_Maiden
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Αύγ 07, 2005 1:27 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: NeTWoRK.STaFF ::
:: iN.IY ::
:: NeTWoRK.STaFF ::<br>:: iN.IY ::

Συμμετέχει από: 24 Ιαν 04 Δημοσιεύσεις: 708 Τόπος: IY4ever Τώρα Βλέπω: NANA,Gokinjo,Chevalier,YamaNade,Nodame and various doramas and jtv shows
Bazo auto to 8ema edo mia kai den exei akribos sxesi me anime.
Den 3ero an kapoioi apo esas exoun akousta to manga Densha Otoko (The train man). Auto to kalokairi paizetai stin iaponiki tv os tileoptiki seira.
O iroas einai enas suni8ismenos otaku o opoios eroteuetai mia panemorfi kopela kai me tin boi8eia ton filon tou apo to internet prospa8ei na gnoristei kalutera mazi tis. Akougetai bareto 8a mou peite, omos den einai etsi.
To basikotero stoixeio einai oti to fictional agapimeno anime tou iroa exei dimiourgi8ei mono gia tin seira auti apo tin GONZO parakalo. Episis apaixto to opening sequence tis seiras opou xiliades otaku upo ton ixo tou "Domo arigato Mr. Roboto" parakolou8oun tins seira se diafora screens sto Tokyo.
Episis parousiazei megalo endiaferon ka8os deixnei akribos poia einai i 8esi ton otaku stin iaponiki koinonia.

Edit By KoStIsTR: Perissotero paei sto tv section so to metakinisa ekei Smile
Tin sunisto anepifulakta esto kai mono gia to karaplitkiko animation tis Gonzo.
Opoios endiaferetai ta raws uparxoun edo -> http://www.d-addicts.com/forum/torrents.php?search=densha+otoko&type=&sub=&sort=
kai softsubs gia ta sugkekrimena raw edo -> http://www.d-addicts.com/forum/viewtopic.php?t=19530

An kapoioi to exete dei i to deite me aformi auto to post 8a i8ela polu na akouso tis apopseis sas. Ego pantos den xano episodeio ^^.

_________________

http://www.iy4ever.net - come join the madness ^^
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Dalamar_GR
Δημοσιεύθηκε: Δευ Αύγ 08, 2005 4:15 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: HooKeD.SeRiouSLy :: :: HooKeD.SeRiouSLy ::

Συμμετέχει από: 27 Δεκ 03 Δημοσιεύσεις: 195 Τόπος: Athens-Eksarxeia. Τώρα Βλέπω: none
Molis katevasa to prwto epeisodio. Tha to dw simera to vrady kai tha epanel8w me entypwseis Smile

_________________
Ahh, it does not seem fair, does it? That you must stay here but want to be there.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Dalamar_GR
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Αύγ 18, 2005 2:44 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: HooKeD.SeRiouSLy :: :: HooKeD.SeRiouSLy ::

Συμμετέχει από: 27 Δεκ 03 Δημοσιεύσεις: 195 Τόπος: Athens-Eksarxeia. Τώρα Βλέπω: none
Heh, argisa ligo alla telika to eida, mexri to ep3. Kalo einai, to kwmiko tou stoixeio mou arese kai gelasa se arketes skhnes, to drama/romance apo thn allh de mporw na pw oti me agglikse idiaitera (vevaia ok, nwris einai akomi).
O prwtagwnisths einai pragmatika travigmenos sta akra, sti 8esh tou 8a xreiazomouna toulaxisto 2 koutia aspirines ti mera gia na ta vgazw pera. Eida 3 eps giati pragmatika den *antexa* alla, o prwtagwnistis einai toso agxwdhs kai neyrospastikos, pou katafere na to perasei kai se mena, pragmatika to kefali mou evraze meta apo 3 eps Smile
Gia na doume ti mas epifylasei kai h synexeia Smile

_________________
Ahh, it does not seem fair, does it? That you must stay here but want to be there.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Celestial_Maiden
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Αύγ 18, 2005 4:02 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: NeTWoRK.STaFF ::
:: iN.IY ::
:: NeTWoRK.STaFF ::<br>:: iN.IY ::

Συμμετέχει από: 24 Ιαν 04 Δημοσιεύσεις: 708 Τόπος: IY4ever Τώρα Βλέπω: NANA,Gokinjo,Chevalier,YamaNade,Nodame and various doramas and jtv shows
Ego eida mexri to 5 kai arxizoun siga siga na parousiazontai kai alla stoixeia tis istorias. Pantos to kalutero mou einai otan postarei sta boards kai tou apantane oi diaforoi. Einai oloi enas ki enas XD.

_________________

http://www.iy4ever.net - come join the madness ^^
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Dalamar_GR
Δημοσιεύθηκε: Σαβ Αύγ 20, 2005 4:50 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: HooKeD.SeRiouSLy :: :: HooKeD.SeRiouSLy ::

Συμμετέχει από: 27 Δεκ 03 Δημοσιεύσεις: 195 Τόπος: Athens-Eksarxeia. Τώρα Βλέπω: none
Haha nai, eidika ekeinos o stratiwtikos vgazei poly gelio.
O h8opoios btw pou paizei ton prwtagwnisti, einai poly talantouxos, foveri ermhneia.

_________________
Ahh, it does not seem fair, does it? That you must stay here but want to be there.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
AtErMoNo
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Ιαν 19, 2006 1:13 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.CRaZy :: :: ANiME.CRaZy ::

Συμμετέχει από: 08 Μάρ 05 Δημοσιεύσεις: 540 Τόπος: Λάρισα Τώρα Βλέπω: Noein
Ε ρε Παναγία μου τι έπαθα ο καψερός χθες 3 η ώρα τα χαράματα! Καιρό είχα να χύσω τόσο δάκρυ και να γουστάρω! Μούσκεμα η μάπα μου και οι άκρες από τα μανίκια μου γεμάτες μύξα. Αφού σε ένα σημείο παρασύρθηκα τόσο πολύ που έπνιγα την φωνή μου μην τυχών και ξυπνήσει κανένας πατέρας μου νυχτιάτικα και γίνω ρόμπα.

Τυχαία έπεσα πάνω σε κάποια posts τα οποία περιγράφανε αυτή τη σειρά σαν ένα από τα καλύτερα j – dramas. Διάβασα και λίγο την υπόθεση και λέω «Δε βαριέσαι, ας το κατεβάσω. Έτσι για να ξεφύγω και λίγο από τα απανωτά anime που έβλεπα τους τελευταίους μήνες. Έφαγα και μια φόλα υπερπολυτελείας από έναν anime τίτλο που άλλο περίμενα και άλλο μου βγήκε, και λέω «Αυτό ήταν! Χρειάζομαι επειγόντως ένα break!» Και ανοίγω το πρώτο επεισόδιο του Densha Otoko…

Από τα πρώτα 2 δευτερόλεπτα κιόλας άρχισα να γουστάρω! Αφού αναγνωρίζω κατευθείαν τη μουσική του Mr. Roboto το οποίο και γουστάρω πολύ (όταν παίζει στο μπαρ που συχνάζω όλοι με κοιτάνε και περιμένουνε να αρχίσω να κάνω ρομποτικά πάνω στο μπαρ) αλλά και μόλις το προηγούμενο βράδυ, το τραγουδούσα karaoke! Αρχίζει και ο σκηνοθέτης να κάνει κάτι ωραία κολπάκια και λέω στον εαυτό μου πως κάτι καλό θα δω. Ώσπου αρχίζουνε οι ερμηνείες…
«Τι γίνεται εδώ ρε παιδιά;» «Πως παίζουν έτσι τα άτομα!;» «Τι σόι χάλια είναι αυτά; Πλάκα μου κάνουν; Είναι στ’ αλήθεια ηθοποιοί;» Έμοιαζε σαν να έβλεπα καμιά βραζιλιάνικη σαπουνόπερα και-πάλι-λίγα-λέω. Η μία υπερβολή μετά την άλλη! Στις κινήσεις, στις εκφράσεις τους και μερικές φορές και στα λόγια τους. Ώσπου, μετά από λίγη ώρα, κάνω την εξής σκέψη: «Μα για μισό λεπτό… Έτσι και πάρω όλους τους χαρακτήρες και τους βάψω με χρώματα, τονίσω και τα περιγράμματα τους με μαύρο μολύβι, αλλάξω τα μάτια τους από σχιστά σε μεγάλα και στρογγυλά και φυσικά να κρατήσω την ίδια συμπεριφορά τους, τι θα έχω; Μα ένα τέλειο anime cast!» Και πραγματικά, είναι και η «κεφάτη» σκηνοθεσία που στο μεγαλύτερο μέρος της κράζει από μακριά «anime», είναι και το ίδιο το σενάριο που βρίθει από anime - υπερβολές, οπότε λέω «Εδώ είμαστε! Τώρα είμαι 100% σίγουρος ότι θα περάσω καλά!» Έτσι κι έγινε. Οι ερμηνείες είναι το κάτι άλλο. Αυτός ο Densha, μιλάμε το άτομο έχει δώσει την παράσταση της ζωής του. Μα τι στο καλό έπαιρνε ο άνθρωπος και έβγαζε τέτοιο νεύρο, σκόνη καφέ έτρωγε;! Πάντα δίνω μεγάλη προσοχή και σημασία στις ερμηνείες των ηθοποιών, ασχολούμαι και ερασιτεχνικά με το θέμα, και μπορώ να πω ότι έμεινα κατάπληκτος, αφού το άτομο δεν σου αφήνει κανένα περιθώριο να σκεφτείς ότι στην πραγματική του ζωή θα είναι κάπως… πιο cool ας πούμε. Έμεινα με την εντύπωση πως, είναι ένας ντροπαλός και «άβγαλτος» otaku τόσο στη ζωή του, όσο και στο έργο. Από την άλλη, η Hermes – san, αυτό το ultra – kawai πλάσμα με την κοφτή και ταυτόχρονα απαλή προφορά, που τελείωνε τις λέξεις αφήνοντας μισάνοιχτο το στοματάκι της, και αυτό το χαμόγελο που αφοπλίζει και πυρηνική κεφαλή, με γέμισε με έναν δυνατό ρομαντισμό (από αυτούς που ένοιωθα όταν ερωτευόμουν στο λύκειο και έγραφα ποιηματάκια) αλλά και με μια μελαγχολία γιατί δυστυχώς δεν υπάρχουν τέτοιες γυναίκες στον κόσμο μας. Και να υπήρχανε άλλωστε με ποιον θα πηγαίνανε, με μένα τον αλκοολικό karaokeίστα;
Γενικά όλο το cast δίνει τον καλύτερό του εαυτό στη σειρά, από τον πατέρα του Yamada, μέχρι τον σαχλό otaku φίλο του Densha. Συγκεκριμένα μου έχουνε μείνει: το διασκεδαστικά - καθίκιον αφεντικό του Yamada, ο σταθμάρχης otaku, και ο χοντρούλης baseball otaku που παθαίνει ζημιά με τον υπολογιστή. Μάλιστα ο τελευταίος με έκανε να κλάψω για τα καλά στο τελευταίο επεισόδιο. Μπράβο σε όλο το cast!! Αυτά με τις ερμηνείες…
Η σκηνοθεσία τώρα. Νομίζω είναι τρεις οι σκηνοθέτες. Ο ένας, ο οποίος έντυσε με χρώμα το Jin – Roh παλιότερα, φαντάζομαι θα είναι ο υπεύθυνος για την πολύ καλή anime εισαγωγή της σειράς. Οι άλλοι δύο… καλά μιλάμε τα άτομα το γλεντάνε κανονικά! Τρυπώνουν μέσα στις οπτικές ίνες του internet και την επόμενη κιόλας στιγμή εκτινάσσονται στην ατμόσφαιρα της Γης για να πέσουν αμέσως μετά με ταχύτητα στον υπολογιστή του Yamada. Ενώνουνε πρόσωπα και φτιάχνουν λέξεις, ξαφνιάζουνε ευχάριστα, χαϊδεύουνε τρυφερά τις όμορφες στιγμές, κρέμονται στο κενό, σταματάνε για να πάρουνε ανάσα στις κατάλληλες στιγμές, τρέχουνε σαν τρελοί κι όμως άλλοτε βαδίζουνε πάνω σε ριζόχαρτο, κάνουνε τα πάντα ΜΑ τα πάντα και εκεί όπου η σειρά αρχίζει να φτάνει προς το τέλος και λες: «Τι άλλο θα δω άραγε; Μάλλον θα ξέμειναν από ιδέες οι άνθρωποι.» ε λοιπόν οι άνθρωποι κάνουνε το όνειρο και το παραμύθι πραγματικότητα και εκεί είναι που κλείνω την πόρτα από το δωμάτιο γιατί οι λυγμοί μου έχουν αρχίσει να γίνονται ανησυχητικά έντονοι…
Τι να πω; Υποκλίνομαι κύριοι, ξανά και ξανά και ξανά…
Αξέχαστα θα μου μείνουνε τα νυχτερινά πλάνα από την κρυψώνα του Densha εκεί ψηλά…

Το σενάριο. Εκεί κι αν έχουμε υπερβολές! Γίνεται ο χαμός! Εξωπραγματικές φάσεις μιλάμε. Αλλά και τι μ’ αυτό; Αφού τα άτομα είχανε στο μυαλό τους ένα live – action με anime στήσιμο. Οπότε τι κάνουμε για να δούμε την αξία του; «Βάζουμε κάτω» τα πράγματα και βλέπουμε ότι πέρα από τις πανέξυπνες twist & turns που έχει, έχει κι ένα φοβερό συναισθηματισμό με δώσεις αλήθειας. Ακόμη και ο πιο ασήμαντος χαρακτήρας μοιάζει να έχει το δικό του background και να είναι έτοιμος να μας πει την δικιά του ιστορία. Και αν το όλο ρομάντζο μοιάζει κάπως παραμυθένιο (όχι μοιάζει, είναι) σταθείτε λιγάκι στους διαλόγους που γίνονται στο thread. Οι ατάκες πέφτουνε μετά την άλλη κι έτσι δεν προλαβαίνεις να δεις πως δεν είναι όλοι άγιοι αλλά και ούτε συμφωνούνε πάντα με την ροή των εξελίξεων. Και αν δεν ήτανε όλοι τους «άντε – γεια» άτομα, οι συζητήσεις θα γινότανε ακόμη πιο αληθινές. Το Densha Otoko δεν είναι το δράμα με την έννοια της τραγωδίας, δηλαδή πίκρα μαύρη. Είναι μία συγκινητική ρομαντική κομεντί του στυλ και του στησίματος που αγαπώ όσο καμία άλλη κατηγορία θεάματος και που με έκανε σκάω στα γέλια για ώρα, να χειροκροτώ σαν βλάκας μόνος μου, να βουλιάζω με την πλάτη στην καρέκλα και να κάνω ποδήλατο στον αέρα γελώντας, να προβληματιστώ λιγάκι, να κλάψω (άσε μη μου το θυμίζεις πάλι) και γενικά να γουστάρω κάθε του δευτερόλεπτο. Στο σύνολό του, είναι ένα σενάριο επίτευγμα.

Υπάρχει κάτι για το οποίο δεν είπα; Μα και βέβαια αλλά όχι γιατί το ξέχασα αλλά γιατί «σηκώνει» τη μισή σειρά στους ώμους του κι έτσι το άφησα τελευταίο.

Το ΥΠΕΡ ΘΕΪΚΟ O.S.T.!!!!

Καταρχήν να τονίσω και να εξηγήσω σε όσους δεν το έχουν χωνέψει ακόμη ότι όταν λέμε Original Sound Track ΔΕΝ εννοούμε μόνο τα opening και ending τραγούδια. Αμάν! Εννοούμε από την πρώτη μέχρι και την τελευταία νότα που ακούγεται μέσα σε μια ταινία ή σειρά. Αν σε κάποια χ φάση κάποιος χ χαρακτήρας ψάξει το ράδιο και παίξει ένα τραγουδάκι έστω και για 5 sec., αυτό το κομμάτι συμπεριλαμβάνεται στο soundtrack. Στην τελική πιο Original είναι τα μουσικά θέματα που γράφονται αποκλειστικά για μια σειρά, από τα όποια τραγούδια έχουν επιλεγεί από album διαφόρων καλλιτεχνών. Και ένα soundtrack κρίνεται όχι για το είδος της μουσικής του, αλλά για το αν κάνει καλά τη δουλειά του. Για το αν συμβαδίζει με το ύφος του έργου.

Επιστρέφω στο θέμα γιατί ξέφυγα λιγάκι.

Η μουσική και τα τραγούδια του Densha Otoko σε συνδυασμό με τη φροντίδα και το μεράκι του σκηνοθέτη (αυτός επιλέγει τι ύφος θα έχει το κομμάτι, πότε θα παίξει και πότε θα σταματήσει, ο συνθέτης…απλά συνθέτει) βγάζουνε ένα αποτέλεσμα που μετράει σε τόνους από χρυσάφι!!! Καταρχάς τα τραγούδια που ακούγονται είναι στην πλειοψηφεία τους της δεκαετίας των 80s και σαν πορωμένος φαν αυτής της μουσικής, ε, γούσταρα ατελείωτα. Αναφέρω μερικά τραγούδια:

Styx – Mr. Roboto (οι στίχοι “The problem‘s plain to see, too much technology” πέφτουνε στο κατάλληλο σημείο, χε χε χεεε)
E.L.O. – Twilight (μα καλά! Πως και δεν το είχα ανακαλύψει αυτό το τραγούδι;! Τε-λει-ο!! Μοιάζει σαν να μιλάει κατευθείαν στην καρδιά του Densha. Σαν να του λέει: Θάρρος! Δώσ’τα όλα μεγάλε!!!)
Roy Orbinson – Pretty Woman
Bonnie Tyler – Holding Out For a Hero
(σε j – έκδοση)

και κάποια άλλα που δεν θυμάμαι. Επίσης παίζει και το «Numa Numa» που είναι και hitάκι τώρα στη χώρα μας. Όλα αυτά τα τραγούδια βαράνε στο κατάλληλο σημείο και το αποτέλεσμα είναι ξεσηκωτικό, τραβιέσαι μέσα στο έργο και μπαίνεις στην φάση, στην ατμόσφαιρα. Από κει και πέρα έχουμε χίλιες δυο μελωδίες για όλα τα… συναισθήματα. Νιώθει αγάπη κάποιος χαρακτήρας; Αρχίζουν και κλαίνε βιολιά και πιάνα και μόλις στο καπάκι καταλάβει ότι «την έκανε» σταματάει απότομα το κομμάτι και παίζει μια ηλίθια μουσική που δείχνει ακριβώς… την ηλιθιότητα της κατάστασης. Τρέχει κάποιος; Τρέχει και η μουσική! Πονάει; Το ίδιο και η μουσική! Σκέφτεται, κλαίει, κατουράει, ονειρεύεται, πανικοβάλλεται; Ε, το ίδιο και η μουσική. Χαρακτηριστικά θυμάμαι τον τρόπο που άλλαζαν τα μουσικά θέματα στην περίπτωση της «σκανταλιάρας» φίλης του Yamada. Από τη μία να παίζει μπουνιές και να ακούγεται το Darth Vader theme από το Star Wars και καπάκι να αρχίζει τα νάζια και η μουσική να αλλάζει σε ένα ναζιάρικο ταγκό. Ξεκαρδιστικά αποτελέσματα μιλάμε. Τέτοια ποικιλία και τέτοια «έξυπνη» χρήση ενός soundtrack είχα να δω από το… School Rumble! Ναι, οι δύο αυτές σειρές κάνουνε θαύματα με τη μουσική τους, στο ίδιο επίπεδο περίπου! Και όσο σκέφτομαι τα λίγα λόγια που έγραψα για το S.R. αισθάνομαι ότι το αδίκησα ενώ είναι από τα πιο κορυφαία anime για μένα.

Μου φαίνεται απίστευτο πόσο αρμονικά συνεργαστήκανε όλοι αυτοί οι άνθρωποι και βγάλανε ένα τόσο όμορφο αποτέλεσμα. Σκηνοθέτες, ηθοποιοί, σεναριογράφοι, μουσικοί κ.α. Μωρέ μπράβο! Έναν έναν και με το μικροσκόπιο τους διαλέξανε. Ε, μπράβο και στους παραγωγούς τότε!

Α, και κάτι που ξέχασα! Στο τέλος η σειρά έχει την «κλασική» χολιγουντιανή ταμπέλα: «Based on a true story» Μιλάμε ότι η σειρά, απλά ΒΑΣΕΖΕΤΑΙ σε κάποιους διαλόγους ενός chat room που κάποιος ανώνυμος συνέλλεξε και δημιούργησε με αυτούς ένα manga, το Densha Otoko. Κανείς δεν ξέρει ποιος είναι και αν είναι αληθινοί αυτοί οι διάλογοι. Έτσι σε καμιά περίπτωση αν κάποιος κάτσει να δει τη σειρά δεν θα πρέπει να έχει στο νου του ότι θα δει κάποια ιστορικά γεγονότα. Η ιστορία αυτή είναι ένα πανέμορφο παραμύθι και ως τέτοιο θα πρέπει να το δούνε όλοι για να γουστάρουνε κιόλας. Και προσοχή! Μην κατεβάσετε την ταινία Densha Otoko, αλλά την σειρά. Δεν έχω δει την ταινία αλλά βάζω το χέρι στη φωτιά δεν πρόκειται να είναι καλύτερη της σειράς ούτε 1 στο 1.000.000!

Τέλος να πω και κάτι για το θέμα των otakus που θίγει η σειρά σχεδόν σε όλη τη διάρκειά της.
Πραγματικά στην αρχή παραξενεύτηκα και σκεφτόμουν αν όντως είναι έτσι οι otaku στην Ιαπωνία. Τελικά ναι, δεν αποκλείεται και καθόλου. Και είναι κρίμα για αυτά τα άτομα γιατί δυστυχώς ο κόσμος που ζούμε δεν είναι καθόλου μα καθόλου άγιος, κι έπειτα όταν κάποιος είναι otaku, είτε anime otaku, είτε counter strike otaku, είτε ξέρω ‘γω star trek να-πούμε otaku, στο βαθμό που μας παρουσιάζεται στη σειρά, μόνο κακό θα προκαλέσει στον εαυτό του. Γιατί όταν ένα χόμπι γίνεται μανία, εθισμός, μόνο απόλαυση δεν προσφέρει και το μόνο που κάνει είναι να χτίζει τούβλα γύρω από εσένα και τον έξω κόσμο και όταν –και αν- το καταλάβεις, είναι πλέον αργά ρε γαμώ το. Το κακό δεν είναι να μαζεύεις φιγουρίνια, να βάφεις το δωμάτιό σου με anime εικόνες ή να κάνεις chat στο internet. Στην τελική, μακάρι να είχα κι εγώ ένα δωμάτιο σαν του Densha, με όλα όσα είχε μέσα, χε χεεε!!! Το κακό λοιπόν είναι όταν αρχίσεις να κάνεις διάλογο με τα φιγουρίνια, όταν το στόμα σου δεν έχει πει άλλη λέξη πέρα από το «Τι φαί έχει;» και όταν οι μόνοι άνθρωποι που μιλάς στη ζωή σου τον τελευταίο καιρό είναι κάποιοι που ούτε τους έχεις δει, ούτε τους έχεις ακούσει. Το κακό είναι όταν κάποιοι πιτσιρικάδες στην Αμερική αποφασίζουνε να παίξουνε Counter Strike στο σχολείο τους, με κανονικά M - 16 και με "κανονικά" θύματα...

“The problem’s plain to see. Too much technology.”

Δείτε το Densha Otoko. Μια πανέμορφη σειρά που θα ευχαριστηθήτε όσο ευχαριστιέμαι κι εγώ το νεράκι που πίνω όταν ξυπνάω το πρωΐ μετά από ένα 12ωρο αλκοολισμού. Αγιασμός για τα σωθηκά μου Smile

_________________

"...Too much love will kill you..."
"...Αν μου δείξεις υπερβολική αγάπη θα σε κερατώσω..."
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
NoctReX
Δημοσιεύθηκε: Δευ Ιαν 23, 2006 5:55 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: HooKeD :: :: HooKeD ::

Συμμετέχει από: 15 Μάϊ 04 Δημοσιεύσεις: 134 Τόπος: ilion Τώρα Βλέπω: ...την οθόνη μου; :(
Λοιπόν το κατέβασα και θα ξεκινήσω να το βλέπω!!!
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα AIM διεύθυνση MSN Messenger ICQ Αριθμός
shihou-chan
Δημοσιεύθηκε: Δευ Ιαν 30, 2006 3:15 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.CoLLeCToR :: :: ANiME.CoLLeCToR ::

Συμμετέχει από: 13 Δεκ 05 Δημοσιεύσεις: 651 Τόπος: Atene Τώρα Βλέπω: Excell Saga, Dragon Zakura etc
Poli harika otan ida afti tin sira na pezi edo mesa!
Para poli mu arese afti i sira oso k i tenia(an den to xerete ipirhe i tenia Densha otoko k meta egine k sira!)
Erotisi!Katevasa k ego tin sira ala den boro na tin anixo...Esis me pio programa to vlepete?
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
AtErMoNo
Δημοσιεύθηκε: Δευ Ιαν 30, 2006 9:53 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.CRaZy :: :: ANiME.CRaZy ::

Συμμετέχει από: 08 Μάρ 05 Δημοσιεύσεις: 540 Τόπος: Λάρισα Τώρα Βλέπω: Noein
shihou-chan έγραψε:
Poli harika otan ida afti tin sira na pezi edo mesa!
Para poli mu arese afti i sira oso k i tenia(an den to xerete ipirhe i tenia Densha otoko k meta egine k sira!)
Erotisi!Katevasa k ego tin sira ala den boro na tin anixo...Esis me pio programa to vlepete?


Ξέρω ότι μερικοί δεν εγκρίνουνε τα codec packs οστώσο το συγκεκριμένο δεν μου παρουσίασε κανένα πρόβλημα και με αυτό βλέπω τα anime μέσω του Media Player. Σαφώς και το φοβερό Densha Otoko.

_________________

"...Too much love will kill you..."
"...Αν μου δείξεις υπερβολική αγάπη θα σε κερατώσω..."
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
shihou-chan
Δημοσιεύθηκε: Τρι Ιαν 31, 2006 1:54 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.CoLLeCToR :: :: ANiME.CoLLeCToR ::

Συμμετέχει από: 13 Δεκ 05 Δημοσιεύσεις: 651 Τόπος: Atene Τώρα Βλέπω: Excell Saga, Dragon Zakura etc
Very Happy Atermono! Arigatou gozaimashita!!!!
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
kenji
Δημοσιεύθηκε: Δευ Μάρ 27, 2006 3:06 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.eNGiNe :: :: ANiME.eNGiNe ::

Συμμετέχει από: 30 Σεπ 04 Δημοσιεύσεις: 911 Τόπος: Θεσ/νικη / Πάτρα Τώρα Βλέπω: Ton kafe pano sto grafeio
Μόλις σήμερα παρατήρησα το συγκεκριμένο thread. Τυχαία το πέτυχα το όνομα της σειράς σε ένα άλλο thread. Και μένα μου άρεσε πάρα πολύ η συγκεκριμένη σειρά. Το net είναι γεμάτο με link για τη σειρά, την ταινία, το βιβλίο. Υπάρχει ακόμα και site που μεταφράζει τους original διαλόγους από το forum που γίνεται αναφορά στo densha otoko. Έχουν βγει και 3-4 manga βασισμένα στην ιστορία του. Ένας ψιλοπανικός αλλά νομίζω ότι τουλάχιστον η σειρά την αξίζει. Ο AtErMoNo με έχει καλύψει ως προς τα συναισθήματα μου για τη σειρά.
http://en.wikipedia.org/wiki/Densha_otoko
http://www.rinji.tv/densha/

Επειδή δεν έχω επαφή με jdrama, είναι το δεύτερο που βλέπω (το GTO με απογοήτευσε), μήπως έχετε κάποια να προτείνετε που να είναι του ίδιου βεληνεκούς? Arrigato. Smile
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
shihou-chan
Δημοσιεύθηκε: Δευ Μάρ 27, 2006 4:39 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.CoLLeCToR :: :: ANiME.CoLLeCToR ::

Συμμετέχει από: 13 Δεκ 05 Δημοσιεύσεις: 651 Τόπος: Atene Τώρα Βλέπω: Excell Saga, Dragon Zakura etc
Apo -Drama anepifilakta to Gokusen!!! Cool Ohi mono tu idiu velinekus ala k kaliteri tha elega! Gia gelio k arketi drasi!!!!...Anepifilakta omos!(prosopika eho k tis dio sezon!)Isos kalitero k apo to manga k to anime! Laughing
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Vetus
Δημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 28, 2006 4:01 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator::
::Black Winged Angel::
::Moderator::<br>::Black Winged Angel::

Συμμετέχει από: 04 Μάϊ 04 Δημοσιεύσεις: 5127
Για δες! Δεν ήξερα ότι υπήρχε και thread γι'αυτή την καταπληκτική σειρά. Ας είναι καλά ο kenji που έκανε παραπομπή στο link μέσω του thread για το ASCII art.
NoctReX έγραψε:
Λοιπόν το κατέβασα και θα ξεκινήσω να το βλέπω!!!

Tώρα που το έχεις κατεβάσει όλο, περιμένω να μου το πασάρεις πως και πως. ^^

Βtw, το ξέρατε ότι το message board 2ch στο οποίο συχνάζει ο πρωταγωνιστής υπάρχει στ' αλήθεια; Όπως επίσης κι η ιστορία του πρωταγωνιστή βασίζεται σε πραγματικό γεγονός, πράγμα που αποτελεί ακόμα ένα συν για το όλο project (anime, manga, novel, live action movie and TV series).
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
kenji
Δημοσιεύθηκε: Τετ Μάρ 29, 2006 7:01 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.eNGiNe :: :: ANiME.eNGiNe ::

Συμμετέχει από: 30 Σεπ 04 Δημοσιεύσεις: 911 Τόπος: Θεσ/νικη / Πάτρα Τώρα Βλέπω: Ton kafe pano sto grafeio
shihou-chan arigato. Smile

Το gokusen το είχα υπόψην αλλά ήθελα και μια δεύτερη γνώμη. Αν υπάρχουν και άλλα jdrama ή live-action movies που έχει κάποιος υπόψιν please be my guest. Πχ. αν έχετε δει το anime και διαβάσει το manga, θα σας συνιστούσα να μείνετε μακριά απο το gto.

Σχετικά με την ταινία του densha otoko, προσπάθησα να την δω αλλά δε τα κατάφερα. Δεν ξέρω αν έφταιγε το γεγονός ότι η σειρά ήταν τόσο καλή ή το γεγονός ότι ο χρόνος μιας ταινίας είναι πολύ μικρός για να αποδώσει το όλο story. Νομίζω ότι σε αντίθεση με τη σειρά που είναι πάρα πολύ καλή, η ταινία μάλλον είναι μέτρια προς αδιάφορη (τουλάχιστον για κάποιον που έχει δει τη σειρά). Από το cast των ηθηποιών, μέχρι το soundtrack, μέχρι την σκηνοθεσία νομίζω ότι η σειρά είναι πολύ καλύτερη της ταινίας.

Επίσης το densha otoko μου θύμισε λίγο το my sassy girl, η οποία είναι κορεάτικη. Βασίζεται στην ιστορία ενός κορεάτη ο οποίος bloggare την ιστορία του σχετικά με μια κοπέλα που είχε γνωρίσει και είχαν "έρθει" κοντά. Κάποιοι διαβάσαν το blog του και έτσι δημιουργήθηκε και το My sassy girl. Πρόκειται για πάρα πολύ καλή ταινία η οποία νομίζω άξια βρισκόταν στο top-250 του imdb(μέχρι πριν κανά δίμηνο για την ακρίβεια). Πρόκειται για μια ταινία που είναι ταυτόχρονα drama, romance, comedy, sci-fi(έχει ελάχιστα σκηνοθετικά τρικάκια σχετικά με αυτήν την κατηγορία). Παρόλα αυτά καταφέρνει να έχει ένα δικό της στυλ, κωμικό αλλά και ανθρώπινο. Εγώ την δίνω σε όσους έχουν ενδοιασμούς για τον ασιάτικο κινηματογράφο. Και δεν υπάρχει ούτε ένας μέχρι στιγμής που να μην του άρεσε.
http://en.wikipedia.org/wiki/My_Sassy_Girl


Έχει επεξεργασθεί από τον/την kenji στις Πεμ Μάρ 30, 2006 11:32 pm, 1 φορά
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MoBoRoS
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Μάρ 30, 2006 10:15 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator:: ::Moderator::

Συμμετέχει από: 28 Μάρ 05 Δημοσιεύσεις: 602 Τόπος: Athens
Vetus, otan to pareis, pasare to ki apo dw....
An einai na kanonisoume giati goustarw trela ta dramata....
Btw to kimi ga nozomu eien skotwnei.... Eklega gia treis meres - APEXTO -
Peite mou pws kanw lathos...
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger

Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:  

Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας
Σελίδα 1 από 3
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3  Επόμενη

Μετάβαση στη:  



Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης