Το ξέρατε ότι getsuyoubi σημαίνει Δευτέρα;


Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας

Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2
Σελίδα 2 από 2
 AnimePlanet Forums Αρχική σελίδα    Movies/Series/Cinema    Οι αναμνησεις μιας γκέισας
shihou-chan
Δημοσιεύθηκε: Δευ Ιαν 30, 2006 2:26 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.CoLLeCToR :: :: ANiME.CoLLeCToR ::

Συμμετέχει από: 13 Δεκ 05 Δημοσιεύσεις: 651 Τόπος: Atene Τώρα Βλέπω: Excell Saga, Dragon Zakura etc
To savatovrado pu mas perase piga k to ida!
Genika san tenia itan arketa kali me orea plana k poli orea kimono!
Gia aftus omos pu ine iapones k gia osus asholude k xerun iaponika, akoma k aftes i elahistes atakes pu lene i ... Confused kinezes geishes sta iaponika, enohlun, afu aneta katalavenis apo tin profora tus oti ine mi giaponezes, k etsi giete kapos...pseftiko...Milao vevea pada apo tin meria oson ipostirizun oti mia tetia tenia tha eprepe apoklistika na ihe giristi me iapones ithopius!
Pados parola afta ego siginithika se arketa simia tis tenias!
Tha tin protina an den ehete kati kalitero na kanete!
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Tristessa_326
Δημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 22, 2006 10:55 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator::
:: LoL-i::
::Moderator::<br>:: LoL-i::

Συμμετέχει από: 03 Ιούν 05 Δημοσιεύσεις: 1357 Τόπος: Θεσσαλονίκη Τώρα Βλέπω: Την anime wishlist μου που όλο μεγαλώνει...
Η ταινία ήταν αρκετά καλύτερη απ' ότι διάβασα και άκουσα, είναι αλήθεια. Στην αρχή με ξένισε το ότι δε θα έπαιζαν Ιαπωνέζες στους κύριους ρόλους, αλλά δεν είχα τελικά κανένα πρόβλημα. Ναι, κι εγώ ήθελα οι διάλογοι να ήταν στα ιαπωνικά, αλλά εφ' όσον ούτε το βιβλίο ήταν γραμμένο στα ιαπωνικά, θα ήταν απίθανο. Έτσι, μετά από το "θάψιμο" που έφαγε η ταινία γενικά, δεν μπήκα και με μεγάλες προσδοκίες στην αίθουσα.

Το βιβλίο δεν το έχω διαβάσει, ώστε να ξέρω κατά πόσο έγινε καλή προσαρμογή (αλλά και πάλι, είμαι λίγο παράξενη σ' αυτό το θέμα). Η Ziyi μου φάνηκε καλή, χωρίς τίποτα το ιδιαίτερο, οι Yeoh και Watanabe σμπαθητικοί και η Gong Li πολύ καλή στο ρόλο της σαν "κακιά" (δεν την είχα δει ποτέ πριν και χάζευα το ομολογουμένως πολύ ωραίο πρόσωπό της). Απ' όσο ξέρω η Pumpkin ήταν Ιαπωνέζα, δεν έχω πληροφορίες όμως για το υπόλοιπο cast.

Συνολικά, η ταινία είχε ανακρίβειες (διάβαζα ένα ρεπορτάζ στο οποίο μια γκέισα έλεγε χαρακτηριστικά με περιφρονητικό ύφος "Δεν ξεπουλάμε την παρθενία του κοριτσιού"), αλλά δεν ήταν και "Τροία". Και δεν περίμενα από χολιγουντιανή παραγωγή καμιά ιδιαίτερη ακρίβεια-ιστορική ή ο,τιδήποτε άλλο, οπότε μου φάνηκε επαρκής (εκτος από 2-3 σημεία βέβαια). Εν ολίγοις, δεν την περίμενα τόσο καλή.

Παράθεση:
vasika apo oti akousa...oi geises einai kinezes -.-


Αναλόγως καλά... Razz Εγώ άκουσα ότι είναι γκέι. Exclamation

_________________


JaME Ελλάδα :: JMusic.gr :: my LJ :: my last.fm
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
MoRmEnGiL
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Φεβ 23, 2006 1:02 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 11 Φεβ 05 Δημοσιεύσεις: 1702 Τόπος: Kuraikako.. Mirai.. Risoukyou.. Ikijigoku.. Τώρα Βλέπω: Rome. :P
ypo8etw oti k to biblio exei anakribeies,opote poso mallon h tainia..

_________________




Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Tristessa_326
Δημοσιεύθηκε: Τρι Φεβ 28, 2006 9:47 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator::
:: LoL-i::
::Moderator::<br>:: LoL-i::

Συμμετέχει από: 03 Ιούν 05 Δημοσιεύσεις: 1357 Τόπος: Θεσσαλονίκη Τώρα Βλέπω: Την anime wishlist μου που όλο μεγαλώνει...
Για να μάθεις για τις γκέισες, ε, δεν είναι και ο καλύτερος τρόπος. Πήγε ένας φίλος μου να τη δει και έφυγε με μια συγκεχυμένη εικόνα, και νόμιζε πως μια γκέισα έχει αποκλειστικά σαρκικές σχέσεις με τους πελάτες της. Κι αυτό είναι ανακριβές. Άντε τώρα να του εξηγήσεις...

_________________


JaME Ελλάδα :: JMusic.gr :: my LJ :: my last.fm
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
MoRmEnGiL
Δημοσιεύθηκε: Τετ Μάρ 01, 2006 7:00 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 11 Φεβ 05 Δημοσιεύσεις: 1702 Τόπος: Kuraikako.. Mirai.. Risoukyou.. Ikijigoku.. Τώρα Βλέπω: Rome. :P
akribws etsi..

_________________




Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Tristessa_326
Δημοσιεύθηκε: Παρ Μάρ 03, 2006 2:17 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator::
:: LoL-i::
::Moderator::<br>:: LoL-i::

Συμμετέχει από: 03 Ιούν 05 Δημοσιεύσεις: 1357 Τόπος: Θεσσαλονίκη Τώρα Βλέπω: Την anime wishlist μου που όλο μεγαλώνει...
Βέβαια, από την άλλη, με βοήθησε να καταλάβω τι ακριβώς σημαίνει "πνευματώδης ομιλήτρια". Πραγματικά εντυπωσιάστηκα από το πώς μιλούν.
Ο φίλος μου πάλι μου είπε πως σιχάθηκε τους Αμερικάνους Laughing που πήγαν και τα "κατέστρεψαν" όλα! Με διευκόλυνε πολύ να του εξηγήσω τι κάνουν οι Αμερικάνοι και στα anime, αν πέσουν στα χέρια τους! Laughing

_________________


JaME Ελλάδα :: JMusic.gr :: my LJ :: my last.fm
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger

Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:  

Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας
Σελίδα 2 από 2
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2

Μετάβαση στη:  



Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης