Το ξέρατε ότι kiku σημαίνει ακουω, ρωτώ;


Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας

Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη
Σελίδα 1 από 2
 AnimePlanet Forums Αρχική σελίδα    Ιαπωνικό Λεξικό    no da??ti einai afto??
Kienzan
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Απρ 09, 2006 4:25 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: PoSSeSeD.SeRiouSLy :: :: PoSSeSeD.SeRiouSLy ::

Συμμετέχει από: 24 Φεβ 06 Δημοσιεύσεις: 316 Τόπος: Gianena-Athina Τώρα Βλέπω: Oti katsi^^
Teliosa tin proti seson touy Girls Bravo ke paratirisa oti i mikri Tomoka (ektos apo to oti i ithopios pou kani tin foni tis SPERNEI) telioni kathe frasi legontas <<no da>>stoys ipotitloys omos den fenete na emfanizete kapos afto.Oute exoun ke kamia epeksigisi.
Kala to <<no>> exo mathi pleon ti simenei alla to <<da>> ti ine??
I mipoos ine <<noda>>???
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
MoBoRoS
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Απρ 09, 2006 11:27 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator:: ::Moderator::

Συμμετέχει από: 28 Μάρ 05 Δημοσιεύσεις: 602 Τόπος: Athens
Mhpws exei kana gkomeno pou ton lene Nwnta???
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Blademaster_X
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Απρ 09, 2006 12:38 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator::
Official AP GFX Artist
::Moderator::<br>Official AP GFX Artist

Συμμετέχει από: 30 Απρ 04 Δημοσιεύσεις: 1933 Τόπος: Athens - city of no refund
Διαλεκτοι,διαλεκτοι,διαλεκτοι......

Η συγκεκριμενη χρησιμοποιουταν στην παλιοτερη εποχη, για λογους οι οποιοι ειναι αγνωστοι σε μενα.....καποιος ας μας διαφωτισει Razz

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
shihou-chan
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Απρ 09, 2006 11:46 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.CoLLeCToR :: :: ANiME.CoLLeCToR ::

Συμμετέχει από: 13 Δεκ 05 Δημοσιεύσεις: 651 Τόπος: Atene Τώρα Βλέπω: Excell Saga, Dragon Zakura etc
Em...Afto den bori na apadithi etsi apla an den xerume akrivos ti lei se kathe protasi!
Pados to "no" ine ktitiko morio k to "da" ine to "-ta form" tu desu.
(Idika gia osus den ehun idea apo iaponika diskola na katalavun afti tin exigisi mias k ehi na kani kathara me grammatiki)
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Kienzan
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Απρ 09, 2006 11:48 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: PoSSeSeD.SeRiouSLy :: :: PoSSeSeD.SeRiouSLy ::

Συμμετέχει από: 24 Φεβ 06 Δημοσιεύσεις: 316 Τόπος: Gianena-Athina Τώρα Βλέπω: Oti katsi^^
MoBoRoS έγραψε:
Mhpws exei kana gkomeno pou ton lene Nwnta???

Dystixos o tonos ine sto <<a>>Razz

Dialektos Shocked
Dld lei ena <<noda>> sto telos kathe frasis to opio den exei kanena noima??
Akougete kapos vlameni afti i dialektos Neutral
Pantos exei poli plaka na to akous Very Happy

<<ΕDIT>>
Opa to post sou shihou-chan den toxa di otan egrafa ^^

Ara den ine dialektos??
Pantos tolege PANTOU akoma ke otan ekane kati magika ke elege kati vlakies (opos Poyoyon poyoyoυοn no da)
Ixe poli plaka:lol: Laughing
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
KuRy-ou
Δημοσιεύθηκε: Δευ Απρ 10, 2006 6:46 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: HooKeD :: :: HooKeD ::

Συμμετέχει από: 22 Μάϊ 05 Δημοσιεύσεις: 147 Τόπος: Στην καρέκλα του σπιτιού μου! Τώρα Βλέπω: Την οθόνη μου!
Kienzan έγραψε:
Dld lei ena <<noda>> sto telos kathe frasis to opio den exei kanena noima??


Αυτό το κάνουν συχνά οι Ιάπωνες από γλωσσική παράδοση. Δεν χρειάζεται να αναρωτιέσαι. Μερικοί (ιάπωνες) δεν το ξέρουν καν ότι μπορεί να μην σημαίνει τίποτα. Όπως π.χ το "gosaru" που λέει ο Kenshin. ΔΕΝ σημαίνει τίποτα απολύτως (δεν έχει νόημα λέξης) αλλά το λένε όσοι θέλουν να δείξουν ότι είναι μορφωμένοι και ανώτεροι χωρίς όμως αυτό να σημαίνει ότι το παίζουν κάποιοι. Όπως έχω πει και σε άλλο ποστ, οι Ιάπωνες γνωρίζουν αυτομάτως τις κοινωνικές τους τάξεις και έτσι είναι φυσιολογικό να λένε και τις αντίστοιχες λέξεις. Από κάποια άλλη πηγή άκουσα ότι το "gosaru" το λένε μόνο όσοι κατάγονται από κάποια περιοχή που είναι γνωστή για τις γνώσεις της άρα αυτομάτως είναι και ανώτεροι από τους άλλους. (Εδώ είναι και η ειρωνία αν σκεφτείς οτι "οι κατώτεροι" των γιαπωνέζων είναι ΠΟΛΥ ανώτεροι από οποιονδήποτε έλληνα!!!). Αυτά είναι κομμάτια της Ιαπωνικής γλώσσας. Η shihou-chan έδωσε την καλύτερη εξήγηση για το "da".
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Kienzan
Δημοσιεύθηκε: Δευ Απρ 10, 2006 9:29 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: PoSSeSeD.SeRiouSLy :: :: PoSSeSeD.SeRiouSLy ::

Συμμετέχει από: 24 Φεβ 06 Δημοσιεύσεις: 316 Τόπος: Gianena-Athina Τώρα Βλέπω: Oti katsi^^
KuRy-ou έγραψε:
(Εδώ είναι και η ειρωνία αν σκεφτείς οτι "οι κατώτεροι" των γιαπωνέζων είναι ΠΟΛΥ ανώτεροι από οποιονδήποτε έλληνα!!!).

masta...
Apo simera o kathe looser iaponas exei megalitero gnostiko ipovathro ke anotero koiniko status apo oloys mas edo mesa Laughing Laughing
Tia allo thakouso simera Shocked
As apofevgoume tis ypervoles Razz

KuRy-ou έγραψε:
Αυτά είναι κομμάτια της Ιαπωνικής γλώσσας. Η shihou-chan έδωσε την καλύτερη εξήγηση για το "da".

Synxorese tin agnia mou sta iaponika allla...
an iparxei gramatiki eksigisi ke to da afto proerxete apo kapia leksi me noima tote den proipothetei oti exei ke to idio kapio noima leksis?

Pantos tora pouferes tin koinoniki thesi sto proskinio malon exeis dikio afto prepi nane, giati i Tomoka prospathi apegnosmena na poulisi mouri ke ipostirizei oti ine kapio simantiko prosopo.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Avenger
Δημοσιεύθηκε: Δευ Απρ 10, 2006 11:30 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.CoLLeCToR :: :: ANiME.CoLLeCToR ::

Συμμετέχει από: 03 Οκτ 04 Δημοσιεύσεις: 695 Τόπος: Thessaloniki Τώρα Βλέπω: Apeires grammes kwdika ....
otan leei gia grammatiki to no da kai leei ktitiko enoei aploustata to oti to no da einai i apli morfi tou no desu.Diladis ... paradeigma an pei kapoios :
Watashi no desu. Simainei oti ayto einai to diko mou.I ... Tan-san no da.Einai tou tan san. e.t.c.

Twra apo dialektous den exw idea :/

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
KuRy-ou
Δημοσιεύθηκε: Δευ Απρ 10, 2006 1:26 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: HooKeD :: :: HooKeD ::

Συμμετέχει από: 22 Μάϊ 05 Δημοσιεύσεις: 147 Τόπος: Στην καρέκλα του σπιτιού μου! Τώρα Βλέπω: Την οθόνη μου!
Kienzan έγραψε:
Apo simera o kathe looser iaponas exei megalitero gnostiko ipovathro

Μην προσβάλεσαι πρώτον γιατί δεν το είπα με ειρωνία και δεύτερον γιατί δυστυχώς δεν το λέω εγώ. Είχε γίνει μια έρευνα που το αποδείκνυε αυτό. Οι Ιάπωνες χάρη στην γλώσσα τους που ειναι τόσο περίπλοκη χρησιμοποιούν το διπλάσιο του εγκεφάλου τους από ότι όλοι οι υπόλοιποι λαοί του κόσμου (και εγώ κουφάθηκα στην λέξη "όλοι" όταν το πρωτοέμαθα) προς την κατανόηση της. Φαντάσου το πόσο περίπλοκη γλώσσα είναι. Ε, να μην έχει και μερικά κουφά μέσα;

Παράθεση:
ke anotero koiniko status apo oloys mas edo mesa Laughing Laughing
As apofevgoume tis ypervoles Razz

Μου άρεσε που είπες να αφήσουμε τις υπερβολές όταν εσύ ο ίδιος είπες το "από ολους μας εδώ μέσα" όταν εγώ μίλησα μόνο για έναν... Razz Όσο για το κοινωνικό στάτους της Ιαπωνίας εγώ το θεωρώ πολύ καλύτερο από το ελληνικό. Γνώμη μου πάντα, δεν είναι ανάγκη να συμφωνείς.

Παράθεση:
an iparxei gramatiki eksigisi ke to da afto proerxete apo kapia leksi me noima tote den proipothetei oti exei ke to idio kapio noima leksis?

Το gosaru εννοούσα. Smile
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Kienzan
Δημοσιεύθηκε: Δευ Απρ 10, 2006 4:25 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: PoSSeSeD.SeRiouSLy :: :: PoSSeSeD.SeRiouSLy ::

Συμμετέχει από: 24 Φεβ 06 Δημοσιεύσεις: 316 Τόπος: Gianena-Athina Τώρα Βλέπω: Oti katsi^^
Koritsi mou prosexe ti les

To oti i erevna exei symperasma
Παράθεση:
Οι Ιάπωνες χρησιμοποιούν το διπλάσιο του εγκεφάλου τους από ότι όλοι οι υπόλοιποι λαοί του κόσμου

den simenei pos
KuRy-ou έγραψε:
οι κατώτεροι" των γιαπωνέζων είναι ΠΟΛΥ ανώτεροι από οποιονδήποτε έλληνα

ELEOS mathe ligo apli logiki Exclamation
Kai i frasi mou
Παράθεση:
o kathe looser iaponas exei megalitero gnostiko ipovathro ke anotero koiniko status apo oloys mas edo mesa

den ine para mia epanadiatiposi aftou pou esy egrapses peri anoterotitas ton Iaponezon

Den trefo aftapates.Ine fos fanari pos o iaponikos politismos yperkaliptei ton elliniko(an iparxei o defteros)

Otan omos mou les oti ena tixeo remali apo tin iaponia exei anotero gnostiko ipovathro mono ke mono epidei exei mathi na grafei me silavogramata ine na min prosvalome?
Tha sou thimiso pos ta ellinika exoun prosperasi ta silavogramata apo tin epoxi tis gramikis Β΄3000 xronia prin Rolling Eyes

Na kseris pos to megaleio ine na kataskevaseis kati aplo ke xristiko.
Ena eksizitimeno ke poliploko kataskevasmo to PROTO pou prokalei ine provlimata stpοn xristi tou!
Thimisou mono poso sfixto ine to programa ton iaponikon sxolion ke tha me katalaveis Wink


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Kienzan στις Δευ Απρ 10, 2006 6:31 pm, 1 φορά
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
holborn
Δημοσιεύθηκε: Δευ Απρ 10, 2006 6:13 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.PoWeR :: :: ANiME.PoWeR ::

Συμμετέχει από: 30 Ιούν 03 Δημοσιεύσεις: 1036 Τόπος: Thessaloniki
ligo iremia sta post gia ti vlepw oti pali pare3igi8ikate xwris logo kai giati to lew afto
Παράθεση:
αν σκεφτείς οτι "οι κατώτεροι" των γιαπωνέζων

h le3i katoteroi einai mesa eisagogika sinepws apokta metaforiko xaraktira sinepws de milame gia ena H to ka8e
Παράθεση:
tixeo remali apo tin iaponia

min biazeste na bgalete akraia simperasmata Wink

twra to noda pou anafereis isws na exei isws kai na min exei kanena apolitos noima kai apla na to xrisimopoioun gia na kanoun enan xaraktira ligo diaforetiko h pio "unique" apo tous allous.
Sini8izete kamia fora na to kanoun afto me xaraktiristika paradeigmata to Gosaru pou leei sinexeia o Kenshin kai h frasi pou xrisimopoiei sinexeia o Naruto (de 8imamai akrivws ti leei giati exw kairo na dw kapoio ep).

_________________

Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
KuRy-ou
Δημοσιεύθηκε: Δευ Απρ 10, 2006 7:40 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: HooKeD :: :: HooKeD ::

Συμμετέχει από: 22 Μάϊ 05 Δημοσιεύσεις: 147 Τόπος: Στην καρέκλα του σπιτιού μου! Τώρα Βλέπω: Την οθόνη μου!
Kienzan
Επειδή δεν μπορώ να απαντήσω τώρα θα το κάνω αύριο το πρωί.

holborn έγραψε:
h frasi pou xrisimopoiei sinexeia o Naruto. (de 8imamai akrivws ti leei giati exw kairo na dw kapoio ep).

Λέει dattebayo και αν και ταιριάζει σε αυτό που λες, το συγκεκριμένο δεν είναι 100% αλήθεια. Περισσότερες πληροφορίες μετά.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Dante80
Δημοσιεύθηκε: Δευ Απρ 10, 2006 7:40 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator:: ::Moderator::

Συμμετέχει από: 11 Φεβ 06 Δημοσιεύσεις: 1052 Τόπος: Ima, Sokoni Iru Boku. Τώρα Βλέπω: Bounen no Xamdou
*off-topic*

Ρε παιδιά μια συμβουλή γιατί το έχω ξαναδεί εδώ μέσα πολλές φορές... Wink
Δεν είναι σωστό να μπαίνουμε σε συγκρίσεις και κρίσεις πολιτισμών, γλωσσών και εθνικοτήτων...ο κανόνας της κάθε μορφής διακρίσεως είναι η ποσοτική ή ποιοτική βαθμολόγηση ιδεών και πραγμάτων που απλά είναι διαφορετικά απο τον ένα πολιτισμό στον άλλο...
Δεν υπάρχει και ούτε πρέπει να υπάρχει καλύτερος και χειρότερος σε αυτά τα πράγματα.
Το έχω δει να γίνεται συνέχεια αυτό το πράγμα τόσο μέσα στο forum όσο και μέσα στην ίδια την ζωή. Έλληνες Vs Αλβανούς, Ιάπωνες Vs Αμερικανούς, Ισλάμ Vs Xριστιανισμού και δεν συμμαζεύεται...
Επειδή δεν θέλω να μπλέξω σε πολιτιστικές/κοινωνιολογικές συζητήσεις (αν και μπορώ εύκολα να το κάνω) για να υποστηρίξω τα επιχειρήματα μου, ζητάω απλά να δεχόμαστε την διαφορετικότητα όπου την βρίσκουμε στην ζωή μας...Η ζωή δεν είναι διαγώνισμα, για να βγάλουμε τον καλύτερο στην τάξη...
thanks for listening....

*off-topic shutdown (plz!)*

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
noname
Δημοσιεύθηκε: Δευ Απρ 10, 2006 9:36 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
XD XD XD XD XD

Συμμετέχει από: 31 Μάϊ 04 Δημοσιεύσεις: 2829 Τόπος: Αθήνα - θεσσαλονίκη Τώρα Βλέπω: OMG!!! πώς βρέθηκε αυτό εκει ?
/**off-topic
BEGIN */

Παράθεση:
Οι Ιάπωνες χάρη στην γλώσσα τους που ειναι τόσο περίπλοκη χρησιμοποιούν το διπλάσιο του εγκεφάλου τους από ότι όλοι οι υπόλοιποι λαοί του κόσμου
... an skeftei kaneis ton egkefalo ws mia cpu ... kai thn omilia ws mia ergasia pou gia na "trexei" katanalonei upologistikous porous (xrisi egkefalou )... an h omilia me thn xrisi p.x. germanikon(min grapsw ellinika kai xethikothoun diaforei ) katanalonei 10% kai me iaponika 20% ... alla to apotelesma -epikoinonia einai to idio kai gia tis dio periptoseis ... etsi mporite na epilexete gia to idio prama katanalosh 10 % kai 20% ... poio tha protimisete? (apantiste den einai diskolo Razz )... fisika to 10% giati etsi sas kanete thn idia douleia poio xekourasta ... episis to oti kapoios xrisimopoiei to diplaseio tou egefalou
tou gia thn omilia den simenei oti kanei to idio gia na lisei p.x. mia askisi mathimatikwn auto ginete giati diaforetika tmimata tou egkefalou asxolounte ma diaforetika pramata ...(ase pou prepei na exikonomithei kai ena sevastw poso gia kapsimo Razz)... opote STAMATISTE NA TRELENESTE KAI NA VGAZETE TRELA SIMPERASMATA !! TA REMALIA DEN EXOUN ETHINIKOTITA EINAI PANTOU ANAMESA MAS Razz kai isos mia mera kataktisoun kai ton kosmo olo Razz lolzzz....

EDIT:entometaxi den xerw kata poso xriazotan auto to post (viastika ) kathos
malon to olo thema proirthe apo parexigish tou ti egrapse h KuRy-ou
(telws panton mou arese h paromiosh pou ekna cpu -egkefalou ktl opote tha to kratisw :p ...eimai enas athlios spamer sorry >_< )
/**END*/

_________________
Not everything that can be counted counts, and not everything that counts can be counted.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
KuRy-ou
Δημοσιεύθηκε: Τρι Απρ 11, 2006 12:42 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: HooKeD :: :: HooKeD ::

Συμμετέχει από: 22 Μάϊ 05 Δημοσιεύσεις: 147 Τόπος: Στην καρέκλα του σπιτιού μου! Τώρα Βλέπω: Την οθόνη μου!
Επειδή βλέπω ότι με παρεξηγήσατε θα αναλύσω το τι εννοούσα.

Πρώτα όμως να πω μια σειρά. Την σειρά των γλωσσών.
1) Πρώτα πάνε τα ιαπωνικά σε δυσκολία. Είναι η ποιο δύσκολη γλώσσα του κόσμου.
2) Μετά πάνε τα αρχαία γερμανικά, τα αρχαία ελληνικά τα αλβανικά και δεν ξέρω ποιες άλλες.

Έτσι λοιπόν νομίζω ότι είναι αυτονόητο ότι αφού και τα αρχαία ελληνικά είναι κατώτερα των ιαπωνικών, τι μπορεί να είναι η ΣΗΜΕΡΙΝΗ ελληνική γλώσσα η οποία είναι μισή αληθινή και μισή κατασκεύασμα της αγραμματοσύνης που επιβλήθηκε το 1981 από το τότε σύστημα (του Πασόκ). ΔΕΝ το λέω εγώ. Έτσι είναι. Γι' αυτό και ούτε που μου πέρασε από το μυαλό να κάνω σύγκριση δύο διαφορετικών πραγμάτων όπως λέει ο Dante. Δηλ:

α) Δεν συγκρίνω. Λέω αυτό που έχει αποδειχτεί σαν αλήθεια είτε μας αρέσει είτε όχι. Οι ιάπωνες είναι ανώτεροι από μας. (Συγχαρητήρια σε αυτούς και ντροπή σε μας που ούτε την αληθινή μας γλώσσα δεν ξέρουμε. Και τώρα θα έπρεπε να προσβληθείς Kienzan όχι πριν που έβαλα εισαγωγικά στην λέξη "ανώτεροι" και μάλιστα μετά επιβεβαίωσα ότι δεν το είπα με κακό σκοπό)

β) Δεν μιλάω για τον πολιτισμό. Λέω για την ικανότητα του ανθρώπου στο να απεξεργάζεται τα δεδομένα του περιβάλλοντος του. Βρίσκω ότι το ποστ του noname ήταν το τέλειο παράδειγμα. Όσα ποιο πολλά δεδομένα έχεις τόσο ποιο πολύ αντιμετωπίζεις δυσκολίες. Όσο ποιο νέα είναι η σημερινή γενεά τόσο ποιο πολύ δεν ενδιαφέρεται και τόσο ποιο πολύ το βλέπει δύσκολο. Μονάχα που ο noname έκανε ένα λάθος. Υπέθεσε ότι όλοι συμφωνούμε στο ότι θα προτιμήσουμε το "10%" στην προσπάθεια κατανόησης κάποιου πράγματος αντί για το 20% άμα μπορούμε μόνο με το 10%. Εγώ όχι μόνο θα διάλεγα το 20% αλλά και αυτό κάνω. Έτσι έμαθα. Και ακριβώς εδώ ταιριάζει αυτό που είπε πριν ο Kienzan. ΝΑΙ ακριβώς γι' αυτό τον λόγο είναι ανώτεροι οι γιαπωνέζοι. Επειδή ένα τυχαίο ρεμάλι έχει μάθει να γράφει με ιδεογράμματα. Αν λάβουμε υπόψην μας μόνο την hiragana san αλφάβητο που είναι τα διπλάσια από τα ελληνικά (φαντάσου και τα kanji κυρίως αν όχι τόσο τα katakana που είναι σχεδόν σαν ξένη γλώσσα γι' αυτούς) τότε μόνο και μόνο γι' αυτό χάσαμε. Αν θέλει ένας έλληνας να του φτάσει πρέπει ή να μάθει αρχαία και κάτι άλλο τόσο δύσκολο (όχι αγγλικά φυσικά γιατί σαν γλώσσα δεν αξίζει) ή ιαπωνικά γιατί ιαπωνικά + νέα ελληνικά = ανώτερα από σκέτα ιαπωνικά. Αυτή είναι η αλήθεια.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος

Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:  

Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας
Σελίδα 1 από 2
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη

Μετάβαση στη:  



Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης