Το ξέρατε ότι shigoto σημαίνει δουλειά / εργασία;


Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας

Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2
Σελίδα 2 από 2
 AnimePlanet Forums Αρχική σελίδα    Ιαπωνικό Λεξικό    no da??ti einai afto??
KuRy-ou
Δημοσιεύθηκε: Τρι Απρ 11, 2006 12:59 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: HooKeD :: :: HooKeD ::

Συμμετέχει από: 22 Μάϊ 05 Δημοσιεύσεις: 147 Τόπος: Στην καρέκλα του σπιτιού μου! Τώρα Βλέπω: Την οθόνη μου!
Παράθεση:
Παράθεση:
holborn έγραψε:
h frasi pou xrisimopoiei sinexeia o Naruto. (de 8imamai akrivws ti leei giati exw kairo na dw kapoio ep).


Παράθεση:
Λέει dattebayo και αν και ταιριάζει σε αυτό που λες, το συγκεκριμένο δεν είναι 100% αλήθεια. Περισσότερες πληροφορίες μετά.


Είχα διαβάσει κάπου (σε ένα site για το Naruto ειδικά) ολόκληρη εξήγηση για το τι σημαίνει dattebayo. Αν την αναλύσεις την λέξη τότε θα δεις ότι είναι σύνθετη από τις λέξεις "datteba" και "yo". Αν το μεταφράζαμε αυτό στα ελληνικά τότε θα λέγαμε datte(datteba) = γιατί/επειδή και "yo" = hey/εγώ/εσύ (αναλόγως με το νόημα το εγώ/εσύ). Δηλ ουσιαστικά αυτό σημαίνει "γιατί εγώ το λέω" ή "γιατί έτσι" (ή "γιατί έτσι θέλω") και σχετικά. Αν το καλόσκεφτείς αυτό ταιριάζει απόλυτα στην περίπτωση του Naruto που θέλει "με το έτσι θέλω" να γίνει Hokage. Μετά από τόσα χρόνια περιφρόνησης από τους συγχωριανούς του για κάτι που δεν έφταιγε (που είχε το kyuubi μέσα του) λογικό είναι να σκέφτηκε "αφού έτσι θέλετε εσείς, ε, έτσι θέλω και εγώ. Δεν με υπολογίζετε εσείς, ε, εγώ θα κάνω αυτό που θέλω και θα γίνω Hokage". Αυτό θα μπορούσε να χαρακτηριστεί ανάλογα με την περίσταση από θετικό (σε μια στιγμής μάχης μετατρέπεται αυτομάτως σε θέληση και προσπάθεια για νίκη κάτι που κατάφερε τελικά στην μάχη του π.χ με τον Kabuto) έως μια παιδική αφέλεια (δεν γίνονται τα πράγματα όπως τα θέλουμε) ή παιδικό εγωισμό "θέλω δεύτερο πιάτο ramen, το θέλω, το θέλω....." όπως είχε πει ουκ ολίγες φορές στον Iruka-sensei.

Πάντως μια άλλη λέξη που δεν σημαίνει τίποτα (τουλάχιστον έτσι είχα διαβάσει) είναι το "Oro?" του Kenshin.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
shihou-chan
Δημοσιεύθηκε: Τρι Απρ 11, 2006 1:25 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.CoLLeCToR :: :: ANiME.CoLLeCToR ::

Συμμετέχει από: 13 Δεκ 05 Δημοσιεύσεις: 651 Τόπος: Atene Τώρα Βλέπω: Excell Saga, Dragon Zakura etc
KuRy-ou, imun se fasi na anixo kenurio thread mehri pu ida to post su k skeftika oti "e, afti ti fora prepi na grapso k ego kati os apadisi!..."
Parakolutho apo hthes afti tin idus"parexigisi"k skeftomun haritologodas "to thread tu no k da to ekanan pedio sfagis!"...
Alla meta apo afto su to post...Hmmm....
Gia na dume pos boro na ta grapso oso pio "malaka" ginete gia na min iparxun k ales "mahes" se afto to thread...
Prota apo ola, den simfono se tipota apo osa grafis sto telefteo su post...
To lipiro ine oti xekinas to post su grafodas"epidi vlepo oti me parexigisate tha analiso ti enousa"...Na po tin alithia...Ego meta apo afto to post se "parexigisa"....
Ta Iaponika den ine i pio diskoli glosa tu kosmu...Prota pane ta Kinezika k akoluthun horis sigekrimeni sira ta Aravika, ta Ellinika k pai legodas.(ne stis diskoloteres glosses tu kosmu siberilamvanode FISIKA k ta iaponika afu ine stin idia ikogenia me ta kinezika)...
Kamia glossa vre KuRy-ou mu den ine katoteri apo kamia ali...Kathe glossa ehi tis dikes tis diskolies.
I diki mas logo grammatikis, i Iaponiki logo ideogrammaton...
Se pliroforo me tin pliopsifia ton iaponon pu eho sizitisi gia tin Elliniki glossa(tin opia ohi moderna ala arhea elliniki mathenun sto sholio...)tin vriskun ipervolika poliploki gia na tin mathun...Afto vevea den tus kani katoterus apo alus laus.Ute kapios pu den xeri Iaponika ine katoteros apo iapones...
Fisika k o "telefteos" Iaponas xeri ta ideogrammata afu ine aftonoito gia tus iapones na mathenun tin grafi tus apo mikri ilikia opos gia mas ine aftonoito na mathenume tin grafi mas k tin poliploki grammatiki mas...Tipota to periergo se afto...Ti tha pi oti o telefteos Iaponas(epidi xeri ta ideogrammata tis glossas tu ine anoteros apo Ellina?!Se parakalo poli...Ma afto elipe, an den ixere k tin grafi tis idias tu tis glossas tha itan gia pola faskela...(min parexigitho, den eho tipota me anthropus pu ute kan den pigan sholio gia ton alfa i vita logo)
Theoro k to xanaleo oti ine aftonoito...Den to vriskun diskolo i iapones na mathun tin grafi tus!Opos emas den mas fenete diskolo na mathume na milame ehodas mathi tin grammatiki mas....
I alithia pu grafis sto telos, ine isos gia sena...Ohi gia olus omos...
K oson afora afto pu les sigharitiria se aftus k dropi se emas....Ts ts ts....Lathos lathos lathos...Se pliroforo oti k i iapones den hrisimopiun pleon tin glossa tus sosta.Enoo, opos emis pu den tin hrisimopiume me to sis k me to sas k ftiahnume lexis opos"tzami", "supa" k den simazevete, etsi k i nees genees ehun kani tin Iaponiki glossa"ktima" tus dimiurgodas lexis pu den iparhun sta lexika,kovodas tis lexis k pai legodas...
Den katalaveno ti kanun i iapones pu ine anotero apo afto pu kanun ta Ellinopula!...
Padu ta pada ine!...
Afta apo mena...
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Phantom Duck
Δημοσιεύθηκε: Τρι Απρ 11, 2006 2:12 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.PoWeR :: :: ANiME.PoWeR ::

Συμμετέχει από: 16 Μάρ 06 Δημοσιεύσεις: 1106 Τόπος: Λιμνούπολη Τώρα Βλέπω: , τώρα δεν βλέπω
Τι θα λέγατε να ανοίξουμε ένα καινούργιο θέμα που να αφορά συζητήσεις ανάμεσα στις γλώσσες οι οποίες αναφέρθηκαν? Έχω και εγώ μερικές απόψεις που θέλω να πω πάνω στο θέμα αλλά δεν θέλω να προχωρήσω άλλο στο συγκεκριμμένο thred

_________________

Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
KuRy-ou
Δημοσιεύθηκε: Τρι Απρ 11, 2006 3:49 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: HooKeD :: :: HooKeD ::

Συμμετέχει από: 22 Μάϊ 05 Δημοσιεύσεις: 147 Τόπος: Στην καρέκλα του σπιτιού μου! Τώρα Βλέπω: Την οθόνη μου!
shihou-chan
Δεν είπα ποτέ ότι η μία γλώσσα είναι κατώτερη από την άλλη. Είπα ότι εμείς (οι μοντέρνοι έλληνες) δυσκολευόμαστε να μάθουμε την γλώσσα μας εν σχέση με τους ιάπωνες γιατί νόμιζα ότι εννοοείτε ότι εμείς είμαστε που εξαμερικανισμένοι από ότι οι ιάπωνες. Δεύτερον είπα με ποιο βαθμό δυσκολίας μπαίνουν και ανέφερα τα Ιαπωνικά εν σχέση με τα αρχαία. Φυσικά δεν μπορούσα να αναφέρω όλες τις υπόλοιπες γλώσσες του κόσμου όπως τα κινέζικα που ανέφερες π.χ.

Εγώ αντίθετα με σένα σε πλειοψηφία των ιαπώνων που έχω συζητήσει μου έχουν πει τα εξής:
1) Οι ιάπωνες εκτιμούν τα ελληνικά πράγματα όπως η γλώσσα μας.
2) Την βρίσκουν μεν δύσκολη αλλά την βρίσκουν ποιο εύκολη από την δική τους.
3) Είναι κατανοητή γι' αυτούς τόσο πολύ ώστε σκέφτονται σοβαρά να την προσθέσουν στο σύστημα των υπολογιστών τους. Παρατήρησαν ότι άμα αλλάξεις μία συλλαβή από την αρχή ή το τέλος μιας ελληνικής λέξης αλλάζει και το νόημα της. Αυτό είναι πολύ χρήσιμο γι' αυτούς αφού τα συστήματα τους πρέπει να αντιλαμβάνονται και hiragana και katakana, και kanji. Και επειδή αυτό είναι μπέρδεμα, γι' αυτό και υπάρχει ένα on the fly emulator του ενός αλφαβήτου στο άλλο.

Πάνω σε αυτό:
Παράθεση:
ine aftonoito gia tus iapones na mathenun tin grafi tus apo mikri ilikia opos gia mas ine aftonoito na mathenume tin grafi mas k tin poliploki grammatiki mas...

Ναι είναι αυτονόητο. Αλλά όταν εσύ λες γραφή και γραμματική εννοείς αυτά που μαθαίνουμε στο σχολείο σήμερα τα οποία είναι σαφέστατα κατώτερα από την αρχαϊζουσα. Αρχαϊζουσα ΔΕΝ είναι τα αρχαία. Είναι η καθαρεύουσα προς δημοτική και υπήρξε τα τελευταία 100 χρόνια περίπου. Μόνο από το 1981 άλλαξε και αυτό με την βία, όταν δηλ έκοψαν τους τόνους και κάνανε όλα τα ρήματα με "ει". ΦΑΝΤΑΖΕΣΑΙ πως είναι τα αρχαία;

Και πάνω σε αυτό:
Παράθεση:
an den ixere k tin grafi tis idias tu tis glossas tha itan gia pola faskela..

Γιατί εμείς ξέρουμε την δικιά μας;

Παράθεση:
Den to vriskun diskolo i iapones na mathun tin grafi tus

Βρε παιδιά... ΔΕΝ είπα ότι είναι δύσκολο να μάθουν την γραφή τους. Είπα ότι ξοδεύουν περισσότερη εγκεφαλική ενέργεια για να το κάνουν. Μην τα μπερδεύετε...

Παράθεση:
alithia pu grafis sto telos, ine isos gia sena...Ohi gia olus omos...

Τα ελληνικά στοιχεία μου τα είπε φιλόλογος και μάλιστα αρχαίων (ΑΡΧΑΙΩΝ όχι αρχαϊζουσας). Τα ιαπωνικά μου τα είπε η πρώην καθηγητρία μου που είναι αυθεντική γιαπωνέζα. Τι άλλο να πω;

Παράθεση:
K oson afora afto pu les sigharitiria se aftus k dropi se emas....Ts ts ts....Lathos lathos lathos...

Γιατί λάθος; Τα ελληνικά δεδομένα στους έλληνες, τα ιταλικά στους ιταλούς και πάει λέγοντας . Αν εμείς δεν τα μαθαίνουμε το βρίσκεις σωστό; Και μάλιστα για να μάθουμε αγγλικά;

Παράθεση:
Se pliroforo oti k i iapones den hrisimopiun pleon tin glossa tus sosta.

Σε αυτό φταίει η παγκοσμιοποίηση. Αλλά αυτό είναι ένα παγκόσμιο φαινόμενο. (Και όπως είπα πριν τα ελληνικά για τους έλληνες, έτσι και τώρα λέω τα ιαπωνικά για τους ιάπωνες. Και ντροπή και σε αυτούς τότε. Δεν το λέω μόνο για τους έλληνες.)


Παράθεση:
Den katalaveno ti kanun i iapones pu ine anotero apo afto pu kanun ta Ellinopula!...

K oson afora afto pu les sigharitiria se aftus k dropi se emas.... Γράφουν "ΚΑΙ" και όχι "Κ" για να γλυτώσουν των τρομερά απίστευτο αριθμό των δύο γραμμάτων λες και θα πάθουν τίποτα. Με αυτόν τον τρόπο ο εγκέφαλος αναγκάζεται να λειτουργεί εις τριπλούν και μαθαίνει γενικότερα εις τριπλούν. Ελπίζω να την είδες την ειρωνία με βάση το νόημα της ερώτησης σου. Όμως δεν θέλω να το λάβεις σαν ειρωνία προσβολής προς το άτομο σου. Απλά ήθελα να σου δείξω ότι ακόμα και τώρα γίνεται. Και αυτό δεν το κάνεις μόνο εσύ. Το κάνουν όλοι και είναι ένα από τα δύο βασικά λάθη που θυμάμαι τώρα ότι το κάνουν πολλοί έλληνες χρήστες. Και ως γνωστόν, φασούλι-φασούλι γεμίζει το σακούλι. Στην προκειμένη περίπτωση αδειάζει από γνώσεις...
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
KuRy-ou
Δημοσιεύθηκε: Τρι Απρ 11, 2006 3:56 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: HooKeD :: :: HooKeD ::

Συμμετέχει από: 22 Μάϊ 05 Δημοσιεύσεις: 147 Τόπος: Στην καρέκλα του σπιτιού μου! Τώρα Βλέπω: Την οθόνη μου!
Phantom Duck έγραψε:
Τι θα λέγατε να ανοίξουμε ένα καινούργιο θέμα που να αφορά συζητήσεις ανάμεσα στις γλώσσες οι οποίες αναφέρθηκαν? Έχω και εγώ μερικές απόψεις που θέλω να πω πάνω στο θέμα αλλά δεν θέλω να προχωρήσω άλλο στο συγκεκριμμένο thred


Είναι καλή ιδέα. Σίγουρα όλοι μας ξέρουμε κάτι και προσπαθούμε να εξηγήσουμε τα τι και τα πως (αν και δεν μου έρχεται κάτι στο μυαλό τώρα) . Και πράγματι αυτό το thread δεν κάνει γι' αυτήν την συζήτηση.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
shihou-chan
Δημοσιεύθηκε: Τρι Απρ 11, 2006 4:07 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.CoLLeCToR :: :: ANiME.CoLLeCToR ::

Συμμετέχει από: 13 Δεκ 05 Δημοσιεύσεις: 651 Τόπος: Atene Τώρα Βλέπω: Excell Saga, Dragon Zakura etc
Poli kafstiki i apadisi su KuRy-ou se simio pu distihos ne...Den me prosvali akrivos ala mu dimiurgi pos na to po..."Hara ga tatsu" pu lene k i iapones...
Den tha katso na analiso mia mia tis protasis pu egrapses mias k apla apo oti katalaveno i ebiries mas ine poli diaforetikes k i apopsis mas akoma pio diaforetikes.
Pados mu arese to simio pu mu ekanes...pos na to po...mathimata ellinikon...Efharisto...
K oson afora ta ellinika, den xero an se enohlun ta Greeklish toso poli, ala mias k vriskome exoteriko k den eho prosthesi sto pliktrologio ta ellinika sighorese mu to mikro paraptoma...
Den xero pia ine akrivos i shesi su me tin Iaponiki glossa, sigura pados fenese poli "apofasistiki" se afta pu grafis, an k den simfono.
I ebiria mu mehri oras mu ehi apodixi ta aditheta.

Sorry gia to ifos aftu tu post mu...
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
holborn
Δημοσιεύθηκε: Τρι Απρ 11, 2006 4:13 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.PoWeR :: :: ANiME.PoWeR ::

Συμμετέχει από: 30 Ιούν 03 Δημοσιεύσεις: 1036 Τόπος: Thessaloniki
kai nai episimws to thread exei 3efigei teleiws Off-Topic kai den blepw na iparxei kamia elpida sotirias pleon....
....sinepws topic locked.

_________________

Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger

Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:  

Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας
Σελίδα 2 από 2
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2

Μετάβαση στη:  



Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης