Το ξέρατε ότι jinken σημαίνει ανθρώπινα δικαιώματα;


Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας

Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη
Σελίδα 1 από 2
 AnimePlanet Forums Αρχική σελίδα    OST/J-Pop/J-Music    Arthro Peri Jpop (Kai visual fysika)
ATANASHIOSU
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Μάϊ 07, 2006 9:17 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.oNe :: :: ANiME.oNe ::

Συμμετέχει από: 22 Μάρ 04 Δημοσιεύσεις: 723 Τόπος: Σαππόρο Τώρα Βλέπω: Την οθόνη του υπολογιστή μου.
Ekana ena arthro peri Jpop gia to site www.greece-japan.com

An de varieste rikste mia matia:

http://www.greece-japan.com/jpop.htm

Sxolia efprosdekta (elpizw na min egrapsa kamia kotsana!! Very Happy )

_________________
ΤΑΠΑΝΤΑΡΕΙ
諸行無常
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Dante80
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Μάϊ 07, 2006 9:48 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator:: ::Moderator::

Συμμετέχει από: 11 Φεβ 06 Δημοσιεύσεις: 1052 Τόπος: Ima, Sokoni Iru Boku. Τώρα Βλέπω: Bounen no Xamdou
Μπράβο αγορίνα, μου άρεσε αρκετά το αρθρο σου...διαβάζοντας το, ήθελα να ακούσω στο μυαλό μου demo απο όλα αυτά τα αυγκροτήματα που ανέφερες.... Laughing

Έχω μόνο μια διαφωνία...

Παράθεση:
Οι περιπτώσεις επιτυχημένων ιαπωνικών συγκροτημάτων στο εξωτερικό είναι λιγοστές, κυρίως επειδή υπάρχει πρόβλημα στη γλώσσα. Αρκετά άτομα είναι προκατελειμμένα κατά της ιαπωνικής γλώσσας, ίσως γιατί εχουν συνηθίσει τα αγγλικά στον τομέα της pop και rock μουσικής.


Δεν υπάρχει IMO κανένα πρόβλημα προκατάληψης όσον αφορά την Ιαπωνική, (αλλά και κάθε άλλη γλώσσα πλην των αγγλικών)....απλά, στην Rock μουσική έχουμε τραγούδια όπου η μουσική και η ποίηση εναρμονίζονται και αλληλουποστηρίζονται εξίσου για να περάσουν το μύνημα του δημιουργού...οπότε...όταν κάποιος χάνει το 1/2 του θέματος (δλδ. τους στιχους του τραγουδιού)....δεν μπορεί να απολαύσει σωστά την μουσική...αυτό δεν ισχύει μόνο για την Ιαπωνική, αλλά για κάθε γλώσσα διάφορη απο αυτες που γνωρίζουμε.... Wink

ΠΧ. εγώ ακούω Ελληνική, Αγγλική και Ισπανική ROCK γιατι αυτές τις γλώσσες ξέρω... Smile

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Phantom Duck
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Μάϊ 07, 2006 12:03 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.PoWeR :: :: ANiME.PoWeR ::

Συμμετέχει από: 16 Μάρ 06 Δημοσιεύσεις: 1106 Τόπος: Λιμνούπολη Τώρα Βλέπω: , τώρα δεν βλέπω
Εγώ όμως ακούω Rammstein και Crematory χωρίς να καταλαβαίνω και πολλά Rock On Dude! Είναι αλήθεια οτι πολλοί είναι προκατειλημένοι ως προς μια γλωσσα που τους φαινεται αστεια όταν την ακούνε στα τραγουδια. Όμως πολλές φορές δεν είναι απαραίτητο να καταλαβαίνεις τα λόγια από ένα τραγούδι για να σου αρέσει Wink

_________________

Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Dante80
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Μάϊ 07, 2006 12:10 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator:: ::Moderator::

Συμμετέχει από: 11 Φεβ 06 Δημοσιεύσεις: 1052 Τόπος: Ima, Sokoni Iru Boku. Τώρα Βλέπω: Bounen no Xamdou
φυσικά, αλά απο αυτό το σημείο μέχρι να κάνεις καριέρα στο εξωτερικό (γιαυτό μιλάμε τώρα) υπάρχει πολύς δρόμος...ειδικά στην Rock που ο στίχος δεν είναι περιτύλιγμα... Wink

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
kenji
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Μάϊ 07, 2006 12:14 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.eNGiNe :: :: ANiME.eNGiNe ::

Συμμετέχει από: 30 Σεπ 04 Δημοσιεύσεις: 911 Τόπος: Θεσ/νικη / Πάτρα Τώρα Βλέπω: Ton kafe pano sto grafeio
Συμφωνώ με τον Dante80 και διαφωνώ με τον Phantom Duck. Δε νομίζω ότι στα αυτιά τα Γερμανικά ξενίζουν τόσο τα Ιαπωνικά. Και αρκετοί τα μιλάνε ή τα έχουν ακούσει (πλέον 2 γλώσσες υποχρεωτικά στα σχολεία), και πολύ περισσότερη επαφή έχουμε με τον ήχο της λαμβάνοντας υπόψιν sat, rtl κτλπ.

Μη το πάτε το θέμα σε προκατάληψη κτλπ γιατί πιστεύω θα την χάσουμε την ουσία. Παραδείγματα σε άλλα thread όπως "τα όρια...και υπερβολή", "σεξ, έρωτας ,σχέσεις στα anime".

btw ATANASHIOSU ωραίο το άρθρο. Διάβασα και το άλλο για το Sapporo που έγραψες. Αναμένω και άλλα άρθρα που θα μιλάνε για την Άπω Ανατολή. Smile

EDIT: Περί διεθνούς καριέρας. Πόσα συγκροτήματα στη γερμανική γλώσσα υπάρχουν? Και ο ramazoti πχ κάνει διεθνή καριέρα. Πόσοι Ιταλοί τραγουδιστές-συγκροτήματα υπάρχουν? I think u got the picture. Smile

Το ειδικό δε μπορεί να γίνει γενικό. Very Happy
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
noname
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Μάϊ 07, 2006 12:21 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
XD XD XD XD XD

Συμμετέχει από: 31 Μάϊ 04 Δημοσιεύσεις: 2829 Τόπος: Αθήνα - θεσσαλονίκη Τώρα Βλέπω: OMG!!! πώς βρέθηκε αυτό εκει ?
oreo arthro ... tha to xrismopoihsw gia odigo emploutismou ton play list mou Razz

_________________
Not everything that can be counted counts, and not everything that counts can be counted.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Phantom Duck
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Μάϊ 07, 2006 2:41 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.PoWeR :: :: ANiME.PoWeR ::

Συμμετέχει από: 16 Μάρ 06 Δημοσιεύσεις: 1106 Τόπος: Λιμνούπολη Τώρα Βλέπω: , τώρα δεν βλέπω
kenji έγραψε:
Συμφωνώ με τον Dante80 και διαφωνώ με τον Phantom Duck. Δε νομίζω ότι στα αυτιά τα Γερμανικά ξενίζουν τόσο τα Ιαπωνικά. Και αρκετοί τα μιλάνε ή τα έχουν ακούσει (πλέον 2 γλώσσες υποχρεωτικά στα σχολεία), και πολύ περισσότερη επαφή έχουμε με τον ήχο της λαμβάνοντας υπόψιν sat, rtl κτλπ.


Δεν καταλαβαίνω τι θες να πεις Embarassed
Και που ακριβώς διαφωνείς Question

_________________

Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
kenji
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Μάϊ 07, 2006 2:58 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.eNGiNe :: :: ANiME.eNGiNe ::

Συμμετέχει από: 30 Σεπ 04 Δημοσιεύσεις: 911 Τόπος: Θεσ/νικη / Πάτρα Τώρα Βλέπω: Ton kafe pano sto grafeio
Αν το συνδιάσει με το edit μου, θα καταλάβεις ότι αυτό που ήθελα να πω είναι ότι:

1. Τα Γερμανικά imho σαν Γλώσσα είναι πολύ πιο οικεία από τα Ιαπωνικά. Ο Dante80 έχει δίκιο σε αυτό που λέει για το μήνυμα που χάνεται.

Παράθεση:
Εγώ όμως ακούω Rammstein και Crematory χωρίς να καταλαβαίνω και πολλά. Είναι αλήθεια οτι πολλοί είναι προκατειλημένοι ως προς μια γλωσσα που τους φαινεται αστεια όταν την ακούνε στα τραγουδια. Όμως πολλές φορές δεν είναι απαραίτητο να καταλαβαίνεις τα λόγια από ένα τραγούδι για να σου αρέσει


2. Ακόμα και να υποθέσω ότι τα Γερμανικά είναι τόσο ακαταλίβιστικα (διαφωνώ ως προς το αστεία που λες, μάλλον αμηχανία και άμυνα εκφράζει οι εκφράσεις τύπου "chin chon chon") στα αυτιά μας όσο τα Ιαπωνικά, το παράδειγμα σου είναι ειδικό και κάνεις το λογικό σφάλμα να το ανάγεις σε γενικό. Εδώ κολλάει το edit. 1,2,3 "καλλιτέχνες"-συγκροτήματα ανάμεσα σε πόσους? Δεν υπάρχει καμιά σκοτεινή συνομοσία υπέρ κάποιας γλώσσας και κατά άλλων. Απλά κάποια (για άσχετους με τη μουσική λόγους-> πολιτικούς, οικονομικούς κυρίως) γλώσσα μιλιέται περισσότερο και μιλώντας την μπορείς να έχεις απήχηση πιο εύκολα και μαζικότερα. Πάντα μιλώντας για διεθνή καριέρα, και μιλώντας με νούμερα ή για "νούμερα". Smile

btw επειδή είμαι άσχετος με μουσική σκηνή στην Japan, το συγκεκριμένο άρθρο είναι μια καλή ευκαιρία να ψάξω κατεβάσω ποιο συγκερκιμένα πράγματα από τα anime ost. Very Happy
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Phantom Duck
Δημοσιεύθηκε: Δευ Μάϊ 08, 2006 1:45 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.PoWeR :: :: ANiME.PoWeR ::

Συμμετέχει από: 16 Μάρ 06 Δημοσιεύσεις: 1106 Τόπος: Λιμνούπολη Τώρα Βλέπω: , τώρα δεν βλέπω
Δεν μου αρέσει να γενικεύω, και αν το έκανα το έκανα κατά λάθος. Δεν υποστηρίζω ότι η άποψή μου είναι η σωστή. Απλά... είναι η δική μου άποψη Smile
Και αφού λοιπόν η άποψή μου είναι προσωπική, είναι λογικό να έχει διαμορφωθεί από την καθημερινότητα που ζω και με περιβάλλει. Αυτό το αναφέρω ως απάντηση για αυτό

Παράθεση:
Παράθεση:
Εγώ όμως ακούω Rammstein και Crematory χωρίς να καταλαβαίνω και πολλά. Είναι αλήθεια οτι πολλοί είναι προκατειλημένοι ως προς μια γλωσσα που τους φαινεται αστεια όταν την ακούνε στα τραγουδια. Όμως πολλές φορές δεν είναι απαραίτητο να καταλαβαίνεις τα λόγια από ένα τραγούδι για να σου αρέσει


2. Ακόμα και να υποθέσω ότι τα Γερμανικά είναι τόσο ακαταλίβιστικα (διαφωνώ ως προς το αστεία που λες, μάλλον αμηχανία και άμυνα εκφράζει οι εκφράσεις τύπου "chin chon chon") στα αυτιά μας όσο τα Ιαπωνικά, το παράδειγμα σου είναι ειδικό και κάνεις το λογικό σφάλμα να το ανάγεις σε γενικό


Το λάθος μου ήταν να πω ότι "Πολλοί είναι προκατειλημένοι ως προς μια γλώσσα". Γενικεύοντας ένα θέμα με τέτοιον τρόπο ήταν σαν να λέω ότι αυτό ισχύει. Στην πραγματικότητα όμως είναι μόνο η γνώμη μου, και τίποτα παραπάνω.
Όπως επίσης, γνώμη μου είναι ότι η Γιαπωνέζικη μουσική φαίνεται περισότερο αστεία, παρά παράξενη, σε αυτούς που την ακούνε για πρώτη φορά. Αυτό το λέω βασιζόμενος σε καθημερινά παραδείγματα όπως πχ όταν πρωτοάκουσα εγώ ιαπωνική Metal έσκασα στα γέλια (Συγγνώμη ATANASHIOSU Razz ), ή σε όποιον φίλο μου βάζω να ακούσει ιαπωνική Metal του φαίνεται πολύ αστεία. Δεν αναφέρομαι σε κάποια
Παράθεση:
σκοτεινή συνομοσία υπέρ κάποιας γλώσσας και κατά άλλων
Laughing . Ίσως πάλι η λέξη πρακατάληψη που ανέφερα να είναι πολύ βαριά για ένα τέτοιο παράδειγμα.

Από την άλλη μεριά πάλι, όσον αφορά την ουσία που χάνεται
Παράθεση:
Ο Dante80 έχει δίκιο σε αυτό που λέει για το μήνυμα που χάνεται.

αυτή είναι η δική σου προσωπική άποψη. Για εσένα ισχύει, για εμένα ισχύει εν μέρει, και για άλλους δεν ισχύει καθόλου. Και εξηγούμαι:
Τα περισσότερα συγκροτήματα ανεξαρτήτως εθνικότητας, και στυλ μουσικής, προσπαθούν να περασουν ορισμένα μηνύματα, τόσο με την μελωδία τους, όσο και με τους στίχους τους.
Από ό,τι παρατηρώ, ο περισσότερος κόσμος θέλει να καταλαβαίνει τα λόγια που ακούει.
Άλλες ομάδες ανθρώπων (συμπεριλαμβανομένου και εμού) σε πολλές περιπτώσεις αρκούνται στο να ξέρουν στο περίπου για τι τραγουδάει το συγκρότημα και να δίνουν περισσότερη έμφαση στην μουσική αυτή καθεαυτή. (Δεν υπονοώ ότι όσοι ενδιαφέρονται για τους στίχους των τραγουδιών, δεν δίνουν τόση σημασία στην μελωδία. Ελπίζω να καταλαβαίνεις τι εννοώ)
Υπάρχουν όμως και άτομα τα οποία δεν μπορούν ή δεν θέλουν να καταλάβουν τα λόγια ενός συγκροτήματος (Ίσως είναι μειοψηφία αλλά υπάρχουν). Αυτό όμως δεν τα εμποδίζει να χαρούν την μουσική όσο και ένα άτομο που καταλαβαίνει τους στίχους. Έχω γνωρίσει αρκετά παιδιά που δεν έχουν γνώσεις αγγλικών, όμως ακούνε αγγλικά και γενικότερα ξένα τραγούδια μόνο και μόνο επειδή τους αρέσουν. Δεν στενοχωριούνται που δεν καταλαβαίνουν κάτι άλλο εκτός από την μουσική, και σίγουρα δεν αισθάνονται ότι χάνουν κάτι από αυτό που ακούνε.
Και ύστερα από συζήτησεις με τέτοια άτομα, κατάλαβα πως δεν θέλουν να καταλάβουν τα λόγια, γιατί θέλουν να φαντάζονται αυτοί τα λόγια που έχουν στο μυαλό τους. Κάτι που μου έκανε εντύπωση στην αρχή, αλλά μετά κατάλαβα πως ασυναίσθητα το έκανα και εγώ αυτό σε συγκροτήματα όπως οι Rammstein. Rolling Eyes
Για αυτό είπα ότι πολλές φορές δεν είναι απαραίτητο να καταλαβαίνεις τα λόγια από ένα τραγούδι για να σου αρέσει


Τώρα για αυτά που λες στο EDIT σου
Παράθεση:
EDIT: Περί διεθνούς καριέρας. Πόσα συγκροτήματα στη γερμανική γλώσσα υπάρχουν? Και ο ramazoti πχ κάνει διεθνή καριέρα. Πόσοι Ιταλοί τραγουδιστές-συγκροτήματα υπάρχουν? I think u got the picture

Δεν καταλαβαινω τι εννοείς επειδή δεν ξέρω αν είναι πολλά ή λίγα τα Γερμανικά και Ιταλικά συγκροτήματα, δεν καταλαβαίνω αν τα συγκρίνεις μεταξύ τους, δεν ξέρω αν ο Ramazoti που αναφέρεις είναι Γερμανός ή Ιταλός, και λόγω αυτών δεν καταλαβαίνω και την γενικότερη εικόνα που αναφέρεις. Αν μπορείς γίνε πιο συγκεκριμμένος επειδή I didn't get the picture Razz

Αυτές είναι οι απόψεις μου πάνω στο θέμα. Δεν προσπαθώ να τις επιβάλλω σε κανέναν, όπως δεν θα μου άρεσε να επιβληθούν και σε 'μένα. Δεν είναι κατ' ανάγκη σωστές, αλλά ούτε και λανθασμένες. Είναι απλά η δική μου γνώμη σύμφωνα με όσα έχω ζήσει, όσα έχω ψάξει, όσα έχω ακούσει στον χώρο της μουσικής ανεξαρτήτως εθνικότητας, γλώσσας, προκαταλήψεων Smile

_________________

Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
kenji
Δημοσιεύθηκε: Δευ Μάϊ 08, 2006 7:11 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.eNGiNe :: :: ANiME.eNGiNe ::

Συμμετέχει από: 30 Σεπ 04 Δημοσιεύσεις: 911 Τόπος: Θεσ/νικη / Πάτρα Τώρα Βλέπω: Ton kafe pano sto grafeio
Phantom Duck δε χρειάζεται να είσαι απολογητικός, δε σου επιτέθηκα. Smile Και εγώ τη γνώμη μου έγραψα. Για αυτό το λόγο χρησιμοποίησα και το imho και το νομίζω(Δε θα τα χρησιμοποιώ και σε όλες τις προτάσεις όμως). Smile Συν τοις άλλες i am too old for this sheet ->αντιπαραθέσεις, σε forum. Very Happy

Σε αυτό που είπες και διαφώνησα, διαφωνώ εννοείτε με αυτό που ανέφερε και ο ATANASHIOSU, είναι περί της προκατάληψης. Το διόρθωσες όμως. Για αυτό το λόγο ανέφερα συγκεκριμένα thread, γιατί σε εκείνα έγινε κάτι σαν "πολιτισμικός" αντιπαραλληλισμός, άστοχος για μένα.

Το παράδειγμα του Ramazzoti αναφερόταν στο πόσο εύκολο είναι να κάνει κάποιος διεθνή καριέρα στην μητρική του γλώσσα. Οτι το έχει κάνει κάποιος(Ramazzoti), κάποιο συγκρότημα(Ramstein) μπροστά στο σύνολο των "καλλιτεχνών", συγκροτημάτων που τραγουδούν αγγλικά και κάνουν διεθνή καριέρα ή μπροστά στο σύνολο αυτών που τραγουδούν μόνο στη μητρική τους γλώσσα[Γερμανικά, Ιταλικά, Ελληνικά(εδώ κρατιέμαι να μην το κάνω το πικρόχολο σχόλιο περί διεθνούς καριέρας κάποιων φυντανιών μας...) κτλπ] και δεν κάνουν διεθνή καριέρα είναι σταγόνα στο ωκεανό.

Δεν αναιρώ ότι δεν μπορεί κάποιος να απολαύσει μια μουσική χωρίς να καταλαβαίνει τους στίχους ούτε αμφιβάλω ότι κάτι τέτοιο ισχύει για σένα ή ακόμα και για μένα. Για την ακρίβεια τα μουσικά γούστα είναι καθαρά προσωπική υπόθεση και δεν αναφέρθηκα καν σε αυτά. Αναφέρθηκα στις προτιμήσεις του "μαζικού"(sic) γούστου με βάση ποσοτικά κριτήρια και όχι στο γούστο, αυτό καθ' αυτό(αν και για το συγκεκριμένο πέταξα ένα καρφάκι είναι η αλήθεια). Very Happy

Συνοψίζοντας, imho απάντησα για το θέμα προκατάληψης και διεθνούς καριέρας που τέθηκε. Smile
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
noname
Δημοσιεύθηκε: Δευ Μάϊ 08, 2006 9:45 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
XD XD XD XD XD

Συμμετέχει από: 31 Μάϊ 04 Δημοσιεύσεις: 2829 Τόπος: Αθήνα - θεσσαλονίκη Τώρα Βλέπω: OMG!!! πώς βρέθηκε αυτό εκει ?
vasika auto pou lete gia to na katalaveneis tous stixous den xerw ... gia esas alla emena ... alote me niazoun kai alote oxi ... gia paradigma poios niazete otan akouei Rammstein gia ta logia ... oxi egw pantos ... ... ostoso se alles periptoseis idika ama einai Balada exw thn esthis oti kati xanw apo to tragoudi ... tote apla psaxneis omos na vreis ta logia ante kai kamia metafrash Razz

vasika to na akouseis h na deis kati kenourio gia proth fora einai logiko na sou fanei periergo nomizw sthn arxh

telws epidi se pola paromia themata (pou xithike aima Razz giro apo ena uperoxo arthro ) egine kai logos gia thn genikeush kai katigorithike ... ws kati
mi epithimitw ... na pw apla oti einai polu fisko na genikeuei kapoios ... kathos h genikeushs einai enas vasikos tropos me ton opoio mathenei o anthropos ...asxeta an afth den odigh panta se sosta shmperasmata !!(as min grapsw kai alla gia auto twra kai figw off)

_________________
Not everything that can be counted counts, and not everything that counts can be counted.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
kenji
Δημοσιεύθηκε: Δευ Μάϊ 08, 2006 11:15 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.eNGiNe :: :: ANiME.eNGiNe ::

Συμμετέχει από: 30 Σεπ 04 Δημοσιεύσεις: 911 Τόπος: Θεσ/νικη / Πάτρα Τώρα Βλέπω: Ton kafe pano sto grafeio
Βρε παιδιά όταν κάποιος σας λέει διαφωνώ με το τάδε επιχείρημα σου επειδή δεν είναι λογικό δεν σας επιτήθεται. Δε κατηγόρησα ούτε χαρακτήρισα κάποιον. Νομίζω ότι ήμουν αρκετά συγκεκριμένος σε αυτά που είπα πιο πάνω. Smile

Ps: noname όπως λες και εσύ επειδή με γενικεύσεις μπορεί να "χυθεί" αίμα και λεκτικώς και κυριολεκτικώς(συμπληρώνω εγώ), ναι για μένα οι γενικεύσεις είναι "επικίνδυνες", κυρίως όταν μας τις περνάνε σαν νοοτροπία. Very Happy

[off topic] http://en.wikipedia.org/wiki/Learning
Όταν μια γενίκευση (ακόμα και το για το πώς μαθαίνει ένα άνθρωπος...Razz) αναφέρεται ως επιχείρημα ή σαν διαπίστωση αν προτιμάς, ναι τότε είναι "λάθος" πρώτα "λογικό"(το ειδικό ξαναλέω δε μπορεί να γίνει γενικό->noname κοίταξε ένα βιβλίο τεχνητής νουμοσύνης που μιλάει για τα "είδη" της λογικής) και μετά διαλλεκτικό. Σε μια συζήτηση όσο πιο ξεκάθαρες, "επιμερισμένες" και συγκεκριμένες είναι οι θέσεις τόσο πιο εύκολα γίνεται η σύνθεση. Τόσο πιο εύκολα μπορεί ο συνομιλητής μπορεί να αναλύσει τη σκέψη σου για να την καταλάβει και να συμφωνήσει ή να διαφωνήσει.

Εδώ θα συμπληρώσω ότι οι λέξεις λογικό, φυσιολογικό και συνηθισμένο imho πολλές φορές(συμπεριλαμβάνω και τον εαυτό μου φυσικά) αρκετές φορές στην καθημερινότητα μας χρησιμοποιούνται σημασιολογικά λανθασμένα.[/off topic]
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Phantom Duck
Δημοσιεύθηκε: Δευ Μάϊ 08, 2006 12:06 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.PoWeR :: :: ANiME.PoWeR ::

Συμμετέχει από: 16 Μάρ 06 Δημοσιεύσεις: 1106 Τόπος: Λιμνούπολη Τώρα Βλέπω: , τώρα δεν βλέπω
kenji έγραψε:
Phantom Duck δε χρειάζεται να είσαι απολογητικός, δε σου επιτέθηκα. Smile Και εγώ τη γνώμη μου έγραψα. Για αυτό το λόγο χρησιμοποίησα και το imho και το νομίζω(Δε θα τα χρησιμοποιώ και σε όλες τις προτάσεις όμως). Smile Συν τοις άλλες i am too old for this sheet ->αντιπαραθέσεις, σε forum. Very Happy

Δεν είπα το αντίθετο Wink


noname έγραψε:
pou xithike aima Razz giro apo ena uperoxo arthro

Εντάξει, δεν νομίζω ότι ήταν τόσο άγρια η συζήτηση πια Razz Razz Razz


Όσο για το Offtopic σου Kenji συμφωνώ μαζί σου αλλά δεν νομίζω πως έπρεπε να το χαρακτηρίσεις ως Offtopic , ........μιας και έχουμε βγει εκτός θέματος 5-6 δημοσιεύσεις πιο πάνω Embarassed

_________________

Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
kenji
Δημοσιεύθηκε: Δευ Μάϊ 08, 2006 12:13 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.eNGiNe :: :: ANiME.eNGiNe ::

Συμμετέχει από: 30 Σεπ 04 Δημοσιεύσεις: 911 Τόπος: Θεσ/νικη / Πάτρα Τώρα Βλέπω: Ton kafe pano sto grafeio
Δε νομίζω ότι έχω βγει off topic πιο πάνω. Σχολίασα το θέμα της προκατάληψης και της διεθνούς καριέρας των japanese συγκροτημάτων το οποίο και σχεδόν εξαρχής τέθηκε. Wink
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ATANASHIOSU
Δημοσιεύθηκε: Δευ Μάϊ 08, 2006 1:54 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.oNe :: :: ANiME.oNe ::

Συμμετέχει από: 22 Μάρ 04 Δημοσιεύσεις: 723 Τόπος: Σαππόρο Τώρα Βλέπω: Την οθόνη του υπολογιστή μου.
Loipon gia na valw merika pragmata stin taksi.

Se ena mousiko sygkrotima (eidika rock) mporoume na diakrinoume xontrika ta parakatw xaraktiristika: a. Ti mousiki katheafti. b. Tous stixous c. Tin emfanisi-look, styl, yfos ktl diladi oti den exei na kanei me to a kai to b.

Mporeis na gineis filos kapoiou sygkrotimatos epeidi sou aresei ena i perissotera apo ta parapanw xaraktiristika. Fysika an sou aresoun kai ta 3 einai to kalytero.

To provlima me tin prokatalipsi sti glwssa pou lew, isxyei gia oles tis glwsses plin ton agglikwn. Eidika omws stin Ellada, an rwtiseis 100 atoma "Poia glwssa DEN tairiazei gia rock" pistevw arketoi tha sou poun Iapwnika (i Kinezika ktl). Genika oi Ellines me tin idea twn Iapwnikwn (i Kinezikwn) GELANE. Me ta ispanika, germanika gallika (dytiko evrwpaikes glwsses diladi) de gelane. Twra an tous peis tipota Aravika, Evraika, Rwssika, Indika i Souahili ktl, den kserw pws tha antidrasoun. Afto pou kserw einai pws me ta Iapwnika synithws tha gelasoun.

Stin Ameriki nomizw pws ta Ispanika einai perissotero oikeia apo ta Iapwnika. Gnwmi mou einai pws gia ena Evrwpaio, opoiadipote Evrwpaiki glwssa kai na akousei, de tha ton ksenisei toulaxiston oso ta Iapwnika (i opoiadipote mi evrwapaiki glwssa).

Me alla logia pistevw pws to pososto pou tha pei den akouw to X sygkrotima epeidi oi stixoi einai sta Iapwnika, einai megalytero apo to pososto pou tha pei den akouw to Y sygkrotima epeidi oi stixoi einai px sta Ispanika. Toulaxiston afti einai i apopsi pou exw sximatisei apo tin empiria mou. Gia na tekmiriwthei tha itan endiaferon na kanoume kapoia erevna vevaia.

Fysika mporeis na akous ena sygkrotima xwris na katalavaineis tous stixous, giati sou aresei i mousiki i to styl. Sigoura den apolamvaneis plirws ena kommati an den katalavaineis tous stixous, afto de simainei oti i mousiki den mporei na dimiourgisei aisthima apolafsis.
Me liga logia afto pou thelw na pw einai, oti mporoume na akoume mousiki, xwris anagkaia na katalavainoume tous stixous. Arketa atoma einai prokateleimena me ti glwssa, kai otan tous les krine ti mousiki, sou lene oti den exw diathesi na akousw kati pou de tha katalavw. Diladi periorizoun ti mousiki, mono sti mousiki me stixous pou mporoun na katalavoun.

Synepws otan krinoume mousiki, den tha prepei na lamvanoume ypopsin to gegonos oti den katalavainoume ti glwssa.

Dystyxws afto einai to provlima me tin prokatalipsi pou lew, diladi oti arketoi krinoun ti mousiki lamvanontas ypopsin to gegonos oti DEN katalavainoun OI IDIOI ti glwssa.

Me alla logia teinei na dinei dogma oti, den akouw mousiki (eidika rock) an den katalavainw stixous.

An kathomoun na kanw oli afti tin analysi sto arthro pou ekana, to arthro tha ginotan aneta olokliro vivlio.

Kante to akoloutho peirama. Peite stous dikous sas:
1. Apofasisa na kanw mathimata px Ispanikwn i Gallikwn. (mia dytikoevrwpaiki glwssa)
2. Apofasisa na kanw mathimata px Iapwnikwn i Kinezikwn.

Tha ithela na akousw tis antidraseis.

_________________
ΤΑΠΑΝΤΑΡΕΙ
諸行無常
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger

Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:  

Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας
Σελίδα 1 από 2
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη

Μετάβαση στη:  



Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης