Το ξέρατε ότι saru σημαίνει μαιμού;


Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας

Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4  Επόμενη
Σελίδα 2 από 4
 AnimePlanet Forums Αρχική σελίδα    Manga Συζητήσεις    Manga vs ALL !!!!




Καλύτερο για εσένα(και όχι μόνο) είδος κόμιξ θεωρείς...

Τα ιαπωνικά MANGAS!Δεν το συζητώ!Τα υπόλοιπα είναι φλούδες.
35%
 35%  [ 29 ]
Οτιδήποτε.Τι Marvel,τι Disney,τι Mangas, όλα καλά είναι.Θέμα γουστου είναι απλώς.
61%
 61%  [ 50 ]
Οτιδήποτε εκτός από Mangas.Έχω τα anime, γιατί να ασχοληθώ και στον τομέα των κόμιξ με κάτι παρόμοιο?Ας δω και κάτι διαφορετικό...
2%
 2%  [ 2 ]

Σύνολο Ψήφων : 81


Kyon
Δημοσιεύθηκε: Δευ Ιούν 19, 2006 1:41 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: PoSSeSeD.SeRiouSLy :: :: PoSSeSeD.SeRiouSLy ::

Συμμετέχει από: 04 Ιούν 06 Δημοσιεύσεις: 337 Τόπος: Αθήνα
Για να κρινεις σωστα κατι θα πρεπει και να εχεις ασχοληθει με αυτο.

Moore
Miller
Gaiman
Morrison
Strazynsky
Mack

Aν δεν αναγνωρίζεται τα παραπάνω ονόματα, λυπάμαι αλλα δεν είστε σε θέση να μιλατε για ΣΥΓΧΡΟΝΟ αμερικάνικο κόμικ.
Τα αμερικανικα κομικς δεν ειναι μονο με υπερηρωες! Ελεος!

Ειχα την τυχη να διαβασω τα μεγαλυτερα αριστουργηματα της 9ης τεχνης οπως Watchmen, The Dark Knight Returns, Sandman, Kabuki, Midnight Nation, Invisibles, V for Vendetta και πολλά άλλα χάρη στον ξαδερφό μου που είναι συλλέκτης. Αυτά δεν ειναι comics. Ειναι Graphic Novels!
Υπάρχει τεράστια διαφορά. Αφηστε τη marvel και ψάξτε να βρείτε απο vertigo.

Phantom duck, και εγώ μεγάλωσα με τα κομιξ της Disney αλλα επειδη έχω όμορφες αναμνήσεις δεν σημαίνει τιποτα. Η πραγματικότητα είναι οτι μόνο οι Barks και Rossa αξίζουν απο συγγραφεις disney. To Βιος και Πολιτεια ειναι αριστούργημα αλλα είναι το μοναδικό disney comic που εχει τιμηθεί με βραβεια Eisner τα τελευταία χρόνια. Κάτι σημαίνει αυτό δε νομίζεις... Wink
Τώρα πάιζω Kingdom hearts2 και καταλαβαίνω πόσο "δεμένος" είμαι με τη disney και πόσο αγαπώ τους ηρωές της. Μην αφήνεις όμως τη νοσταλγία να θολώνει την κρίση σου.

Αν και προτιμώ τα αμερικάνικα comics απο τα ιαπωνικά, θεωρώ τους ιάπωνες πιο "καλλιτέχνες". Ελάχιστοι ειναι οι δυτικοι που κάνουν και το σχέδιο και τη συγγραφη.
Και κατι αλλο σημαντικο...ο ρόλος των περιβόητων editors ειναι πολύ μικρότερος στην Ιαπωνια απο οτι στην Αμερική. Αυτό δίνει μια μεγαλύτερη ελευθερια στην έκφραση κατι που είναι σημαντικό στην τέχνη.

Τέλος, θεωρώ το ευρωπαικό κομικ άσχημο και θλιβερό.
Με εξαιρέσεις τα Αστεριξ και Λουκυ Λουκ, μόνο το ερωτικό κόμικ αξίζει απο ευρωπαίους κομίστες. Ολα τα άλλα ειναι....

_________________
この中に宇宙人、未来人、異世界人、超能力者がいたらでてきなさい。

Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Phantom Duck
Δημοσιεύθηκε: Δευ Ιούν 19, 2006 2:22 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.PoWeR :: :: ANiME.PoWeR ::

Συμμετέχει από: 16 Μάρ 06 Δημοσιεύσεις: 1106 Τόπος: Λιμνούπολη Τώρα Βλέπω: , τώρα δεν βλέπω
Kyon έγραψε:
Η πραγματικότητα είναι οτι μόνο οι Barks και Rossa αξίζουν απο συγγραφεις disney.


Έλεος, δηλαδή. Επειδή αυτοί οι δύο είναι οι πιο γνωστοί, σημαίνει ότι είναι οι μόνοι που αξίζουν? Αυτή είναι η άποψή σου. Μην την διατυπώνεςι σαν να είναι κάτι που ισχύει. Για τα αμερικάνικά κόμιξ δεν ξέρω και πολλά πράγματα, και δεν μπορώ να σου πω τίποτα. Όμως στο συγκεκριμμένο θέμα που το ξέρω καλύτερα από οποιονδήποτε άλλο τομέα, σου λέω απλά ότι έχεις άδικο.Και αν θέλεις να στο διακιολογήσω, ΟΚ. Ένα μικρό παράδειγμα είναι ο
Μάσσιμο ντε βίτα - δημιουργός του Ινδιάνα Γκούφυ,
Τζιοβάν Μπατίστα Κάρπι - δημιουργός του Φάντομ Ντακ,
Σύλβια Τζίκε - Δημιουργός του Παπιομυστηρίου, και άλλων σήριαλς που δημοσιεύθηκαν σε συνέχειες στο "Μίκυ Μάους". Αυτά είναι μόνο πάρα πολυ μικρά παραδείγματα, για σχεδαστές που είνα απλά εκπληκτικοί,
Δεν είναι ολόκληρη η κοινότητα του Disney μόνο δύο σχεδιαστές. Και σίγουρα ΔΕΝ είναι οι μόνοι που αξίζουν. Όπως δεν πρέπει να συγχέουμε Αμερική --> Μόνο Marvel, δεν πρέπει να λέμε και Disney --> Μόνο Barks . Αυτά είναι σκόρπιες αερολογίες που δεν στηρίζονται σε κανένα απολύτως επιχείρημα

Kyon έγραψε:

Phantom duck, και εγώ μεγάλωσα με τα κομιξ της Disney αλλα επειδη έχω όμορφες αναμνήσεις δεν σημαίνει τιποτα.

Kyon έγραψε:
Μην αφήνεις όμως τη νοσταλγία να θολώνει την κρίση σου.


Δεν νομίζω να άφησα να εννοηθεί ότι είμαι νοσταλγικός τύπος, και μου αρέσουν τα μίκυ μάους μόνο και μόνο επειδή μου θυμίζουν τα παλιά μου χρόνια. Και δεν σημαίνει ότι επειδή εσύ ίσως προτιμάς κάποιο άλλο είδος, η κρίση μου είναι θολωμένη Smile. Εγώ δεν είπα σε κανέναν ότι δεν έχει σωστή κρίση. Είπα τι προτιμάω εγώ, αλλά δεν προσπάθησα να πείσω κάποιον ότι δεν σκέφτεται σωστά.

Kyon έγραψε:
To Βιος και Πολιτεια ειναι αριστούργημα αλλα είναι το μοναδικό disney comic που εχει τιμηθεί με βραβεια Eisner τα τελευταία χρόνια. Κάτι σημαίνει αυτό δε νομίζεις... Wink

ΟΧΙ !!! Και εννοώ ΟΧΙ !!!
Έχω βαρεθεί να ακούω συνέχεια αυτό το πράγμα σαν επιχείρημα. Τι σημαίνει δηλαδή ότι μόνο ο "Βίος και η πολιτεία του Σκρουτζ Μακ Ντακ" διά χειρός Ντον Ρόσα έχουν διακρiθεί με το Eisner ? Σημαίνει ότι μόνο αυτή η ιστορία αξίζει? Ή μήπως σημαίνει ότι μία ιστορία για να είναι καλή πρέπει να πάρει Eisner ? Αν ο Ρόσα δεν καθόταν να γράψει τον Βίο και την πολιτεία, δεν θα άξιζε καμμία ιστορία των σχεδιαστών του Disney ? Δεν νομίζω Smile

Υπάρχουν πολύ ωραίες ιστορίες, μεγάλες ή μικρές, από γνωστούς ή άγνωστους δημιουργούς, που είναι πραγματικά εξαιρετικές. Δεν είναι ανάγκη να σαρώνουν τα βραβεία, αρκεί να έχουν να σου προσφέρουν, ευχαρίστηση, γέλιο, ή άλλα συναισθήματα . Εμένα προσωπικά δεν θα μου άρεσε καθόλου αν όλες οι ιστορίες ήταν σαν τον βίο και την πολιτεία, και ας έπαιρναν και 10 βραβεία Eisner η καθεμία Razz.
Ένας κόσμος μόνο με Rosa και Barks θα ήταν βαρετός. Πόσο μάλλον την στιγμή που υπάρχουν δεκάδες άλλοι αξιόλογοι παλιοί, αλλά και ανερχόμενοι σχεδιαστές. Όπως και στα manga και σε όλα τα άλλα κόμιξ, υπάρχουν πολλοί σχεδιαστές, έτσι και στα κόμιξ της Disney, η ιδιεταιρότητά τους οφείλεται στην ποικιλία, στο ταλέντο και στην διαφορετικότητα των δημιουργών

_________________

Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
kabez
Δημοσιεύθηκε: Δευ Ιούν 19, 2006 10:04 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 12 Νοέ 04 Δημοσιεύσεις: 3238 Τόπος: borderguard
Παράθεση:
egw stamatisa ta manga gia to logo oti den mporousa na katalabw giati itan aspromaura... den einai ola "aspro-mauro" ston kosmo... ase pou ena volume Rurouni Kenshin to xrwmatisa me to Corel gia na deixnei kalutero...


Μα αυτό είναι το στυλ τους!Έτσι πρέπει να είναι, χωρίς χρώμα.
Όχι βέβαια ότι και αν είχαν χρώμα θα ήταν άσχημα, ίσα ίσα, αλλά θα χαθεί το κλασικό japanesation που έχουν και θα φέρει πιο πολύ σε αμερικάνικο manga.
Ναι, υπάρχουν και αυτά, με λύπη τα είδα σε ένα κομιξάδικο.Ήρωες με μεγάλα μάτια,animo-κουρέμματα και γενικά όλα τα στοιχεία που αντιπροσωπεούν τα manga να φιγουράρονται με αμερικάνικη γραμμή(η οποία δεν λέω ότι είναι άσχημη, αλλά δεν ταιριάζει στον συγκεκριμμένο τομέα).
Έγχρωμα μάλιστα!
Αυτό δεν είναι τέχνη αλλά μια προσπάθεια αντιγραφής.

Παράθεση:
Η πραγματικότητα είναι οτι μόνο οι Barks και Rossa αξίζουν απο συγγραφεις disney.


Εδώ θα διαφωνίσω και εγώ μαζί σου.Υπάρχουν πάρα μα πάρα πολλά ταλέντα-σχεδιαστές στη Disney ,με καταπληκτικές ιστορίες, αλλά δεν τους θυμάται κανείς ίσως και επειδή αντίθετα με Ρόσα και Μπαρκς δεν έχουν πολλές ιστορίες στο ενεργητικό τους.
Επίσης θα πρέπε κανονικά να αναφέρεσαι στο περιοδικό ''ΚΟΜΙΞ'' και όχι γενικά στη Disney,διότι υπάρχουν και κάμποσα άλλα περιοδικά της ,το καθένα με μια ξεχωριστή και εντελώς διαφορετική πνοή.

Δε λέω, και οι 2 που αναφέρεις έχουν συμβάλλει σημαντικά με πραγματικά απίστευτες ιστορίες (πχ Ρόσα: ''Ο γιος του ήλιου'',''Μαυρος Ιπότης'' , Μπαρκς:''Φιλοσοφική λίθος'', κτλ) αλλά υπάρχουν και άλλα μεγάλα ή μικρά ονόματα στο συγκεκριμμένο περιοδικό που χαρίζουν γέλιο και ευχαρίστηση μέσα από μεγάλες ή 5σελιδες ιστορίες.

_________________
"Whoever fights monsters should see to it that in the process he does not become a monster.
And when you stare into the abyss the abyss stares back at you"

Friedrich Nietzsche

http://www.animeplanet.gr/425_blue_submarine_no6.html

.



-
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
XHunter
Δημοσιεύθηκε: Δευ Ιούν 19, 2006 11:48 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: LeaRNeR :: :: LeaRNeR ::

Συμμετέχει από: 20 Μάϊ 04 Δημοσιεύσεις: 20
βασικα για μενα ειναι εντελως ακυρο να συγκρινεις εντελως ανομοια πραγματα. Λετε Manga vs dinsey ή Manga vs Marvel. Μα Μανγκα ειναι και το hellsing , manga ειναι και το halo kitty (αν υπαρχει). Καμμια σχεση το ενα με το αλλο. Δε μπορεις να συγκρινεις το Terminator με τον Αγγλο ασθενη αλλο ειδος το ενα αλλο ειδος το αλλο.
Εγω χωριζω τα κομιξ/μανγκα σε τρεις κατηγοριες αναλογα με τις ηλικιες τις οποιες αυτα ανταποκρινονται , δλδ για παιδικο/εφηβικο/ενηλικο κοινο.
Για μενα στο παιδικο κοινο τα κομιξ και συγκεκριμενα η Ντισνευ (που να μην ξεχναμε οτι παιζει χωρις αντιπαλο εδω και παρα πολυ καιρο) ειναι κορυφη. Τα ειπατε πριν, δε χρειαζεται να μιλησω και εγω για τα καλα σημεια των μικυ μαους. Απο την αλλη ομως εχει και μειονεκτηματα, θυμαμαι ως παιδι που διαβαζα Disney οτι ενω υπηρχαν πολυ καλες ιστοριες υπηρχαν και αλλες τις οποιες εβρισκα πολυ βαρετες, ενω τουλαχιστον στην ελληνικη εκδοση πολλες ιστοριες ανακυκλωνονταν με το περασμα του χρονου. Λογικο κιολας γιατι πολλα περιοδικα τις Disney ειναι εβδομαδιαιου χαρακτηρα και κυκλοφορουν για πανω απο 60 χρονια.
Στα Εφηβικα, για μενα τα μανγκα αυτη τη στιγμη τουλαχιστον κυριαρχουν για τον απλο λογο του οτι στα μανγκα βλεπουμε μια αρχη μια μεση και ενα τελος (περαν των αυτνοητων χαρακτηριστικων τους) ενω αντιθετα η Μαρβελ και η dc το εχουν κανει το θεμα σαπουνοπερα, σε καθε κομικ οι κεντρικοι χαρακτιρες εχουν πεθανει καμμια 5αρα φορες ο καθενας, το σεναριο ανακυκλωνεται και τελος δε προκειται να υπαρξει ποτε. Με λιγα η μαρβελ διατηρει στη ζωη τελειωμενα κομικ μονο και μονο για να αρμεγει τους φανς (οχι οτι δεν υπηρξαν και πολυ καλες στιγμες).
στην τελευταια κατηγορια δεν εχω αποψη γιατι δεν εχω διαβασει αρκετα απο αμερικη.

ασχετο ο gaiman που ανφερεσ πριν Κιον ειναι ο συγγραφεας?
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Phantom Duck
Δημοσιεύθηκε: Δευ Ιούν 19, 2006 12:53 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.PoWeR :: :: ANiME.PoWeR ::

Συμμετέχει από: 16 Μάρ 06 Δημοσιεύσεις: 1106 Τόπος: Λιμνούπολη Τώρα Βλέπω: , τώρα δεν βλέπω
Συμφωνώ σε αρκετά πράγματα μαζί σου. Όμως αυτό που είπες

XHunter έγραψε:
Εγω χωριζω τα κομιξ/μανγκα σε τρεις κατηγοριες αναλογα με τις ηλικιες τις οποιες αυτα ανταποκρινονται , δλδ για παιδικο/εφηβικο/ενηλικο κοινο.
Για μενα στο παιδικο κοινο τα κομιξ και συγκεκριμενα η Ντισνευ (που να μην ξεχναμε οτι παιζει χωρις αντιπαλο εδω και παρα πολυ καιρο) ειναι κορυφη.


Δεν νομίζω να είναι και τόσο αντιπροσωπευτικό. Υπάρχουν για παράδειγμα πολλά μικρά παιδιά που διαβάζουν κόμιξ της DC και της Marvel, ή και manga, από πολύ μικρή ηλικία.(καλά τα manga υπάρχουν για όλες τις ηλικίες, αλλά λέμε τώρα Razz) Και επίσης όπως προείπα, τα κόμιξ της Ντίσνευ ΔΕΝ είναι παιδικά. Ίσως αναφέρονται κυρίως σε μικρές ηλικίες, αλλά δεν υπάρχουν μόνο για 8χρονα παιδάκια.

Εγώ έχω σταματήσει να διαχωρίζω τα κόμιξ σε κατηγορίες εδώ και πολύ καιρό. Ο διαχωρισμός που κάνω πλέον στα κόμιξ είναι "Μου αρέσουν πολύ-Μου αρέσουν έτσι και έτσι-Δεν μου αρέσουν". Και κάποιες ενδιάμεσες καταστάσεις ανάμεσά τους Wink


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Phantom Duck στις Δευ Ιούν 19, 2006 12:56 pm, 1 φορά

_________________

Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Darcia
Δημοσιεύθηκε: Δευ Ιούν 19, 2006 12:56 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.oNe :: :: ANiME.oNe ::

Συμμετέχει από: 10 Ιούν 05 Δημοσιεύσεις: 782 Τόπος: Θεσσαλονίκη, μεγάλη φραπεδομάνα Τώρα Βλέπω: την τύφλα μου
XHunter έγραψε:


ασχετο ο gaiman που ανφερεσ πριν Κιον ειναι ο συγγραφεας?


είναι ο συγγραφέας του Sandman. Στην αρχή ήταν βιβλίο αλλά μετά εκδόσανε το graphic novel σε συνεργασία με διάφορους σχεδιαστές.

Υπάρχει και ένα Sandman special που το έκανε σε συνεργασία με έναν Ιάπωνα. Διαβάζεται σαν εικονογραφημένο βιβλίο και το σχέδιο και η αφήγηση ήταν εκπληκτικά. Αξίζει να διαβαστεί και αυτό.

Ας μη ξεχάσω και τα original κόμικς με τα Χελωνονιτζάκια. Τα έχει διαβάσει κανείς; καμία σχέση με τα καρτούν. Ολες οι χελώνες έχουν κόκκινη κορδέλα, μάτια χωρίς κόρες και σκοτώνουν κιόλας. Τα διάβασα όταν ήμουν 11 χρονών και θα θελα να τα ξαναδιαβάσω αν πέσουν στα χέρια μου.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
noname
Δημοσιεύθηκε: Δευ Ιούν 19, 2006 1:51 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
XD XD XD XD XD

Συμμετέχει από: 31 Μάϊ 04 Δημοσιεύσεις: 2829 Τόπος: Αθήνα - θεσσαλονίκη Τώρα Βλέπω: OMG!!! πώς βρέθηκε αυτό εκει ?
apo tote pou thimame ton eauto mou diavaza komix ths disney ...ta panat maniodos ...to posa xiliometra erixa psaxnontas ena ena ta periptera ths thessalonikis kai se opio allo meros ths ellados pigena gia na vrw palia teuxh tou KOMIX den legonatai (perpatiounte mono LOL) ...siga siga ostoso apogohteftioka apo thn ptosh pou paratirousa sthn piotita sxediou kai senarion pou paratirous kathos megalona esti perioristika na diavazw mono to KOMIX sto opio mpenan istories apo merika polu gnosta onomata ...ostoso
pleon areosa kai afto kathos varethika tosa xronia tous idious xaraktires kai kirios ta PROMIOTIPA SENARIA (plin elaxiston exeresewn) ...genika varethika to olo stil ...

apo amerikanika kai europaika komix plin elaxiston exeresewn isos den mou exei kanei tpt megalh entiposh ...

kai enw vriskomouna se afto to telma ^^ gnorisa to manga (prepei na pw oti prwta arxisa na katevazw manga kai meta anime, sinithos ginete anapoda ) apo tote exw ena soro logous na pistevw pws ama thes na diavaseis ena kalo komix tote adto 80 % tha einai manga.
oi logoi mou :
1) Einai aspromavra kai mou arese panata to aspromavro kai stis tenies (an kai tinoun na eklipsoun ) kai stis fotografies ... genika pistevw oti to xrwma apla trava thn prosoxh krivontas tis atelies sto sxedio ...kati tetio den shmvenei sto manga ... episis to aspromavro me vohthaei na paratirw kalitera tis grames se ena comix ...
2) Oi xaraktires exelisontai stadika kai exelisonati kai ta sunesthimata tous ...metavalontai oi sxeseis tous ktl se antithesi me thn statikotita pou epidikniei h disney se afton ton tomea ....alla kai genika ta komix pou vasizonatai se 2-3 epituximenous xaraktires ...diavaza asterix louki louk ktl evgazan trelo gelio alla sto telws panat ixers ti tha ginei ... tha mazeftoun oloi sthn giorth tou xwriou plin tou vardou pou tha einai demenos kai fimomenos sto dentro .
3) To senario ...sinithos prototipw kai me anatropes katapuianete me themata pou alla comix oute kan agkizoun (fisika panta uparxoun oi fotines exereseis )
4)To monadiko sthl tou manga ...den xriazontai sxolia edw.

Etsi exw katalixei sto parakato (prosopiko ) shmperasma ...mporei na uparxoun polu kala comix pou na mhn einai manga ...alla afta einai h exeresh ston kanona : MANGA RULEZ EM ALL !!!!!!!!!!

_________________
Not everything that can be counted counts, and not everything that counts can be counted.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
XHunter
Δημοσιεύθηκε: Δευ Ιούν 19, 2006 1:53 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: LeaRNeR :: :: LeaRNeR ::

Συμμετέχει από: 20 Μάϊ 04 Δημοσιεύσεις: 20
Παράθεση:
ν νομίζω να είναι και τόσο αντιπροσωπευτικό. Υπάρχουν για παράδειγμα πολλά μικρά παιδιά που διαβάζουν κόμιξ της DC και της Marvel, ή και manga, από πολύ μικρή ηλικία.(καλά τα manga υπάρχουν για όλες τις ηλικίες, αλλά λέμε τώρα Razz) Και επίσης όπως προείπα, τα κόμιξ της Ντίσνευ ΔΕΝ είναι παιδικά. Ίσως αναφέρονται κυρίως σε μικρές ηλικίες, αλλά δεν υπάρχουν μόνο για 8χρονα παιδάκια.


Κοιταξε γενικως οταν μιλαμε για τεχνη δε μπορουμε να βαζουμε ορια υπαρχουν ομως καποιες γενικες κατευθυνσεις.
Και εγω μπορει να κατσω και να διαβασω 'κλασσικα' αλλα η συντριπτικη πλειοψηφια των αναγνωστων του περιοδικου οταν εβγαινε ηταν παιδια κατω των 12 (με λιγα λογια παιδια δημοτικου). Αντιθετα spiderman διαβαζαν μεγαλυτερες ηλικιες (ας πουμε πεμπτη δημοτικου και πανω) δεν υπαρχει καποια ερευνα την οποια χρησιμοποιων αλλα φαινεται καθαρα και μονο απο το οπτικο μερος οτι η ντισνευ μιλαει σε μικροτερες ηλικιες απο οτι η μαρβελ ενω η μαρβελ μιλαει σε μικροτερες ηλικιες απο οτι πχ to sin city.
Και στα μανγκα παλι εχουμε το ιδιο, και εγω γουσταρω naruto και bleach αλλα το tartget audience στη ιαπωνια ειναι εφηβοι.

Παράθεση:
είναι ο συγγραφέας του Sandman. Στην αρχή ήταν βιβλίο αλλά μετά εκδόσανε το graphic novel σε συνεργασία με διάφορους σχεδιαστές.


ναι μιλαμε και οι δυο για τον neil gaiman, εχω στην βιβλιοθηκη μου το american gods το οποιο εχω ακουσει οτι ειναι πολυ καλο. Αλλα για να ξεκαθαρισουμε τα πραγματα ειναι μονο σθγγραφεασ ετσι? δεν κανει σκιτσα, σωστα?
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Tristessa_326
Δημοσιεύθηκε: Δευ Ιούν 19, 2006 2:54 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator::
:: LoL-i::
::Moderator::<br>:: LoL-i::

Συμμετέχει από: 03 Ιούν 05 Δημοσιεύσεις: 1357 Τόπος: Θεσσαλονίκη Τώρα Βλέπω: Την anime wishlist μου που όλο μεγαλώνει...
Phantom Duck έγραψε:
Δεν είπα ότι δεν μου αρέσουν. Είπα ότι δεν μου αρέσουν πολύ Wink . Και ότι δεν μπορούν να συγκριθούν (κατά την άποψή μου πάντα) με τα κόμιξ της Disney


Ok, my bad! Embarassed Laughing

Phantom Duck έγραψε:
Ίσως να πρέπει να σταματήσουμε να κατηγοριοποιούμε τα Κόμιξ σε εθνότητες, καθώς πολλές φορές, είναι το ακριβώς αντίθετο από αυτό που πιστεύεται για την υπόλοιπη χώρα.


Όταν ανέφερα τα comic διαφορετικών χωρών, δεν το έκανα για να πω πως το ένα είναι καλό και το άλλο κακό. Ίσα-ίσα. (ελπίζω να καταλάβατε πως δεν έχει σημασία για μένα από πού είναι το comic!)

Κyon, θα τα ελέγξω τα ονόματα που ανέφερες (hehehe, ήδη ανέφερα το V for Vendetta, που μου έχει καρφωθεί να το διαβάσω! Μάλιστα, θέλω να διαβάσω και άλλες δουλειές του Moore) Και ποιος είπε πως τα αμερικανικά comic είναι μόνο με υπερήρωες; Wink

_________________


JaME Ελλάδα :: JMusic.gr :: my LJ :: my last.fm
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Kyon
Δημοσιεύθηκε: Δευ Ιούν 19, 2006 4:39 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: PoSSeSeD.SeRiouSLy :: :: PoSSeSeD.SeRiouSLy ::

Συμμετέχει από: 04 Ιούν 06 Δημοσιεύσεις: 337 Τόπος: Αθήνα
Phantom Duck, απο οτι κατάλαβα, ασχολείσαι κυρίως με ΤΟ Κόμιξ.

Μέσα στο πλαίσιο αυτό πράγματι, υπάρχουν και άλλοι δημιουργοί που εχουν κάνει σημαντικό έργο και έχουν πρωτοτυπήσει με τους κλασσικούς ήρωες της Disney.
Έξω όμως, στον πραγματικό comic world που απαρτίζεται απο την Αμερικη-Ιαπωνια-Ευρωπη, οι μόνοι άξιοι αναφοράς ειναι οι Μπαρκς και Ροσσα. Όχι οτι όλα τα αλλα ειναι μάπα φυσικά, αλλα στο εξειδικευμένο αυτό είδος αναγνωρίζονται μόνο οι κορυφαίες δουλειές.

Δε σε κατηγορώ που σου αρέσει τόσο αυτό το είδος. Αλλά επετρεψέ μου να σου πώ οτι είναι σαν να διαβάζει κάποιος μόνο Spiderman και Xmen. Φυσικά και εκεί υπάρχουν φοβερές δουλείες, αλλά όπως ειπα και παραπάνω, αναγνωρίζονται μόνο οι καλύτερες.

Προθεσή μου δεν είναι να υποβιβάσω κανένα είδος comic και κυρίως της Disney που μου είναι τόσο αγαπητά. Απλα λέω να μην μένουμε μόνο εκεί.

XHunter, o Neil Gaiman είναι συγγραφέας με πλούσιο και πολυμορφικό εργο. Διάβασε όπωσδήποτε το American Gods(βγαινει και συνέχεια), και αν είσαι οπαδός του αγγλικού humor θα πρότεινα και το Good Omens σε συνεργασία με τον Terry Pratchet.
Aπο comics Sandman φυσικα.

Και ενα trivia για το τελος.
Ξέρατε οτι ο Neil Gaiman έκανε την μετάφραση της ταινίας του Miyazaki, Mononoke Hime?

_________________
この中に宇宙人、未来人、異世界人、超能力者がいたらでてきなさい。

Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Phantom Duck
Δημοσιεύθηκε: Δευ Ιούν 19, 2006 5:39 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.PoWeR :: :: ANiME.PoWeR ::

Συμμετέχει από: 16 Μάρ 06 Δημοσιεύσεις: 1106 Τόπος: Λιμνούπολη Τώρα Βλέπω: , τώρα δεν βλέπω
Παράθεση:

Κοιταξε γενικως οταν μιλαμε για τεχνη δε μπορουμε να βαζουμε ορια υπαρχουν ομως καποιες γενικες κατευθυνσεις.
Και εγω μπορει να κατσω και να διαβασω 'κλασσικα' αλλα η συντριπτικη πλειοψηφια των αναγνωστων του περιοδικου οταν εβγαινε ηταν παιδια κατω των 12 (με λιγα λογια παιδια δημοτικου). Αντιθετα spiderman διαβαζαν μεγαλυτερες ηλικιες (ας πουμε πεμπτη δημοτικου και πανω) δεν υπαρχει καποια ερευνα την οποια χρησιμοποιων αλλα φαινεται καθαρα και μονο απο το οπτικο μερος οτι η ντισνευ μιλαει σε μικροτερες ηλικιες απο οτι η μαρβελ ενω η μαρβελ μιλαει σε μικροτερες ηλικιες απο οτι πχ to sin city.
Και στα μανγκα παλι εχουμε το ιδιο, και εγω γουσταρω naruto και bleach αλλα το tartget audience στη ιαπωνια ειναι εφηβοι.


Όντως, όπως και να το κάνουμε, το κοινό των διάφορων εταιριών είναι προβλέψιμο. Δηλαδή η ντίσνευ έχει σαν στόχαστρο ένα κοινό μικρότερης ηλικίας. Αυτό που θέλω να πω (δεν το διευκρίνησα σωστά παραπάνω) είναι ότι παντού υπάρχουν εξαιρέσεις, που δεν μπορούμε όμως να τις αφήσουμε να περάσουν απαρατήρητες Wink

Kyon έγραψε:
Phantom Duck, απο οτι κατάλαβα, ασχολείσαι κυρίως με ΤΟ Κόμιξ.


Όχι ακριβώς. Ασχολούμαι με όλη την ιστορία των σχεδιαστών κόμιξ Ντίσνευ, από την περίοδο του 1928 (που έκανε την πρώτη του εμφάνιση ο Μίκυ Μάους στους κινηματογράφους), έως σήμερα. Πιο συγκεκριμμένα, ασχολούμαι από την αρχή της δεκαετίας του 1930, όπου ο Floyd Gottfredson (ένας από τους σημαντικότερους σχεδιαστές όλων των εποχών) άρχισε να σχεδιάζει στριπ με τον μίκυ μάους. Με λίγα λόγια έχω ασχοληθεί με τα έργα σχεδόν όλων των σχεδιαστών και σεναριογράφων του είδους, που έχουν δώσει το παρόν τα τελευταία 75 περίπου χρόνια.(Όχι μόνο με τους σχεδιαστές που παρουσιάζει το ΚΟΜΙΞ, αλλά και με πάρα πάρα πολλούς άλλους ακόμαRazz)Απλώς το κόμιξ είναι το περιοδικό που ασχολείται πιο πολύ από κάθε άλλο "μίκυ μάους" με αυτά τα θέματα.


Παράθεση:
Έξω όμως, στον πραγματικό comic world που απαρτίζεται απο την Αμερικη-Ιαπωνια-Ευρωπη, οι μόνοι άξιοι αναφοράς ειναι οι Μπαρκς και Ροσσα. Όχι οτι όλα τα αλλα ειναι μάπα φυσικά, αλλα στο εξειδικευμένο αυτό είδος αναγνωρίζονται μόνο οι κορυφαίες δουλειές.


Για κάποιον που ασχολείται με το είδος που αναφέρω (Κόμιξ ντίσνευ) δεν νομίζω πως τον ενδιαφέρει πως συγκρίνονται οι δουλειές του Μάρκο Ρότα και άλλων σχεδιαστών, με άλλες αντίστοιχες ευρωπαϊκές - αμερικάνικες - γιαπωνέζικες δουλειές. Δεν σύγκρινα τα κόμιξ της ντίσνευ με τα υπόλοιπα, επειδή δεν έχω ασχοληθεί τόσο με αυτά, και δεν μπορώ να έχω αντικειμενική άποψη. Είπα τι μου αρέσει περισσότερο εμένα. Όμως για το είδος τους, πολλές ιστορίες άλλων σχεδιαστών ντίσνευ, θεωρούνται πραγματικά κορυφαίες. Και ας μην έχουν πάρει και Eisner, και ας μην θεωρούνται κορυφαίες σε σχέση με άλλα κόμιξ διαφορετικού επιπέδου.

Παράθεση:

Δε σε κατηγορώ που σου αρέσει τόσο αυτό το είδος. Αλλά επετρεψέ μου να σου πώ οτι είναι σαν να διαβάζει κάποιος μόνο Spiderman και Xmen. Φυσικά και εκεί υπάρχουν φοβερές δουλείες, αλλά όπως ειπα και παραπάνω, αναγνωρίζονται μόνο οι καλύτερες.


Που είναι το άσχημο να διαβάζει κανένας μόνο Spiderman και Xmen ? Razz
Και γιατί να να αγνωρίζονται μόνο οι καλύτερες? Υπάρχουν π.χ. ένα σωρό Anime που δεν είναι μέσα στο ΤΟΡ 10 του AniDB, όμως είναι πάρα πολύ αξιόλογα. Αυτό δεν σημαίνει τίποτα ?Razz

Βασικά όλην την ώρα μιλάμε, και προσπαθούμε να συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα μεταξύ τους. Δεν μπορεί να γίνει σύγκριση με "κόμιξ Disney" - "manga" - "DC Comics"- " Ό,τι άλλο κόμιξ μπορεί να υπάρχει" με ζητούμενο το ποιο είναι πιο ωραίο. Το καθένα είναι όμορφο στο είδος του, και προσφέρει διαφορετικά συναισθήματα σουν αναγνώστη. Για αυτό και υπάρχουν και όλα αυτά τα είδη. Θέλω να καταλήξω στο ότι Κανένα είδος δεν είναι πιο ωραίο από ένα άλλο. Αυτό αφορά τα γούστα του καθενός Smile


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Phantom Duck στις Τρι Ιούν 20, 2006 12:04 pm, 3 φορές συνολικά

_________________

Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
k_akis
Δημοσιεύθηκε: Δευ Ιούν 19, 2006 6:16 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: r00k ::

Συμμετέχει από: 31 Μάϊ 06 Δημοσιεύσεις: 10 Τόπος: Αθήνα Τώρα Βλέπω: Jigoku Shoujo, Death Note, Bleach etc
Σημειωση: Λεγοντας comic αναφερομαι στη Δυση γενικοτερα

Σιγουρα ενδιαφερον θεμα που -ισως- περνει αρκετη κουβεντα... Smile Αλλα πρωτα απ'ολα, δεν μπορουμε να κανουμε αμεση συγκριση comic-manga. Razz

Οπως ειπε και η Tristessa_326
Παράθεση:
Κατ' αρχάς, είμαι φαν της 9ης τέχνης. berserker, όλα ανήκουν στην ένατη τέχνη. Δυτικά, ανατολικά, όλα. Το πόσο καλό είναι ένα comic ή ένα manga εξαρτάται από τον ίδιο τον δημιουργό και όχι από την εθνικότητά του.


Δεν χρειαζεται να επαναλαβω και αλλα πραγματα που ειπαν αλλα παιδια πριν απο μενα στο topic, αλλα νομιζω με λιγα λογια τα πραγματα ειναι απλα. Δεν μπορουμε να κρινουμε ολα τα comic η manga καθως τα παντα αλλαζουν απο τιτλο σε τιτλο, απο δημιουργο σε δημιουργο κ.α.... Δεν μπορουμε να τα συγκρινουμε μεταξυ τους επειδη οι διαφορες ειναι παρα πολλες, και στην τελικη ειναι δυο διαφορετικα πραγματα. Shocked

Γενικοτερα, οταν μιλαμε για manga, comic, anime, κινηματογραφo, μουσικη, παιχνιδια(ναι τεχνη ειναι, επιμενω) κ.α. ολα βεβαια ειναι μορφες τεχνης. Ολα εχουν να κανουν με τα αισθηματα, τη φαντασια, την αισθητικη, τη σταση του δημιουργου και βεβαια με το τι "νιωθει" απεναντι τους ο θεατης. Σε ολες τις κατηγοριες εχουμε περιπτωσεις αυτου που συνηθως λεμε "ξεπουλημα" η "εμπορικο". Θεωρια που με βρισκει αντιθετο γιατι (π.χ.) ειτε μιλαμε για την Britney Spears, ειτε για τους Mettalica η για τον Παπαζογλου ο καθενας τους με τη μουσικη του, ειτε γραφωντας την ειτε ερμηνευοντας την κανει αυτο που του αρεσει να κανει. Και αν το κανει μονο και μονο για τα λεφτα, παλι εμεις δεν μπορουμε να το ξερουμε. Στην περιπτωση μας εδω, που αναφερθηκαν οι Marvel/DC, δεν ειναι η Marvel που γραφει τα κομικ, ειναι το προσωπικο της, ανθρωποι δηλαδη που κανουν αυτο που τους αρεσει να κανουν, και αφου μπορουν και ζουν κιολας απο αυτο ακομα καλυτερα(Και γιατι τοσο χαμος για Marvel/DC? Δυο εταιριες ειναι, δεν βγαζουν ολα τα κομικ της Αμερικης! Και διαβασα να αναφερονται μερικα πολυ αξιολογα ονοταμα στο topic, ενα εχω να προσθεσω αυτη τη στιγμη στα γρηγορα:Todd McFarlane Very Happy ). Στην τελικη, προσωπικα δεν βλεπω πως ο DaVinci για παραδειγμα(μια που ειναι επικαιρο Razz ) ειναι πιο καλλιτεχνης απο τον Αλεξη(λεμε τωρα τυχαιο ονομα) που κανει graffity, η το αντιθετο βεβαια... Απλα οταν μιλαμε για τεχνη δεν ειναι ζητημα καλυτερου-χειροτερου.

Και γενικοτερα ρε παιδια, ο δογματισμος σε τετοια θεματα δεν βοηθαει καθολου. Και ισως ειμαι λιγο off topic γιατι μιλαω λιγο πιο γενικα απο το θεμα αυτου το topic, αλλα απο δογματισμο στην τεχνη αλλο τιποτα. Rolling Eyes


Οσο για εμενα για απαντηση στη ερωτηση του topic(που τοσο off που βγηκα σχεδον τη ξεχασα Razz), απολαμβανω το ιδιο ενα "ωραιο"(η πιο σωστα "ενα x που μου αρεσει) comic, manga, βιβλιο, απλα τον τελευταιο καιρο ασχολουμε κυριως με anime/manga. Να ηταν και πιο φτηνα στην Ελλαδα ποσο ωραια θα ηταν... Shocked



Και μια παρανθεση: Μην κατηγορουμε τους Αμερικανους ειδικα απο τη στιγμη που δεν βλεπω γιατι εμεις ειμαστε καλυτεροι σε κατι... -Και οχι δεν τους παω Laughing -

Sorry για το κουραστικο post, παντα φιλικα. Cool

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Tristessa_326
Δημοσιεύθηκε: Δευ Ιούν 19, 2006 10:22 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator::
:: LoL-i::
::Moderator::<br>:: LoL-i::

Συμμετέχει από: 03 Ιούν 05 Δημοσιεύσεις: 1357 Τόπος: Θεσσαλονίκη Τώρα Βλέπω: Την anime wishlist μου που όλο μεγαλώνει...
Phantom Duck έγραψε:
Βασικά όλην την ώρα μιλάμε, και προσπαθούμε να συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα μεταξύ τους. Δεν μπορεί να γίνει σύγκριση με "κόμιξ Disney" - "manga" - "DC Comics"- " Ό,τι άλλο κόμιξ μπορεί να υπάρχει" με ζητούμενο το ποιο είναι πιο ωραίο. Το καθένα είναι όμορφο στο είδος του, και προσφέρει διαφορετικά συναισθήματα σουν αναγνώστη. Για αυτό και υπάρχουν και όλα αυτά τα είδη. Θέλω να καταλήξω στο ότι Κανένα είδος δεν είναι πιο ωραίο από ένα άλλο. Αυτό αφορά τα γούστα του καθενός Smile


My point exactly... Very Happy

_________________


JaME Ελλάδα :: JMusic.gr :: my LJ :: my last.fm
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
neo
Δημοσιεύθηκε: Τρι Ιούν 20, 2006 10:46 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: HooKeD :: :: HooKeD ::

Συμμετέχει από: 12 Ιαν 06 Δημοσιεύσεις: 116 Τόπος: λαμια-αθηνα Τώρα Βλέπω: ξανα death note,hellsing ultimate
Εγω ειμαι πλεον υπερ των manga απο οταν διαβασα ενα τευχος του kenshin.Οταν κατεβηκα στο solaris να αγορασω και αλλα manga και ειδα τα αμερικανικα ξενερωσα,καταλαβα πως δεν με ελκυουν πλεον για να τα διαβασω.Επισης πιστευω πως τα manga εχουν καλυτερο σεναριο απο τα υπολοιπα με την εννοια του οτι σου περνανε περισσοτερα συναισθηματα αυτη ειναι η γνωμη μου
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Garrett
Δημοσιεύθηκε: Τρι Ιούν 20, 2006 7:13 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: PoSSeSeD.SeRiouSLy :: :: PoSSeSeD.SeRiouSLy ::

Συμμετέχει από: 19 Δεκ 03 Δημοσιεύσεις: 337 Τόπος: Μy little fantasy world
Ανοιξατε παλι μεγαλο θεμα.Μου θυμιζει το κλασσικο θεμα anime versus τα παντα και το κατα ποσο ειμαστε τοσο πορωμενοι με την ασιατικη τεχνη με το να κατακρινουμε και να αποριπτουμε ολα τα αλλα ειδη.Κατα αρχην οπως ειπαν και μερικοι στα posts τους στην τεχνη δεν ειναι ευκολο να συγκρινεις κατι γιατι η τεχνη εχει να κανει με τα συναισθηματα που σου γεννα και μιλα διαφορετικα στον καθενα.Υπαρχουν καποιες γενικες γραμμες αλλα ειναι κυριως κοινες αποδοχες και οχι κανονες.Ειδικοτερα τωρα μια που μιλαμε για comic,manga,manwha,graphic novels , γενικοτερα εικονογραφημενες ιστοριες πιστευω ολα εχουν να προσφερουν κατι.


Ξεκινησα με ιστοριες των ηρωων του Disney οπως οι περισσοτεροι εδω μεσα και με ολιγο απο υπερωικο αμερικανικο τις Marvel κυριως.Επισης Asterix,Lucky Luc ηταν επισης αγαπημενα.Αυτα ηταν τα κομικ που μπορουσαν να βρω στην Ελλαδα και απο αυτα επηρεαστικα σε ενα μεγαλο βαθμο.Εδω θα πρεπει να πω ενα μεγαλο μπραβο στους εκδοτες των εκδοσεων Dinsey στην Ελλαδα μια που ειναι απο τις μακροβιοτερες εκδοσεις και καταφεραν να κανουν γενειες να αγαπησουν τα κομικ.Ολα αυτα που ανεφερα ειναι καταπληκτικα κομικ και εχουν να προσφερουν πολλα.Με εξαιρεση τα κομικ της Marvel ολα τα αλλα ειναι κωμικα και εχουν τους ιδιους χαρακτηρες να μπλεκουν σε απειρες περιπετειες.Αυτο ειναι ενα μειον για εμενα και ενα στοιχειο που πιστευω οδηγησε πολλους σε αλλα ειδη της 9ης τεχνης.Γιατι σε καποια φαση θελεις και κατι διαφορετικο.Για να μην παρεξηγηθω,διαβαζω ακομα το KΟΜΙΞ και μαλλον θα το διαβαζω για χρονια,αλλα περα απο μερικες εξαιρεσεις(Βιος και πολιτεια,Μικυ Μυστηριο ...και τωρα τους Αρχοντες των Δρακων) το κομικ Disney μαλλον δεν "μιλαει" σε μενα οπως παλια.Πανω κατω το ιδιο ισχυει και για τα Asterix,Lucky Luc.


Marvel και DC.Οι πατερες των υπερωικων κομικ και εν μερη υπευθυνοι μαζι με τις παλιες εκδοσεις τις Dinsey(γιατι τις τελευταιες δεκατιες κυριως στην Ευρωπη πουλανε τα κομικ τις Disney) για την ανθηση των κομικ στην Αμερικη.Εχουν και οι 2 εταιριες παρα πολλους αξιολογους τιτλους.Αλλα οπως αναφερα και παραπανω μετα απο 4+ δεκαετιες με τους ιδιους πανω κατω ηρωες ο κοσμος ψαχνει κατι διαφορετικο.Εξαιρεση τα κομικ τις DC-Vertigo αλλα εκει μιλαμε πλεον για mature graphic novels και "σκεπτομενα κομικ".Αν δεν ηταν παντως καλιτεχνες οπως ο Moore.Gaiman(1602 κανεις?),Μιller,McFarlane να αναστησουν το υπερωικο κομικ στα late 80s & 90s και να δωσουν εναυσμα σε νεους καλιτεχνες,τωρα δεν θα ειχαμε ταινιες SPiderman & Xmen Smile .
Γενικα περα απο τα "κλασσικα" που αναφερατε παραπανω υπαρχουν και παααραα πολλες αλλες επιλογες στα δυτικα κομικ και για ολα τα γουστα.Απλα ο "πολυς" κοσμος ξερει τα παραπανω κλασσικα και συγκρινει με αυτα τα manga.


Παντως πριν που αναφερατε και κατηγοροποιησατε τα κομικ με τις χωρες απο τις οποεις προερχοντε εν μερη συμφωνω γιατι αναλογα με την κουλτουρα και με τον πολιτισμο μιας χωρας ειναι και η τεχνη που παραγουν οι πολιτες της.Δηλαδη για μενα η συγκριση καταληγει στο Ασιατικο με το δυτικο τροπο σκεψης και εκφρασης.Παντως αυτη η τρελη στροφη στο ασιατικο με προβληματιζει πολλες φορες.Το αρθρο που παρεθεσε ενας στο ποστ του δειχνει τα μεγεθη.


Ουφ αυτα για τωρα ισως επανελθω αργοτερα σε αυτο το θεμα Cool

_________________
Like my old grand daddy used to say, "The less a man makes declarative statements, the less apt he is to look foolish in retrospect"
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger

Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:  

Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας
Σελίδα 2 από 4
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4  Επόμενη

Μετάβαση στη:  



Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης