Το ξέρατε ότι eiga σημαίνει ταινία (film);


Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας

Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4  Επόμενη
Σελίδα 3 από 4
 AnimePlanet Forums Αρχική σελίδα    Manga Συζητήσεις    Manga vs ALL !!!!




Καλύτερο για εσένα(και όχι μόνο) είδος κόμιξ θεωρείς...

Τα ιαπωνικά MANGAS!Δεν το συζητώ!Τα υπόλοιπα είναι φλούδες.
35%
 35%  [ 29 ]
Οτιδήποτε.Τι Marvel,τι Disney,τι Mangas, όλα καλά είναι.Θέμα γουστου είναι απλώς.
61%
 61%  [ 50 ]
Οτιδήποτε εκτός από Mangas.Έχω τα anime, γιατί να ασχοληθώ και στον τομέα των κόμιξ με κάτι παρόμοιο?Ας δω και κάτι διαφορετικό...
2%
 2%  [ 2 ]

Σύνολο Ψήφων : 81


maraki
Δημοσιεύθηκε: Παρ Ιαν 26, 2007 9:29 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.FaN :: :: ANiME.FaN ::

Συμμετέχει από: 19 Νοέ 05 Δημοσιεύσεις: 360 Τόπος: Mesa sto ntoulapi ths kouzinas me thn nuxterida mou ton Klamoudio Τώρα Βλέπω: Oneira, sa tainies einai
na pw kai egw thn mikrh mou tapeinh gnwmh... epeidh exw diabasei manga (kai malista polla) uparxoun arketa pou exoun wraio sxedio kalo senario alla oxi ba8os... den 3erw gia emena metraei to ba8os sta panta, aporriptw mono oti einai rixo kai den exei kati na prosferei.... palia 8umamai aperripta kai egw otidhpote mh iapwniko... alla meta arxisa na blepw polla anime kai na diabazw polla manga kai na diakrinw koresmo akomh kai se auto to eidos.. ta manga tupou naruto kai bleach den diaferoun se tpt apo emporika amerikanika kai uparxoun amerikanika pou einai korufaia se sxesh me kapoia manga ta opoia fainontai san ftiagmena apo paidakia nhpiagwgiou mprosta tous(mhn me pairnetai me ta giaourtia) mou aresoun kai ta eurwpaika opws to skydoll(kai oxi epeidh fernei se manga)ta komik tou manara, predators ka8ws kai ta ellhnika (auta pou ta pas?) den mporei na pei kaneis oti o prwtos kuklos tou manifesto den ta spaei (o deuteros me xalase pollu pou pas re kuriazh!!!!!) h oti to xameno fasma den htan korufaio... tespa egw diabazw ta panta arkei na a3izoun to kopo kai na mhn einai rixes m@L@kies exw mia klish pros ta iapwnika alla auto den me kanei na bazw parwpides.. kai osoi axrhstoi lene oti ta manga einai to kalutero eidos to len epeidh den exoun diabasei tpt allo kai na pane na anoi3oun to 300 tou miller, to sandman, to predators na diabasoun to bios kai politeia tou skroutz(na psa3oun na broun kai ta duck ekei tous 8elw egw ta brhka ola) na ri3oun kai miamatia na doun ti paizei sthn ellhnikh skhnh kai meta as er8oun na mou thn mpoun(sorry gia ta mpinelikia aplws mou thn bidwnoun kati tetoioi)

_________________

"Ειμαι ο μεγαλυτερος, κατα 10 μερες, ενα ευτυχισμενο ορφανο που αγαπα την Λεϊλα,που αγαπα τον Αμιρ,που αγαπα τον θορυβο του οργισμενου ουρανου"
Enki Bilal-Le Sommeil du Monstre
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Tony_Redgrave
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Ιαν 28, 2007 5:43 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: LeaRNeR :: :: LeaRNeR ::

Συμμετέχει από: 28 Ιαν 07 Δημοσιεύσεις: 22
Ωραίο θεματάκι και με πολύ ενδιαφέρουσες απόψεις Cool
Προσωπικά διαβάζω τα πάντα. Έχω σχεδόν όλα τα Λούκυ Λουκ/Αστερίξ, χιλιάδες περιοδικά disney και μερικά manga. Στο χώρο του διαβάσματος είμαι ανοιχτός σε όλα αυτά τα είδη, ακόμα και σε λογοτεχνικά βιβλία που ναι μεν δεν είναι κόμιξ αλλά έχουν αρκετά στοιχεία για να γίνουν (Όπως ήδη έγινε το βιβλίο του R.A.Salvatore για τον Dritzz κόμιξ και πάλι από τον Salvatore). Δεν τα ξεχωρίζω με εθνικότητα/σχεδιασμό κλπ. Απλά υπάρχει ας πούμε ένα είδος ιστοριών που μου αρέσουν (που πολλές φορές συναντάει κανείς και σε παιχνίδια όπως Devil May Cry, Castlevania κλπ) και απλά όπου μπορώ να βρω αυτό το είδος αγοράζω/κατεβάζω οτιδήποτε αντίστοιχο, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι μου αρέσουν μόνο οι περιπέτειες ή μόνο η δράση. Όπως λέει η 2η επιλογή την οποία και ψήφισα το καθένα είναι θέμα γούστου. Για να χαλαρώσω μπορώ άνετα να επιλέξω αν θα διαβάσω Spiderman/Rurouni Kenshin/καμιά ιστοριούλα με το Scrooge Mc Duck μιας και του έχω αδυναμία/Elminster/ ή αν θα παίξω κανα παιχνιδάκι στο ps2. Για μένα είναι θέμα διάθεσης αλλά και επιλογής. Σίγουρα υπάρχουν φορές που κολλάω πιο πολύ σε έναν από αυτούς τους τομείς (πχ όταν βρω κάτι καινούργιο που να σχετίζεται με έναν από αυτούς μόνο) αλλά αυτό δε σημαίνει ότι τα άλλα μου αρέσουν λιγότερο Laughing

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
red pyramid
Δημοσιεύθηκε: Δευ Αύγ 27, 2007 12:12 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: HooKeD :: :: HooKeD ::

Συμμετέχει από: 18 Ιούλ 07 Δημοσιεύσεις: 110 Τώρα Βλέπω: polla kai diafora
Αν και διάβασα αυτά που έγραψαν οι περρισσότεροι,δεν μπορώ να μπώ στη λογική αυτου του 43& που ψήφισε το 1 και το 3.Κατά τη γνώμη μου,δεν μπορούμε να 'μαστε τόσο απόλυτοι στις κατηγοριοποιήσεις μας(manga,άλλα κόμιξ ή τπτ)υπάρχουν άπειρες τεχνοτροπίες και από κάθε ιστορία και κάθε σχέδιο υπάρχουν πράγματα να πάρεις.Οπότε με αυτή τη λογική,μόνο η δεύτερη επιλογή φαίνετε να βγάζει νόημα.

_________________
I found Jesus...He was behind the sofa the whole time.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
NightWatcher
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Σεπ 30, 2007 1:19 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: r00k ::

Συμμετέχει από: 09 Σεπ 07 Δημοσιεύσεις: 13 Τόπος: ΑΘΗΝΑ
ψηφιζω τη δευτερη απαντηση,τωρα τελευταια υστερα απο τη περιπτωση naruto κλινω ολο και περισσοτερο σε manga αντι για anime ,ακομη και το claymore το προτιμω σε manga ,αναλογως με τη περιπτωση βεβαια,τωρα δε μπορω να πω οτι δεν υπαρχουν κομιξ καλυτερα αρκετων manga .....και bilal γουσταρω να διαβαζω και moebius ,μεταβαρωνους(φοβεροι σχεδιαστες εκει περα!!!)ακομη και αντιριξ και συμφωνιξ!τρελο γελιο!!!
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Puppetmaster
Δημοσιεύθηκε: Δευ Οκτ 01, 2007 8:42 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.CoLLeCToR :: :: ANiME.CoLLeCToR ::

Συμμετέχει από: 02 Αύγ 07 Δημοσιεύσεις: 612 Τόπος: Thesaloniki Τώρα Βλέπω: Τα ραδύκια ανάποδα!!!
Εγώ ας πούμε ότι τα διαβάζω όλα!

Ενοείτε πως έχω διαβάσει John Rossa. Eυρωπαϊκά κόμικ και γενικά τα πάντα!
Μου αρέσουν άλλά κατέλειξα να λατρεύω τα δύο άκρα.
Δύση και Ανατολή!!
Ιστορίες όπως της Phoenix και της Scarlet Witch, αλλά και άλλες άξιζαν πολύ γιατί είχαν τόσο βάθος σε σχέδιο όσο και σε story!
Από την άλλη το Manga είναι κάτι που ονομάζω ντελικάτη τέχνη! Έχει άλλα χαρακτηριστικά, πολύ διαφορετικά από αυτά της δύσης!
Γενικά το τρίπτυχο Δύση, Ευρώπη και Ανατολή είναι ένας τρόπος να δεις και τον άνθρωπο!
Πρέπει να "τρώει " από όλα! Laughing

_________________
Fear nothing but fear.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Kain
Δημοσιεύθηκε: Δευ Οκτ 01, 2007 9:03 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.oNe :: :: ANiME.oNe ::

Συμμετέχει από: 13 Δεκ 03 Δημοσιεύσεις: 709
Υπάρχουν πολλοί λόγοι που επιλέγω το 2ο και όχι το πρώτο.
Μερικοί από αυτούς είναι το Κοράκι, η Διαφθορά, ο Blacksand, η Αμαρτωλή Πόλη, ο Ντύλαν Ντογκ, ο Γκρου και η Druuna! Θα μπορούσα να επιλέξω το 3ο, αλλά είναι και τα Uzumaki, Dragonball, Welcome to the NHK, DeathNote κ.ο.κ..

_________________

"Ο εχθρός που νικάς παραμένει εχθρός σου. Ο εχθρός που πείθεις γίνεται φίλος σου."
Όταν οι αετοί πετούν ψηλά, η κοτσυλιά πονάει!
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Puppetmaster
Δημοσιεύθηκε: Τρι Οκτ 02, 2007 1:27 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.CoLLeCToR :: :: ANiME.CoLLeCToR ::

Συμμετέχει από: 02 Αύγ 07 Δημοσιεύσεις: 612 Τόπος: Thesaloniki Τώρα Βλέπω: Τα ραδύκια ανάποδα!!!
Kain έγραψε:
Υπάρχουν πολλοί λόγοι που επιλέγω το 2ο και όχι το πρώτο.
Μερικοί από αυτούς είναι το Κοράκι, η Διαφθορά, ο Blacksand, η Αμαρτωλή Πόλη, ο Ντύλαν Ντογκ, ο Γκρου και η Druuna! Θα μπορούσα να επιλέξω το 3ο, αλλά είναι και τα Uzumaki, Dragonball, Welcome to the NHK, DeathNote κ.ο.κ..


Πω πω επιλογές!! Μες την αγάπη και τη χαρά!! Laughing

_________________
Fear nothing but fear.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Wadoria
Δημοσιεύθηκε: Τρι Οκτ 02, 2007 11:58 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: PoSSeSeD.SeRiouSLy :: :: PoSSeSeD.SeRiouSLy ::

Συμμετέχει από: 18 Μάϊ 07 Δημοσιεύσεις: 329 Τόπος: Ιωάννινα Τώρα Βλέπω: bleach,Hero Tales,Elemental Gelad
kai egv diabaza dekades disney comics!! Very Happy tvra poy gnvrisa kai ta manga den allajan polla pragmata...apla einai diaforetikhs koyltoyras Wink

_________________

See my Anime list!!
To decide what to do with the future is to be human.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
ATANASHIOSU
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Οκτ 04, 2007 6:57 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.oNe :: :: ANiME.oNe ::

Συμμετέχει από: 22 Μάρ 04 Δημοσιεύσεις: 723 Τόπος: Σαππόρο Τώρα Βλέπω: Την οθόνη του υπολογιστή μου.
Phantom Duck έγραψε:
Πολλοί είναι αυτοί που συχαίνονται την Αμερική και τα προϊόντα της, και κατακεραυνώνουν τα κόμιξ που βγάζει. Ας σταματήσουν πρώτα να αγοράζουν κόκα-κόλα, αμερικάνικα τσιγάρα, αμερικάνικα ρούχα, ας σταματήσουν να βλέπουν αμερικάνικες ταινίες, κλπ κλπ. Και μετά ας αφορίσουν και τα κόμιξ που παράγει (τα οποία είναι από τα λίγα προϊόντα της Αμερικής που μπορούν να μας προσφέρουν κάτι).



Εγώ την Αμερικανική πολιτική τη συχαίνομαι και εδώ και πολλά χρόνια, μποϋκοτάρω τα Αμερικανικά προϊόντα.
Δεν έχω κάτι με τους καλλιτέχνες, έχω όμως με την πολιτική. Με άλλα λόγια δεν κρίνω την ποιότητα, γιατί κρίνω με βάση την προέλευση. Απλά δε θα ασχοληθώ.

Έχω αδυναμία στον ΙΖΝΟΓΚΟΥΝΤ. Laughing

Να προσθέσω ότι λίγοι είναι αυτοί που διαβάζουν τα ιαπωνικά manga στα ιαπωνικά. Έτσι αυτόματα μειώνεται η ποικιλία. Οι περισσότεροι φαντάζομαι ότι γνωρίζουν μόνο τα εμπορικά που έχουν μεταφραστεί.

_________________
ΤΑΠΑΝΤΑΡΕΙ
諸行無常
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
utsutsu
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Οκτ 04, 2007 6:28 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 29 Φεβ 04 Δημοσιεύσεις: 1762 Τόπος: Αθήνα
kata ti gnomi mou den noite sostos anagnostis manga an den asholite k me ta comic. IMO panta. Tora gia ta amerikanika ti na pi kanis? Marvel, DC, Disney k.a. ehoun megalosi genies k genies.
Gia mena ine must kai ta amerikanika kai ta evropaika comic. Idika ta gallika comic ehoun polla diamantia. Asterix k Ovelix, Antirix k Simfonix, Tenten, Luky luc k.a.
Iparhoun iperohes doulies k sta comic k sta manga. Ine tehni kai tin tehni den tin diahorizis. Dialegis ta kalitera Wink

_________________
https://soundcloud.com/pressure-spirals/tracks
https://www.pressure-spirals.club/
http://pressuridion.blogspot.com/

Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Phantom Duck
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Οκτ 04, 2007 8:38 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.PoWeR :: :: ANiME.PoWeR ::

Συμμετέχει από: 16 Μάρ 06 Δημοσιεύσεις: 1106 Τόπος: Λιμνούπολη Τώρα Βλέπω: , τώρα δεν βλέπω
ATANASHIOSU έγραψε:
Εγώ την Αμερικανική πολιτική τη συχαίνομαι και εδώ και πολλά χρόνια, μποϋκοτάρω τα Αμερικανικά προϊόντα.
Δεν έχω κάτι με τους καλλιτέχνες, έχω όμως με την πολιτική. Με άλλα λόγια δεν κρίνω την ποιότητα, γιατί κρίνω με βάση την προέλευση. Απλά δε θα ασχοληθώ.


Εδώ διαφωνούμε επειδή εγώ δεν κρίνω από που προέρχεται κάτι αρκεί να έχει κάτι να μου προσφέρει, και τα κόμικς το έχουν καταφέρει αυτό. Η 9η τέχνη είναι εννιαία και περιλαμβάνει τα manga, τα αμερικάνικα, τα γαλλικά και ότι άλλο έχει να κάνει με τον τομέα "εικονογραφημένες ιστορίες". Βέβαια δεν θα κάτσω να αναλύσω περαιτέρω το θέμα ή να επιμείνω πως έχω δίκιο. Ο καθένας κάνει τις επιλογές του όπως πιστεύει πως είναι σωστό και όπως τον ικανοποιεί και τον γεμίζει σαν άτομο Razz

_________________

Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Puppetmaster
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Οκτ 07, 2007 8:48 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.CoLLeCToR :: :: ANiME.CoLLeCToR ::

Συμμετέχει από: 02 Αύγ 07 Δημοσιεύσεις: 612 Τόπος: Thesaloniki Τώρα Βλέπω: Τα ραδύκια ανάποδα!!!
Συμφωνώ, πρέπει να παίρνουμε τα καλά από κάτι και να απορίπτουμε τα αρνητικά.
Τι να είσαι απόλυτως ποτέ δεν βοήθησε κανέναν.

Όλοι κάτι καλό έχουν να προσφέρουν! Laughing

_________________
Fear nothing but fear.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
NightWatcher
Δημοσιεύθηκε: Παρ Οκτ 12, 2007 11:40 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: r00k ::

Συμμετέχει από: 09 Σεπ 07 Δημοσιεύσεις: 13 Τόπος: ΑΘΗΝΑ
αμα συγκρινετε κομικ απο ευρωπη και αμερικη με ιαπωνιας ,φαινεται οτι οι ιαπωνες εχουν επηρεαστει απο αυτα,ο moebius ας πουμε και κατα τα λεγομενα του miyazaki τους εχει επηρεασει παρα πολυ και του otomo τα σχεδια σιγουρα εχουν πολλες επιρροες απο αυτον,οποτε αν οι ιδιοι οι Mangaka δεν εχουν τετοια κολληματα γιατι να εχουμε εμεις,ακομη και οκισιμοτο λεει σε μια συνεντευξη του να βλεπετε γενικα αμερικανικες ταινιες να περνετε ιδεες
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Teachan
Δημοσιεύθηκε: Παρ Ιαν 18, 2008 2:31 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: HooKeD :: :: HooKeD ::

Συμμετέχει από: 09 Μάϊ 06 Δημοσιεύσεις: 120 Τόπος: Θεσσαλονίκη Τώρα Βλέπω: Την οθόνη... και πάντα αυτή θα βλέπω, αλλιώς πώς να απαντάω; Οπότε, μη ρωτάτε!
Πολύ ωραίο θέμα.

Όντας μανιακή με το ΚΟΜΙΞ, το Αλμανάκο, το Μίκυ Μάους, τον Αστερίξ, τον Λούκυ Λουκ, τον Ούμπα-Πα και άλλα πολλά, δηλώνω θαρρετά και φαν των manga, αλλά με μία διαφορά, σημαντική για μένα. Τα κόμιξ είναι για ψυχαγωγλια ΚΑΙ για διασκέδαση, ενώ τα manga μόνο για διασκέδαση. Για μένα, ποτέ-ποτέ κανένα manga στον κόσμο ολάκερο δεν θα φτάσει το επίπεδο των Ευρωπαίων και κάποιων Αμερικανών σκιτσογράφων. Λυπάμαι παιδιά, αλλά όχι.

Στο poll επέλεξα τη δεύτερη επιλογή, πάντως.

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
kelsos
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Ιαν 24, 2008 11:25 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: oBSeRVeR :: :: oBSeRVeR ::

Συμμετέχει από: 16 Δεκ 06 Δημοσιεύσεις: 75 Τόπος: Thessaloniki Τώρα Βλέπω: Διάφορα
Πήγα με την δεύτερη επιλογή, κατά την άποψη μου, δεν έχει σημασία η χώρα καταγωγής, αν μ αρέσει κάτι, αυτό είναι που μετράει περισσότερο...

_________________


http://www.myspace.com/kelsos86
http://www.last.fm/user/kelsos
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα

Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:  

Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας
Σελίδα 3 από 4
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4  Επόμενη

Μετάβαση στη:  



Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης