Το ξέρατε ότι denwa σημαίνει τηλέφωνο;


Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας

Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη
Σελίδα 1 από 2
 AnimePlanet Forums Αρχική σελίδα    Manga Συζητήσεις    Άσχετος από MANGA
pagorem1213
Δημοσιεύθηκε: Τετ Δεκ 10, 2008 2:37 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: oBSeRVeR :: :: oBSeRVeR ::

Συμμετέχει από: 10 Ιούν 07 Δημοσιεύσεις: 56 Τόπος: Πειραιάς Τώρα Βλέπω: ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΟΥ
Γεια σε όλους.Ασχολούμε με τα anime από πιτσιρικάς,έχω δει απίστευτα πολλούς τίτλους και έχω σκοπό να συνεχίσω ακάθεκτος.Το θέμα είναι ότι ενώ πολλά anime προέρχονται από manga τίτλους,δεν έχω προσπαθήσει να διαβάσω ποτέ μου.Μάλλον επειδή φοβάμαι ότι θα απογοητευτώ.Βλέπετε είμαι περισσότερο οπτικοακουστικός τύπος.Θα μπορούσε κάποιος να μου πει σε τι κερδίζει η manga ιστορία σε σχεση με την anime?Επίσης που μπορώ να βρω manga τίτλους?Ευχαριστώ.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
YaNsE
Δημοσιεύθηκε: Τετ Δεκ 10, 2008 3:09 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.DRuNK :: :: ANiME.DRuNK ::

Συμμετέχει από: 03 Δεκ 08 Δημοσιεύσεις: 457 Τόπος: Πάτρα. Τώρα Βλέπω: Νanatsuiro Drops ΚαΙ οΤι ΑλλΟ πΡοΛαΒαΙνΩ!
Τα περισσότερα anime που προέρχονται από ομώνυμα manga, περιέχουν πολλές ανακρίβειες κυρίως ως προς την ιστορία.Οπότε αν σε ενδιαφέρουν τα πραγματικά γεγονότα καλό θα είναι να διαβάσεις τα αντίστοιχα manga. Μπορείς να προμηθευτείς τίτλους manga από βιβλιοπωλεία όπως ο Ελευθερουδάκης, η Πρωτοπορία και το Παπασωτηρίου νομίζω. Razz
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Itachi_kun1990
Δημοσιεύθηκε: Τετ Δεκ 10, 2008 3:35 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 17 Δεκ 07 Δημοσιεύσεις: 3134 Τόπος: Θεσσαλονίκη Τώρα Βλέπω: Naruto,One piece,toriko,hunterXhunter,buddy complex,space dandy και πολλά ακόμα
οπως στα dragonball εκαναν λιγο οτι να ναι στο στορυ. Και το manga σε βοηθα να μην απογοητευτεις απο τον σχεδιασμο του anime διοτι σε μεγαλες σειρες καπως χαλαν τα πραγματα. εχουν τα σκαμπανεβασματα τους.λογικο

_________________
oruka karu ota tatoyito, koro noreo koros taka. urame, nikume, soste mini kouiki oni mai. nigete, nigete sein shiomi tsokumai. soste itsu kara, oreta nazi omote oreno mai koi
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα Yahoo Messenger MSN Messenger
Koshin
Δημοσιεύθηκε: Τετ Δεκ 10, 2008 3:48 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: HooKeD.SeRiouSLy :: :: HooKeD.SeRiouSLy ::

Συμμετέχει από: 24 Μάϊ 08 Δημοσιεύσεις: 182 Τόπος: Athina/Agia Paraskeui Τώρα Βλέπω: witchblade
Einai enas entelws diaforetikos tropos prossegisis mias istorias.Prepei na diavaseis arketa manga gia na prosarmormosteis se auto ton tropo psixagwgias, an den exeis xanadiavasei comics. Opws ena anime emvahinei sta optikoakoustika stoixeia etsi kai to antistoixo manga emvathienei stin poreia tis istorias apo kare se kare..Kata pliopsifia ta manga emvathinoun perissotero sto senario enw ta anime einai pio flou..Twra i epilogi einai kathara ipokeineniki. Mporeis na xekiniseis diavazontas to antistoixo manga enws anime titlou pou sou arese gia na pareis ena deigma Smile
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Vetus
Δημοσιεύθηκε: Τετ Δεκ 10, 2008 4:11 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator::
::Black Winged Angel::
::Moderator::<br>::Black Winged Angel::

Συμμετέχει από: 04 Μάϊ 04 Δημοσιεύσεις: 5127
To αφιέρωμα αυτό (αν κι αφορά σχέση μεταξύ comics και κιν/φου αλλά μπορείς να το παραλληλίσεις κάπως με την σχέση μεταξύ manga κι anime) ίσως να σε κατατοπίσει κάπως:

http://www.animeplanet.gr/article_15.html

Για φθηνά manga μπορείς να ρίξεις μια ματιά στο Public (δίπλα στα McDonalt's στην πλατεία Συντάγματος). Για ποικιλία σε manga (αν και λίγο πιο ακριβά) κάνε μια βόλτα στο Solaris ( http://www.solaris.gr/catalog/index.php ) και στο Otaku no Sekai ( http://www.otaku.gr/ ). Aν θες να τ' αγοράσεις από το internet για να σου 'ρθουν πολύ πιο φθηνά γνωστά, αξίοπιστα εξεζητημένα online shops είναι τα:

http://www.justmanga.com/
http://www.rightstuf.com/rssite/
http://www.animecastle.com/
http://www.animecornerstore.com/
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
billmcnik
Δημοσιεύθηκε: Τετ Δεκ 10, 2008 4:59 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.BiaTCH :: :: ANiME.BiaTCH ::

Συμμετέχει από: 24 Μάρ 08 Δημοσιεύσεις: 812 Τόπος: Salonika Τώρα Βλέπω: Δεν έχω χρόνο!
Παράθεση:
ΑΝΙΜΕ ΕΝΑΝΤΙΟΝ MANGA
Υπάρχει μεγάλη φαγωμάρα γύρω από το αν αξίζουν περισσότερο τα Anime (τα Ιαπωνικά κινούμενα σχέδια) ή τα Manga (τα Ιαπωνικά κόμιξ). Αν και χρησιμοποιούνε την ίδια λογική στην τεχνοτροπία, αφήνουνε πολύ διαφορετική εντύπωση (όπως αφήνει η τηλεόραση σε σχέση με τα λογοτεχνικά βιβλία). Η ίδια σειρά αν γίνει και Manga και Anime, τις περισσότερες φορές διαφέρει σε πολλά σημεία. Αναφέρω τις διαφορές μεταξύ τους και αφήνω τα συμπεράσματα σε εσάς.

· Τα Anime είναι έγχρωμα, τα Manga είναι ασπρόμαυρα (για λόγους οικονομίας). Αν και φαινομενικά το χρωματιστό υπερτερεί του ασπρόμαυρου, το καλοδουλεμένο ασπρόμαυρο σχέδιο έχει ατμόσφαιρα που χάνεται αν υπάρχουν πολλά χρώματα (αν έχετε σπουδάσει σχέδιο, θα καταλαβαίνετε τι εννοώ).

· Τα Anime έχουν κίνηση, τα Manga είναι ακίνητα σχέδια (υπάρχει απώλεια χρόνου από το ένα καρέ μέχρι το άλλο). Αν μπορείς να καταλάβεις την πλοκή με την πρώτη, τότε η κίνηση είναι θετικό προσόν. Αν κάτι όμως δεν κατάλαβες από κάτι που κάνανε ή είπανε οι χαρακτήρες (πολύ συχνό σε έντονες στιγμές), τότε πρέπει να παρακολουθήσεις ξανά την σκηνή ή να παγώσεις την κίνηση. Στα Manga μπορείς να ανατρέξεις εύκολα σε μια προηγούμενη σκηνή, να διαβάσεις όσες φορές θέλεις τον διάλογο, να παρατηρήσεις για όσο χρόνο θέλεις τις λεπτομέρειες στο σχέδιο.

· Τα Anime έχουν ήχο, τα Manga είναι βουβά (χρησιμοποιούνε γράμματα για να αποδώσουν την ομιλία και τους θορύβους). Τα Anime υπερτερούνε σε αυτόν τον τομέα, εκτός κι αν είστε από αυτούς που τους αρέσει να φαντάζονται το ύφος και την χροιά των χαρακτήρων και να κάνουν ηλίθιους θορύβους με το στόμα τους για να καταλάβουνε έναν γραμμένο κρότο.

· Τα Anime είναι για γενική θέαση (μπορούνε να τα δούνε όλοι συγχρόνως ενώ προβάλλονται στην τηλεόραση), τα Manga είναι για μερική θέαση (μπορούνε να τα διαβάσουνε μόνο όσοι τα έχουνε στα χέρια τους). Τα Manga υπερτερούνε σε αυτόν τον τομέα. Έχουνε πολύ πιο φανατικό κοινό καθώς μπορούνε να δείχνουνε όση βία και σεξ θέλουνε (υποτίθεται ότι τα διαβάζουνε μόνο όσοι ενδιαφέρονται για την συγκεκριμένη ιστορία ή πλοκή). Τα Anime περιορίζονται πολύ στο τι ποσοστό μπορούνε να δείξουνε υπερβολικές σκηνές (καθώς ο οποιοσδήποτε μπορεί να τα δει έστω και τυχαία στην τηλεόραση και λόγω διαφορετικού γούστου ή ακατάλληλης ηλικίας να θιχθεί). Πολλές σκηνές κόβονται ή νερώνονται όταν μετατρέπεται ένα Manga σε Anime για αυτόν ακριβώς τον λόγο.

· Είναι πολύ πιο εύκολο να διαβάσεις ένα Manga (βιβλίο που πιάνει λίγο χώρο και βολεύεται εύκολα είναι άλλωστε) από το να παρακολουθήσεις ένα Anime (που ολόκληρη τηλεόραση ή υπολογιστή χρειάζεσαι). Επίσης επειδή τα Manga είναι βουβά, δεν ενοχλείς τους διπλανούς σου αν είναι απασχολημένοι με κάτι άλλο και θέλουν ησυχία. Επειδή είναι άχρωμα και ακίνητα, τραβάς δυσκολότερα την προσοχή των διπλανών σου (και έχεις την ησυχία σου από ερωτήσεις τύπου ?αυτό τι είναι;? , ?εκείνο τι κάνει;?).


Τα παραπάνω είναι απόσμασμα, τα έχει γράψει ο roriconfan για το κατεβατό του με τίτλο "Γιατί τα anime είναι έτσι όπως είναι"(μπορείς να το κατεβάσεις από το φόρουμ)
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Thanos
Δημοσιεύθηκε: Τετ Δεκ 10, 2008 5:44 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: KNoWeR :: :: KNoWeR ::

Συμμετέχει από: 13 Σεπ 07 Δημοσιεύσεις: 85 Τόπος: Greece Τώρα Βλέπω: One Piece,Naruto,Bleach
Το σίγουρο είναι πως κανείς δεν μπορεί να πει "τα anime είναι καλύτερα" ή το αντίθετο. Ξεκίνησα με anime αλλά τώρα είμαι φαν και των δύο Cool .
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
roriconfan
Δημοσιεύθηκε: Τετ Δεκ 10, 2008 6:02 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: HooKeD :: :: HooKeD ::

Συμμετέχει από: 02 Μάρ 08 Δημοσιεύσεις: 134 Τόπος: Κύμινα Θεσσαλονίκης
Τα μάνγκα είναι καλύτερα, σε ύψος και σε βάθος, σε κάθε πλάτος και κάθε μήκος. Τα ανιμέ είναι νερωμένες εκδοχές τους ή γενικώς πολύ πιο πολιτικά ορθά.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
noname
Δημοσιεύθηκε: Τετ Δεκ 10, 2008 7:26 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
XD XD XD XD XD

Συμμετέχει από: 31 Μάϊ 04 Δημοσιεύσεις: 2829 Τόπος: Αθήνα - θεσσαλονίκη Τώρα Βλέπω: OMG!!! πώς βρέθηκε αυτό εκει ?
pagorem1213 έγραψε:
Γεια σε όλους.Ασχολούμε με τα anime από πιτσιρικάς,έχω δει απίστευτα πολλούς τίτλους και έχω σκοπό να συνεχίσω ακάθεκτος.Το θέμα είναι ότι ενώ πολλά anime προέρχονται από manga τίτλους,δεν έχω προσπαθήσει να διαβάσω ποτέ μου.Μάλλον επειδή φοβάμαι ότι θα απογοητευτώ.Βλέπετε είμαι περισσότερο οπτικοακουστικός τύπος.Θα μπορούσε κάποιος να μου πει σε τι κερδίζει η manga ιστορία σε σχεση με την anime?Επίσης που μπορώ να βρω manga τίτλους?Ευχαριστώ.

πρακτικά πράματα πιάσε το blade of the immortal (που κυκλοφορεί κι στα ελληνικά ) διάβασε μερικά vol του manga και μετά δοκίμασε να δεις το anime ... πιστεύω θα λάμψει η αλήθεια ...

_________________
Not everything that can be counted counts, and not everything that counts can be counted.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
roriconfan
Δημοσιεύθηκε: Τετ Δεκ 10, 2008 7:33 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: HooKeD :: :: HooKeD ::

Συμμετέχει από: 02 Μάρ 08 Δημοσιεύσεις: 134 Τόπος: Κύμινα Θεσσαλονίκης
Δε μου άρεσε καθόλου το Blade of the Immortal. Κακή επιλογή. Καλύτερα να διαβάσει τα πρώτα 3 volume του Berserk και μετά να δει την αντιστοιχία σε ανιμέ. Εκεί θα λάμψει η αλήθεια.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
noname
Δημοσιεύθηκε: Τετ Δεκ 10, 2008 7:44 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
XD XD XD XD XD

Συμμετέχει από: 31 Μάϊ 04 Δημοσιεύσεις: 2829 Τόπος: Αθήνα - θεσσαλονίκη Τώρα Βλέπω: OMG!!! πώς βρέθηκε αυτό εκει ?
roriconfan έγραψε:
Δε μου άρεσε καθόλου το Blade of the Immortal. Κακή επιλογή. Καλύτερα να διαβάσει τα πρώτα 3 volume του Berserk και μετά να δει την αντιστοιχία σε ανιμέ. Εκεί θα λάμψει η αλήθεια.
και επειδή δεν σου αρεσει είναι κακή επιλογή ? ... μάλιστα ... μάλιστα ...

_________________
Not everything that can be counted counts, and not everything that counts can be counted.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
XxKaiserxX
Δημοσιεύθηκε: Τετ Δεκ 10, 2008 7:49 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.CRaZy :: :: ANiME.CRaZy ::

Συμμετέχει από: 28 Ιαν 08 Δημοσιεύσεις: 509 Τόπος: Θεσ/νικη Τώρα Βλέπω: Το πέραν
A? Βασικά γιατί να μη δοκιμάσει να διαβάσει κάτι οnline αρχικά να δει αν θα το αρέσει το όλο θέμα και μετά να αρχίσει να σκέφτεται για αγορά. Υπάρχουν αρκετές σελίδες όπου μπορεί να δοκιμάσει πάρα πολλούς τίτλους για να βρει κάτι που το αρέσει, δε χρειάζεται να διαφωνείτε για προτάσεις. Shocked

_________________

Anime-Planet.com - anime | manga | reviews
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
billmcnik
Δημοσιεύθηκε: Τετ Δεκ 10, 2008 7:56 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.BiaTCH :: :: ANiME.BiaTCH ::

Συμμετέχει από: 24 Μάρ 08 Δημοσιεύσεις: 812 Τόπος: Salonika Τώρα Βλέπω: Δεν έχω χρόνο!
XxKaiserxX έγραψε:
A? Βασικά γιατί να μη δοκιμάσει να διαβάσει κάτι οnline αρχικά να δει αν θα το αρέσει το όλο θέμα και μετά να αρχίσει να σκέφτεται για αγορά. Υπάρχουν αρκετές σελίδες όπου μπορεί να δοκιμάσει πάρα πολλούς τίτλους για να βρει κάτι που το αρέσει, δε χρειάζεται να διαφωνείτε για προτάσεις. Shocked


1. Etsi dn mporei na "poiasei" to manga
2. Den mporei na gyrisei selides
3. Den mporei na myrisei tis selides(8ymamai akoma thn myrwdia tou prwtou mou manga)
4. Den mporei na to fyla3ei na to tsalakwsei na to peta3ei na to prose3ei
5. Den mporei na diavazei sthn toualeta(e3eresh to laptop alla dn einai toso voliko)

Mporw na pw ki aaaaallaaa
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
XxKaiserxX
Δημοσιεύθηκε: Τετ Δεκ 10, 2008 9:15 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.CRaZy :: :: ANiME.CRaZy ::

Συμμετέχει από: 28 Ιαν 08 Δημοσιεύσεις: 509 Τόπος: Θεσ/νικη Τώρα Βλέπω: Το πέραν
Δε θα διαφωνήσω σε αυτό!Έχεις απόλυτο δίκαιο! Πάρόλα αυτά... Σίγουρά έχει πολύ περισσότερα πλεονεκτήματα να έχεις ένα manga στα χέρια σου και να το χαίρεσαι, και δεν είναι και κουραστικό σε σύγκρηση με την οθόνη. Απλά εγώ θα πρότεινα να δοκιμάσει πρώτα μιας και δηλώνει fan του animation θα μπορούσε να τεστάρει, να δει..Δε χάνει και τίποτα. Σίγουρα δεν θα έχει την αίσθηση του manga στα χέρια του αλλά θα πάρει μια ιδέα και θα αποφασήσει και μόνος του τι θα ήταν καλύτερο να αγοράσει.... Surprised

_________________

Anime-Planet.com - anime | manga | reviews
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Koshin
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Δεκ 11, 2008 2:40 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: HooKeD.SeRiouSLy :: :: HooKeD.SeRiouSLy ::

Συμμετέχει από: 24 Μάϊ 08 Δημοσιεύσεις: 182 Τόπος: Athina/Agia Paraskeui Τώρα Βλέπω: witchblade
Exartatai panta gia pia manga-anime milame.. Egw ontas fan kai twn 2 to DN to diavasa kai stis 2 ekdoseis, i anime mou ekane tromeri entipwsi(oxi oti i manga den m ekane),anti8eta claymore kai berserk einai apo tis periptwseis pou ama sou arese estw kai ligo to a8lio antistoixo anime to manga tha ginei apo ta agapimena s..
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger

Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:  

Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας
Σελίδα 1 από 2
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη

Μετάβαση στη:  



Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης