Το ξέρατε ότι sarabada σημαίνει αντίο;


Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας

Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη
Σελίδα 1 από 2
 AnimePlanet Forums Αρχική σελίδα    Manga Συζητήσεις    Μαθήματα manga
noni-chan
Δημοσιεύθηκε: Σαβ Μάϊ 30, 2009 2:13 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: r00k ::

Συμμετέχει από: 13 Μάϊ 09 Δημοσιεύσεις: 19 Τόπος: Δάφνη Τώρα Βλέπω: naruto,death note,one piece....
παιδιά θα ήθελα να γράψετε άτομα η μέρη στα οποία μπορεί κανείς να κάνει μαθήματα για σκίτσο Manga,(ή ακόμα και κόμιξ) διότι είμαστε πολύ πίσω σε αυτόν τον τομέα στην Ελλάδα και θα πρέπει αυτά που έχουμε τουλάχιστον, να τα προωθήσουμε..
για να δούμε.. Cool
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
mpampis sougias
Δημοσιεύθηκε: Σαβ Μάϊ 30, 2009 4:14 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: oBSeRVeR :: :: oBSeRVeR ::

Συμμετέχει από: 18 Μάϊ 09 Δημοσιεύσεις: 56 Τόπος: Nea Filadelfia Τώρα Βλέπω: One piece - NARUTO - Bleach - Death note - Soul eater
bravo re megale 8a simfoniso mazi sou 8elw na asxoli8o kai egw me to 8ema

_________________
Eiichiro Oda moves in a mysterious way
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Vetus
Δημοσιεύθηκε: Σαβ Μάϊ 30, 2009 5:18 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator::
::Black Winged Angel::
::Moderator::<br>::Black Winged Angel::

Συμμετέχει από: 04 Μάϊ 04 Δημοσιεύσεις: 5127
Στην Ελλάδα υπάρχουν αρκετές ιδιωτικές σχολές σκιτσογραφίας (ονόματα δεν συγκρατώ στο μυαλό μου). Για παιρετέρω βοήθεια πες μας και που μένεις για να βρούμε σχολές που σε βολεύουν πιο πολύ. Για σχολές manga δεν νομίζω να υπάρχουν στην Ελλάδα, οπότε στην περίπτωση αυτή θα πρέπει να αρκεστείς στο να μελετήσεις την δημοφιλές κι εξεδικευμένη σειρά βιβλίων How to draw manga ( http://en.wikipedia.org/wiki/How_to_draw_manga ).

Εαν σ' ενδιαφέρει, γίνονται και online μαθήματα (επι πληρωμής) στο παρακάτω site:
http://www.howtodrawmanga.com/
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Arekkusu
Δημοσιεύθηκε: Σαβ Μάϊ 30, 2009 7:40 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: PoSSeSeD.SeRiouSLy :: :: PoSSeSeD.SeRiouSLy ::

Συμμετέχει από: 07 Ιαν 09 Δημοσιεύσεις: 323 Τόπος: Shangri-La Τώρα Βλέπω: Naruto Shippuuden
Εγώ έχω βρει στο youtube αυτόν τον λογαριασμό: http://www.youtube.com/user/markcrilley?feature=chclk
Έχει αρκετά χρήσιμα βιντεάκια.

_________________
Isn’t it weird how the death of one person washes out the color of an entire village?

Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
noni-chan
Δημοσιεύθηκε: Σαβ Μάϊ 30, 2009 11:03 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: r00k ::

Συμμετέχει από: 13 Μάϊ 09 Δημοσιεύσεις: 19 Τόπος: Δάφνη Τώρα Βλέπω: naruto,death note,one piece....
βασικά στο ίντερνετ έχω κοιτάξει αρκετά για video στο youtube και έχω κατεβάσει κάποια βιβλία εκμάθησης τέτοιου είδους σκίτσου αλλά τα μαθήματα σε ιδιωτική σχολή θα μου προσφέρουν πολλά περισσότερα..
εγώ μένω Δάφνη αλλά γενικά τριγυρνάω και Ηλιούπολη και Υμηττό αρκετά..οπότε αν υπάρχει κάτι από κει είμαι μέσα..
Απλά σκεφτόμουν ότι ένας ο οποίος ασχολείται με manga και ξέρει να ζωγραφίζει και να το μεταδώσει αυτό, τότε θα μπορέσω να κάνω ιδιαίτερα και έτσι..αλλά είναι δύσκολο να βρω ένα τέτοιο άτομο..τώρα και κάποια σχολή η οποία μέσα σε όλα έχει και καθηγητές που μπορούν να σου δείξουν σκίτσο manga πάλι μου αρκεί Razz (αν και αυτό δύσκολο είναι Confused )
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Vetus
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Μάϊ 31, 2009 12:38 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator::
::Black Winged Angel::
::Moderator::<br>::Black Winged Angel::

Συμμετέχει από: 04 Μάϊ 04 Δημοσιεύσεις: 5127
Μιας και μένεις Αθήνα, τα πράγματα είναι πολύ πιο εύκολα όσο αφορά σχολές σκιτσογραφίας. Μια από τις πιο γνωστές είναι η σχολή Ορνεάκη που ιδρύθηκε από τον φημισμένο σκιτσογράφο Σπύρο Ορνεάκη (οι πιο παλιοί σίγουρα θα τον θυμούνται Smile ): http://www.ornerakis.gr/

Eπίσης, η σχολή ΑΚΤΟ είναι κορυφαία κι έχει τμήμα σκίτσου και κόμικς αλλά οι τιμές είναι ολίγον τι τσιμπημένες, οπότε θα στην πρότεινα μονάχα αν έχεις κάποια οικονομική άνεση: http://www.akto.gr/

Τέλος, ο δήμος Ηλιούπολης διαθέτει εργαστήρια εικαστικών τεχνών όπου παραδίδονται και μαθήματα σκίτσου (δωρέαν, αν δεν κάνω λάθος).

Δυστυχώς δεν γνωρίζω άλλες σχολές για να σου προτείνω.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
noni-chan
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Μάϊ 31, 2009 12:47 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: r00k ::

Συμμετέχει από: 13 Μάϊ 09 Δημοσιεύσεις: 19 Τόπος: Δάφνη Τώρα Βλέπω: naruto,death note,one piece....
Vetus έγραψε:
Μιας και μένεις Αθήνα, τα πράγματα είναι πολύ πιο εύκολα όσο αφορά σχολές σκιτσογραφίας. Μια από τις πιο γνωστές είναι η σχολή Ορνεάκη που ιδρύθηκε από τον φημισμένο σκιτσογράφο Σπύρο Ορνεάκη (οι πιο παλιοί σίγουρα θα τον θυμούνται Smile ): http://www.ornerakis.gr/

Eπίσης, η σχολή ΑΚΤΟ είναι κορυφαία κι έχει τμήμα σκίτσου και κόμικς αλλά οι τιμές είναι ολίγον τι τσιμπημένες, οπότε θα στην πρότεινα μονάχα αν έχεις κάποια οικονομική άνεση: http://www.akto.gr/

Τέλος, ο δήμος Ηλιούπολης διαθέτει εργαστήρια εικαστικών τεχνών όπου παραδίδονται και μαθήματα σκίτσου (δωρέαν, αν δεν κάνω λάθος).

Δυστυχώς δεν γνωρίζω άλλες σχολές για να σου προτείνω.


εε γνωρίζεις αρκετά πραγματάκια πάνω στο θέμα και με βοήθησες πολύ..!οπότε μπορώ να παραδεχτώ ότι είσαι καλός moderator Razz
είχα στείλει e-mail σε κάποιον υπεύθυνο της σχολής Ορνεάκη αλλά δεν απάντησαν,αρα λογικά θα πρέπει να πάρω τηλέφωνο.. Smile

επίσης έστειλα και στην ΑΚΤΟ με σκοπό να δω αν κάποιος από τους καθηγητές εκεί παραδίδει μαθήματα και μου είπαν ότι είναι αντιιδεολογικό γιατί τότε δεν θα έχουν όλοι οι καθηγητές τους τις ίδιες ευκαιρίες(διαφωνώ προφανώς,ας ήξεραν και οι υπόλοιποι να σκιτσάρουν για να είχανε τις ίδιες Razz )

Και κάτι τελευταίο..(μία χαζή ερώτηση Embarassed )στις 2 σχολές που μου ανέφερες παραπάνω πρέπει να είσαι φοιτητής για να κάνεις μαθήματα;
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
TannoBuchino
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Μάϊ 31, 2009 2:02 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 04 Νοέ 06 Δημοσιεύσεις: 4243 Τόπος: &#12486;&#12469;&#12525;&#12491;&#12461;
Για να έστειλες e-mail περίμενε λίγο ως την Δευτέρα... Τέτοιες σχολές για να σου απαντήσουν μπαίνουν στις εργάσιμες ώρες για να τα βλέπουν τέτοια θέματα. Wink

Οπότε μην το βιάζεσαι το θέμα... Έχεις χρόνο ως τον Σεπτέμβρη που λογικά αρχίζουν όλα... Smile

Όσο για την ερώτηση σου δεν χρειάζεται να είσαι φοιτητής. Η σχολή ΑΚΤΟ θέλει μόνο απόφοιτους Λυκείου για να τους προσλάβει και με ιδιαίτερα καλλιτεχνικά ταλέντα.

Ο δήμος Ηλιούπολης είναι δωρεάν όπως είπε και άρα δεν είναι απαραίτητο να είσαι κανάς φοιτητάκος. Είτε φοιτητής είτε μαθητής μπορείς να εγγραφτείς ! Smile

Οπότε καλή τύχη και να σε δούμε ως τον πρώτο Έλληνα Mangaka !

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
mpampis sougias
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Μάϊ 31, 2009 8:04 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: oBSeRVeR :: :: oBSeRVeR ::

Συμμετέχει από: 18 Μάϊ 09 Δημοσιεύσεις: 56 Τόπος: Nea Filadelfia Τώρα Βλέπω: One piece - NARUTO - Bleach - Death note - Soul eater
ftou i ilioupoli mou pefti ligo makria

_________________
Eiichiro Oda moves in a mysterious way
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
noni-chan
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Μάϊ 31, 2009 9:04 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: r00k ::

Συμμετέχει από: 13 Μάϊ 09 Δημοσιεύσεις: 19 Τόπος: Δάφνη Τώρα Βλέπω: naruto,death note,one piece....
χαχαχα ως mangaκιας έχω καιρό ακόμα..
Razz
βασικά τον Σεπτέμβρη θα πάω Β' λυκείου οπότε είχα στο μυαλό μου να κάτσω 2 χρόνια να μάθω να σκιτσάρω καλά και μετά στις ατέλιωτες ώρες ως φοιτήτρια να κάτσω να ασχοληθώ λίγο πιο θερμά με το όλο θέμα.. Very Happy
μόνο σαν χόμπι να το πάρει κανείς,είναι πολύ ώραίο! Smile
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Hellbroth
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Μάϊ 31, 2009 5:55 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 21 Νοέ 07 Δημοσιεύσεις: 2433 Τόπος: Uk Wolverhampton Τώρα Βλέπω: Γραμμές κώδικα όλη την ώρα.
Παράθεση:
Η σχολή ΑΚΤΟ θέλει μόνο απόφοιτους Λυκείου για να τους προσλάβει και με ιδιαίτερα καλλιτεχνικά ταλέντα.


Kserw toulaxiston 8 atoma ta opoia exoun perasei ta mathimata plironontas idietera talenta xax stin elada zeis.

Kali sxoli i akto alla einai girw sta 6.000 eurw to xrwno na plirwneis + oti exeis apires ergasies kai genika prepei na afierwsis poli xrono opote an ti skeftese na eisai proetismasmeni.

_________________


Oh god...He divided by 0! We're all dead! Noooo! Federal agents, capture him!
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger MSN Messenger
noni-chan
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Μάϊ 31, 2009 6:58 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: r00k ::

Συμμετέχει από: 13 Μάϊ 09 Δημοσιεύσεις: 19 Τόπος: Δάφνη Τώρα Βλέπω: naruto,death note,one piece....
DjDragon έγραψε:

Η σχολή ΑΚΤΟ θέλει μόνο απόφοιτους Λυκείου για να τους προσλάβει και με ιδιαίτερα καλλιτεχνικά ταλέντα.

Ο δήμος Ηλιούπολης είναι δωρεάν όπως είπε και άρα δεν είναι απαραίτητο να είσαι κανάς φοιτητάκος.


εγώ όμως δεν έχω αυτά τα ιδιαίτερα καλιτεχνικά ταλέντα που θα ήθελε η ΑΚΤΟ..
έχετε κανένα τηλέφωνο για αυτό στην Ηλιούπολη; Exclamation
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
TannoBuchino
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Μάϊ 31, 2009 8:07 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 04 Νοέ 06 Δημοσιεύσεις: 4243 Τόπος: &#12486;&#12469;&#12525;&#12491;&#12461;
noni-chan έγραψε:
DjDragon έγραψε:

Η σχολή ΑΚΤΟ θέλει μόνο απόφοιτους Λυκείου για να τους προσλάβει και με ιδιαίτερα καλλιτεχνικά ταλέντα.

Ο δήμος Ηλιούπολης είναι δωρεάν όπως είπε και άρα δεν είναι απαραίτητο να είσαι κανάς φοιτητάκος.


εγώ όμως δεν έχω αυτά τα ιδιαίτερα καλιτεχνικά ταλέντα που θα ήθελε η ΑΚΤΟ..
έχετε κανένα τηλέφωνο για αυτό στην Ηλιούπολη; Exclamation


Μίας που θα είσαι β' Λυκείου κανόνισε να πας έξτρα μάθημα "Καλλιτεχνικά". Θα σε βοηθήσουν πολύ στα βασικά και όχι μόνο... Μόνο έτσι θα μπορείς να αναβιώσεις το ταλέντο στην καλλιτεχνική και στην σκιτσογραφία. Wink

Έτσι θα σε βοηθήσει να "δείξεις" την φαντασία σου σε... χαρτί. Smile

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
noni-chan
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Μάϊ 31, 2009 8:11 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: r00k ::

Συμμετέχει από: 13 Μάϊ 09 Δημοσιεύσεις: 19 Τόπος: Δάφνη Τώρα Βλέπω: naruto,death note,one piece....
αυτή που ούρλιαζε στο σχολείο μας φέτος που δεν έχουν τα μαθήματα επιλογής που θα έπρεπε παρα μόνο πληροφορική και γαλλικά..,εγώ ήμουν Razz
αυτή τη χρονιά όμως ακούγεται πως θα φέρουν..θα δούμε.. Wink
Στην Ηλιούπολη έχει γενικά τμήματα σκίτσου ή και τμήματα για σκίτσο κόμιξ;
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Vetus
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Μάϊ 31, 2009 11:55 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator::
::Black Winged Angel::
::Moderator::<br>::Black Winged Angel::

Συμμετέχει από: 04 Μάϊ 04 Δημοσιεύσεις: 5127
Γενικά τμήματα σκίτσου απ' ότι ξέρω. Και βλακεία μου, νόμιζα ότι είχα ποστάρει το link (όπου συμπεριλαμβάνεται και τηλέφωνο):
http://www.ilioupoli.gr/education/training-work-done.aspx

Εναλλακτική λύση των μαθημάτων σε σχολή είναι τα διάφορα σεμινάρια που γίνονται κατά καιρούς.

Kαι για να λάβεις καλύτερη βοήθεια θα σου πρότεινα να ρωτούσες σε κανα πιο εξιδεικευμένο forum όσο αφορά τα comics όπως το comicsworld (εκτός κι αν δει κανας άλλος πιο ψαγμένος το thread αυτό Wink ):
http://www.comicworld.gr/forum/
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα

Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:  

Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας
Σελίδα 1 από 2
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη

Μετάβαση στη:  



Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης