Το ξέρατε ότι taida σημαίνει τεμπελιά;


Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας

Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3 ... 10, 11, 12
Σελίδα 12 από 12
 AnimePlanet Forums Αρχική σελίδα    Γενικές Συζητήσεις    Makedonia is greek!
GT4md
Δημοσιεύθηκε: Παρ Αύγ 07, 2009 2:09 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 18 Ιούλ 07 Δημοσιεύσεις: 2525 Τώρα Βλέπω: OnePiece, Urusei Yatsura, Bleach, Dream Eater Merry
Η λεξη "ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ" που γραφει επανω την ειδατε?

Kain έγραψε:
Πέρα από την πλάκα όμως, μήπως το κοιτάζουμε από τη λάθος σκοπιά το θέμα; Μήπως περιοριζόμαστε από εθνική περηφάνια μέσα στην Ελλάδα και αδυνατούμε να δούμε τον υπόλοιπο κόσμο; Έχω στον τοίχο του δωματίου μου έναν παγκόσμιο χάρτη. Τον κοιτάζω και η Ελλάδα μου φαίνεται τόσο μικρή... Δεν θέλω να ζω περιορισμένος εκεί μέσα, και για αυτό δεν θεωρώ τον εαυτό μου Έλληνα, αλλά άνθρωπο. Δεν θεωρώ σπίτι μου την Ελλάδα, αλλά τον κόσμο.

Ναι αλλά τώρα που τρως και κοιμάσαι? Αν έχεις σκοπό να μεταναστεύσεις πάω πάσο.


Kain έγραψε:
Η ανεξέλεγκτη είσοδος προσφύγων προκαλεί πρόβλημα στην εργασία/οικονομία. Η ανεργία έχει ανέβει, τα πτυχία χάνουν την αξία τους. Και εμείς ασχολούμαστε με το αν η Μακεδονία είναι Ελληνική ή όχι; Μήπως να κοιτάζαμε πρώτα να ασχοληθούμε με την ανύπαρκτη παιδεία;

Αν ερχόταν ένας αλλοδαπός έξω από το σπίτι σου και σου έλεγε ότι το οικόπεδο του ανήκει (όχι το σπίτι), ότι πρέπει να το γκρεμίσεις και να πάρεις δρόμο, πως θα αντιδρούσες? Λογικά θα του μιλούσες ήρεμα να φύγει. Αν την επόμενη μέρα ερχόταν με όλο του το σοι, τους φίλους, τους γνωστούς του, να στήσει σκηνές έξω από το σπίτι σου, να φωνάζουν, να ουρλιάζουν "γκρέμισε το σπίτι! Δώσε το οικόπεδο μου!", πως θα αντιδρούσες? Δεν θα έδινες σημασία γιατί πρέπει πρώτα να λύσεις τα προβλήματα των παιδιών σου? Οι γείτονες δεν θα ενοχληθούν? Η αστυνομία πως θα αντιδρούσε αν εσένα δεν σε ένοιαζε? Μήπως η αστυνομία και οι γείτονες θα σου ζητούσαν και τα ρέστα? Αφού δεν μιλάς άρα οι αλλοδαποί έχουν δίκιο. Και αν σου έλεγαν τα παιδιά σου «ρε μ@λ-- πατέρα βρες άλλο σπίτι γιατί μας τα κανανε τσουρέκια» θα έφευγες?

Ελπίζω να καταλάβατε το παράδειγμα μου, χωρίς να θέλω να προσβάλω κανέναν Embarassed

_________________

I'm Everything and Nothing. The Reality Refuse my Existence. I am a DRAGON
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
fusion
Δημοσιεύθηκε: Παρ Αύγ 07, 2009 3:34 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.BiaTCH :: :: ANiME.BiaTCH ::

Συμμετέχει από: 30 Ιούν 03 Δημοσιεύσεις: 897
ότι και να λέτε η Πρώην Δημοκρατία της Μακεδονίας, ή όπως σκατά την λένε, το έχει κερδίσει το παιχνίδι.
έπαιξε σωστά, "ένωσε" τους φουκαριάριδες πολίτες της κάτω από ένα εξωπραγματικό σκοπό, ονομασία, δικαιώματα, και πιθανόν είναι αρκετό για τραβήξει την προσοχή από άλλα ζητήματα (εκτός και τα έχουν λύσει όλα και θέλουν απλά ένα όνομα τα παιδιά Razz, οπότε repect και κάνουμε τουμπεκί Razz) κτλ. παράδειγμα; ορίστε: http://www.youtube.com/watch?v=zKl26LWsoxg&feature=related

από την άλλη, τι σκατά μας βρήκανε και θέλουν να μας αφομιώσουν o_O, fscking creeps Razz

@GT4md: εγώ δεν το κατάλαβα το παράδειγμά σου. γιατί αν ερχόταν ένας Ελληναράς τι διαφορά θα είχε;
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Kain
Δημοσιεύθηκε: Παρ Αύγ 07, 2009 10:27 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.oNe :: :: ANiME.oNe ::

Συμμετέχει από: 13 Δεκ 03 Δημοσιεύσεις: 709
Παράθεση:
Ναι αλλά τώρα που τρως και κοιμάσαι? Αν έχεις σκοπό να μεταναστεύσεις πάω πάσο.

Ζω και κοιμάμαι στο σπίτι μου. Το σπίτι μου είναι στην Αθήνα. Η Αθήνα είναι στην Αττική. Η Αττική είναι στην Ελλάδα. Η Ελλάδα είναι στην Ευρώπη. Η Ευρώπη είναι στον κόσμο.

Sum it up --> Ζω και κοιμάμαι κάπου μέσα στον πλανήτη Γη!

Όσο για τη μετανάστευση... Επειδή το Ελλαδιστάν μας είναι όπως είναι, έχω σκοπό αν ποτέ κάνω οικογένεια να πάω κάπου στο εξωτερικό. Δεν θέλω να αφήσω τα παιδιά μου κάποτε να μεγαλώσουν με ελλειπή παιδεία, ανύπαρκτο σύστημα υγείας και μηδαμινές ευκαιρίες επαγγελματικής αποκατάστασης... Απλώς δεν είναι εύκολο να πάει να ζήσει μόνιμα κάποιος στο εξωτερικό...

Παράθεση:
Αν ερχόταν ένας αλλοδαπός έξω από το σπίτι σου και σου έλεγε ότι το οικόπεδο του ανήκει (όχι το σπίτι), ότι πρέπει να το γκρεμίσεις και να πάρεις δρόμο, πως θα αντιδρούσες? Λογικά θα του μιλούσες ήρεμα να φύγει. Αν την επόμενη μέρα ερχόταν με όλο του το σοι, τους φίλους, τους γνωστούς του, να στήσει σκηνές έξω από το σπίτι σου, να φωνάζουν, να ουρλιάζουν "γκρέμισε το σπίτι! Δώσε το οικόπεδο μου!", πως θα αντιδρούσες? Δεν θα έδινες σημασία γιατί πρέπει πρώτα να λύσεις τα προβλήματα των παιδιών σου? Οι γείτονες δεν θα ενοχληθούν? Η αστυνομία πως θα αντιδρούσε αν εσένα δεν σε ένοιαζε? Μήπως η αστυνομία και οι γείτονες θα σου ζητούσαν και τα ρέστα? Αφού δεν μιλάς άρα οι αλλοδαποί έχουν δίκιο. Και αν σου έλεγαν τα παιδιά σου «ρε μ@λ-- πατέρα βρες άλλο σπίτι γιατί μας τα κανανε τσουρέκια» θα έφευγες?


Έξυπνη αναλογία, αλλά κάπως άστοχη... Πέρα του οτι κανένας δεν μου ζητάει να γκρεμίσω το σπίτι μου, παρά μόνο να το λέω κάπως αλλιώς, αν αυτό το σπίτι είναι παράγκα και μου πέφτουν συνεχώς σοβάδες στο κεφάλι, τότε θα κάτσω να το υπερασπιστώ κι όλας; "Χάρισμά σας" θα πω! "Πάρ'τε το, έτσι που είναι! Παρ'τε το μπας και σταματήσουν να μας πέφτουν οι σοβάδες στο κεφάλι!"

Αλλά για να είναι εύστοχο το παράδειγμά σου, αρκεί να αναφέρεις πως οι αλλοδαποί που θέλουν το σπίτι μου, δεν το θέλουν επειδή έτσι τους κατέβηκε. Το θέλουν επειδή βλέπουν πως δεν το προσέχω και το αφήνω να βρωμάει, και σκέφτονται "Κοίτα ρε, δεν προσέχει καν το σπίτι του. Ευκαιρία να του το πάρουμε. Εμείς θα το προσέχουμε καλύτερα..."

_________________

"Ο εχθρός που νικάς παραμένει εχθρός σου. Ο εχθρός που πείθεις γίνεται φίλος σου."
Όταν οι αετοί πετούν ψηλά, η κοτσυλιά πονάει!
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
cherry_blossom
Δημοσιεύθηκε: Παρ Αύγ 07, 2009 1:33 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: PoSSeSeD.SeRiouSLy :: :: PoSSeSeD.SeRiouSLy ::

Συμμετέχει από: 18 Απρ 08 Δημοσιεύσεις: 325 Τόπος: Somewhere over the Rainbow
Kain έγραψε:

Παράθεση:
Αν ερχόταν ένας αλλοδαπός έξω από το σπίτι σου και σου έλεγε ότι το οικόπεδο του ανήκει (όχι το σπίτι), ότι πρέπει να το γκρεμίσεις και να πάρεις δρόμο, πως θα αντιδρούσες? Λογικά θα του μιλούσες ήρεμα να φύγει. Αν την επόμενη μέρα ερχόταν με όλο του το σοι, τους φίλους, τους γνωστούς του, να στήσει σκηνές έξω από το σπίτι σου, να φωνάζουν, να ουρλιάζουν "γκρέμισε το σπίτι! Δώσε το οικόπεδο μου!", πως θα αντιδρούσες? Δεν θα έδινες σημασία γιατί πρέπει πρώτα να λύσεις τα προβλήματα των παιδιών σου? Οι γείτονες δεν θα ενοχληθούν? Η αστυνομία πως θα αντιδρούσε αν εσένα δεν σε ένοιαζε? Μήπως η αστυνομία και οι γείτονες θα σου ζητούσαν και τα ρέστα? Αφού δεν μιλάς άρα οι αλλοδαποί έχουν δίκιο. Και αν σου έλεγαν τα παιδιά σου «ρε μ@λ-- πατέρα βρες άλλο σπίτι γιατί μας τα κανανε τσουρέκια» θα έφευγες?


Αλλά για να είναι εύστοχο το παράδειγμά σου, αρκεί να αναφέρεις πως οι αλλοδαποί που θέλουν το σπίτι μου, δεν το θέλουν επειδή έτσι τους κατέβηκε. Το θέλουν επειδή βλέπουν πως δεν το προσέχω και το αφήνω να βρωμάει, και σκέφτονται "Κοίτα ρε, δεν προσέχει καν το σπίτι του. Ευκαιρία να του το πάρουμε. Εμείς θα το προσέχουμε καλύτερα..."



τα Σκόπια μια χαρά τους μάζεψε όλους τους Σκοπιανούς και τους έκανε μια μάζα για να πετυχουν ετσι προχειρα τον σκοπο τους..αλλα οι Ελληνες δεν νοιαζονται για τετοιες συμπεριφορες..δειτε εδω εικονες
Spoiler:






δλδ λιγο έλεος δείτε τι έκαναν..και όλα αυτά επειδή ο Μέγας Αλέξανδρος πέρασε από κει (ή τέλος πάντων τι πήγε να κάνει εκεί, για ψώνια, για καφέ δεν ξέρω)..αν ήταν ρε παιδιά να ερχόντουσαν και οι Πέρσες να μας έλεγαν "Είμαστε μακεδόνες" που είναι πολύ πιο πιθανό να υπάρχουν αληθινοί μακεδόνες εκεί...Ή να ερχόντουσαν οι Ιταλοί και οι Τούρκοι και να έλεγαν "εδώ είναι Ιταλία/ Τουρκία" τι θα λεγαμε τοτε? Βλεπετε ομως κανεναν απο αυτους να το κανουν??
Τι είναι δλδ οι Σκοπιανοι, οι έξυπνοι??

_________________



"It's the first day of the rest of your life"Timo Maas

Teithes my profile
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
kabez
Δημοσιεύθηκε: Παρ Αύγ 07, 2009 2:25 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 12 Νοέ 04 Δημοσιεύσεις: 3238 Τόπος: borderguard
Καλά στο θέμα του ρατσισμου πιστεύω πως όπως υπάρχουν ρατσιστές και επιθετικοί Σκοπιανοί, έτσι υπάρχουν και ρατσιστές και επιθετικοί "Ελληναράδες"-κάθε μέρα συναντάμε στον δρόμο τουλάχιστον 8-10 από δαυτους-.

Για κάθε Σκοπιανό που έρθει και θα πει
Spoiler:
"fuck greece"
, θα έρθουν 10 Έλληνες να πουνε
Spoiler:
"fuck skopia!"
.

Οπότε....

ας τους να φωνάζουν.

Ο μόνος τρόπος για να πάρουν την...Θεσσαλονίκη που υποστηρίζουν τους ανήκει, είναι με τανκς.....που δεν εχουν.... ουτε το επιτρεπουν οι συνθηκες στον συγκεκριμενο χωρο...

_________________
"Whoever fights monsters should see to it that in the process he does not become a monster.
And when you stare into the abyss the abyss stares back at you"

Friedrich Nietzsche

http://www.animeplanet.gr/425_blue_submarine_no6.html

.



-
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Jorg
Δημοσιεύθηκε: Παρ Αύγ 07, 2009 2:30 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.CRaZy :: :: ANiME.CRaZy ::

Συμμετέχει από: 11 Ιαν 09 Δημοσιεύσεις: 552 Τόπος: Ηράκλειο Κρήτης Τώρα Βλέπω: τη ζωή μου να καταρρέει!
Με αυτα που κανουνε το μονο που καταφερνουν ειναι να μας δειχνουν τη πραγματικη τους εικονα.
Με τετοιους υπουλους τροπους δεν νομιζω να καταφερουν τιποτα.
Γιατι δεν ερχονται να διεκδικησουν τη Μακεδονια με επειχηρηματα?Ε?
Θα σας απανττησω εγω(με προσωπικη μου αποψη).Γιατι δεν εχουν δικιο.
Με τετοιες ενεργειες πιστευουν οτι μας ρεζιλευουν και οτι θα κανουμε πισω για να σταματησουν.
Με αυτο το πλευρο να κοιμουναι.
(Παντως αυτη με τον Καραμανλη δεν ειναι κακη,οκ πλακα κανω XD)

_________________
A scattered dream that's like a far-off memory. A far-off memory that's like a scattered dream. I want to line the pieces up. Yours and mine.

Spoiler:
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
cherry_blossom
Δημοσιεύθηκε: Παρ Αύγ 07, 2009 2:37 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: PoSSeSeD.SeRiouSLy :: :: PoSSeSeD.SeRiouSLy ::

Συμμετέχει από: 18 Απρ 08 Δημοσιεύσεις: 325 Τόπος: Somewhere over the Rainbow
Jorg έγραψε:

(Παντως αυτη με τον Καραμανλη δεν ειναι κακη,οκ πλακα κανω XD)


πλακα πλακα του παει το χακι Embarassed

_________________



"It's the first day of the rest of your life"Timo Maas

Teithes my profile
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
GT4md
Δημοσιεύθηκε: Παρ Αύγ 07, 2009 5:02 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 18 Ιούλ 07 Δημοσιεύσεις: 2525 Τώρα Βλέπω: OnePiece, Urusei Yatsura, Bleach, Dream Eater Merry
fusion έγραψε:
@GT4md: εγώ δεν το κατάλαβα το παράδειγμά σου. γιατί αν ερχόταν ένας Ελληναράς τι διαφορά θα είχε;

Στην προκείμενη περίπτωση δεν ζητά Έλληνας Ελληνικό έδαφος. Φταίει ο τρόπος έκφρασης μου.

Kain έγραψε:
Ζω και κοιμάμαι στο σπίτι μου. Το σπίτι μου είναι στην Αθήνα. Η Αθήνα είναι στην Αττική. Η Αττική είναι στην Ελλάδα. Η Ελλάδα είναι στην Ευρώπη. Η Ευρώπη είναι στον κόσμο.

Sum it up --> Ζω και κοιμάμαι κάπου μέσα στον πλανήτη Γη!

Δεν καταλαβενω. Τότε γιατί λεγόμαστε Έλληνες. Ποιες είναι οι αξίες μας. (δεν χρειάζεται να απαντήσεις)

Kain έγραψε:
Έξυπνη αναλογία, αλλά κάπως άστοχη... Πέρα του οτι κανένας δεν μου ζητάει να γκρεμίσω το σπίτι μου, παρά μόνο να το λέω κάπως αλλιώς, αν αυτό το σπίτι είναι παράγκα και μου πέφτουν συνεχώς σοβάδες στο κεφάλι, τότε θα κάτσω να το υπερασπιστώ κι όλας; "Χάρισμά σας" θα πω! "Πάρ'τε το, έτσι που είναι! Παρ'τε το μπας και σταματήσουν να μας πέφτουν οι σοβάδες στο κεφάλι!"

Αλλά για να είναι εύστοχο το παράδειγμά σου, αρκεί να αναφέρεις πως οι αλλοδαποί που θέλουν το σπίτι μου, δεν το θέλουν επειδή έτσι τους κατέβηκε. Το θέλουν επειδή βλέπουν πως δεν το προσέχω και το αφήνω να βρωμάει, και σκέφτονται "Κοίτα ρε, δεν προσέχει καν το σπίτι του. Ευκαιρία να του το πάρουμε. Εμείς θα το προσέχουμε καλύτερα..."

Εδω είμαι αναγκασμένος να συμφωνήσω...
...
...zetsubousta...
Spoiler:


Αναρωτιέμαι αν θα ζήσω αρκετά να δω την λέξη Ελλάδα να σβήνεται από τον χάρτη, ZETSUBOUSTA!!!!

_________________

I'm Everything and Nothing. The Reality Refuse my Existence. I am a DRAGON
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Vetus
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Αύγ 09, 2009 6:09 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator::
::Black Winged Angel::
::Moderator::<br>::Black Winged Angel::

Συμμετέχει από: 04 Μάϊ 04 Δημοσιεύσεις: 5127
fusion έγραψε:
http://www.youtube.com/watch?v=zKl26LWsoxg&feature=related

Οκ, καλά οι σκοπιανοί που ζουν με τ' όνειρο και δεν ξέρουν που τους πάνε τα τέσσερα να το καταπιώ. Οι υπεύθυνοι της βρετανικής εκπομπής αφού δεν έχουν την παραμικρή ιδέα από ιστορία τι πάνε και βγάζουν τηλεπαιχνίδι γνώσεων πετώντας τέτοια μαργαριτάρια; Συνενοημένοι είναι; Kαι ξένος να είσαι και να μην γνωρίζεις από παγκόσμια ιστορία μια βόλτα και μόνο στην Wikipedia θα σου ανοίξει τα μάτια:
http://en.wikipedia.org/wiki/Alexander_the_great

Aν ήμουν στην θέση του παίχτη θα έκανα ένσταση. Κι αν δεν έπιανε τόσο, μια γερή μήνυση μπας και μάθουν από ιστορία οι πιτουροκέφαλοι.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Audit01
Δημοσιεύθηκε: Δευ Μάϊ 02, 2011 7:52 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: HooKeD :: :: HooKeD ::

Συμμετέχει από: 30 Νοέ 09 Δημοσιεύσεις: 111 Τόπος: Προάστεια Αθήνας
Ολα τα λεφτα τους παντως οι σκοπιανοι τα πετανε για να φτιαξουνε αρχαια αγαλματα, κτιρια με αρχαια αρχιτεκτονικη και αρχαιες αψιδες...

Τι μαλ*κισμενος λαος και αυτος θεε μου...καηκε ο εγκεφαλος τους απο την πολυ αρχαιολαγνια και τον εθνικισμο

Να μερικες φωτογραφιες





Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Vetus
Δημοσιεύθηκε: Σαβ Μάϊ 07, 2011 3:30 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator::
::Black Winged Angel::
::Moderator::<br>::Black Winged Angel::

Συμμετέχει από: 04 Μάϊ 04 Δημοσιεύσεις: 5127
O Kαρατζαφέρης κι ο Λιακόπουλος τι έχει να πει για το θέμα; Laughing
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα

Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:  

Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας
Σελίδα 12 από 12
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3 ... 10, 11, 12

Μετάβαση στη:  



Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης