Το ξέρατε ότι kame σημαίνει χελώνα;


Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας

Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2
Σελίδα 2 από 2
 AnimePlanet Forums Αρχική σελίδα    Γενικές Συζητήσεις    Επίθεση χάκερ στη SEGA
Arekkusu
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούν 26, 2011 7:40 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: PoSSeSeD.SeRiouSLy :: :: PoSSeSeD.SeRiouSLy ::

Συμμετέχει από: 07 Ιαν 09 Δημοσιεύσεις: 323 Τόπος: Shangri-La Τώρα Βλέπω: Naruto Shippuuden
ge0_ έγραψε:
Arekkusu έγραψε:
ge0_ έγραψε:
πρώτα χάκαραν τη sony και τώρα τι 8α ακολουθήσει; Προσωπικά πιστευώ καλά τους κάνους (αν και είμαι φαν της sony) αφού δεν παίρνουν τα απαραίτητα μέτρα ασφαλείας...Καλά τους κάνουν Cool


Με την ίδια λογική καλά να πάθουν και όσοι δεν έχουν χτίσει μία τάφρο γύρω από το σπίτι τους και πέφτουν θύματα εγκληματιών. Καλά να πάθουν και όσες γυναίκες έπεσαν θύματα βιασμού επειδή ντύθηκαν προκλητικά. Στην περίπτωση της Sony ,όπου το σοβαρότερο πλήγμα που δέχτηκε ήταν στην αξιοπιστία της, το θύμα δεν είναι η ίδια αλλά τα εκατομμύρια των χρηστών της. Και δεν πιστεύω ότι η υποκλοπή ευαίσθητων προσωπικών στοιχείων και η χρησιμοποιησή αυτών για προσωπικό όφελος είναι μία πράξη που αξίζει συγχαρητήρια. Ακριβώς το αντίθετο και ελπίζω κάποτε να σταματήσουμε να κατηγορούμε το θύμα ώστε να υπερασπιστούμε το θύτη. Είμαστε άνθρωποι και όχι υπολογιστές.


φίλε είσαι τελείως λάθος...εμένα ποιος με σκεφτόταν από την sony όταν έκανα λογαριασμο στο psn και έδινα τα προσωπικά μου στοιχεία ; ποιος ;


Κανείς δεν σε υποχρεώσε να κάνεις λογαριασμό στο psn. Από τη στιγμή που δίνεις οικοιοθελώς τα ευαισθητα προσωπικά σου στοιχεία σε μία υπηρεσία θα πρέπει να είσαι έτοιμος να αντιμετωπίσεις και τις συνέπειες μίας διαρροής και ας έχεις νομική κάλυψη από την υπηρεσία.Δεν είναι και η πρώτα φορά που γίνονται επιθέσεις εναντίων κολοσσών. Και αν κάποιοι σε σκέφτονταν με σιγουριά μπορούμε να πούμε ότι δεν ήταν οι hackers που έκαναν την επίθεση. H Sony όπως έγραψα και παραπάνω πλήρωσε ήδη το τίμημα το οποίο και μεταφράστηκε σε μία μεγάλη πτώση της τιμής της μετοχής της. Ασφαλώς και φέρει μερίδιο ευθύνης για τις επιθέσεις μιας και θα έπρεπε να προστατέψει τους χρήστες της. Αλλά δεν έκανε κάποια κακόβουλη πράξη σε αντίθεση με τους hackers. Παρεμπιπτόντως, θα ήθελα να με ενημερώσεις σε ποιο σημείο του μηνύματος μου είμαι λάθος καθώς δεν παρατήρησα να παραθέτεις επιχειρήματα που να δικαιολογούν κάτι τέτοιο.

_________________
Isn’t it weird how the death of one person washes out the color of an entire village?

Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ge0_
Δημοσιεύθηκε: Δευ Ιούν 27, 2011 11:13 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: FeaRLeSS :: :: FeaRLeSS ::

Συμμετέχει από: 22 Δεκ 09 Δημοσιεύσεις: 234
Δηλαδή δεν αποτελεί από μόνο του κακόβουλη πράξη το γεγονός ότι το σύστημα ασφαλείας της είναι τόσο τρωτό;
Γιατί εάν δεν με απατά η μνήμη μου δεν μιλάμε μόνο για μία μεμονομένη επίθεση στο psn αλλά και σε πολλές ακόμα υπηρεσίες της sony όπως το sonymusic στην ελλάδα και στον καναδά...
Όσο για αυτό που έγραψες σχετικά με το ότι εγώ είμαι υπεύθυνος των πράξεών μου και ότι εν γνώση μου παραθέτω τα στοιχεία μου, είναι σαν μου βάζεις το δίλλημα "ή θα δώσεις τα στοιχεία σου και θα τα μάθει η μισή γη ή δεν θα μπορείς να μπεις στο psn"

Δηλαδή εάν εγώ άφηνα τα παιδιά μου(δεν έχω Laughing ) σε μια babysitter και αυτή τα έχανε, θα έφταιγα εγώ που δεν θα είχα σκεφτεί αυτή την πιθανότητα;
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Kazama Ken-Shin
Δημοσιεύθηκε: Δευ Ιούν 27, 2011 12:59 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.CRaZy :: :: ANiME.CRaZy ::

Συμμετέχει από: 06 Μάρ 06 Δημοσιεύσεις: 553 Τόπος: London
Παράθεση:
Δηλαδή δεν αποτελεί από μόνο του κακόβουλη πράξη το γεγονός ότι το σύστημα ασφαλείας της είναι τόσο τρωτό;
Γιατί εάν δεν με απατά η μνήμη μου δεν μιλάμε μόνο για μία μεμονομένη επίθεση στο psn αλλά και σε πολλές ακόμα υπηρεσίες της sony όπως το sonymusic στην ελλάδα και στον καναδά...
Όσο για αυτό που έγραψες σχετικά με το ότι εγώ είμαι υπεύθυνος των πράξεών μου και ότι εν γνώση μου παραθέτω τα στοιχεία μου, είναι σαν μου βάζεις το δίλλημα "ή θα δώσεις τα στοιχεία σου και θα τα μάθει η μισή γη ή δεν θα μπορείς να μπεις στο psn"

Δηλαδή εάν εγώ άφηνα τα παιδιά μου(δεν έχω Laughing ) σε μια babysitter και αυτή τα έχανε, θα έφταιγα εγώ που δεν θα είχα σκεφτεί αυτή την πιθανότητα;


Ναι, φταίς ώς το σημείο που δεν έχεις κάνει σωστα την έρευνα σου γύρω απο το αν είναι κατάλληλη η babysitter. Αν το ξέρεις και παρόλα αυτά την επιλέγεις επειδή είναι ωραίο γκομενάκι πέρνεις το ρίσκο και φταίς ακόμα περισσότερο.

Και όχι, δεν είναι κακόβουλη πράξη το γεγονός ότι το σύστημα ασφαλείας της είναι τόσο τρωτό. Είναι αφελής αν θες αλλά όχι κακόβουλη... Κακόβουλος (από το Κακό και βούλομαι-επιθυμώ) σημαίνει να θές το κακό κάποιου... and that ain't the case for Sony... it is the case for the hackers though...

_________________
I vow to Sword and Soul... this life of battles will be followed through!
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
kabez
Δημοσιεύθηκε: Δευ Ιούν 27, 2011 3:04 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 12 Νοέ 04 Δημοσιεύσεις: 3238 Τόπος: borderguard
Το ολο θεμα ειναι στο τι υπογραψες (εστω και με κλικ) στο ηλεκτρονικο συμβολαιο σου με την Sony οταν εκανες λογαριασμο στο Psn.

Απο την στιγμη που πατησες "Αποδεχομαι τους παραπανω ορους" τοτε η αποδοση ευθυνων ειναι πανευκολο να γινει. Αν η sony σε ενημερωσε (στους ορους που κανεις δε διαβαζει αλλα θα επρεπε να διαβαζει) οτι σε περιπτωση υποκλοπης δεδομενων σου ειναι αυτη 100% υπευθυνη, τοτε εχεις ολο το δικαιο να την κατηγορεις κανονικα και με τον νομο. Αν δεν ειπε τιποτα τετοιο ομως, τοτε.. ας διαβαζες τους ορους και ας ειχες 1% περιπτωση οτι αν συνεβαινε κατι τετοιο τοτε θα ησουν εσυ υπευθυνος.

_________________
"Whoever fights monsters should see to it that in the process he does not become a monster.
And when you stare into the abyss the abyss stares back at you"

Friedrich Nietzsche

http://www.animeplanet.gr/425_blue_submarine_no6.html

.



-
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος

Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:  

Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας
Σελίδα 2 από 2
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2

Μετάβαση στη:  



Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης