Το ξέρατε ότι jigai σημαίνει αυτοκτονία;


Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας

Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη
Σελίδα 1 από 2
 AnimePlanet Forums Αρχική σελίδα    ANiME Συζητήσεις    Ranma 1/2
Kite
Δημοσιεύθηκε: Τετ Νοέ 26, 2008 9:20 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 13 Οκτ 04 Δημοσιεύσεις: 2625 Τόπος: Θεσσαλονικη Τώρα Βλέπω: Echhi anime
Παλιος αλλα γνωστος τιτλος του 89, με περισοτερα απο 150 επισοδια ταινιες και OVες.
http://animeplanet.gr/133_ranma_1_2.html

Ο Αρχιγος του Tendou dojo αποφασισε να παντρεψει μια απο τις τρεις κορες του με τον γιο ενως πολυ δυνατου πολεμιστη και φιλου που λεγετε Genma. Οταν ομως αυτοι φτανουν, διαπιστονουν οτι και ο Genma μα και ο γιος του ο Ranma ειναι καταραμενοι. Οταν βρεχωντε με κρυο νερο, ο Genma μετατρεπετε σε Panda και ο Ranma σε... γενους θυλικου, ενω το ζεστο νερο αντιστρεφει την καταρα. Παρα τα παραπανω πρωβλιματα οι πατεραδες αποφασιζουν να πρωχορισουν με το σχεδιο τους και να αραβονιασουν τον Ranma με την Akane, την μονη κορη που δεν θελει να εχει καμια σχεση με αγορια.



Κατεβασα πρωσφατα το σηγκεκριμενο anime μα μετα απο μια συντομη ερευνα παρατιρισα οτι γηνετε ενα μπαχαλο με τα επισοδια.
Απ'οτι καταλαβα: Τα αρχικα δεν ηταν καλα... Αλλαξαν σχεδιαστες... Αποφασισαν να τα ξανακανουν...
Μιπως μπορει να μου πει κανεις τι σημβενει και με πια σειρα πρεπει να τα δω? Sad
Τα κατεβασα απο το boxtorrents και απο το δευτερο seasson τα πρωτα επισοδια διχνουν να ληπου, ή τουλαχιστον να βρισκοντε σε αλλη θεση, σε σχεση με την λιστα που εχει στο anidb... Confused

_________________

Person1: "Εγώ είμαι Otaku."
Person2: "Κι εγώ είμαι ο Τάκης..."
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Erisabetsu
Δημοσιεύθηκε: Τετ Νοέ 26, 2008 10:19 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.oBSeSSeD :: :: ANiME.oBSeSSeD ::

Συμμετέχει από: 28 Μάρ 06 Δημοσιεύσεις: 416
καλό είναι, με εμποδίζει να το δώ το γεγονός ότι είναι τόσο παλιό anime, νομίζω ότι είναι απο εκείνα τα anime που πρέπει να του δούμε όλοι. Τώρα για το μπάχαλο τον επεισοδίων δεν ξέρω
εγώ τα βρήκα έτοιμα κατεβασμένα.

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα Yahoo Messenger MSN Messenger
Vegetasmate
Δημοσιεύθηκε: Τετ Νοέ 26, 2008 10:21 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.PoWeR :: :: ANiME.PoWeR ::

Συμμετέχει από: 26 Νοέ 07 Δημοσιεύσεις: 1163 Τόπος: Lala-land
i ali8eia einai oti ontos epikratei ena xaos kai enas panikos...alla ama to sini8seis 8a to xareis kai 8a to diaskedaseis...den mporeis na fantasteis ti koules katastaseis ginontai ekei pera...alla 8a mou peis i dimiourgos tou inuyasha to ekane Laughing Laughing

_________________
onee-san

We play hide and seek.....Hanamizawa style, of course
Spoiler:
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Kite
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Νοέ 27, 2008 12:15 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 13 Οκτ 04 Δημοσιεύσεις: 2625 Τόπος: Θεσσαλονικη Τώρα Βλέπω: Echhi anime
Vegetasmate έγραψε:
i dimiourgos tou inuyasha to ekane Laughing Laughing
Αυτο κανει μπαμ απ'το σχεδιο... Μαλων θα περιμενουμε να κανει log-in ο Vetus (Ειδικός) για να δουμε τι συμβενει με τα επισοδια...

_________________

Person1: "Εγώ είμαι Otaku."
Person2: "Κι εγώ είμαι ο Τάκης..."
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
noname
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Νοέ 27, 2008 1:21 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
XD XD XD XD XD

Συμμετέχει από: 31 Μάϊ 04 Δημοσιεύσεις: 2829 Τόπος: Αθήνα - θεσσαλονίκη Τώρα Βλέπω: OMG!!! πώς βρέθηκε αυτό εκει ?
an exeis ta torrent twn Anime-Xtreme ta episodia eina me thn seira pou provli8ikan sthn tv ...
ena mikro mpaxalo egine metaxi 1hs kai 2hs sezon (einai ta 3 prwta episodia ths 2terhs sezon pou sthn pragmatikotita diatramatizonte prin apo kapio episodio ths 1 sezon ...to opio otan to vleps sthn prwti sezon sou fainetai ligo xekarfoto ) ... auto mono oxi tpt polu tragiko ...
auth h xontrada kai to oxi kai toso kalo animation ths prwtis sezeon ( kai h gkrinia gia to manga )stamatisan to Ranma 1/2 sto 18 episosdio kai meta apo alages sunexisan ws Ranma 1/2 Nettou Hen ... ostoso oi 3 prwtes sezon kai h proti idikotera einai apo tis kaliteres tou Ranma (thn prwti thn exw dei 2 fores mesa se mia vdomada se 2 meres XDDD )
tspa apla des ta me thn seira sto torrent kai mhn skas gi thn seira ton OVA Tv-episodiwn kai tainiwn se sxesi me to manga !!!

_________________
Not everything that can be counted counts, and not everything that counts can be counted.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Kite
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Νοέ 27, 2008 1:52 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 13 Οκτ 04 Δημοσιεύσεις: 2625 Τόπος: Θεσσαλονικη Τώρα Βλέπω: Echhi anime
Για να καταλαβω... Αν κατεβαζω το DVD-rip, θα λιπει καπιο επισοδιο? Συμφονα με το anidb εχουν περασει 6 επισοδια πρην φτασει στο "The Abduction of P-Chan" με το οποιο ξεκιναει η δευτερη seasson στο dvd-rip.

_________________

Person1: "Εγώ είμαι Otaku."
Person2: "Κι εγώ είμαι ο Τάκης..."
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
TannoBuchino
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Νοέ 27, 2008 1:52 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 04 Νοέ 06 Δημοσιεύσεις: 4243 Τόπος: テサロニキ
Θα σας πω τι συμβαίνει ... Εγώ έχω κατεβάσει όλα τα ranma και δεν υπάρχουν επεισόδια με πολύ καλή ποιότητα καθώς είναι πολύ παλιό. Τα παλιά πράγματα είναι καλύτερα από τα καινούργια Wink

Ίσως είναι λίγο παλιά τα γραφικά, αλλά το σενάριο είναι από άλλον κόσμο ! Εκεί είναι τρελή κωμωδία, όπου δεν σταμάταγα να πεθαίνω από τα γέλια !

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Vetus
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Νοέ 27, 2008 2:53 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator::
::Black Winged Angel::
::Moderator::<br>::Black Winged Angel::

Συμμετέχει από: 04 Μάϊ 04 Δημοσιεύσεις: 5127
Μιας και το κατεβάζεις από το BoxTorrents (όπου κι είμαι μέλος αν και την σειρά την είχα γράψει παλιότερα από άλλο άτομο καθώς τότε είχα μια ψωρο-PSTN) το πράγμα είναι απλό όπως ανέφερε κι ο noname: κατεβάζεις και τις 7 seasons που 'χει στο site καθώς επίσης και τα OVA και τις ταινίες. Κι η σειρά πάει ως εξής: βλέπεις πρώτα την TV σειρά και μετά τα OVA (μιας και χρονολογικά τα OVA όπως θα δεις και στο AniDB.net βγήκαν μετά την TV σειρά). Να 'χεις υπόψην σου πάντως ότι η ιστορία κόβεται απότομα και θα πρέπει να διαβάσεις το manga (36 volumes άμα το αγοράσεις, 38 volumes άμα κατεβάσεις το scanlation του) για να δεις την συνέχεια. Για πάσης φύσεως πληροφορίες ψάχνεις για το Ranma 1/2 το site αυτό θα σε κατατοπίσει πλήρως:

http://www.furinkan.com/

Για ο,τιδήποτε άλλη απορία είμαι στην διάθεσή σου (είτε μέσω του thread είτε μέσω pm, αναλόγως). Wink

Erisabetsu έγραψε:
καλό είναι, με εμποδίζει να το δώ το γεγονός ότι είναι τόσο παλιό anime, νομίζω ότι είναι απο εκείνα τα anime που πρέπει να του δούμε όλοι.

Σ' αντίθεση με άλλες κλασσικές σειρές που "πρέπει όλοι να δούμε" (είτε επειδή έχουν θέσει τα στάνταρ στο είδος τους, έχουν ιστορική αξία κ.ο.κ.), το Ranma 1/2 πραγματικά αξίζει τον κόπο να το δει κανείς όσο παλιό και να 'ναι για έναν και μόνο λόγο: δεν πρόκειται να δείτε τίποτα πάρομοια μ' αυτό. Smile Aρκεί φυσικά να 'χεις υπομονή να δεις τόοοοοοοοοοσα πολλά επεισόδια (αλλά εάν μια σειρά σου αρέσει τρελά δεν μασάς). Και προσωπικά εαν μια σειρά μου αρέσει αρκετά δεν κοιτάω αν είναι παλιό ή καινούριο. Έτσι έκατσα κι είδα εξάλλου και το Hokuto no Ken κι ας είναι πιο παλίο κι από το Dragonball. Razz
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
noname
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Νοέ 27, 2008 10:16 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
XD XD XD XD XD

Συμμετέχει από: 31 Μάϊ 04 Δημοσιεύσεις: 2829 Τόπος: Αθήνα - θεσσαλονίκη Τώρα Βλέπω: OMG!!! πώς βρέθηκε αυτό εκει ?
Kite έγραψε:
Για να καταλαβω... Αν κατεβαζω το DVD-rip, θα λιπει καπιο επισοδιο? Συμφονα με το anidb εχουν περασει 6 επισοδια πρην φτασει στο "The Abduction of P-Chan" με το οποιο ξεκιναει η δευτερη seasson στο dvd-rip.

apo Anime-Xtreme einai ola ... kai apo dvd rip den pistevw na lipei kanena (sthn xiroterh vlepeis thn ari8misi )
kai ta dvd-rip den 8a prosferoun kai polla parapanw se ena anime me thn hlikia tou ranma apo texnikhs apopsis pantws imo ...

gia ta episodia (8imi8ika extra plirofories ) ta 3 prwta ths 2hs sezon pou einai se la8os seira ... o monos logos pou to katalaveneis einai ena flash back sthn prwti sezon sta episodia ths 2hs XDD

to ka8e episodio exei kapio va8mo psilo anexartisas apo ta upolipa opote den xalaei ....
vasika tzampa ta polla logia XDDD ama arxiseis na vlepeis 8a mpeis to noima

_________________
Not everything that can be counted counts, and not everything that counts can be counted.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Vetus
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Νοέ 27, 2008 1:37 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator::
::Black Winged Angel::
::Moderator::<br>::Black Winged Angel::

Συμμετέχει από: 04 Μάϊ 04 Δημοσιεύσεις: 5127
noname έγραψε:
to ka8e episodio exei kapio va8mo psilo anexartisas apo ta upolipa opote den xalaei ....

Ισχύει αυτό αλλά όχι πάντα καθώς υπάρχουν και μερικές ιστορίες στην σειρά που κρατάνε αρκετά επεισόδια.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
noname
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Νοέ 27, 2008 1:48 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
XD XD XD XD XD

Συμμετέχει από: 31 Μάϊ 04 Δημοσιεύσεις: 2829 Τόπος: Αθήνα - θεσσαλονίκη Τώρα Βλέπω: OMG!!! πώς βρέθηκε αυτό εκει ?
Vetus έγραψε:
noname έγραψε:
to ka8e episodio exei kapio va8mo psilo anexartisas apo ta upolipa opote den xalaei ....

Ισχύει αυτό αλλά όχι πάντα καθώς υπάρχουν και μερικές ιστορίες στην σειρά που κρατάνε αρκετά επεισόδια.

oi sinexomenes istories ante na kratan 4 tv-epi max (an 8imame sosta ) ... an kai uparxei mia exelixi panta pws ta mprws polla episodia 8a mporouse na ta dei kapios me elafra diaforetikh seira XDD

_________________
Not everything that can be counted counts, and not everything that counts can be counted.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
roriconfan
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Νοέ 27, 2008 1:51 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: HooKeD :: :: HooKeD ::

Συμμετέχει από: 02 Μάρ 08 Δημοσιεύσεις: 134 Τόπος: Κύμινα Θεσσαλονίκης
Respect στην σειρά, την έχω δει όλη.
Η Ρουμίκο μας έχει συνηθίσει να κάνει καλές σειρές με αργό ως ανύπαρκτο σενάριο. Μη περιμένετε σόι πλοκή αλλά σίγουρα υπάρχει μια αργή εξέληξη.
Το αστείο είναι ότι έχω διαβάσει και το μάνγκα και κλασικά, γίνονται τα απίστευτα που ποτέ δεν τα κάνανε ποτέ σε ανιμέ.
Τόσα επεισόδια και ακόμα την μισή σειρά μόνο είχανε κάνει!
Το χιούμορ πραγματικά τα σπάει για την εποχή του. Τι School Rumble και αηδίες, πριν 20 χρόνια καλύτερες κωμωδίες κάνανε.
Απλά θα σας προτείνω να δείτε και το Urusei Yatsura. Η Ρουμίκο το έκανε κι αυτό πιο παλιά από το Ranma 1/2 και προσωπικά το βρίσκω ακόμα πιο αστείο.
Όσο παλιότερα, τόσο καλύτερα ρε παιδί μου. Όσο περνάνε τα χρόνια, βελτιώνονται τα γραφικά και χαλάει η ατμόσφαιρα (αναλογικά με τόσα που βγαίνουνε μιλάω).
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Vetus
Δημοσιεύθηκε: Σαβ Νοέ 29, 2008 10:48 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator::
::Black Winged Angel::
::Moderator::<br>::Black Winged Angel::

Συμμετέχει από: 04 Μάϊ 04 Δημοσιεύσεις: 5127
Mπα; Mια σειρά που αρέσει στον roriconfan! Μπας κι είναι πρωταπριλιάτικο αστείο; Σε πειράζω, man. Razz
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Erisabetsu
Δημοσιεύθηκε: Τετ Δεκ 24, 2008 2:01 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.oBSeSSeD :: :: ANiME.oBSeSSeD ::

Συμμετέχει από: 28 Μάρ 06 Δημοσιεύσεις: 416
ωχ έζησα και το είδα αυτό;
δεν έχει ούτε ένα αρνητικό σχόλιο για το απαρχαιωμένο animation όπως συνηθίζει να κάνει;
περίεργο

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα Yahoo Messenger MSN Messenger
Kite
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Μάρ 24, 2011 1:26 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 13 Οκτ 04 Δημοσιεύσεις: 2625 Τόπος: Θεσσαλονικη Τώρα Βλέπω: Echhi anime
Μετα απο κερο ξεθαβω αυτο το topic για να κανω αλλη μια ερωτιση σε οσους το εχουν δει.

Παρατιρισα οτι η σειρα πολων επισοδιων ειναι αλαγμενη για την Αμερικανικη κυκλοφορια, και φενετε οτι τα περισοτερα streaming sites ακολουθουν την Αμερικανικη σειρα των επισοδιων.
Μπορει να μου πει κανεις αν αυτο εχει αντικτιπο στην ποιοτιτα η τπτ? Αν διμιουργουντε παραδοξα στο anime?

_________________

Person1: "Εγώ είμαι Otaku."
Person2: "Κι εγώ είμαι ο Τάκης..."
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email

Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:  

Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας
Σελίδα 1 από 2
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη

Μετάβαση στη:  



Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης