Το ξέρατε ότι tasukete σημαίνει βοήθησε με;


Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας

Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3, 4  Επόμενη
Σελίδα 1 από 4
 AnimePlanet Forums Αρχική σελίδα    Manga Συζητήσεις    Manga vs ALL !!!!




Καλύτερο για εσένα(και όχι μόνο) είδος κόμιξ θεωρείς...

Τα ιαπωνικά MANGAS!Δεν το συζητώ!Τα υπόλοιπα είναι φλούδες.
35%
 35%  [ 29 ]
Οτιδήποτε.Τι Marvel,τι Disney,τι Mangas, όλα καλά είναι.Θέμα γουστου είναι απλώς.
61%
 61%  [ 50 ]
Οτιδήποτε εκτός από Mangas.Έχω τα anime, γιατί να ασχοληθώ και στον τομέα των κόμιξ με κάτι παρόμοιο?Ας δω και κάτι διαφορετικό...
2%
 2%  [ 2 ]

Σύνολο Ψήφων : 81


kabez
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούν 18, 2006 4:37 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 12 Νοέ 04 Δημοσιεύσεις: 3238 Τόπος: borderguard
Ok, είμαστε σε ένα φιλο-manga-δικο site, και λογικό είναι οι πιο πολλοί από εδώ,αν όχι όλοι, να τρέφουμε κάποια συμπάθεια,(μικρή μεγάλη δε παίζει ρόλο) προς τα manga.
Πιστεύω όμως ότι τα έχουμε υπερβολικά ωραιοποιήσει και θεοποιήσει.
Εμένα μου αρέσουν σε μεγάλο βαθμό, όμως δεν λησμονώ και τα υπόλοιπα είδη κόμιξ που προηγήθηκαν πριν μάθω για δαυτα.Σαν 8χρονο παιδάκι και μέχρι και πριν λίγα χρόνια ήμουν φανατικός της...Disney.Μπορεί να ακούγεται παιδικό και περίεργο, αλλά δεν μπορώ να ξεχάσω όλους αυτούς τους ήρωες που μου κρατάγαν συντροφιά στον ελευθερο χρόνο μου μέσα από τις σελίδες του ΜΙΚΥ ΜΑΟΥΣ,ΝΤΟΝΑΛΝΤ,ΑΛΜΑΝΑΚΟ,ΚΟΜΙΞ κτλ.
Κάπου σε εκείνα τα χρόνια γνώρισα και την ΜΑΜΟΥΘΚΟΜΙΞ.
Δεν υπήρχε τευχος ΑΣΤΕΡΙΞ,ΛΟΥΚΥ ΛΟΥΚ,ΙΖΝΟΓΚΟΥΝΤ που να είχα αφήσει(εκτός από 1 τευχος που δε τοβρισκα σε κανένα μαγαζί αλλά τεσπα Smile )
Επίσης κάποιο μικρό χρονικό διάστημα, ασχολήθηκα και με MARVEL, οπου μου παρεχόταν η υπέρτατη δράση στις σελίδες του AMAZING SPIDERMAN,PUNISHER κτλ.
Και γενικά έχω ασχοληθεί και με διάφορες σχετικά άγνωστες εταιρίες κόμιξ, όπως η STAR COMIX( Camelot 3000 κτλ), ή αυτή που έβγαζε το Κόναν(το παλιό ,το ασπρόμαυρο).

Που θέλω να καταλήξω?
Ότι τα mangas δεν είναι το μοναδικό ωραίο είδος κόμιξ, καθώς και πιο σημαντικό, αποκτήσαμε αυτή την πόρωση με αυτά επηρεασμένοι-τυφλωμένοι από τα anime.Τουλάχιστον όσα άτομα έχω ρωτήσει που ασχολούνται με magas θα ασχολούνται και με anime.
Κάποια άτομα δεν διανοούνται να συγκρίνουν mangas με τα υπόλοιπα του είδους, και τα θάβουν και τα τελευταία από πάνω.
Είστε και εσείς έτσι άραγε?

_________________
"Whoever fights monsters should see to it that in the process he does not become a monster.
And when you stare into the abyss the abyss stares back at you"

Friedrich Nietzsche

http://www.animeplanet.gr/425_blue_submarine_no6.html

.



-
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Salverion
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούν 18, 2006 4:54 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.DeViL :: :: ANiME.DeViL ::

Συμμετέχει από: 16 Νοέ 04 Δημοσιεύσεις: 1338 Τόπος: Ξεσσαλονίκη Τώρα Βλέπω: μια homming μύγα να έρχεται κατά πάνω μου...
loipon liga logia prwta.
1) ola ta comics einai diaforetika, gia diaforetikous anagnwstes me ta dika tous gousta.
2) epeidi kapoios einai japan-fan kai anti-american den einai aparaitito kai ta comics na ta brazei kai sto idio kazani. akoma kai kapoioi irwes tis marvel pernoun minumata diamarturias apenanti sto kratos tis amerikis (deadpool)
3)den pisteuw na uparxei kaneis apo edw pou na min eixe fanatistei estw gia ligo me Marvel i disney. an kai den 8eloun polloi na to paradextoun akoma kai auta itan polu kala wste na sugri8oun kai me manga.
4) uparxoun polloi pou 8ewroun oti i iapwnes dimiourgoi manga exoun perissoteri fantasia apo tous dimiourgous tis disney, marvel, dc kai image... mporei na min eixan ta swsta paradeigmata kai na sugrinoun.

apo oti fainetai mallon eimai ligo apo ola xwris na epidokimazw tipota fusika!

_________________

Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Phantom Duck
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούν 18, 2006 5:09 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.PoWeR :: :: ANiME.PoWeR ::

Συμμετέχει από: 16 Μάρ 06 Δημοσιεύσεις: 1106 Τόπος: Λιμνούπολη Τώρα Βλέπω: , τώρα δεν βλέπω
Μόλις χθες αποφάσισα να ανοίξω αυτό το θέμα, όμως με πρόλαβες.

Εμένα δεν μου αρέσουν τα Manga. Έχω προσπαθήσει να τα διαβάσω (και μέσω υπολογιστή, και κανονικά manga) αλλά δεν με έχουν τραβήξει σχεδόν καθόλου. Νομίζω πως επειδή το Forum ασχολείται με τα Anime, είναι λογικό πως όσοι βρίσκονται εδώ μέσα (οι περισσότεροι) να αχολούνται με αυτά


Τι να κάνω τώρα ?Επειδή μου αρέσουν τα Anime πρέπει να αρχίσω να διαβάζω και μανγκα ? Την στιγμή που έχω μεγαλώσει με τα Μίκυ μάους, αλμανάκο, ΚΟΜΙΞ, και πολλά άλλα, τα manga μου φαίνονται ανιαρά (είναι τελείως διαφορετικό το στυλ τους).


Εντάξει, έβλεπα μανιοδώς και το dragonball από την πρώτη-δευτέρα δημοτικού Razz, και χάρη στο Dragonball είμαι εδώ. Και κατά καιρούς προσπαθούσα να βρω πληροφορίες για το Dragonball και κάποια άλλα "κινούμενα του ίδιου στυλ με το Dragonball" όπως τα έλεγα παλιά. Αλλά εντατικά άρχισα να ασχολούμαι με τα Anime / Manga, πριν από ένα εξάμηνο περίπου.

Δεν μπορούν τα Manga να μου προσφέρουν σε αυτόν το χρονικό διάστημα, όσα μου έχουν προσφέρει τα Μίκυ μάους, Αλμανάκο, Κόμιξ, Κλασσικά, που τα διαβάζω ΜΑΝΙΟΔΩΣ από τα 8 μου χρόνια. (Τώρα έιμαι 20). Για να μην αρχίσω να αναφέρω και ένα σωρό παλιά έντυπα, όπως η Βαβούρα, ο τιραμόλα, ο σεραφίνο, Μπλεκ, Γέλιο και χαρά, κλασικά εικονογραφημένα και ένα σωρό άλλα, τα οποία τα ξέρουν μόνο οι μεγαλύτεροι σε ηλικία.

Από τις απαντήσεις δεν με αντιπροσωπεύει καμμία


P.S. Οι υπερήρωες της Disney είναι οι καλύτεροι όλων των εποχών. Βλέπε Ινδιάνα Γκούφυ, Σούπερ Γκούφυ........ Φάντομ Ντακ Razz


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Phantom Duck στις Κυρ Ιούν 18, 2006 5:13 pm, 1 φορά

_________________

Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
BlackRose
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούν 18, 2006 5:10 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: FeaRLeSS :: :: FeaRLeSS ::

Συμμετέχει από: 18 Απρ 06 Δημοσιεύσεις: 217 Τόπος: Athina
Prwton ena thermo bravo gia to yperoxo topic.Exeis dikio sauto kai egw xerw polla tetoia atoma pou ta thavoun.Min nomizeis omws oti eisai o monos pou asxoleitai me diafora alla ektos apo manga.Pare paradeigma emena.Egw exw klironomisei OLA ta miky maous apo to prwto teuxos exw ola ta louki louk kai asterix kai ta witch(ektos apo ena teuxos)epairna palia tis peripeteies tis Lara Croft archie kai alla...
Giautw dn iparxei sigrisei anamesa se tipous zwgrafikis i comics,ola einai apithana panemorfa me ton tropo tous
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
berserker
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούν 18, 2006 5:47 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: HooKeD :: :: HooKeD ::

Συμμετέχει από: 26 Μάϊ 06 Δημοσιεύσεις: 100 Τόπος: khfisia,athens(basika sto kosmo mou!!) Τώρα Βλέπω: tenjou tenge,FMP
βασικα εγω απαντησα με κριτηριο πιο στυλ ειναι πιο καλο και ευχαριστο
στο manga θα λεγα οτι ειναι πραγματικη τεχνη τα υπολοιπα ειναι απλως
μετρια και τα marvel ειναι καλα οσα εχουν καλες ιστοριες ενω μερικα ειναι
απλη κερδοσκοπια και το σχεδιο απο υπολογιστη!

στα manga με πορονει το σχεδιο οι ιστοριες και ειναι πιο παραστατικα

_________________
...I was hit by a woman but
i am a REAL MANSLAYER,that i am!!!!
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Kienzan
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούν 18, 2006 5:51 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: PoSSeSeD.SeRiouSLy :: :: PoSSeSeD.SeRiouSLy ::

Συμμετέχει από: 24 Φεβ 06 Δημοσιεύσεις: 316 Τόπος: Gianena-Athina Τώρα Βλέπω: Oti katsi^^
Ego pantos protimo manga ektos ki ean prokeite gia elafria comics (Asteriks, Donald, Arkas, ktl) opote ta apolamvano eksisou.


To "sovaro"dytiko comix den mou aresei KATHOLOY Sad
Ti idio isxiei ke me ta amerikanika typou marvel-DC

Alla afta ine dikes mou protimiseis.
To kathe eidos exei tin aksia tou.

Phantom Duck έγραψε:
Τι να κάνω τώρα ?Επειδή μου αρέσουν τα Anime πρέπει να αρχίσω να διαβάζω και μανγκα ?

Pantos mou kanei entiposi re phantom pou den se saresei to manga.
Giamena vasikos logos pou mou aresoun ta Anime-Manga einai to sxedio ke apo tin stigmi pou diavazeis Comix mou fenete periergo na min se siginoun ta manga an kai exoun idio sxedio ke idia filosofia me ta anime.

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Phantom Duck
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούν 18, 2006 8:43 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.PoWeR :: :: ANiME.PoWeR ::

Συμμετέχει από: 16 Μάρ 06 Δημοσιεύσεις: 1106 Τόπος: Λιμνούπολη Τώρα Βλέπω: , τώρα δεν βλέπω
Kienzan έγραψε:
Pantos mou kanei entiposi re phantom pou den se saresei to manga.
Giamena vasikos logos pou mou aresoun ta Anime-Manga einai to sxedio ke apo tin stigmi pou diavazeis Comix mou fenete periergo na min se siginoun ta manga an kai exoun idio sxedio ke idia filosofia me ta anime.



Εγώ πάλι δεν εκπλήσσομαι και τόσο. Έχω διαβάσει στην κυριολεξία ΧΙΛΙΑΔΕΣ κόμιξ, το καθένα παραπάνω από 3-4 φορές. Για εμένα αυτά είναι που με συγκινούν και με τραβάνε περισσότερο. (Μιλάω πάντα για τα Κόμιξ της Disney). Τα manga, είναι τελείως διαφορετικά τόσο στον σχεδιασμό τους, όσο και στην ιστορία και στην νοοτροπία τους. Είναι φυσιολογικό μετά από τόσα πολλά που έχω διαβάσει, να προτιμάω το κλασσικό στυλ με τα καρέ, και τα συννεφάκια στους διαλόγους. Επίσης έχω μάθει ένα σωρό πράγματα για τον ρόλο τους στην παγκόσμια ιστορία, για τους σχεδιαστές τους, για την νοοτροπία τους, και για πολλά άλλα, μπορώ να μιλάω με τις ώρες για αυτά, πράγμα που με κάνει να τα θεωρώ πολύ ανώτερα των manga. Όσα λεφτά έχω ξοδέψει για να απόκτήσω όλα τα ΚΟΜΙΞ, ούτε κατά διάνοια δεν θα σκεφτόμουν να τα ξοδέψω για να πάρω μερικά manga

Δεν λέω, και τα manga καλά είναι. Απλά δεν μου αρέσουν σε σύγκριση με τα "παιδικά μίκυ μάους". Τα κόμιξ της Marvel, της DC , και γενικότερα αυτού του στυλ δεν με έχουν τραβήξει και τόσο. Σκεφτείτε ότι πολλοί που παρακολουθούν Anime/manga, νευριάζουν όταν κάποια ατοιχείωτα άτομα τους τους λένε πως τα Anime είναι κινούμενα για παιδιά. Αυτό όμως δεν εμποδίζει τους Animόπληκτους να λένε πως δεν τους αρέσουν τα Μίκυ Μάους (με την ευρύτερη έννοια) επειδή είναι παιδικά. Δηλαδή κάνουν το ίδιο με τα άτομα που κατηγορούν. Γίνονται το ίδιο με αυτούς.

Καλό θα ήταν να είμαστε λίγο πιο αντικειμενικοί, όχι μόνο όσον αφορά τα κόμιξ, αλλά και γενικότερα Smile. (Δεν αναφέρθηκε παραπάνω ότι τα μίκυ μάους είναι άξια μόνο για 8άχρονα, απλά το λέω επειδή έχω κάνει πολλές φορές αυτήν την συζήτηση με πολλά παιδιά). Και δεν μπορούμε να λέμε ότι ένα είδος κόμιξ είναι καλύτερο ή χειρότερο από ένα άλλο χωρίς καμμία επιχειρηματολογία. Άτομα που δεν έχουν δοκιμάσει να διαβάσουν ένα ή περισσότερα από αυτά τα είδη, δεν νομίζω να μπορούν να εκφέρουν αντικειμενική άποψη. (την άποψή τους ναι, αλλά μία αντικειμενική άποψη όχι)


Το μόνο που μου αρέσει στα manga είναι ότι διαβάζονται από δεξιά προς τα αριστερά Razz. Όσα κόμιξ και αν έχω διαβάσει, δεν έχω καταφέρει να κοιτάζω πρώτη την αριστερή σελίδα κάθε φορά. Αν ξεχαστώ λιγάκι θα αρχίσω να διαβάζω από δεξιά. Όπως και όταν φεφιλλίζω ένα κόμικ, αρχίζω από το τέλος. Το ίδιο γίνεται και με όλα τα βιβλία. Αυτό είναι το στοιχείο των manga που μου αρέσει περισσότερο σε αυτά Razz


Α, και ξέχασα να αναφέρω ακόμα ότι μου αρέσουν πάρα πολύ τα αστερίξ, λούκυ λουκ, Ιζνογκουντ, Αρκάς, και πολλά άλλα ακόμα Rolling Eyes

_________________

Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
kabez
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούν 18, 2006 9:13 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 12 Νοέ 04 Δημοσιεύσεις: 3238 Τόπος: borderguard
Βασικά και εγώ με ''ΚΟΜΙΞ'' έχω φάει...από τευχος 30 εως και 165.Για κάποιο λόγο μετά σταμάτησα, δεν ξέρω γιατί.
Το ίδιο συνέβη και με τα Μικυ Μαους(που παίρνω από τα 8 μου ΚΑΘΕ Παρασκευή...


Παράθεση:
Giamena vasikos logos pou mou aresoun ta Anime-Manga einai to sxedio ke apo tin stigmi pou diavazeis Comix mou fenete periergo na min se siginoun ta manga an kai exoun idio sxedio ke idia filosofia me ta anime.


Θα διαφωνίσω σε αυτό το σημείο, καθώς ούτε το σχέδιο ούτε η φιλοσοφία των Manga έχουν σχέση με αυτά της Disney.Και λογικό αυτό, μιλάμε για 2 εντελώς διαφορετικά είδη, από διαφορετικούς λαούς.Άλλο είδος χιούμορ,άλλη η δομή της πλοκής του σεναρίου,εντελώς διαφορετικό σχέδιο με κλασικό παράδειγμα το χρώμα-τα manga τα original δεν έχουν ή τουλάχιστον δεν πρέπει να έχουν χρώμα-.
Δεν λέω καλός ο Yu Yagami και ο Tohru Fujisawa, αλλά δεν μπορώ να τον συγκρίνω με Ντον Ρόσα,Καρλ Μπακς,Μάρκον Ρότα και τα σχετικά, επειδή απλά μίλάμε για 2 εντελώς διαφορετικά πράμματα.

Πάντως δεν είναι ότι δεν μου αρέσουν τα Manga *κοιτάω τώρα τα 27 τεύχη από διάφορα manga απέναντι μου*, απλώς λέω πως υπάρχουν και καλύτερα.

_________________
"Whoever fights monsters should see to it that in the process he does not become a monster.
And when you stare into the abyss the abyss stares back at you"

Friedrich Nietzsche

http://www.animeplanet.gr/425_blue_submarine_no6.html

.



-
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Tristessa_326
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούν 18, 2006 9:35 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator::
:: LoL-i::
::Moderator::<br>:: LoL-i::

Συμμετέχει από: 03 Ιούν 05 Δημοσιεύσεις: 1357 Τόπος: Θεσσαλονίκη Τώρα Βλέπω: Την anime wishlist μου που όλο μεγαλώνει...
Κατ' αρχάς, είμαι φαν της 9ης τέχνης. berserker, όλα ανήκουν στην ένατη τέχνη. Δυτικά, ανατολικά, όλα. Το πόσο καλό είναι ένα comic ή ένα manga εξαρτάται από τον ίδιο τον δημιουργό και όχι από την εθνικότητά του.

Τώρα περί των δικών μου προτιμήσεων. Μου αρέσουν εξίσου τα αμερικανικά (τύπου DC, Marvel και Disney), τα γαλλικά (Αστερίξ, Λούκυ Λουκ-ακόμα έχω αδυναμία σ' αυτόν τον πιστολέρο Very Happy ) και τα ιαπωνικά βέβαια.

Κι εγώ με "Μίκι Μάους" μεγάλωσα. Και αν θέλετε παράδειγμα για το ποιοι διαβάζουν ακόμα, η καθηγήτρια Αγγλικών μου διαβάζει φανατικά (και καμιά φορά κι εγώ!) Laughing
Και σε καταλαβαίνω απόλυτα, Phantom Duck, όταν μιλάς γι' αυτά που διάβαζες επί τόσα χρόνια! (who knows, ίσως μια μέρα να σ' αρέσουν κι εσένα τα manga Wink )

Eπίσης μπορεί να έχετε παρατηρήσει ότι έχω αναφέρει τη Justice League και τον Batman σε κάποια post μου. Κι αυτό γιατί έχω δει τις σειρές κινουμένων σχεδίων, που είναι πολύ προσεγμένες και προσωπικά είναι από τ' αγαπημένα μου. Και τώρα θέλω να ψάξω τα κόμικ. Το ίδιο έγινε και με το V for Vendetta. Είδα την ταινία (και ερωτεύτηκα τον V ) και αυτό ήταν το έναυσμα για να ψάξω το comic και να το διαβάσω (που θα γίνει κι αυτό οσονούπω). Δηλαδή, αν και είμαι ψιλοάσχετη στο χώρο, θέλω να το ψάξω επειδή μου αρέσει.

Πάμε στο γαλλικό comic τώρα. Όλοι έχουμε διαβάσει Αστερίξ και Λούκυ Λουκ (ο Ρανταπλάν είναι όλα τα λεφτά Laughing Laughing ) όταν ήμασταν μικροί. Εμένα ακόμα μου αρέσει και διαβάζω!

Και τέλος, τα manga. Αν δεν μου άρεσαν τα manga και τα anime, δε θα βρισκόμουν εδώ. Και με μικρά βήματα, διαβάζω manga. Αυτό τον καιρό διαβάζω περισσότερα manga, αλλά αν μου δοθεί η ευκαιρία λιώνω άνετα και με τα άλλα είδη!

Αν παρατηρήσετε, η Αμερική, η Γαλλία και η Ιαπωνία έχουν παράδοση στα comic. Και είναι ατέλειωτος ο κατάλογος με τα έργα τους. Οπότε, δε γίνεται να συγκρίνεις διαφορετικά στιλ μεταξύ τους για το ποιο είναι καλύτερο και ποιο χειρότερο. Όλα αυτά είναι θέμα προσωπικού γούστου.

_________________


JaME Ελλάδα :: JMusic.gr :: my LJ :: my last.fm
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Phantom Duck
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούν 18, 2006 9:59 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.PoWeR :: :: ANiME.PoWeR ::

Συμμετέχει από: 16 Μάρ 06 Δημοσιεύσεις: 1106 Τόπος: Λιμνούπολη Τώρα Βλέπω: , τώρα δεν βλέπω
kabez έγραψε:
Βασικά και εγώ με ''ΚΟΜΙΞ'' έχω φάει...από τευχος 30 εως και 165.Για κάποιο λόγο μετά σταμάτησα, δεν ξέρω γιατί.
Το ίδιο συνέβη και με τα Μικυ Μαους(που παίρνω από τα 8 μου ΚΑΘΕ Παρασκευή...


Ίσως επειδή δεν έχεις τον ίδιο ενθουσιασμό σε σχέση με την παλαιότερη ηλικία σου. Και εγώ δεν είμαι τόσο παθιασμένος όσο παλιά, αλλά συνεχίζω ακόμα. Όσο για το μίκυ μάους, άρχισα να το παίρνω και εγώ ΚΑΘΕ Παρασκευή, από το τεύχος 1.600 (άρχισε το παπιομυστήριο τότε, αν το θυμάσαι, σε 24 συνέχειες Razz )

kabez έγραψε:

Δεν λέω καλός ο Yu Yagami και ο Tohru Fujisawa, αλλά δεν μπορώ να τον συγκρίνω με Ντον Ρόσα,Καρλ Μπακς,Μάρκον Ρότα και τα σχετικά


Ναι, ε ? Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο σε συμπάθησα Rolling Eyes

(παρεμπιπτόντως είναι Μάρκο Ρότα, δεν θέλει "ν" στο τέλος ) Razz


Tristessa_326 έγραψε:
Και σε καταλαβαίνω απόλυτα, Phantom Duck, όταν μιλάς γι' αυτά που διάβαζες επί τόσα χρόνια! (who knows, ίσως μια μέρα να σ' αρέσουν κι εσένα τα manga Wink )


Δεν είπα ότι δεν μου αρέσουν. Είπα ότι δεν μου αρέσουν πολύ Wink . Και ότι δεν μπορούν να συγκριθούν (κατά την άποψή μου πάντα) με τα κόμιξ της Disney

_________________

Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Darcia
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούν 18, 2006 11:34 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.oNe :: :: ANiME.oNe ::

Συμμετέχει από: 10 Ιούν 05 Δημοσιεύσεις: 782 Τόπος: Θεσσαλονίκη, μεγάλη φραπεδομάνα Τώρα Βλέπω: την τύφλα μου
Οσοι θέλετε να μάθετε για τις όποιες διαφορές υπάρχουν μεταξύ μάνγκα και κόμικς, καθώς και για την εξέλιξή τους, διαβάστε οπωσδήποτε τα παρακάτω 2 άρθρα, αν και η γλώσσα είναι κάπως περίπλοκη για τους αμύητους στο λεξιλόγιο της Αισθητικης.

http://www.imageandnarrative.be/narratology/chriscouch.htm

http://www.imageandnarrative.be/narratology/aarnoudrommens.htm

Όσο για μένα ομολογώ πως τα μάνγκα γενικά είναι ευκολότερα στην ανάγνωση και τελείως διαφορετικά από τα δυτικά κόμικς. Και εγώ έχω διαβάσει τα βασικά κόμικς (Αστεριξ, Τεντεν, Λουκυ Λουκ κλπ, σουπερ-ήρωες, Ντισνευ, Ποπάυ, Mortadello & Filemon -ξέρετε πιο εννοώ-).Υπάρχουν και τα Κλασσικά Εικονογραφημένα που ήταν από τα πρώτα κόμικς που διάβασα. Οπως και πιο εξεζητημένους τίτλους, πχ Sandman, Art Spiegelman's Mouse, Persepolis, Joe Sacco's Palestine & Safe Area Goradze, συλλογές απο Reiser και άλλους τίτλους που ούτε καν θυμάμαι. Οποτε μπορώ θα διαβάσω και το Watchmen που το έχω στο σκληρο δίσκο, γιατί και αυτό είναι κλασσικό. Ολα τα κόμικς τα διάβασα κανονικά και όχι στην οθόνη.

Βασικά διαβάζω μάνγκας γιατί τα βρίσκω στο Ιντερνετ, αλλιώς σιγά μην αγόραζα (αν και έχω τα τεύχη 7 & 8 του Chrono Crusade και τα 3 τεύχη του Outlaw Star). Ελπίζω να μπορώ να παραγγείλω τα τεύχη 4 & 5 του Gunslinger Girl και τα 7-12 του Narutaru και τέρμα οι παραπέρα παραγγελίες. Αν έβρισκα κόμικς στο Ιντερνετ θα τα διάβαζα και αυτά στην οθόνη.Θα αγόραζα βέβαια και μερικά. Ηδη έχω όλα τα τεύχη του Αστερίξ στα Γερμανικά, όταν έμενα Γερμανια. Γιατί η ελληνική έκδοση από ποιότητα βιβλιοδεσίας ήταν άθλια.


πάντως ορισμένοι Ευρωπαίοι αρχίζουν να ανησυχούν. Και ο λόγος; Τα shoujo μάνγκα που έλκουν τα κορίτσια ιδίως, αυξάνοντας έτσι σημαντικά τις πωλήσεις εις βάρος των ευρωπαικών κόμικς, ιδίως σε Γαλλία και Γερμανία. Διαβάστε εδώ:

http://www.bloomberg.com/apps/news?pid=10000085&sid=a6BN0d.7Ttr0&refer=europe
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Kite
Δημοσιεύθηκε: Δευ Ιούν 19, 2006 12:00 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 13 Οκτ 04 Δημοσιεύσεις: 2625 Τόπος: Θεσσαλονικη Τώρα Βλέπω: Echhi anime
Oρηστε η σειρα απο αυτα που μ'αρεσουν περισοτερο, πρως σε αυτα που σηχενομαι.
Λατρεβω τα Ιαπονικα!
Μετα ακολουθουν τα Γαλικα!
Μετα οπιαδηποτε αλλης χωρας!
Τελευτεα και πατα ιδρομενα τα Αμερικανικα!
ΕΞΕΡΕΣΗ!: Το περιοδικο Κομιφ με τις Ιστοριες το Carl Barcs και του Don Rosa παει αμεσος μετα τα Ιαπονεζικα!

_________________

Person1: "Εγώ είμαι Otaku."
Person2: "Κι εγώ είμαι ο Τάκης..."
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Katan
Δημοσιεύθηκε: Δευ Ιούν 19, 2006 12:10 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: HooKeD :: :: HooKeD ::

Συμμετέχει από: 26 Οκτ 03 Δημοσιεύσεις: 129 Τόπος: Atziluth Τώρα Βλέπω: Saiunkoku Monogatari
Genika exw sinithisei toso tin filosofia twn manga, pou mou einai sxedon adynato na asxolithw me otidipote allo sto xwro twn comics. Ta amerikanika typou Marvel ta sixainomai(oute sta manga eksallou mou aresei to style tou "yperirwa") alla k pali den exw dei polla...oson afora ta disney klp eilikrina ta katatassw se alli katigoria, kata ti gnwmi mou den mporei na ginei sygkrisi me ta manga, einai diaforetika pragmata! gia ola ta alla den mporw na ekferw gnwmi

eimai entelws prokateilimmeni sto sygkekrimeno thema...gia mena comics me pragmatiki aksia=manga k tpt allo

_________________
Death to those with arrogance...!
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Salverion
Δημοσιεύθηκε: Δευ Ιούν 19, 2006 12:40 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.DeViL :: :: ANiME.DeViL ::

Συμμετέχει από: 16 Νοέ 04 Δημοσιεύσεις: 1338 Τόπος: Ξεσσαλονίκη Τώρα Βλέπω: μια homming μύγα να έρχεται κατά πάνω μου...
entaksei emena o logos pou den trelainomai gia manga, an kai ksekinisa me manga kai twra kateleiksa se marvel, einai oti oi prwtagwnistes kata 70% einai ksan8oi xazoxaroumenoi ntabades pou exoun uperdunameis kai to katalabainoun sti sunexeia...
auto pou se pollous den aresei, to stul tou uperirwa, den to vriskeis twra teleutaia... exoun vgei seires carnage, venom vs carnage, greengoblin klp klp sta opoia o prwtagwnistis einai apo tous kakous kai sfazei i den ton noiazei tipota allo apo ton eauto tou...
gia mena kai oi duo pleures exoun fantasia eksisou kai analoga me poia 8a megalwseis 8a upostirizeis... ab fusika apogoiteuesai apo ti mia apo tis 2 pleures fusiko einai na sxoliazeis arnitika kai na les tous logous gia tous opoious den to sumpa8eis.
egw stamatisa ta manga gia to logo oti den mporousa na katalabw giati itan aspromaura... den einai ola "aspro-mauro" ston kosmo... ase pou ena volume Rurouni Kenshin to xrwmatisa me to Corel gia na deixnei kalutero... Very Happy

_________________

Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Phantom Duck
Δημοσιεύθηκε: Δευ Ιούν 19, 2006 12:51 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.PoWeR :: :: ANiME.PoWeR ::

Συμμετέχει από: 16 Μάρ 06 Δημοσιεύσεις: 1106 Τόπος: Λιμνούπολη Τώρα Βλέπω: , τώρα δεν βλέπω
Ώπα, τώρα το πρόσεξα αυτό.

berserker έγραψε:

στο manga θα λεγα οτι ειναι πραγματικη τεχνη τα υπολοιπα ειναι απλως
μετρια και τα marvel ειναι καλα οσα εχουν καλες ιστοριες ενω μερικα ειναι
απλη κερδοσκοπια και το σχεδιο απο υπολογιστη!


Ελπίζω όταν λες τα υπολοιπα να είναι η προσωπική σου άποψη, και μόνο. Θα ήθελα και να μου αιτιολογήσεις την φράση σου "όλα τα υπόλοιπα είναι απλώς μέτρια" και να μου πεις που το στηρίζεις αυτό.
Επίσης ανέφερες ότι σε μερικά το σχέδιο είναι από υπολογιστή. Μπορείς να μου πεις ένα έντυπο κόμικ που να έχει σημιουργηθεί απκλειστικά από υπολογιστή ? (γιατί εγώ δεν ξέρω Razz). Οι υπολογιστές χρησιμοποιούνται κυρίως για την χρωματική επεξεργασία των ιστοριών, και δεν μπορούν
με κανέναν τρόπο να αντικαταστήσουν το σχεδιαστικό στυλ και την φαντασία, κανενός σχεδιαστή


Επίσης, να θίξω και άλλο ένα θέμα. Δεν ξέρω τα πάντα για τα κόμιξ (αυτό έλειπε Razz), όμως προσπαθώ να είμαι όσο πιο ενημερωμένος γίνεται. Τα manga είναι Ιαπωνικά, άντε και τα manwa που είναι κορεάτικα ή κάτι τέτοιο. Τα κόμιξ της Marvel της DC είναι αμερικάνικα. Τα Αστερίξ είναι γαλλικά κλπ. Τα κόμιξ της Disney όμως δεν έχουν εθνικότητα, αφού οι σχεδιαστές είναι από όλον τον κόσμο.
Να πω κάτι που έχω βαρεθεί να το λέω σε όλον τον κόσμο. Το ελληνικό περιοδικό ΚΟΜΙΞ είναι το καλύτερο περιοδικό με ιστορίες Disney σε ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΕΠΙΠΕΔΟ. Για αυτό και ο kite δεν το έβαλε στα τελευταία της προτίμησής του. Τελευταία έβαλε τα αμερικάνικα. Όμως οι Carl Barks, και Don Rosa ........... είναι Αμερικάνοι Laughing

Και τι έγινε λοιπόν που είναι Αμερικάνοι. Μήπως από εδώ και πέρα που το μάθαμε, δεν θα μας αρέσουν οι ιστορίες τους τόσο πολύ? Ίσως να πρέπει να σταματήσουμε να κατηγοριοποιούμε τα Κόμιξ σε εθνότητες, καθώς πολλές φορές, είναι το ακριβώς αντίθετο από αυτό που πιστεύεται για την υπόλοιπη χώρα.
Πολλοί είναι αυτοί που συχαίνονται την Αμερική και τα προϊόντα της, και κατακεραυνώνουν τα κόμιξ που βγάζει. Ας σταματήσουν πρώτα να αγοράζουν κόκα-κόλα, αμερικάνικα τσιγάρα, αμερικάνικα ρούχα, ας σταματήσουν να βλέπουν αμερικάνικες ταινίες, κλπ κλπ. Και μετά ας αφορίσουν και τα κόμιξ που παράγει (τα οποία είναι από τα λίγα προϊόντα της Αμερικής που μπορούν να μας προσφέρουν κάτι).

Μπορεί σε κάποιον βέβαια να μην αρέσουν τα αμερικάνικα κόμιξ μόνο και μόνο από θέμα γούστου. Αυτό είναι απολύτως δεκτό και κατανοητό. Smile


Katan έγραψε:
eimai entelws prokateilimmeni sto sygkekrimeno thema...gia mena comics me pragmatiki aksia=manga k tpt allo


Εγώ επειδή έχω ασχοληθεί πάρα πολύ με τα κόμιξ, σου λέω 1.000% ότι αυτό δεν ισχύει. Αλλά αν αυτή είναι η άποψή σου, ΟΚ

_________________

Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger

Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:  

Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας
Σελίδα 1 από 4
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3, 4  Επόμενη

Μετάβαση στη:  



Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης