Το ξέρατε ότι sakana σημαίνει ψάρι;


Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας

Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη
Σελίδα 1 από 2
 AnimePlanet Forums Αρχική σελίδα    Manga Συζητήσεις    Berserk απο Anubis.
Kite
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Ιαν 31, 2010 2:46 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 13 Οκτ 04 Δημοσιεύσεις: 2625 Τόπος: Θεσσαλονικη Τώρα Βλέπω: Echhi anime
Ενω περιμενω με ανυπομονισια το καινουριο τευχος του shaman king και love Hina, η Anubis ευγαλε αλλο ενα δυμοφιλες manga στην ελλαδα!
http://www.anubis.gr/books.asp?BID=1212#

Η δουλια ειναι καλη, και το μονο πρωβλιμα που μπορει να συναντισεις στην μεταφραση ειναι το γεγονος οτι μεταφρασαν στα ελλινηκα ενιες που ειχαμε συνιθισει να ακουμε ή να βλεπουμε γραμενες στα αγγλικα, οπως God's Hand = Το χερι του θεου, και Apostels = Αποστολοι.

Οσοι δεν εχουν διαβασει το manga, δεν θα υπαρξει καλιτερη ευκερια! Το Berserk ειναι απο τα καλιτερα και πιο βηεα manga που γραφτικαν ποτε. Το anime ειναι τοσο πετσοκομενο μπρωστα στο manga, που θεωριτε πια αδινατον να συνεχισει εξετιας των κενων που αφισε λογο λογοκρισιας.

Για τους μη λατρες των Manga:
Δοστε το σε εναν οπαδο του Conan και θα παρατισουν το βαρβαρο το ιδιο λεπτο!

_________________

Person1: "Εγώ είμαι Otaku."
Person2: "Κι εγώ είμαι ο Τάκης..."
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Vetus
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Ιαν 31, 2010 3:56 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator::
::Black Winged Angel::
::Moderator::<br>::Black Winged Angel::

Συμμετέχει από: 04 Μάϊ 04 Δημοσιεύσεις: 5127
Η είδηση αυτή σίγουρα θα χαροποιήσει πολλά άτομα κι αποτελεί άριστη επιλογή για να προτείνετε σε άτομα που δεν πολυασχολούνται με manga. Eυχαριστούμε για την είδηση, Kite.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Dark-Master
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Ιαν 31, 2010 4:20 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.CoLLeCToR :: :: ANiME.CoLLeCToR ::

Συμμετέχει από: 07 Νοέ 03 Δημοσιεύσεις: 675 Τόπος: Alexandroupoli
Kali fasi kai to kseftomouna prin kati vdomades ama to evgazan pote.
Mpori na to tsimpiso mazi me kati Dragonlance pou ithela na paro.

As elpiso to epomeno apo Anubis na einai to GANTZ h to BASTARD.
Alla nomizo oti tha mino me to oniro.

_________________

Suikoden V
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Phantom Duck
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Ιαν 31, 2010 4:47 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.PoWeR :: :: ANiME.PoWeR ::

Συμμετέχει από: 16 Μάρ 06 Δημοσιεύσεις: 1106 Τόπος: Λιμνούπολη Τώρα Βλέπω: , τώρα δεν βλέπω
To Berserk είχε ανακοινωθεί πριν πολύ καιρό, και κυκλοφόρησε τελικά πριν λίγες μέρες μαζί με το Fruits Basket. Προσωπικά διαφωνώ με την anime μεταφορά καθώς την θεωρώ αρκετά πιστή. Από την αντίστοιχη ιστορία του manga κόπηκαν 3 σημεία που θα γέμιζαν αρκετά επεισόδια, όμως στα σημεία που έγινε η μεταφορά, η δουλειά ήταν πολύ καλή, τόσο που την προτιμάω από τα αντίστοιχα σημεία του manga. Επίσης μου άρεσε που παραλείφθηκαν πρόσωπα όπως ο Puck, αφ' ενός επειδή μου σπάει τα νεύρα, αφ' εταίρου επειδή η σειρά έπρεπε να τελειώσει στα 25 επεισόδια και αν τους χώνανε όλους αυτούς μέσα, θα χάναμε εντελώς την μπάλα Razz.

Στα της Anubis τώρα, το χαρτί είναι πολύ καλύτερο από το αντίστοιχο της αγγλικής έκδοσης, ενώ η τιμή είναι επίσης πάρα πολύ καλή. Οι αγγλικοί τόμοι κάνουν 13$ - 15$ (9,5? - 10,5?). Σε οnline μαγαζιά τους πετυχαίνει κανείς από 7? έως 12?, ενώ τα ελληνικά κομικσάδικα για κάποιον ανεξήγητο λόγο έχουν μια ιδιαίτερη συμπάθεια προς τις τιμές της Dark Horse και πολλές φορές φτάνουν και τα 18? ο τόμος (!!!). Η Anubis κοστολογεί τον κάθε τόμο 10?, ενώ με την 10% έκπτωση που έχουν πολλά μαγαζιά και βιβλιοπωλεία, η τιμή πάει στα 9?.

Τώρα για τα ονόματα, δεν μπορεί να γίνει αλλιώς σε μια ελληνική έκδοση. Οι μεταφράσεις είναι πιστές, κι ας ξενίζουν τους "συνηθισμένους στα αγγλικά".

Παράθεση:
Για τους μη λατρες των Manga:
Δοστε το σε εναν οπαδο του Conan και θα παρατισουν το βαρβαρο το ιδιο λεπτο!

Εντάξει τώρα, ο Κόναν δεν παρατιέται και εύκολα Razz. Αλλά ναι, το Berserk έχει πολλές επιρροές από τον Βάρβαρο και το Devilman, κάτι που έχει δηλώσει και επίσημα ο Miura. Προτείνεται ανεπιφύλακτα στους αναγνώστες του είδους.

_________________

Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
izo
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Ιαν 31, 2010 5:06 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.eNGiNe :: :: ANiME.eNGiNe ::

Συμμετέχει από: 14 Οκτ 07 Δημοσιεύσεις: 900 Τόπος: Αμφισα
το εχω χτυπησει απο αυριο κιολας!!!!!!
Αντε φερτε και το Hellsing να γινει gore festival Razz

_________________


Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
noname
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Ιαν 31, 2010 5:59 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
XD XD XD XD XD

Συμμετέχει από: 31 Μάϊ 04 Δημοσιεύσεις: 2829 Τόπος: Αθήνα - θεσσαλονίκη Τώρα Βλέπω: OMG!!! πώς βρέθηκε αυτό εκει ?
yea to perimena kairo afto ^^ eixa diavasei kana xrono prin kamposa vol se scamns ews otou vare8ika tis sfages (lol)
vasika 8a paw na to xtipisw molis vrw efkeria kai afto kai to Fruits Basket Razz

_________________
Not everything that can be counted counts, and not everything that counts can be counted.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
sasuke-kun
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Ιαν 31, 2010 6:47 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 03 Απρ 08 Δημοσιεύσεις: 1509 Τόπος: A8hna - 8es/nikh Τώρα Βλέπω: hunter x hunter\Haikyuu\fairy tail\magi\Naruto\Kuroko no Basuke\one piece\\etc
noname to phrame dld?! ante mprabw giati arxizw kai allo manga
(8a xriastw megaliterh biblio8ikh suntomaXD !)

_________________


http://signup.leagueoflegends.com/?ref=4dcba93d42aff295124084
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
junpei
Δημοσιεύθηκε: Δευ Φεβ 01, 2010 12:03 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
Otaku & Order Otaku & Order

Συμμετέχει από: 17 Νοέ 09 Δημοσιεύσεις: 298 Τόπος: Town of Magnolia
Oποιοσδήποτε τίτλος που έρχεται στην Ελλάδα είναι από μόνο του ευχάριστη είδηση μιας και συνεισφέρει στην διάδοση της manga-anime κτλ κουλτούρας.Ειδικά τώρα που πρόκειται για εναν τίτλο σαν το berserk τα λόγια ειναι περιττά.Το μόνο ''κακό'' της είδησης ειναι ότι ήρθε στην Ελλάδα απο την anubis η οποία για να μεταφράσει ένα volume κάνει από 2 μέχρι 3 μήνες(βλ. Love hina και Rurouni Kenshin).
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Kite
Δημοσιεύθηκε: Δευ Φεβ 01, 2010 3:14 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 13 Οκτ 04 Δημοσιεύσεις: 2625 Τόπος: Θεσσαλονικη Τώρα Βλέπω: Echhi anime
junpei έγραψε:
Oποιοσδήποτε τίτλος που έρχεται στην Ελλάδα είναι από μόνο του ευχάριστη είδηση μιας και συνεισφέρει στην διάδοση της manga-anime κτλ κουλτούρας.Ειδικά τώρα που πρόκειται για εναν τίτλο σαν το berserk τα λόγια ειναι περιττά.Το μόνο ''κακό'' της είδησης ειναι ότι ήρθε στην Ελλάδα απο την anubis η οποία για να μεταφράσει ένα volume κάνει από 2 μέχρι 3 μήνες(βλ. Love hina και Rurouni Kenshin).
Το Berserk εχει εξερετικο σκιτσο, μα αν το πρωσεξεις δεν εχει και πολους διαλογους. Ο Mangaka ξοδεβει πολες σελιδες για να απικονισει σωστα τις μαχες και τα πεδια μαχης...

_________________

Person1: "Εγώ είμαι Otaku."
Person2: "Κι εγώ είμαι ο Τάκης..."
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Arekkusu
Δημοσιεύθηκε: Δευ Φεβ 01, 2010 6:37 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: PoSSeSeD.SeRiouSLy :: :: PoSSeSeD.SeRiouSLy ::

Συμμετέχει από: 07 Ιαν 09 Δημοσιεύσεις: 323 Τόπος: Shangri-La Τώρα Βλέπω: Naruto Shippuuden
Tο αγόρασα σήμερα.Πολύ καλή δουλειά από την Anubis. Thumbs up!

_________________
Isn’t it weird how the death of one person washes out the color of an entire village?

Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Vagelio
Δημοσιεύθηκε: Δευ Φεβ 01, 2010 7:52 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
bishie hunter
:: AP Editor ::
bishie hunter<br>:: AP Editor ::

Συμμετέχει από: 28 Ιούν 08 Δημοσιεύσεις: 1090 Τόπος: Ηράκλειο Κρήτης/ Αθήνα
More manga in greek!!! Ευτυχως που δεν το πηρα στα αγγλικα! Θα παω μια βολτα στο βιβλιοπωλειο να τσεκαρω Very Happy
Παντως με πιανει κρυος ιδρωτας και μονο στην ιδεα του τι θα πουν τα ΜΜΕ και οι κουτσομπολιστικες εκπομπες αν το ανακαλυψουν Sad . Θα φαει πολυ χειροτερο θαψιμο απο το deathnote...
Φανταστειτε την Λουκα να βγαινει στα καναλια κρατωντας τον πρωτο τομο στο χερι και αποκαλωντας το βιβλιο του σατανα XD

_________________
Inspiration strikes when I'm actually trying to do my homework.
Η anime gallery μου στο deviantArt: www.nidoqueen4ever.deviantart.com
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Arekkusu
Δημοσιεύθηκε: Τρι Φεβ 02, 2010 1:01 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: PoSSeSeD.SeRiouSLy :: :: PoSSeSeD.SeRiouSLy ::

Συμμετέχει από: 07 Ιαν 09 Δημοσιεύσεις: 323 Τόπος: Shangri-La Τώρα Βλέπω: Naruto Shippuuden
By the way... Σουφλε Σουφλε Σουφλε Σουφλε
και όσοι κατάλαβαν κατάλαβαν... Wink

_________________
Isn’t it weird how the death of one person washes out the color of an entire village?

Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Kite
Δημοσιεύθηκε: Τρι Ιούν 01, 2010 5:12 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 13 Οκτ 04 Δημοσιεύσεις: 2625 Τόπος: Θεσσαλονικη Τώρα Βλέπω: Echhi anime
Το δευτερο Vol απο το καλιτερο manga στο κοσμο βγικε!

_________________

Person1: "Εγώ είμαι Otaku."
Person2: "Κι εγώ είμαι ο Τάκης..."
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Vagelio
Δημοσιεύθηκε: Τρι Ιούν 01, 2010 5:38 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
bishie hunter
:: AP Editor ::
bishie hunter<br>:: AP Editor ::

Συμμετέχει από: 28 Ιούν 08 Δημοσιεύσεις: 1090 Τόπος: Ηράκλειο Κρήτης/ Αθήνα
Arekkusu έγραψε:
By the way... Σουφλε Σουφλε Σουφλε Σουφλε
και όσοι κατάλαβαν κατάλαβαν... Wink


lol, ναι XDDD. ΤΟ ιδιο παρατηρησαν και οι συμαθητες μου οταν τους το εφερα να το διαβασουν... προφανως δεν μπορουσε να το μεταφρασει Laughing

Kαι μια ερωτηση: ακομα 9.90 τον εχουν τον τομο?

_________________
Inspiration strikes when I'm actually trying to do my homework.
Η anime gallery μου στο deviantArt: www.nidoqueen4ever.deviantart.com
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Arekkusu
Δημοσιεύθηκε: Τρι Ιούν 01, 2010 5:42 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: PoSSeSeD.SeRiouSLy :: :: PoSSeSeD.SeRiouSLy ::

Συμμετέχει από: 07 Ιαν 09 Δημοσιεύσεις: 323 Τόπος: Shangri-La Τώρα Βλέπω: Naruto Shippuuden
Όταν πρωτοβγαίνει έχει 8.90 σε κομικάδικα και πολυκαταστήματα τύπου public και fnac .Μετά απο ένα μήνα περίπου ανεβαίνει στα 9.90.Μοναδική παραφωνία είναι ότι δεν είναι μηνιαίο.

_________________
Isn’t it weird how the death of one person washes out the color of an entire village?

Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος

Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:  

Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας
Σελίδα 1 από 2
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη

Μετάβαση στη:  



Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης